Skocz do zawartości

Xionc

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    100
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd:
    Bydgoszcz

Ostatnie wizyty

755 wyświetleń profilu
  1. Dziękuję za wszelkie porady i sugestie bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów. Niestety wszyscy Ci, którzy pisali o całkowitym restarcie mieli rację. O ile wczoraj niektóre korale i błazenki wyglądały w miarę dobrze to dzisiaj po przyjściu z pracy ( niestety nie mogłem wziąć wolnego ) moim oczom ukazał się Armagedon - padło wszystko za wyjątkiem wieloszczetów - zapewne stało się to o czym pisało wielu z Was - "skała w nocy oddała to co się w niej ugotowało" , dodatkowo wielkie 30 centymetrowe drzewa Capnelli zaczeły rozpadać się w oka mgnieniu co dopełniło działa zniszczenia. W tej chwili mam dylemat czy wyjać skałę i ją osuszyć czy reanimować w niej życie pozostawiając w akwarium - co radzicie ? W tej chwili po usunięciu wszystkich korali zrobiłem kolejną podmiankę 15 litrów, wlałem 15 ml bakterii Special Blend i dołożyłem dodatkowy cyrkulator żeby wydmuchał ze skały martwe życie . Co do grzałki była to grzałka Aquela ale miała już swoje lata - ewidentnie moja wina, że nie pomyślałem o dodatkowym zabezpieczeniu chociaż wielu kolegów używa grzałek Jagera/ Eheima po kilkanaście lat bez jakichkolwiek problemów z termostatami. Z ogromnym żalem idę dziś spać bez ostatniego rzutu oka na Błazenki moszczące sobie gniazdko na noc w ich ulubionej pistacjowej Calustrei P.S Nigdy nie sądziłem, że mój setny post na forum będzie takiej treści - parszywy jubileusz
  2. Witam. Stała się u mnie tragedia - po 5 latach istnienia akwarium awarii uległ termostat w grzałce i zamiast "trzymać" założone 25 stopni zagrzał wodę w akwarium do 37 stopni w przeciągu około 16 tu godzin. Z ryb mam tylko Błazny, które o dziwo przeżyły, wszystkie ślimaki również. Niestety wielkie drzewa Capnelli nie chcą się podnieść i napompować do tej pory , a wszystkie trzy rodzaje Calustrei "ślinią" się i odsłaniają szkielet. Woda mętna - mleko. Działania jakie podjąłem to podmiana 30 litrów na świeżą solankę ( akwarium 120 litrów ), zapodałem 500 gram aktywnego węgla do filtra FZN3. Teraz moje pytanie do bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów - co jeszcze mogę zrobić żeby ratować z korali co się jeszcze da ? Czy wlać bakterie Special Blend - tu dylemat bo konsultując się z doświadczonymi kolegami mam sprzeczne informacje - jedni twierdzą, że jak najbardziej bo "oczyszczą" wodę, inni wręcz przeciwnie - w żadnym przypadku bo doprowadzę do zakwitu bakteryjnego . .Jak długo czekać z drzewkami Capnelli - ile dać im czasu na podniesienie się żeby nie zaczęły się rozkładać i zanieczyszczać wodę ? Zmierzyłem parametry przed nocą : Temp 25 , zasolenie 1,025 , no 3 - 0 , kh 7,3, Ca - 390, Mg 1410, P0 4 niestety skończył mi się test Bardzo proszę Was o wszelkie porady i sugestie co jeszcze mogę zrobić ? Pozdrawiam serdecznie załamany
  3. Dzięki za filmik. Dał mi odpowiedż na pierwsze pytanie - pompa da radę podnieść płyn na taką wysokość. Pozostaje pytanie nr 2 - co z małymi dawkami np 1-2 ml VSV , które utkną w wężyku ? Chyba, że muszę przy "odpaleniu" pompy skalibrować ją przy "pełnym wężyku" . Wiem też, że muszę zaopatrzyć się w zaworki przeciwzwrotne aby płyny się nie cofały.
  4. Witam po dłuższej nieobecności na forum. Mam pytanie do bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów. Otóż mam zamiar zacząć dozować "Ballinga" . W tym celu zakupiłem pompę dozującą Jebao DP 5. Niestety jako, że nie mam sumpa a jedynie panel pompa w szafce będzie musiała pompować płyny 130 cm ( 50 cm - głębokość szafki + 70 cm pionowo ponad tylną szybę. Moje pytanie i obawy dotyczy tego czy pompa "da radę" podnieść płyny na taką wysokość/odległość a nawet jeśli tak to czy dozowanie będzie prawidłowe - tzn. jeśli dawka będzie niewielka utkwi w 130 cm wężyku nie docierając do akwarium. Mam rację czy moje obawy są bezpodstawne ? Będę ogromnie wdzięczny za wszelkie sugestie i opinie. Pozdrawiam serdecznie wszystkich forumowiczów.
  5. "Atak chemiczny" przeprowadzony przez Asada jest tak samo prawdziwy jak "ostrzelanie zakładów chemicznych rakietami Tomahawk" . W Stanach nazbierało się po raz kolejny zbyt dużo "starej" broni więc trzeba gdzieś w świecie zrobić sobie kolejne piekiełko i poligon
  6. Xionc

    Brzydal

    Potwierdzam. Wyskakiwał mi kilka razy - zawsze w nocy ( szczęśliwie za każdym razem zdążyłem w porę zainterweniować ). W dzień to bardzo ciekawska i inteligentna rybka - podczas prac w akwarium podpływa do ręki, obserwuje życie poza akwarium etc. ale w nocy jest wyjątkowo płochliwy i ma "płytki, czuły " sen
  7. Nie chcąc zakładać nowego tematu mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek . Otóż jakie Waszym zdaniem jest "najlepsze" złoże dla bakterii ? Pisząc najlepsze mam na myśli zarówno skuteczność/wydajność jak również stosunek jakość - cena. Wyboru chcę dokonać spośród poniższych mniej lub bardziej znanych wszystkim produktów : 1. Siporax, http://crazycoral.pl/wklady-filtrow/1303-sera-siporax-25-mm-1-l.html?search_query=siporax&results=1 - chyba najbardziej znany i sprawdzony produkt ale w stosunku do pozostałych dwóch "zabierający" najwięcej miejsca w sumpie czy panelu. 2. X-port bio-plate https://www.coralhouse.pl/xport-bio-plate---wklad-nitryfikacyjny-do-4750l~p34382 3. MAXSPECT NANO-TECH BIO-MEDIA BIO-SPHERE & BIO BLOCK https://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/Maxspect-Nano-Tech-Bio-Media-Bio-Sphere-Bio-Block/7140 Ciekaw jestem Waszych opinii i sugestii na temat ewentualnej "wyższości " jednego z produktów nad pozostałymi. P.S. Celowo podaje linki do różnych dystrybutorów aby nie być posądzony o reklamę któregokolwiek z nich
  8. Kombinowałem podobnie - na początku zasysałem bakterie strzykawką z igłą ( nie zrywajac alu folii ) jednak po zużyciu połowy buteleczki igła przestała sięgać płynu. Dzięki za info dotyczące trwałości. Rozumiem Marku, że też trzymałeś bakterie w pokoju a nie w lodówce ?
  9. Witam . W kwestii soli - mogę zaoferować 100,- + koszty wysyłki  -  jedynie takimi pieniążkami dysponuje na tą chwilę.

    Jeśli moja oferta jest dla Pana akceptowalna proszę o kontakt. Pozdrawiam serdecznie.

     

  10. Od jakiegoś czasu stosuje bakterie Microbe lift - Special Blend. Przy cotygodniowych 10% podmianach przy akwarium 120 litrów leje 10 ml bakterii. Jak łatwo obliczyć opakowanie 118 ml starcza mi na 3 m-ce . W tej chwili zamierzam kupić większe opakowanie bakterii bo jego zakup znacznie bardziej się opłaca. W związku z tym mam dwa pytania do bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów stosujących te bakterie; Po pierwsze czy przechowujecie je po otwarciu w temperaturze pokojowej czy w lodówce ( osobiście trzymam je w pokoju bo mimo wielu torebek zaciskowych i słoika czuć ich specyficzny "aromat" i nie wyobrażam sobie żeby trzymać je wraz z jedzeniem ). Po drugie po ich otwarciu jak długo można je przechowywać bez obaw o utratę ich "właściwości" , innymi słowy czy bakterie po kilku tygodniach nie padają ? Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi i sugestie. Pozdrawiam serdecznie.
  11. Jestem na podobnym etapie choć akwa mniejsze - około 300 litrów. Czy Waszym zdaniem podłożenie pomiedzy stelaż a panele płyty OSB lub MFP o grubości 22-25 mm to dobry pomysł ? Miałoby to na celu rozkład obciążeń na większej powierzchni niż sam stelaż .
  12. Xionc

    Pterapogon kauderni

    Mam rozbieżne informacje na ten temat - jeden doświadczony kolega mówi o 3 latach, inny 10-12 lat stąd moje pytanie. Dzięki za odzew.
  13. Xionc

    Pterapogon kauderni

    Pytanie do posiadaczy Pteropogonów - jak długo żyje ta rybka w "niewoli" ?
  14. Xionc

    Wybor odpieniacza

    Sorry z góry za off ale mam pytanko czy wspomniany powyżej ATI Power Cone 250 jest następcą ATI 250 Bubble Master czy to dwa odpieńki produkowane równolegle. Ewentualnie, który z nich jest "lepszy"/ wydajniejszy/ cichszy. Z góry dzieki za odpowiedzi.
  15. Xionc

    Moby Dick Bydgoszcz

    Moja opinia taka : akwa wystawowe piękne i zadbane ale niestety na tym koniec pozytywów jeśli chodzi o ten sklep. Ceny za najmniejszą szczepkę czegokolwiek z kosmosu, wiedza sprzedawców w dziedzinie morszczyzny baaardzo znikoma do tego straszny "syf" w akwariach z rybami i koralami przeznaczonymi do sprzedaży ( pierwszy raz w życiu widziałem tak wielkie aiptasie ) .
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.