Jump to content

dla syna

Szlachta Morska
 • Content count

  2379
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by dla syna

 1. dla syna

  Podnoszenie PH

  Pomijam ewentualny błąd pomiaru Ph, u mnie znacznie wzrosło kiedy przez sump zwiększyłem obieg wody. Odpieniacz nie podnosił tej wartości, a nawet po jego usunieciu nic się nie zmieniło. Zwiększenie przepływu było strzałem w dziesiątkę. Co do testów na wapń jbl bym sobie odpuścił i kupił albo salifert albo colombo.
 2. I pomyśleć że kiedyś w tym zbiorniku była skała widoczna
 3. dla syna

  to jeszcze będzie ładna kosteczka

  A nie lepiej jakiś większy litraż? Ostatnio w modzie jest 500+
 4. dla syna

  Odpieniacz

  Odnośnie ubijania piany to trochę względne. Nie wiadomo co w wodzie było, bo od tego zależy "ładne ubijanie piany". Trzeba by było użyć oba odpieniacze w tym samym systemie i czasie aby móc je porównać pod tym kątem.
 5. Tym razem, ja spróbuję poprowadzić zbiornik bez podmian. Przez najbliższe 3 miesiące będę wykonywał testy icp z częstotliwością 1 miesiąc pozostając na ballingu wraz suplementacją micro oraz dozowaniem 1 łyżeczki soli reef salt co dwa tygodnie w celu utrzymania zasolenia. Całość na produktach af. Zobaczymy czy uda mi się sprostać wyzwaniu gdyż zainspirował mnie zbiornik prowadzony przez@laszek. Będę wdzięczny za sugestię i wskazówki do tej metody. Załączam icp na przestrzeni 3 miesięcy, które zostały wykonane.
 6. dla syna

  Prowadzenie zbiornika bez podmian

  https://www.hydro.com.pl/produkt/2436/retintr-waz-do-zywnosci Taki może być do pompy obiegowej? (wersja 32mm). Niby do spożywki non toxic
 7. dla syna

  Prowadzenie zbiornika bez podmian

  Ma ktoś z okolic Bielska-Białej węża silikonowego 32mm? Sprawa nieco pilna
 8. dla syna

  300 Litrów Trzecie Podejście California

  Tak możliwe, to bardzo bogata sól w micro ale o chyba najniższym kh na rynku, przynajmniej w Polsce. O ile dobrze pamiętam to trzyma kh na poziomie 5,7-6,0. Być może podczas podmian ucieka Ci kh. Ale sól jest wyjątkowo dobra, szczególnie gdzie często grzebie się w zbiorniku (w sklepach, szczepkariach itp itd).
 9. dla syna

  Nowa Laguna bez odpieniacza

  1. Ph w nocy 8.0 w dzień 8.2. 2. U mnie nutreiny są zerowe a co do związków szkodliwych stosuję tylko węgiel. Testy icp wykonuję średnio co 2 miesiące po poznaniu zbiornika pod względem zapotrzebowania (wcześniej icp leciało co miesiąc). Wyniki icp wszystkie siedzą w zielonym polu (marinlab). Konieczność ballinga plus kropelkowe dozowanie potasu, strontu, żelaza, jodu, fluoru, molibdenu, siarki, boru, i micro e.
 10. dla syna

  Pytanie o Maxspect Nano-Tech Bio-Block

  W obiegu mam około 250l a w sumpie 2szt bio Block maxpect i 2l matrixa. W głównym zbiorniku około 15-17kg żywej skały fiji oraz 4kg piachu argonitowego. Ze zwierzaków 3 garby, jeden chrysus, dwie krewety wundermani, percnon, 6 małych pustelników, 6 nassariusów, i ileś turbo (ciężko zliczyć). Obsada koralowa to narazie marne 15szt sps i 4 lpsy. Karmię 2 x kostki mrożonki na dobę. Prowadzenie bez podmian i odpieniacza. Syf zbiera się tylko na matrixie, którego potrząsam jak mi się przypomni (raz na tydzień lub co dwa tygodnie). Syfu z niego leci grubo, ale w godzinę woda się klaruje. Maxpect w dotyku jest śliski co wskazuje na zasiedlenie bakteriami i jest czysty. No3 i po4 niewykrywalne od przekładki na obecny zbiornik. Korale mocno napompowane pomimo zerowych nutreinow. Wiem po swoim doświadczeniu, że bio Block lepiej dziala kiedy są ułożone wzdłuż prądu wody, przez co nie brudzą się i lubią dosyć mocny przepływ. Ale co tak naprawdę najlepiej działa w zbiorniku, tego nie wiem. Być może złoża bakteryjne się uzupełniają i całość działa bardzo dobrze. Na plus wyszedł brak odpieniacza utrzymując zerowe parametry. Gdybym pienił, zapewne nutreiny musiał bym podnieść, albo zaszła by konieczność karmienia korali czego teraz nie robię a im to pasuje. Nie stosuję też żadnych wat i skarpet. Poprostu zwykły obieg wody bez wynalazków poza węglem, którego wymieniam kiedy lekko zaczyna się czuć woń zapachu śluzu koralowców na złożu bakteryjnym (2-3 miesiące).
 11. dla syna

  Pomysł odklejony od rzeczywistości?

  Lepszy efekt doświetlenia da zastąpienie bocznych szyb lustrem
 12. A u mnie tak zbielały kiedy potas miałem poniżej 330 jednostek. Pierwsze milka zrobiła się albinosem
 13. dla syna

  Jaka pompa do dolewki na wysokość 3,5 m - 4m?

  Może to? https://allegro.pl/oferta/pompa-do-wody-zanurzeniowa-pompka-wodna-wezyk-12v-6704335663?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_MD_OSLT_pla_other_sport_leisure_tourism&ev_adgr=Sporty+wodne+id+13535&gclid=Cj0KCQjwnv71BRCOARIsAIkxW9HAi8RDyVuRFz2Hl0mQSI_yR8C27IeHtjeCM6mxC70AgQz5UN_gSg0aAu-EEALw_wcB
 14. dla syna

  378L dobór sprzętu

  Mi wiszą dwie lampy rsx5 100w na zbiornik 240l brutto i mam skręcone dwa kanały na 80% i dwa kanały na 40%. Jak odpalę na 100% to nawet acry grymaszą. Tak że Pan ze sklepu może i ma rację ale pod warunkiem że ma na myśli jakiś głęboki zbiornik. Ciekawy jestem co ten pan zaproponował w kwestii lampy (oczywiście nie neguję jego decyzji bo być może zdanie jest wyrwane z kontekstu). Druga sprawa, musisz mieć na uwadze że skała rrr to beton, więc jeśli na późniejszym etapie chcesz mieć system bez odpieniacza, to dobrze się zastanów, albo weź pod uwagę większą ilość miejsca na inne medium dla bakterii w sumpie.
 15. dla syna

  378L dobór sprzętu

  W moim pierwszym akwarium najgłośniejszy był odpieniacz. Jeśli ma być bardzo cicho to rozważył bym opcję bez odpieniacza. Tylko że bez odpieniacza nie oznacza taniej, bo jakoś trzeba go zastąpić. Gdyby był sump, sprawa jest nieco łatwiejsza z uwagi na dużo większą objętość złoża bakteryjnego itp. Koszt wzrasta z powodu zakupu dużej ilości dobrej żywej skały (conajmniej coś z rodzaju fiji) oraz większej ilości chodźby bio Block maxpect. Zalecam przy tym mocniejszą pompę obiegową i tu bym celował w bardzo cichą turbine duo 12k (cena/jakość/głośność). I tutaj należy połozyc duży nacisk na ilość korali i ilość ryb. Chodzi o to żeby masa koralowa w połączeniu z biologią była w stanie pochłonąć nutreiny. U mnie bez odpieniacza, na ok 250l w obiegu jestem w stanie uciągnąć jednego pokolca, trzy garby, dwie babki i jednego wargacza (azotany i fosforany są zerowe). Niby to niewiele, ale ryby są widoczne a jedyny hałas jaki słyszę przy nocnej ciszy to rekuperacja i ewentualne klimatyzacja w upalne dni. U Ciebie jest ponad 120l więcej, więc myślę że dodatkowo jeden pokolec też by nie wpłynął na konieczność użycia odpieniacza. U siebie mam 2l matrixa i 2szt bio Block, ok 18kg skały fiji i 5kg argonitu na podłodze. Biologia pochłania wszystko znakomicie. Teraz na szybko licząc w cenach po rabatach: pompa 1150zl, lampa R5 200w 2250zl, cyrkulacja 1550 xf 330 w zestawie 2 pompy i do tego kontroler icv6 (nie pamiętam ceny). Wiem że wtedy będzie cicho i wystarczająco. Do całości dolewka automatyczna i można ruszać jeśli chodzi o sprzęt. Aa o grzałce zapomniałem ale to cenowo już nie kosmos.
 16. Mówisz o tej "małej" przycince szlifierką kątową w wannie? Wyglądało to co najmniej jak praca na budowie Dzięki wielkie za szczepki wielkości ponad 20cm i całą resztę. Zbiornik bajka.
 17. dla syna

  Dawkowanie STRONTu

  No właśnie tutaj obawiam się jednego problemu. O ile dobrze kojarzę to autor chyba chce prowadzić zbiornik bez podmian jak ja. Z tym że ja dawkę ustalałem w oparciu o testy icp, a nie wiem czy autor je wykonuje. Bez tych testów nie da się ustalić odpowiedniego dozowania. Drugi problem może się pojawić, czy pompa poradzi sobie z dozowaniem małych dawek, bo u mnie wyglądało to różnie. Pompa u mnie podaje dokładne dawki powyżej kilku ml, a to może się już okazać dużo za dużo. Szkoda że ludzie nie piszą odrazu jaką metodą prowadzą zbiornik, żeby nie wyprowadzić kogoś nieświadomie w pole.
 18. dla syna

  Ustawienie manualne lampy Maxspect rsx-r5 150

  Dla mnie jest sens bo icv6 obsługuje mi dwie lampy i pompę obiegową. Jak padnie mi cyrkulator to dorzucę gyre xf. Mając icv6 od początku kiedy posiadałem tylko jedną lampę i nic poza tym, pomogło mi to bardzo zauważyć wszystkie jej możliwości. Fakt, że kontroler przestaje być przydatny kiedy już ustawi się oswietlenie na najbardziej optymalnym poziomie dla zbiornika. Pełny zestaw znowu zyskuje na znaczeniu kiedy przybywa sprzętu do jego obsługi z jednego miejsca. Co do ustawień lampy mam kanał B i C na 80% i A oraz C na 40%. Świecę od 8:30 do 20:30 do tego dochodzą wschody i zachody po 30min. Daje to wg producenta barwę rzędu 18000k. I dodatkowo 1% dla kanału C jako oświetlenie nocne. Dla tych lamp ważna jest bardzo głębokość zbiornika i wysokość zawieszenia ich nad taflą wody. U mnie zbiornik ma 50cm wysokości a lampy są zainstalowane na oryginalnych nóżkach dostępnych w zestawie.
 19. dla syna

  Dawkowanie STRONTu

  Ja polegam na icp i u mnie wystarcza stront w ilosci 1 kropla dziennie przez 5 dni w tygodniu w zbiorniku 240l obsadzonymi 9 krzakami sps i 6 lps. Przy gęstej obsadzie sps wartość masy koralowej zwiększy się dziesięciokrotnie jak i dozowanie strontu, przynajmniej u mnie tak było w poprzednim zbiorniku. Używam stront af w kropelkach. Ciężko stwierdzić jak zachowa się to u Ciebie nie widząc zbiornika i nie wiedząc co za stront lejesz. Opiszesz coś więcej i zrobisz jakieś fotki? Poziom strontu jeśli będzie w granicach 3,5-13 nie powinno się nic złego stać przy czym wartości skrajne ocierają się o przepaść. Marinlab zapewne zawęził te wartości aby być pewnym odpowiednich wartości.
 20. dla syna

  Nierówny poziom wody w kominie.

  Źle napisałem w sensie logicznym. Silnik znajdował się w polu magnetycznym (zjawisko indukcji).
 21. dla syna

  Nierówny poziom wody w kominie.

  Silnik prądu stałego 38v w bankomacie był ulokowany standardowo wg producenta (tu się nie będę rozpisywał bo też nie do końca mi wolno ;)). Dołożyliśmy zestaw zabezpieczeń przed atakiem gazowym (tu też nie mogę opisać budowy bo obowiązuje mnie tajemnica zawodowa), który mocno wpływał na jego pracę. Efekt był taki, że czas przejścia banknotów przez bariery optyczne raz był zbyt Wolny a raz zbyt szybki co powodowalo blokady urządzenia. Efekt ten był zauważalny okresowo, więc podczas testów było dobrze, a po kilku godzinach wywalało błąd.
 22. dla syna

  Nierówny poziom wody w kominie.

  Co do rewizji to problem rozwiązałeś. Natomiast duże wahnięcia to kolejny problem raczej bez większego związku z poprzednim aczkolwiek mógł się pośrednio nakładać.
 23. dla syna

  Nierówny poziom wody w kominie.

  @lapsiak84 spróbowałeś z obróceniem pompy o 180 stopni? Kiedyś miałem taką sytuację, że silnik indukował prąd z otoczenia i obrócenie rozwiązało problem, może być jeszcze zjawisko nakładania się fali pływu wody. Proces bardzo rzadki ale wykluczyć go nie można. Obrót pompy powinien też go rozwiązać. No chyba że rozwiązałeś problem.
 24. dla syna

  Jak prędko wprowadzać ryby?

  Sprawa prosta, wrzucasz jedną, za tydzień pomiary no3 i po4, jak jest bez zmian (nie może być wzrostu, inaczej czekasz kolejny tydzień) wrzucasz kolejną. Tylko trzeba wyczuć aby z ilością ryb nie przesadzić bo można doprowadzić do ciaglego wzrostu no3 i po4.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.