Jump to content

dla syna

Szlachta Morska
 • Content count

  2300
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by dla syna

 1. dla syna

  Testy ICP

  Ja biorę czas od momentu dostarczenia. Bo przesyłka idzie hmm różnie od 1 dnia do 3 dni roboczych, w zależności czym wysyłasz. Oczywiście mówię o marinlab.com. Jak trafi do nich próbka to wynik mam na drugi dzień. Zwykle robię dopłatę za 2zl z hakiem do priorytetu na poczcie i przesyłka idzie jeden dzień.
 2. dla syna

  Chłodzenie lampy woda

  Ja widzę. Chyba że mówimy o lampie wielkości procesora. Tak, miałem na myśli lampy led i zastosowanie bloku WC na każdy moduł jak w maxpect rsx itp. Faktycznie sprawa się komplikuje, kiedy źródło temperatury jest rozłożone na większej powierzchni. Wtedy to traci sens, bo skupienie temperatury do mniejszej powierzchni jest dużo trudniejsze i w efekcie bardzo podnosi koszty projektu/wykonania. Tutaj najlepiej zastosować układy z termoparą, które nie są tanie i dopiero przejście na blok WC. Ale koszty przekreślają taką opcję.
 3. dla syna

  Chłodzenie lampy woda

  Nie rozumiem troszkę problemu. Przecież są gotowe bloki do chłodzenia wodnego na procesory. Wystarczy zamontować w odpowiednim miejscu, pasta termoprzewodzaca i gotowe. Mało tego, można nawet jak ktoś chce zamontować zawór czterodrożny ze sterownikiem jak w podłogówce, który zadziała jak mieszacz i jeśli temp, wody w akwarium spadnie poniżej 25C, wymiennik ciepła będzie wspomagać grzałkę. Jedyny ból to trzeba to wykonać samemu czyli "diy" bo ciężko znaleść taki system w lampie obecnie w sklepach.
 4. dla syna

  E-rybka vs Przemek Gdzie zamówić baniak

  Ja też mam od mycioka, tylko że mały 50x50x50cm. Na tylnej ścianie jest przesuniecie w klejeniu względem ścian bocznych o 2-3mm. Czuć pod dotykiem i widać wyraźnie błąd w klejeniu. Na szczęście jest to tył akwarium. Klejone z szyby 8mm na silikonie bezbarwnym. Jakość wykonania oceniam na 3+ w skali 10-cio stopniowej. Drugi zbiornik jest klejony metodą chałupniczą o wymiarach 80x60x50cm ze szkła 10mm przez kolegę silikonem bezbarwnym i oceniam na 9 pkt. Jedyny mankament jaki tu się wydarzył to minimalne uszczerbienie pod wykrój na grzebień w części dolnej w miejscu klejenia grzebienia czego nie będzie widać. I tylko dlatego odjąłem punkt, bo reszta roboty jest wykonana perfekcyjnie. Ja osobiście nie polecam mycioka z powyższego powodu, ale być może tylko ja miałem tego pecha.
 5. dla syna

  Wynik icp

  Tak, i właśnie te pierwiastki dozuje dodatkowo co wymieniłeś bo są niedobory. Oprócz tego dozuje jeszcze jod, molibden i siarkę. Tylko że ja podpieram się właśnie cyklicznymi testami icp żeby nie przedobrzyć. Balling i strongi są w niepełnej ilosci dlatego tak się dzieje. Obsada koralowa oraz ruch wody w obiegu powoduje pewne spadki i żaden producent chemii akwarystycznej nie jest w stanie tego obliczyć, dlatego trzeba uzupełniać
 6. dla syna

  Wynik icp

  Mnie wkurzały kolorki z testów kropelkowych. Teraz z Hanna nie mam problemu. Mam wynik cyfrowy i jest wypas.
 7. dla syna

  Wynik icp

  Ja mam Hankę i ponoć to to samo, ale warto, tak samo jak do kh
 8. dla syna

  Wynik icp

  Wszystko zależy od biologii, u mnie powiedzmy jest biologia na stałym poziomie. U mnie wyniki późniejszych testów dążyły do wartości podanych w icp.
 9. Miałem to w iozean i nie używałem burz bo efekt był identyczny. Ryby głupiały, być może mały zbiornik w porównaniu do oceanu wprowadzał u ryb dodatkowy stres. Jeśli chodzi o zachmurzenia to polecam, bo koralom to pasowało a ryby nie reagowały negatywnie.
 10. dla syna

  Wynik icp

  Ciut mniej bym karmił np jeśli dajesz codziennie pokarm to robił bym głodówkę raz w tygodniu bez żarcia
 11. dla syna

  Wynik icp

  Zrób test teraz na po4 (tylko przyłóż się do niego co do staranności to zobaczysz czy się to potwierdzi). Obstawiam że będziesz miał wyższy wynik niż wcześniejszy pomiar
 12. dla syna

  Wynik icp

  Dam Ci przykład, ja miałem 0,07 a na icp wyszło mi 0,03 i fosforu 0,09. Po tygodniu miałem spadek do 0,02 Icp marinlab zawsze mi przewidział przez ostatnie 12 pomiarów tendencję wzrostu lub spadku Dzięki temu wiedziałem czy mogę więcej lub mniej karmić.
 13. dla syna

  Wynik icp

  Jeśli test zrobiłeś prawidlowo to masz 0,05 i masz tendencję wzrostową. Bardzo prawdopodobnie że za tydzień możesz mieć 0,08 i w górę
 14. dla syna

  Wynik icp

  Tak, i z tego P związał się tlen podczas podróży który wynik związku dał po4 0,4. Wszystko ma swój ciężar i swoją objętość. Wiązania pierwiastków w związki, zachodzą cały czas. Wynik jest podany w mg/l. Czyli fosfor o wadze x dostał 4 atomy tlenu o wadze y co dało razem wynik 0,4
 15. dla syna

  Wynik icp

  Jeśli icp z marinlab to tam wynik po4 jest przeliczany z P (czyli fosforu). Trzeba na to wziąć poprawkę. Co za tym idzie, biorąc pod uwagę że prawidłowo wykonałeś test i jest on sprawny to wynika z tego, że masz dużo wolnego fosforu w obiegu, który stopniowo przeobraża się w fosforany (po4 które mierzysz). Dzięki takiej metodzie icp, czas w którym woda do pomiaru idzie X dni, nie wpływa ona na wynik. Reasumując, jeśli Twoja biologia jest skuteczna w akwarium, ilość po4 nie powinna się zwiększyć. Lecz jeśli biologia będzie kulała, fosforany będą dążyć do wyniku 0,4 co napewno zauważysz podczas późniejszych pomiarów. Ja osobiście wolę znać ilość po4 i P z uwagi na to, że jestem w stanie zauważyć jak ma się biologia w zbiorniku.
 16. Percnon gibbesi powinien dać radę. To pożeracz wszystkiego zielonego. U mnie nawet dino plewi. Proponuje spróbować, w dwa tygodnie powinien się skusić. A jak ruszy to już nie odpuści.
 17. Na takim etapie akwarium, nic bym nie kombinował tylko czekał. Wyciągnął bym wszystkie absorbenty pozostawiając jedynie złoże bakteryjne. Częstował bym zbiornik bakteriami i tyle. Oczywiście codzienna obsługa bez zmian (karmienie itp). U Ciebie są dwa powody, pierwszy to młode akwarium a drugie to brak po4. Fosforany pokażą się z biegiem czasu, a równowaga pojawi się nieco później. Zalecam dużo cierpliwości, a jak szybko chcesz wprowadzić po4 do zbiornik, to proponuję włożyć 50g węgla aktywowanego. Życzę powodzenia i cierpliwości.
 18. dla syna

  Panele PV, baterie i alternatywne źródła energii

  W Polsce jest prosty rachunek aby mieć energię elektryczną za free, pomijając ewentualną awarię sprzętową i mając na uwadze wykonanie elektrowni bez aku. Ważny jest też kąt nachylenia dachu, oraz strona w którą są zwrócone ogniwa. Jeśli ogniwa będą ustawione względem słońca w 90% dla najlepszego współczynnika, to koszt obecnie zużytego prądu za dwa miesiące (u mnie to 500pln) odpowiada elektrowni PV o mocy 5kw. Wtedy bilans wychodzi na poziomie ok +12% uwzględniając już koszty buforowania energii w systemie zewnetrzym (tak naprawdę jest ona konsumowana przez pierwszego możliwego odbiorcę na tej samej fazie czyli np sąsiad). Te 12% niby zysku, tak naprawdę będzie spadać z uwagi na spadek wydajności ogniw. Dodatkowo od kilku lat w PL można zaobserwować kilku % wzrost wydajności rok do roku (2-3%) z uwagi na coraz większe nasłonecznienie. O ile u nas prawa nie zmienią, jest to najlepszy układ dla osób, które chcą w ten sposób wytwarzać prąd, będąc podłączonym do sieci energetycznej.
 19. dla syna

  Podmiana wody a zielone szyby

  Ooo tego to nie widziałem. Chyba musiało być w innym wątku. Czyżby znowu podchwytliwe pytanie autora typu zgaduj zgadula gdzie jest złota kula? W takim razie nie ma co drążyć tematu odnośnie osadzania się niby żelaza. Poprostu zbiornik prawie eksplodował i wyszło na szybach.
 20. dla syna

  Podmiana wody a zielone szyby

  To prawda, że ma dużo, ale niemożliwe jest żeby aż tak szybko wytrącił się chelat żelaza. Przyczyna wg mnie jest inna. Obstawiam na fito. Być może coś się w większej ilości w wodzie namnożyło. Można ograniczyć bakterie, powinna być poprawa. Ważna kwestia jest czy aby czasem słońce kiedy o tej porze roku jest nisko, nie świeci po szybie co wzmaga taki nalot Wysokie micro wspomaga też nalot na szybach z fito kiedy są obecne nutreiny. Dlatego efekt może być większy po podmianie.
 21. dla syna

  Mleko w akwarium długi czas

  Będziesz próbował jeszcze raz ustawiając go bardziej na sucho? Czy masz jakiś inny pomysł?
 22. dla syna

  Mleko w akwarium długi czas

  Może zbyt krótko utrzymywał się zakwit? Jak likwidowałeś mgłę?
 23. dla syna

  Mleko w akwarium długi czas

  A jak no3 i po4 po zabiegu?
 24. dla syna

  Euphyllia marudzi

  Ja bym trochę kapnął jodu jeśli go nie dozujesz. Zmniejszył bym karmienie ryb o połowę bo masz wysokie nutreiny. Dodatkowo białe światło ustawił bym na max 20% i czekał na efekt około miesiąca. Pierwszy efekt na + powinien być zauważalny już po tygodniu. A po miesiącu wrócił bym do tego co masz teraz (światło, karmienie i dozowanie). Zwykle euphylie pierwsze reagują na niski poziom jodu.
 25. dla syna

  Nowa Laguna bez odpieniacza

  Oprócz icp wykonuję co dwa tygodnie testy hanką kh i po4. Raz na tydzień mierzę zasolenie refraktometrem. Wg pomiarów kh ustalam dozowanie micro. A ballinga podaję po równo żeby łatwiej ogarniać micro. Balling to komponenty af. Na mój litraż wychodzi cena około 1,5 ceny w porównaniu do podmian. Dlatego też zmienię zbiornik na 3x większy niż obecnie, usuwając odpieniacz. Powinno wyjść taniej od podmian, ale czas pokaże czy się to uda. Tak by to wyglądało +/- w oparciu o skoki kh
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.