-
Liczba zawartości
2 250 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Profile
Forum
Galeria
Kalendarz
Blogi
Articles
Member Map
Sklep
Zawartość dodana przez norbi2222
-
Żelazo nie jest problemem, potas również. Według FM stężenie Potasu do poziomu 700 nie mam negatywnego wpływu na koralowce. Przy niskim jodzie może palić końcówki wzrostu. Przy wysokim stężeniu K może pojawić się zmniejszenie wzrostu i utrata koloru - jednak koralowce nie lecą od dołu. Zakładam, że kilka czynników miało wpływ na padanie acropor -jednak trudno mi je wskazać. Robić podmiany, przynajmniej trzy po 20-25% w ciągu 10 dni.
-
Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Może to wynika ze sposobu uczenia się, każdy ma swój. Ja jak rozpoczynałem przygodę z akwarystyką morską to raczej nie zadawałem pytań. Głownie patrzyłem na zbiornik i przyglądałem się rozwiązaniom, które wprowadził akwarysta. Patrzyłem jak te rozwiązania wpływają na życie w zbiorniku. Jak już zdobyłem wystarczającą ilość wiedzy i umiejętności to wyznaczyłem swoją drogę prowadzenia zbiornika. Uważam, że efekty jakie uzyskuję są zadowalające, przynajmniej tak mi się wydaje. A dlaczego nie zadawałem pytań, ano dla tego, że jak przeglądałem różne tematy to zauważyłem zaprzeczające sobie odpowiedzi. Co niestety dla niedoświadczonej osoby, powodowało trudność w przesianiu tego co jest dobre od tego co jest bzdurą. I wszystkim początkujących zachęcam do takiego modelu uczenia się akwarystyki morskiej. Ewentualnie znalezienia kogoś, kto osiąga dobre efekty w prowadzeniu swojego zbiornika i najlepiej w miejscu zamieszkania. I uczeniu się od tej osoby z pominięciem jakiegokolwiek forum. Forum tylko jako ciekawostka.
-
Tak jak @Beti pisze, prawdopodobnie samica złożyła ikrę i jej broni. Naturalne zachowanie...
-
@Sagerrak1Nie wiem co może być przyczyną, że lecą acropory w Twoim zbiorniku. Jak w swoim zbiorniku widzę problemy i nie mogę znaleźć przyczyny, to co mierzalne wydaje się ok, to robię minimum trzy podmiany wody po 20-25% w ciągu 10 dni. To zazwyczaj pomaga. Właśnie teraz tak robię, bo nagle bez wyraźnego powodu konsumpcja spadła o 20% i jedna z acropor kompletnie się zwinęła z tego świata. A i kolory nie są takie jak oczekuję. Zobaczę za jakiś czas, czy tym razem to pomoże.
-
Moim zdaniem wniosek jest aż nadto optymistyczny i nieprawdziwy. To że ryba podpływa do pompy i skubie glony nie jest moim zdaniem wskaźnikiem, który świadczy o tym, że prąd wody jest akceptowalny. Takim wskaźnikiem jest pływanie ryb po całym akwarium... Druga kwestia, to wymagania koralowców. W moim zbiorniku obsadzonym w 90% acroporami prąd wody musi być silny aby sprostać potrzebą zwierząt. Z takim ustawieniem aby wywoływać turbulencje wody i unikać liniowego przepływu. To niestety niesie ze sobą mocne rozkręcenie pomp, co skutkuje tym, że ryby głownie pływają wzdłuż szyb i pod skałami. Rzadko która ryba zapędza się aby wypłynąć na środek akwarium, chyba że się zapomni. A jak już to uczyni, to szybko wraca do pierwotnego sposobu pływania, czyli przy szybie... I znowu mamy specyfikę konkretnego zbiornika, jego obsady, ułożenia skały itp. Stąd kategoryczne twierdzenie, że jakiś typ pomp jest jedynie słusznym rozwiązaniem jest raczej chybionym założeniem. W jednym akwarium sprawdzi się konkretne rozwiązanie (rodzaj pomp), w innym inne. Stąd jestem dużym przeciwnikiem wskazywania jedynie słusznych rozwiązań... szczególnie kiedy to są dwie głownie preferowane przez Ciebie firmy produkujące sprzęt.
-
Nie wiem jak masz ustawione gyre, że jest osiągnięty dobry przepływ a ryby chętnie pływają w jego nurcie. Bo ja nie jestem w stanie osiągnąć takiego stanu. Jak skręcę moc pomp to przepływ robi się zbyt mało efektywny dla koralowców i detrytusu, jak podkręcę, to ryby pływają głównie wzdłuż szyb. Trochę ta teoria o doskonałości gyre mi się nie klei. Nie twierdzę, że są to złe pompy, jednak... Od ponad sześciu lat używam tych pomp i nie jestem w stanie osiągnąć takiego efektu, o którym piszesz. Może nie potrafię ich używać...
-
To ostry zjazd mimo podawania NaOH...to tylko wskazuje przeciwko gościom.
-
Jest to pomysł, jednak przy tych ilościach, które się podaje to nie będzie miało większego wpływu na pH. Ponadto nie będzie się mieszał tak jak chlorek z chlorkiem wapnia.
-
Przy tych wartościach nie powinno być żadnych problemów. "Aluminium jest zwykle obecne w wodzie morskiej jako materiał koloidalny lub w postaci cząstek. Bezpośredni efekt biologiczny nie jest znany, niewielkie dozowanie za pomocą specjalnych związków glinu może lekko rozjaśnić i wybarwić koralowce SPS." "Zbyt wysoka wartość aluminium zmniejsza wzrost i ekspansję polipów prawie wszystkich koralowców. Przy stale wysokich wartościach tkanka staje się cieńsza i częściowo obumiera, zaczynając od szczególnie szybko rosnących gatunków koralowców. Koralowce skórzane, takie jak Sarcophyton, Sinularia i inne, kurczą się całkowicie i rozkładają, zaczynając od podstawy." "Jednak aluminium w akwariach rafowych może różnić się od tego w naturalnej wodzie morskiej. Ze względu na specjalny skład chemiczny wody, słona woda może rozpuszczać więcej jonów glinu niż woda słodka, a ze względu na wysoki ładunek organiczny w akwariach, zawartość glinu może wzrosnąć do 1000 ppm/l (0,26 US.liq.gal.) . Jednak nie należy osiągnąć więcej niż 200 ppm/l (0,26 US.liq.gal.) , w przeciwnym razie można spodziewać się długotrwałych uszkodzeń." @kataniile dodajesz strontu, że jest tak niski? Przy 1,5g/l powinien wahać się między 7-8.
-
Obsada rośnie i podmiany pewnie przestają wystarczać w dostarczaniu mokro.
-
Michał, to co miałem pod ręką. Dodaje do płynów Fauna Marin Balling Trace 1,2,3. Na razie obserwuję, lekka poprawa jest.
-
W tej konfiguracji nie możesz połączy płynów. Pozostaje rezygnacja z SBS.
-
Jakie roztwory przygotowujesz?
-
Zasada jest taka, że się dosypuje. Czasami mogą się trafić jakieś felerne i trzeba wymienić, jednak to raczej sporadyczne przypadki. A na myśli miałem, aby zmienić na inne, nie doprecyzowałem o co mi chodzi.
-
To znaczy, że trzeba dosypać piopelety, albo je zmienić. Może trzeba podkręcić przepływ.
-
A po co Ci dodatkowa pożywka jak planujesz biopelety. Musisz się na coś zdecydować. Jedno albo drugie...
-
[577l] Bez sumpa, podmian, na kranówce. Od 01.06.2017
norbi2222 odpowiedział Laszek → na temat → Akwaria 250 - 600 L
Nie wiem na co Ty zwracasz uwagę patrząc na zbiornik i koralowce. Ja szczególnie na ogólny odbiór zbiornika, jego czystość, występujące problemu w zbiorniku. A przede wszystkim na koralowce i ich witalność i zdrowie. I owszem materiały filmowe często nie oddają tego co widzi się na żywo. I na to zawsze biorę poprawkę. Jednak mimo słabego materiału filmowego można dostrzec sporo aspektów do poprawy w tym zbiorniku, stąd moje zdanie na jego temat. Zbiornik jest po prostu przeciętny jak setki podobnych. To oczywiście jest moje subiektywne zdanie. -
[577l] Bez sumpa, podmian, na kranówce. Od 01.06.2017
norbi2222 odpowiedział Laszek → na temat → Akwaria 250 - 600 L
Może ja mam inne oczekiwania do wyglądu zbiornika i koralowców. Niestety moim zdaniem ten zbiornik nie wygląda dobrze. Zdrowie i kolory koralowców również nie porywają...Sądzę, że można osiągnąć znacznie lepsze efekty. Jednak ważne, że istnieje i właścicielowi się podoba. -
Wytargałem z piwnicy Treacy 1,2,3 Fauna Marine i dodałem odpowiednią dawkę do płynów ballinga. Myślę, że po lekach trzeba doprowadzić biologię do punktu wyjścia, a jak to nie pomoże to dodać micro.
-
To prawda, że są w stanie sporo wyciągnąć, jednak nie przy takich wartościach, bo dawno zabrakłoby azotu...
-
Na pewno dzień wcześniej nie było takie PO4, to błąd pomiaru. Nie ma możliwości aby samo z siebie spadło do takich wartości w jeden dzień. Glony są bardzo często naturalnym etapem dojrzewania zbiornika. Jak jest dużo glonów to wyniki nutrientów są bardzo mocno zafałszowane. Prawdopodobnie dostarczane nutrienty wraz z jedzeniem są znacznie wyższe.
-
Żaden problem. Buduje i rozwija się w ten sposób biologię. Postawiłem trochę zbiorników i węgiel dla bakterii leciał od pierwszego dnia. W moim zbiorniku również. I uważam, że raczej mój zbiornik mówi sam za siebie. A No3 można podkręcić na wiele sposobów. Ponadto problemem z PO4 w tym konkretnym zbiorniku jest suchy pokarm nie mrożonki.
-
Oczywiście można stosować absorbery i fundować zbiornikowi ciągłe wahania i agresywny sposób eksportu nutrientów, a za chwilę jak się wyczerpią ponowny skok. Sądzę, że podkarmienie bakterii VSV, czy firmowymi produktami przyniesie znacznie lepszy efekt, który łatwo kontrolować.
-
Moje podejrzenia, że brakuje micro chyba się potwierdziły. Już po trzech dniach lania dodatkowego micro widzę zmianę kolorów na niektórych acroporach. Oczywiście nie jest to jeszcze to co tygrysku lubią najbardziej, jednak jest progres. Zobaczymy za kilka tygodni co da się osiągnąć. Miałem już myśl, że na obecnym świetle nie dam rady osiągnąć sensownych kolorów. Na szczęście to nie światło i z czystym sumieniem mogę je klientom polecać i sprzedawać...