Jump to content

Pawelo2222

Klubowicz
 • Content Count

  231
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Pawelo2222

 1. Powiem Ci, że moje przeboje z khlabem były dokładnie identyczne. I serwis też mówił, że problemy są tylko z moim urządzeniem, a rzekomo wszystkim innym działa... Już nawet wymyślali teorie o zakłóceniach z sieci elektrycznej, ale po podłączeniu przez ups z filtrem dalej to samo było... A potem milion nowych wersji softu, z których każda nowa miała kolejne błędy.
 2. Logicznie rzecz ujmując, gniazdko może być albo włączone albo wyłączone. Nie może być włączone "w połowie". To, że mogą być reguły kiedy gniazdko ma się włączyć, nie zmienia jego funkcjonalności włącz/wyłącz. A to akurat jest informacja od Waszego serwisu. A z kolei Pan Panie Przemku osobiście mi mówił, że premiera gniazdek miała być koło lutego zeszłego roku jak jeszcze się tym interesowałem.
 3. 0,5 w dwie godziny to normalne? hmm może zbyt wymagający jestem...
 4. Cześć, czy możesz udostępnić może jakiś wykres pomiarów np. z tygodnia? Ciekawi mnie spójność pomiarów. Taka ciekawostka: według serwisu PS skoki kh o 0,5 lub więcej pomiędzy pomiarami w odstępach 2 godzin są jak najbardziej możliwe i nie jest to błąd khlaba. Uzasadnili mi to tym, że w oceanie też występują fluktuacje KH
 5. W zasadzie to nie zastąpiłem, wróciłem do zwykłych testów raz/dwa razy na tydzień. kore jak na razie działa tylko jako dozownik, chociaż jak mnie wkurzy jeszcze bardziej to też wyleci. Kanały trzeba przynajmniej raz w miesiącu kalibrować bo się strasznie rozregulowują. Z kolei 4 letnia jebałka za 1/10 ceny, która działa teraz w szczepkarium - raz na pół roku kontrola + czyszczenie i jest ok. Co ciekawe jebałkę używam już prawie 4 lata i wężyki i głowice sprawne, nie wymieniane, a w takim kore 7 już 4 wymieniłem bo się poprzecierały. Najprawdopodobniej to kwestia złego spasowania obudowy z silnikiem i głowicą, bo w kanale nr 1 regularnie się przeciera w tym samym miejscu. Jak na razie bacznie obserwuje kH keepera - wygląda na bardziej dopracowany, ale bez jakiegokolwiek rzetelnego testu raczej się nie skuszę. A co do pacyfikowego smart gniazdka , o którym wspominałeś to chyba już od półtora roku nie potrafią sobie poradzić z softem na niego i dlatego go jeszcze nie wypuścili. Niezbyt dobrze to świadczy o ich "jajogłowych" zwłaszcza, że to zaledwie funkcja włącz/wyłącz
 6. Mem_phis jak dla mnie to szkoda nerwów na khlaba. Albo krew Cię zaleje ze wściekłości, albo khlab szafkę albo wleje Ci cały balling do akwa, jak mi kiedyś... Na szczęście byłem wtedy obok akwarium i zauważyłem, za coś za długo płyn podaje i wyłączyłem dozownik i pompę obiegową zanim poleciało do displaya. Jak masz możliwość zwrotu to oddaj, chyba, że jesteś masochistą
 7. Cześć jak masz możliwość zwrotu to zrób to. Ja po roku usiłowania uruchomienia tego badziewia przestałem go używać i w końcu jestem szczęśliwy. Ich soft ma pierdyliard błędów, jakość wykonania nie jest najlepsza, a serwis przede wszystkim na początku usiłuje zwalić winę na użytkownika i wymyśla różne porąbane teorie dlaczego to co robi khlab jest niby prawidłowe, a potem jak się okazuje ze to błąd softu i nigdy to nie mogło wcześniej działać (jak np. redukcja dozowania w nocy - przez głupi błąd nie działało, a serwis wpierał ze działa tylko złe skonfigurowałem - a nie było takiej możliwości żeby działało) to już nabierają wody w usta. Do tej pory nie mogą sobie poradzić z losowymi restartami dozownika, a jak taki zrestartuje się w trakcie testu to albo Ci szafkę zaleje, albo Ci sonda ph wyschnie itd.... Ogólnie jak dla mnie to porażka i żałuję każdej złotówki wydanej na ten szmelc....
 8. Pawelo2222

  Euphyllia Gold

  Cześć, wg najnowszej klasyfikacji glabrescensy to są właśnie prawdziwe euphyllie, a wszystkie hammery, frogspawny itd. to fimbriaphyllie. Dlatego torche lepiej stawiać z torchami, a hammery frogi itd. można dowolnie mieszać między sobą i się nie parzą. https://reefbuilders.com/2019/02/12/have-you-ever-seen-a-frammer-fimbriaphyllia/
 9. Niekoniecznie, jakby były tylko te 2 to i owszem, ale w sumie jest 9 wargaczy. Im więcej wargaczy, tym bardziej mają się w poważaniu nawzajem.
 10. Cześć, z mojego doświadczenia halichoeresy najlepiej wpuszczać na końcu albo małe egzemplarze. Jak się zadomowi i urośnie jako jedyny wargacz w akwarium, to zamęczy każdego nowego wargacza czy mandaryna. Miałem kiedyś w 250l Cosmetusa, który jest opisywany jako spokojny, ale potem nie dał wpuścić do akwarium żadnego wargacza. Teraz mam z 9 wargaczy i wpuściłem małego iridisa jako ostatniego i nie ma problemów z innymi. Jedynie czasem się zjeży na mniejszego leoparda, ale to tyle.
 11. Cześć, czy ktoś może zaobserwował, żeby falownik czasem wyłączał się przy przechodzeniu pomiędzy programami?
 12. Stąd, że podałem taki przykład. Widzisz, co innego mała kostka z kilkoma koloniami, a co innego duży zbiornik upakowany koralami. Czasami samo karmienie nie wystarczy. Wiem o czym piszę. Pojęcie "kiedyś" jest względne ale też odróżnij naukowców/biologów od akwarystów/hobbistów
 13. Nie powiedziałem, że mi korale marnieją tylko zapytałem co Ty byś zrobił w przypadku gdy zerują się nutrienty, przekarmianie nic nie daje, a korale tracą zooksantelle właśnie z deficytu nutrientów. Tak, wiem jak kiedyś udało się utrzymać xenię przy życiu to skakali z radości. Nie mówiąc o sps, które były marzeniem każdego hodowcy.
 14. Przecież balling to też jest chemia czy inne cudo z kolorowej buteleczki, a jednak to podajesz koralom. Powiedz mi w takim razie co byś zrobił, jak pomimo większego karmienia, pomimo zwiększenia obsady dalej parametry się zerują, a korale stopniowo blakną lub bieleją? Nie popadajmy w chemiczną paranoje. Druga kwestia to to, że nie wiem czy ktoś zauważył, ale z tego co widzę to większość znanych hodowców z zachodu już dawno odeszła od parametrów zerówek. Wystarczy włączyć youtuba.
 15. O proszę, czyli azotany to jednak nie jest zło wcielone.
 16. Akropora najprawdopodobniej zidentyfikowana, jest to Acropora Donei zapewne odmiana Fireworks: https://reefbuilders.com/2020/06/12/acropora-donei-actually-a-classic-oz-acro/
 17. Hmm, no to w takim razie jestem daltonistą jak dla mnie pikachu jest po prawej, tricolor po lewej, a ta po środku, jak dla mnie nie przypomina żadnej
 18. Dzięki, to nie tricolor, ale chyba mało sprecyzowałem o którą chodzi Wrzucam fotę z góry. Z góry nawet widać więcej złotka/pomarańczy, czego wcześniej w sumie nie widziałem.
 19. Cześć, chodzi mi o tą za tricolorem, tą różową z żółtymi polipami. Tricolor jest fioletowy z zielonymi polipami.
 20. Witam, czy ktoś orientuje się może co to za akropora? Polipy ma żółto pomarańczowe, gałązki różowo niebieskie, skórka gdzie nie gdzie turkusowa.
 21. Cześć, spróbuj w nocy jednorazowym kubkiem przezroczystym. Mój zwykle w nocy wychodził pod przednią szybę i tylko go kubkiem przykrywałem i transfer do innego baniaka.
 22. W sumie to mi jakoś szczególnie nie przeszkadza, przynajmniej jeszcze. Ale praktyczne to to też nie jest, bo czyści się okrutnie.
 23. Oczywiście, że musiałem. Przy dużej masie koralowej po krótkim czasie były zauważalne braki tych związków. Braki NO3 w szczególności widać po lpsach. Nie pompują się tak jak trzeba, a przy długotrwałych niedoborach tracą zooksantele. Ma to też przełożenie na spadek konsumpcji ballinga. Z kolei przy zerowym PO4 acropory potrafią tracić tkankę przy podstawie. Jak dla mnie ważna jest nie tylko stabilność KH, Ca i Mg ale też i NO3 i PO4. Każdy zna swój zbiornik. U mnie to działa, nie mówię, że u każdego będzie działać, ale twierdzę, że nazywanie azotanów "chemią" to lekkie przegięcie. To suplement jak każdy inny.
 24. Już nie przesadzajmy z tym pojęciem "lanie chemii". Budzi to skojarzenia jakby co najmniej azotany byłyby jakimś domestosem czy coś. Gdzie jest granica, że jedne płyny np. balinga nazywamy suplementem, a inne w tym przypadku NO3 nazywamy chemią. Tak jak pisałem, przez prawie 3 miechy prowadziłem akwarium sps/lps bez ryb, na azotanach z butelki. Jak dla mnie dozowanie NO3 to takie samo suplementowanie korali jak balling. Niewątpliwą zaletą dozowania NO3 według mnie jest możliwość dokładnej kontroli ich stężenia w zbiorniku. Najbardziej stabilne NO3 miałem właśnie jak je dozowałem z pompy. Dzięki temu odpieniacza nie skrecałem, bo odpieniacz to nie tylko azotany odpienia. W razie potrzeby zawsze można przecież przestać dozować NO3 i już.
 25. Przez 2 i pół miesiąca prowadziłem akwarium bez ryb na NO3 z butelki i fosforanach z reefroidsa. Wszystko żyło i rosło ładnie. Po wpuszczeniu ryb dalej dozuje azotany tylko w mniejszej dawce i też wszystko rośnie.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.