-
Liczba zawartości
107 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Zawartość dodana przez Dawar
-
Dzięki. Rosną i walczą ze sobą. Nawet akry zielona z bordową się połączyły i odnoga nabrała dziwnego koloru. Sam jestem ciekaw co z tego wyrośnie.
-
Dla przypomnienia po dwóch latach akwarium się ustabilizowało. Praktycznie to drapanie szyb co drugi dzień, wylanie urobku odpieniacza raz na tydzień, dolanie w razie potrzeby płynów, i pilnowanie wody żeby nie brakło w dolewce. Podmianki raz na kwartał 50l. Na szczęście żadnych plag. Widok zbiornika: https://www.youtube.com/watch?v=j3jYd24z34k i kilka zdjęć
-
Ja stosuję filtr 5 mikronów, który wyłapuje mi syf z rur, po mim węgiel aby oczyścił wodę z związków chemicznych. Ponieważ węgiel może przepuszczać swoje drobinki, które mogą uszkadzać membranę po nim mam filtr 1 mikron, dalej membrana i za nią żywica. Ten układ działa mi już 3 lata bez zastrzeżeń. Wkład 1 i 5 mikronów i węgiel wymieniam jak TDS pokazuje 2 a żywicę gdy TDS pokaże 1. Membranę wymieniam co rok. Potwierdzam działa.
-
Zdjęcie 08.01.2022
-
Czy doszedłeś z tym zapachem, bo mam podobną historię i nie umiem znaleźć przyczyny takiego zapachu. odstawiłem phos minus na tydzień. Ph4 z 0 podniosło się po tygodniu na 0,21. KH spadło do 5,7 Ca do 400 a MG do 1200. Podłączyłem ponownie pompę dozowaniem nitro phos minus i podniosłem balling. Podmiana nic nie dała.
-
Ok. Zmniejszę ilość pożywki. Dzięki za info.
-
Cały czas stosuję tą samą dawkę bakterii AF Probio S z odżywką przez cztery dni i raz w tygodniu zamiennie. Raz w tygodniu przed podaniem Microbe załączana jest lampa UV na 24 godziny, więc raczej zakwit bakteryjny wykluczam.
-
Co to za glon glutowaty, jak z tym walczyć? Akwarium 500 litrów prawie dwa lata. Parametry dobre. żadnych innych plag na razie nie widać, oprócz setek ślimaków turbo które widać nocą. Korale SPS i LPS. Nie ma tego dużo. Znalazłem kilka i szczypcami usunąłem. Nie widać żeby się pojawiały nowe. Ten miał długość ok 15 cm. Parę było mniejszych. Znajdowały się w miejscu silnego przepływu wody.
-
Jeżeli mogę doradzić to proponował bym wymienić tą płytę meblową na stelażu na sklejkę wodoodporną. Ja swoją jeszcze przemalowałem lakierem łodziowym.
-
Co prawda nie ma się czym chwalić, ale zrobiłem w osobnej szafce obok sumpa całą elektronikę z dolewką i dozowanie.. Każde urządzenie jest na osobnym gniazdku i bezpieczniku. Gdy jest potrzeba wyłączenia np odpieniacza wyłączam bezpiecznik i załatwione.
-
Ja pierwsze akwarium tak robiłem. Kupiłem sklejkę wodoodporną na blat i zabezpieczyłem ją lakierem łodziowym (zawsze się woda rozleje). Z tyłu zamontowałem po środku od blatu do ziemi profil aluminiowy 40x10. Spokojnie przez rok się sprawdziło. Powodzenia.
-
U mnie też ta odmiana rośnie na wysokiej nóżce. Bez względu czy koral był wysoko w pełnym świetle i drugi który był na dole w cieniu miał wysokie nóżki. Widać tak mają.
-
Kolejna przesiadka tym razem prawie 500L
Dawar odpowiedział wasiu692 → na temat → Pytania o sprzet 250 - 600 L
Przerabiałem ten temat rok temu. Miałem łatwiej bo stare szkło było w innym pokoju. Najpierw zrobiłem remont, Ustawiłem nowe akwarium i spokojnie zalałem, odczekałem miesiąc i po woli po parę korali przenosiłem. Tobie już współczuję. Nie zapomnij o natlenianiu wody w której będzie życie. Jakiś falownik, albo jakaś pompka typu brzęczek. Koniecznie grzałka. Mam nadzieję że ten pojemnik będzie w innym pomieszczeniu niż remont. Ja bym jeszcze codziennie podmieniał trochę wody. Powodzenia. -
Nowy projekt na poważnie i przenosiny starego.
Dawar odpowiedział TomPi → na temat → Akwaria 250 - 600 L
Mam takiej samej wielkości akwarium. Ja kupiłem na forum używkę Schuran 250 za 600zł do tego dokupiłem pompę DCP3000 i do dziś wszystko śmiga. -
OK. Też nad tym rozwiązaniem myślałem tylko odwrotnie. Tam gdzie wchodzi po wejściu wstawić siatkę przycisnąć do skały razem z piaskiem do dna, a tam gdzie wychodzi spróbuję zgarniać piasek w stronę siatki (tu mogę wsadzić rękę pod do jamy) może spróbuje wyskoczyć tam gdzie wchodził to miał bym go w siatce. Zobaczymy.
-
Siatka odpada, bo dziad znalazł sobie miejsce w piachu pod skałą. nie ma jak podejść. Cwaniak zagrzebuje się z jednej strony skały i przemieszcza się pod skałę a wypływa w jamie z drugiej strony. Muszę skombinować pułapkę - tylko problem gdzie ją położę (wszędzie korale). Dziękuje za podpowiedzi.
-
Może ktoś doradzi jak złapać Halichoeres chloropterus. Maluch urósł do 13 cm i zatłukł już dwie babki, a teraz wyrywa główka po główce euphylli. Muszę go oddać komuś do większego zbiornika.
-
Napisz coś więcej o tym akwarium. Wygląda to na dojrzewanie akwarium, Oprócz zielonego glonu widać Dino.
-
Trafił mi się taki egzemplarz (jak na razie) że wcina tylko mrożonki lasonogi i solowiec. Innego się nie chwyci. Dużych aptasji nie rusza, ale powstrzymał przybywanie - wniosek chyba małe pucuje. Małży na razie nie rusza.
-
Centropyga jest spokojana nadal świecę tymi chinkami, tylko teraz już nie wiem czy one mają po 120W czy po 90W. W każdym bądz razie jest za mało światła i chcę zamienić Nero 5 na Kesila.
-
Minął rok zabawy w morszczaka. Czas na małą aktualizację. Zapraszam do obejrzenia zdjęć i filmiku. https://youtu.be/sXM698GVl58
-
Post wyżej wszystko pisze.
-
Przerabiam ten sam temat już od paru miesięcy. Ja ten glon mam tylko na skałach. Zobacz w moim wątku co mi radzili. Mnie to się zaczęło po ospie, po użyciu chemii, lampy UV i zachwiania równowagi biologicznej. Wyskoczyło mi wysokie NO3 - 50 które dość szybko zbiłem do 25. Potem bardzo długo zbijałem do 5, ale podobno skała sobie go zgromadziła. Mimo twoich dobrych parametrów, to glon ma pożywkę i czerpie NO3 z oddającej je skały. Może to potrwać parę miesięcy. Ja uzbroiłem się w cierpliwość i leję tylko bakterie + podmiany. Widzę glon w odwrocie, chociaż bardzo powoli. Resztę musi załatwić sama biologia. Szczoteczką możesz przeczyścić skały i przedmuchuj je prawie co dziennie.