Jump to content

Pawelo2222

Klubowicz
 • Content Count

  221
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Warszawa
 • Akwarium
  Red Sea Reefer XL 425

Recent Profile Visitors

1066 profile views
 1. Cześć, czy ktoś może zaobserwował, żeby falownik czasem wyłączał się przy przechodzeniu pomiędzy programami?
 2. Stąd, że podałem taki przykład. Widzisz, co innego mała kostka z kilkoma koloniami, a co innego duży zbiornik upakowany koralami. Czasami samo karmienie nie wystarczy. Wiem o czym piszę. Pojęcie "kiedyś" jest względne ale też odróżnij naukowców/biologów od akwarystów/hobbistów
 3. Nie powiedziałem, że mi korale marnieją tylko zapytałem co Ty byś zrobił w przypadku gdy zerują się nutrienty, przekarmianie nic nie daje, a korale tracą zooksantelle właśnie z deficytu nutrientów. Tak, wiem jak kiedyś udało się utrzymać xenię przy życiu to skakali z radości. Nie mówiąc o sps, które były marzeniem każdego hodowcy.
 4. Przecież balling to też jest chemia czy inne cudo z kolorowej buteleczki, a jednak to podajesz koralom. Powiedz mi w takim razie co byś zrobił, jak pomimo większego karmienia, pomimo zwiększenia obsady dalej parametry się zerują, a korale stopniowo blakną lub bieleją? Nie popadajmy w chemiczną paranoje. Druga kwestia to to, że nie wiem czy ktoś zauważył, ale z tego co widzę to większość znanych hodowców z zachodu już dawno odeszła od parametrów zerówek. Wystarczy włączyć youtuba.
 5. O proszę, czyli azotany to jednak nie jest zło wcielone.
 6. Akropora najprawdopodobniej zidentyfikowana, jest to Acropora Donei zapewne odmiana Fireworks: https://reefbuilders.com/2020/06/12/acropora-donei-actually-a-classic-oz-acro/
 7. Hmm, no to w takim razie jestem daltonistą jak dla mnie pikachu jest po prawej, tricolor po lewej, a ta po środku, jak dla mnie nie przypomina żadnej
 8. Dzięki, to nie tricolor, ale chyba mało sprecyzowałem o którą chodzi Wrzucam fotę z góry. Z góry nawet widać więcej złotka/pomarańczy, czego wcześniej w sumie nie widziałem.
 9. Cześć, chodzi mi o tą za tricolorem, tą różową z żółtymi polipami. Tricolor jest fioletowy z zielonymi polipami.
 10. Witam, czy ktoś orientuje się może co to za akropora? Polipy ma żółto pomarańczowe, gałązki różowo niebieskie, skórka gdzie nie gdzie turkusowa.
 11. Cześć, spróbuj w nocy jednorazowym kubkiem przezroczystym. Mój zwykle w nocy wychodził pod przednią szybę i tylko go kubkiem przykrywałem i transfer do innego baniaka.
 12. W sumie to mi jakoś szczególnie nie przeszkadza, przynajmniej jeszcze. Ale praktyczne to to też nie jest, bo czyści się okrutnie.
 13. Oczywiście, że musiałem. Przy dużej masie koralowej po krótkim czasie były zauważalne braki tych związków. Braki NO3 w szczególności widać po lpsach. Nie pompują się tak jak trzeba, a przy długotrwałych niedoborach tracą zooksantele. Ma to też przełożenie na spadek konsumpcji ballinga. Z kolei przy zerowym PO4 acropory potrafią tracić tkankę przy podstawie. Jak dla mnie ważna jest nie tylko stabilność KH, Ca i Mg ale też i NO3 i PO4. Każdy zna swój zbiornik. U mnie to działa, nie mówię, że u każdego będzie działać, ale twierdzę, że nazywanie azotanów "chemią" to lekkie przegięcie. To suplement jak każdy inny.
 14. Już nie przesadzajmy z tym pojęciem "lanie chemii". Budzi to skojarzenia jakby co najmniej azotany byłyby jakimś domestosem czy coś. Gdzie jest granica, że jedne płyny np. balinga nazywamy suplementem, a inne w tym przypadku NO3 nazywamy chemią. Tak jak pisałem, przez prawie 3 miechy prowadziłem akwarium sps/lps bez ryb, na azotanach z butelki. Jak dla mnie dozowanie NO3 to takie samo suplementowanie korali jak balling. Niewątpliwą zaletą dozowania NO3 według mnie jest możliwość dokładnej kontroli ich stężenia w zbiorniku. Najbardziej stabilne NO3 miałem właśnie jak je dozowałem z pompy. Dzięki temu odpieniacza nie skrecałem, bo odpieniacz to nie tylko azotany odpienia. W razie potrzeby zawsze można przecież przestać dozować NO3 i już.
 15. Przez 2 i pół miesiąca prowadziłem akwarium bez ryb na NO3 z butelki i fosforanach z reefroidsa. Wszystko żyło i rosło ładnie. Po wpuszczeniu ryb dalej dozuje azotany tylko w mniejszej dawce i też wszystko rośnie.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.