Jump to content

Pawelo2222

Klubowicz
 • Content Count

  223
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Pawelo2222

 1. Niekoniecznie, jakby były tylko te 2 to i owszem, ale w sumie jest 9 wargaczy. Im więcej wargaczy, tym bardziej mają się w poważaniu nawzajem.
 2. Cześć, z mojego doświadczenia halichoeresy najlepiej wpuszczać na końcu albo małe egzemplarze. Jak się zadomowi i urośnie jako jedyny wargacz w akwarium, to zamęczy każdego nowego wargacza czy mandaryna. Miałem kiedyś w 250l Cosmetusa, który jest opisywany jako spokojny, ale potem nie dał wpuścić do akwarium żadnego wargacza. Teraz mam z 9 wargaczy i wpuściłem małego iridisa jako ostatniego i nie ma problemów z innymi. Jedynie czasem się zjeży na mniejszego leoparda, ale to tyle.
 3. Cześć, czy ktoś może zaobserwował, żeby falownik czasem wyłączał się przy przechodzeniu pomiędzy programami?
 4. Stąd, że podałem taki przykład. Widzisz, co innego mała kostka z kilkoma koloniami, a co innego duży zbiornik upakowany koralami. Czasami samo karmienie nie wystarczy. Wiem o czym piszę. Pojęcie "kiedyś" jest względne ale też odróżnij naukowców/biologów od akwarystów/hobbistów
 5. Nie powiedziałem, że mi korale marnieją tylko zapytałem co Ty byś zrobił w przypadku gdy zerują się nutrienty, przekarmianie nic nie daje, a korale tracą zooksantelle właśnie z deficytu nutrientów. Tak, wiem jak kiedyś udało się utrzymać xenię przy życiu to skakali z radości. Nie mówiąc o sps, które były marzeniem każdego hodowcy.
 6. Przecież balling to też jest chemia czy inne cudo z kolorowej buteleczki, a jednak to podajesz koralom. Powiedz mi w takim razie co byś zrobił, jak pomimo większego karmienia, pomimo zwiększenia obsady dalej parametry się zerują, a korale stopniowo blakną lub bieleją? Nie popadajmy w chemiczną paranoje. Druga kwestia to to, że nie wiem czy ktoś zauważył, ale z tego co widzę to większość znanych hodowców z zachodu już dawno odeszła od parametrów zerówek. Wystarczy włączyć youtuba.
 7. O proszę, czyli azotany to jednak nie jest zło wcielone.
 8. Akropora najprawdopodobniej zidentyfikowana, jest to Acropora Donei zapewne odmiana Fireworks: https://reefbuilders.com/2020/06/12/acropora-donei-actually-a-classic-oz-acro/
 9. Hmm, no to w takim razie jestem daltonistą jak dla mnie pikachu jest po prawej, tricolor po lewej, a ta po środku, jak dla mnie nie przypomina żadnej
 10. Dzięki, to nie tricolor, ale chyba mało sprecyzowałem o którą chodzi Wrzucam fotę z góry. Z góry nawet widać więcej złotka/pomarańczy, czego wcześniej w sumie nie widziałem.
 11. Cześć, chodzi mi o tą za tricolorem, tą różową z żółtymi polipami. Tricolor jest fioletowy z zielonymi polipami.
 12. Witam, czy ktoś orientuje się może co to za akropora? Polipy ma żółto pomarańczowe, gałązki różowo niebieskie, skórka gdzie nie gdzie turkusowa.
 13. Cześć, spróbuj w nocy jednorazowym kubkiem przezroczystym. Mój zwykle w nocy wychodził pod przednią szybę i tylko go kubkiem przykrywałem i transfer do innego baniaka.
 14. W sumie to mi jakoś szczególnie nie przeszkadza, przynajmniej jeszcze. Ale praktyczne to to też nie jest, bo czyści się okrutnie.
 15. Oczywiście, że musiałem. Przy dużej masie koralowej po krótkim czasie były zauważalne braki tych związków. Braki NO3 w szczególności widać po lpsach. Nie pompują się tak jak trzeba, a przy długotrwałych niedoborach tracą zooksantele. Ma to też przełożenie na spadek konsumpcji ballinga. Z kolei przy zerowym PO4 acropory potrafią tracić tkankę przy podstawie. Jak dla mnie ważna jest nie tylko stabilność KH, Ca i Mg ale też i NO3 i PO4. Każdy zna swój zbiornik. U mnie to działa, nie mówię, że u każdego będzie działać, ale twierdzę, że nazywanie azotanów "chemią" to lekkie przegięcie. To suplement jak każdy inny.
 16. Już nie przesadzajmy z tym pojęciem "lanie chemii". Budzi to skojarzenia jakby co najmniej azotany byłyby jakimś domestosem czy coś. Gdzie jest granica, że jedne płyny np. balinga nazywamy suplementem, a inne w tym przypadku NO3 nazywamy chemią. Tak jak pisałem, przez prawie 3 miechy prowadziłem akwarium sps/lps bez ryb, na azotanach z butelki. Jak dla mnie dozowanie NO3 to takie samo suplementowanie korali jak balling. Niewątpliwą zaletą dozowania NO3 według mnie jest możliwość dokładnej kontroli ich stężenia w zbiorniku. Najbardziej stabilne NO3 miałem właśnie jak je dozowałem z pompy. Dzięki temu odpieniacza nie skrecałem, bo odpieniacz to nie tylko azotany odpienia. W razie potrzeby zawsze można przecież przestać dozować NO3 i już.
 17. Przez 2 i pół miesiąca prowadziłem akwarium bez ryb na NO3 z butelki i fosforanach z reefroidsa. Wszystko żyło i rosło ładnie. Po wpuszczeniu ryb dalej dozuje azotany tylko w mniejszej dawce i też wszystko rośnie.
 18. Mam lampkę tunze, która jest tuż pod taflą wody, ciężko by było odbłyśnik zamontować. Rozumiem, że coś takiego: https://allegro.pl/oferta/pcw-spienione-pcv-czarny-reklamy-3mm-50x100cm-plyt-8978975728?utm_medium=app_share&utm_source=facebook A czy czarna folia, taka jak na przykład przykleja się na tył akwarium dałaby radę w słonej wodzie? Oczywiście taka bez kleju.
 19. Cześć, mam pytanko; czy ma ktoś jakieś sprawdzone patenty na osłonięcie odpieniacza od światła? Aktualnie mam w sumpie małe szczepkarium i odrobina światła pada na odpieniacz, przez co zrobił się cały różowy od glonów wapiennych. Pozdrawiam. Paweł
 20. Spoko, ale nie pisałem, że był jakiś osad czy coś. Płyn był zawsze klarowny, a przerobiłem sporo butelek. Dodatkowo rozcieńczałem go w rodi, także wymieszany też był dobrze.
 21. Na dzień dzisiejszy leje ok. 105ml/dzień z tym, że 1 i 2 jest rozcieńczony 4-krotnie a 3a/3b 2-krotnie. Zbiornik 425l w obiegu, obsada sps/lps.
 22. Cześć, jak na razie używałem 3 rodzaje ballinga: AF + strongi, ATI PRO i Triton OM. AF - na tym startowałem, podstawa działa jak instrukcja przewiduje, strongi to moim zdaniem pomyłka, zawsze miałem braki we wszystkich mikro. Prochy nieco brudne - zawsze zostaje rudy osad w zbiornikach, wapń jest lekko rudy nawet od razu po zmieszaniu. ATI PRO - na tym parametry mi lekko pływały, mam wrażenie, że r-r KH działa z lekkim opóźnieniem - KH potrafiło mi rosnąć przez dzień po wyłączeniu dozowania. Dobrze uzupełnia mikro, jedynie co to potas i stront musiałem nieco uzupełniać. Triton OM - używam od 2 miesięcy i jak na razie jestem pod wrażeniem. Mega podbija pH (na ati miałem 7,9-8,2 na tritonie 8,3-8,5) dzięki czemu korale dostały turbo do kalcyfikacji. Parametry stabilne, jak z uzupełnianiem mikro dowiem się za miesiąc.
 23. Pawelo2222

  Małża

  T. Derasa
 24. Pawelo2222

  AI Prime 16HD

  Cześć, zauważyłem, że nowe lampy ai identyfikują porę światła nocnego w zależności od ustawienia kanału moon light. Musisz mieć go przynajmniej na 1% ustawiony wtedy gdy chcesz mieć tryb nocny.
 25. Cześć, 3a i 3b to jest dokładnie to samo. Kiedyś, chyba reef2reef, czytałem jak gość z Tritona się wypowiadał o tym. A rozbito to na dwie części dlatego, bo łatwiej wytłumaczyć ludziom, żeby wszystkiego dozowali po tyle samo, niż jeden x2 więcej niż pozostałe. Ja mam zmieszane razem, nic nie wybuchło.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.