Jump to content

kareks

Klubowicz
 • Content count

  55
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by kareks

 1. kareks

  Euphyllia bieleje

  Przepraszam że odświeżam po takim czasie ale mam podobny problem I co w końcu pomogło.
 2. kareks

  Dozownik EbTech

  Mam pytanie czy ktoś próbował odblokować ilość pomp w dozowniku Ebtech. Mam aktualnie 6 pomp a wiem że może być 8 w sofcie jest funkcja reset ale nie jestem pewien jej działania. Aktualnie producent nie odpowiada, strona tez znikneła. Lubie ten dozownik z powodu możliwości programowania prze Bluetooth ale potrzebuje obecnie 8 pomp.
 3. kareks

  Dozownik EbTech

  Dzieki
 4. kareks

  Śruby plastikowe Skimz M6X1.25

  A nie jest to czasem gwint calowy 1/4” UNC 20 6,35 mm 20 zwoi na cal. Jezeli tak to trzeba szukać w sklepach z modelami RC.
 5. kareks

  Ciągle spadające zasolenie wody

  A ktos posiada może refraktometr jeżeli tak to jakI to model , że na osmosie pokazuje zero a na płynie referencyjnym saliferta 35ppt. Pytam gdyż te które miałem nie dało się nigdy ustawić aby tak pokazywały.
 6. kareks

  marinlab

  Mam pytanie czy ceny testu w Polsce są takie same 99 pln, i dlaczego podstawowy test w Niemczech kosztuje tylko 19,99 E, czyli jakieś 85-86 pln. Ktoś ma doświadczenie jak to wygląda w innych krajach ?
 7. kareks

  Tańsze odpowiedniki markowych dodatków

  Sorki ale 100 pln za komplet Balinga 3 x 1kg od FM to uważam, że nie jest to majątek przy całkowitych kosztach naszego hobby. Taki Balling starcza mi na dobre pół roku.Znacznie więcej wydaje w tym czasie na światło i jedzenie dla ryb i korali. W swojej pracy miałem nie jeden raz w reku odczynniki min. polskich dostawców, że w opakowaniach była inna niż deklarowana zawartość (mieli nawet zakaz brania w przetargach u nas) o chemii z Indii to już nie warto wspominać. Jak macie pewne sprawdzone źródło i dołączone są certyfikaty z analizy to czemu nie i 100% pewności że lejecie to co ma być wlane. Przy moim zużyciu balinga zostanę przy odczynnikach akwarystycznych. Jak będę szukał oszczędności to pójdę raczej w reaktor wapnia. Moi podopieczni są dla mnie bezcenni i nie będę na nich oszczędzał.
 8. kareks

  Tańsze odpowiedniki markowych dodatków

  Z niektorymi tanimi zamiennikami to byl uważał, miałem kiedyś chlorek wapnia bezwodny cz.d.a który po rozpuszczeniu dawał żółto brazowa breje a nie klarowny roztwór. Należy zwrócić uwagę też na stopień uwodnienia. Odczynniki chemiczne maja też różne specyficzne dodatki, mimo , że z zawodu jestem chemikiem wolę te parę złoty przepłacić niż wysadzić zbiornik
 9. kareks

  Wysokie po4 po rodi

  PO4 / 3 = P zejdziesz z PO4 zejdzie ci P ta trójka nie do końca trójka coś tam jest po przecinku.
 10. kareks

  Wysokie po4 po rodi

  Co do fosforu to stosuje Rowa phos droga ale skutecznie w miarę szybko i zawsze działa. Na wylocie z filtra mam skarpetę co by za dużo pyłu nie szło do akwa. Według kalkulatora to przy twoim litrażu 504l i poziomie 0,156 powinno wystarczyć 84 ml Rowy więc wydatek niewielki dałbym 250 dla pewności. A jaki ten Jod lejesz,że 2x 5 ml ?
 11. kareks

  Wysokie po4 po rodi

  Poziom Jodu tez nie do pozazdroszczenia, robisz jakąś suplementację, zasolenie Kh jw. Można by trochę podbić Fe jak zielony kolor słabo wygląda ale jak jest ok to byłbym ostrożny.
 12. kareks

  Wysokie po4 po rodi

  Żywica żywicą zgadzam się ale trzeba też pamiętać o tym co wpływa na membranę, jej wydajność nie jest 100% i jest mocno zależna od ciśnienia i temperatury. Mało kto ma idealne ciśnienie i temperature dla optymalnej pracy membrany tj (25 C i 4 bary). Należy też pamiętać że sprawność membrany do oczyszczania wody z azotanów czy boru to tylko 40-50% co związane jest z wielkością tych jonów na szczęście dla fosforanów jest blisko 93-98%. Prowadząc kiedyś program "wiem co piję - sprawdź swoją wodę" przebadaliśmy w zespole kilkaset próbek wody z różnych źródeł w okolicach Łodzi (wodociągi, ujęcia lokalne, studnie, wody mineralne itp). Jeżeli chodzi o duże zakłady produkujące wodę z własnym laboratorium to nie było zastrzeżeń przy mniejszych już coś tam nie było czasem ok ale zawsze w normie. Najlepsze były studnie gdzie pamiętam przypadek NO3 > 150 mg/l; PO4 > 10; koniec naszej skali pomiarowej. Zaleciliśmy tę wodę raczej do podlewani ogródka niż do picia. W Łodzi mamy problem zima z silikatami gdyż taka technologię stosują u nas wodociągi i czasem po membranie obserwowałem Si > 4 mg/l. Można kombinować z nową żywicą nową membraną ale jak nie znamy punktu wejścia to po co badać wyjście. Dla mnie woda w dolewce z PO4>0,01 jest do dyskfalifikacji zbiornik wszystko będzie kumulował. W celu pozbycia się zimą Si z wody ja stosuje membranę która daje z 300 - 3-5 ppm (TDS) później Rowa phos 200-300 ml, następnie 2 x żywica 1 l. Woda po takim zestawie ma 0,3 - 0,5 uS PO4 Si itp nie wykrywalne. Czekanie aż zbiornik przerobi PO4 to chyba pchanie się w kłopoty w przyszłości. Co czasem robią niektórzy to pomiar tzw zkumulowanego PO4 czyli bierzemy próbkę wody badamy PO4 tradycyjnie a później kolejną próbkę podgrzewamy w mikrofalówce (w szkle i tylko mikrofalówka ) prawie do wrzenia studzimy i znów pomiar PO4. Jeżeli wynik jest powyżej 2 x poprzedniego to trzeba by pomyśleć o wymianie skały i podłoża.
 13. kareks

  Wysokie po4 po rodi

  Na początku na twoim miejscu to ogarnął bym problem z woda ROdi bo jak stale dolewasz PO4 to akwarium to cudów nie zdziałasz, sprawdził bym jeszcze NO2 i NO3 po Rodi. Zakupił bym czystą wodę z papierami (w Łodzi 200 l za 100 pln nie problem np) aby była chociaż na dolewkę, podmiany stop . A następnie bym rozpoczął próbę ustabilizowania parametrów w akwa. Jak nie poprawisz parametrów dolewanej wody to słabo to widzę.
 14. kareks

  Miernik Po4

  Co do pomiarów związków w roztworach to jest bardzo duża różnica, rozwór soli morskiej jest roztworem o bardzo dużej sile jonowej i możemy mieć jony których poziom chcemy sprawdzić zamaskowane, chyba producent nie dla fanu wykonał dwie różne wersje podobnych mierników i prawdopodobnie zastosował różne kombinacje reagentów. Może być też różnica w kalibracji obu mierników. Kto co chce sam wybierze na stronie producenta w języku polskim wszystko opisane.
 15. kareks

  Miernik Po4

  Z tymi miernikami to jest trochę zamieszania duża ilość osób używa 713 który nie jest strikte dedykowany do wody morskiej podobnie jak 717 jest jeszcze miernik fosforu 706 (wszystkie trzy woda słodka), do wody morskiej są dedykowane wersje 736 - fosfor lub 774 fosforany.
 16. kareks

  Wysokie po4 po rodi

  A ile PO4 po prefiltrach i ile w kranówce, co do płukania to płucze membranę około 30 min aż TDS pokaże <5 później podłączam korpusy z żywicą i zbieram wodę po 3 minutach. Po żywicy PO4 zawsze 0,00 tylko czasem wywalają silikaty ale to specyfika Łódzkiej wody :). A jeszcze jedno woda w domu wodociągowa czy ze studni ??
 17. kareks

  Wysokie po4 po rodi

  Bedzie się kumulować bo woda odparowuje a PO4 zostaje w baniaku i wciaż dolewana jest nowa porcja “brudnej wody”.
 18. kareks

  Wysokie po4 po rodi

  Jak masz 0,12 na wyjściu i lejesz to do baniaka to nie dziwne że ci się będzie kumulować. Do tematu trzeba podejść metodycznie bo tak to można szukać i szukać. zrobił bym tak jak poleca przedmówca, test kranówki która wchodzi na RODi, test kranówki w domu dowolny inny kran, test po prefiltrach, test po membramie, test po żywicy. Dodatkowo sprawdził bym czy test jest ok. Tzn kup w aptece 10-50 ml wody do receptury może dostaniesz w gratisie lub wodę destylowana na stacji, sprawdź czy na teście masz zero. Podaj wyniki może coś się wymyśli. Co do absorberów na PO4 to polecam inwestycje w Rowe jest droga ale szybka i skuteczna.
 19. kareks

  Cyrkulatory Jecod/Jebao - awaryjność

  Max spect ok daje fajny efekt ale potrafi po pewnym czasie hałasować i to tak że nie da się spać w tym pokoju, znośnie chodziło to na 30% mocy. Jebao 2 cyrkulatory w 3 lata zepsute, słabo to się kalkuluje. Stare cyrkulatory Tunze działaja już 7 rok bezawaryjnie. Obiegówka Jebao obecnie druga w ciagu 5 lat. Aquabee 5 rok działa.
 20. kareks

  Jaki UPS do awaryjnego zasilania ?

  Nie wiem co kolega chce udowodnić tak zachwalając ten zasilacz buforowy ale dla mnie to lipa może nadająca się do akwa z dwoma błazenkami i jedną krewetką. Po co sobie komplikować życie przetwornice DC-DC DC-AC różne napięcia. Koszt zakupu UPS Volta dziś to koszt 300-400 PLN do tego aku 100 Ah załatwia sprawę bez problemu bez żadnych przeróbek instalacji itp. Podłączamy 2 wtyczki i działa. Nie lubię urządzeń bez pełnej obudowy w szafce pod akwa plus do tego plontanina kabli i jakieś dodatkowe przetwornice. Pełny UPS z sinusem (np Volta sinus 800E) będzie rozwiązaniem uniwersalnym dla każdego akwarysty obecnie jego koszt przy kosztach życia w średnio obsadzonym akwarium morskim jest naprawdę niewielki a wygoda i łatwość montażu banalna.
 21. kareks

  zakwit bakterii

  A jakie sa parametry pH, kH, Ca może to zmętnienie to nie od bakterii do końca .
 22. kareks

  Pellety xl - kręcą się

  Plastikowe w Castoramie na stoisku z śrubkami na sztuki w regale z szufladkami.
 23. kareks

  Dziwna piana w odpieniaczu

  Walczę z wysokimi parametrami od początku grudnia gdzie było NO3-100, fosforany 1-2. Dotychczas piana była ustawiona na mokro i była gęsta i tłusta rura odpieniacza pokryta błotem. Od tego tygodnia gdzie parametry się wyzerowały praktycznie NO3 i fosforany zero. Piana jest gęsta i przypomina pianę z białek szybko zapycha kubek odpieniacza gdyż jest bardzo trwała i w dotyku przypomina pianę z białka jajek. Czy tak na być ??? Obecnie zwiększyłem karmienie NOPOX 1/3 gdyż mam miękkie i lps i zera nie da wskazane ale martwi mnie wygląd tej piany. Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 24. Czy to normalne zachowanie ukwialu Czy to jego normalne zachowanie ostatnio robi tak dwa razy w tygodniu po 2-3 godzinach wraca do normy. Ale może coś mu dolega. Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 25. kareks

  Lampa i Świetlówka T5 ATI via Giesemann

  I tu się zgodzę w 100%, jeżeli mówimy o różnicy w jakości światła, mam Giesemanna tylko dlatego, że akwa jest salonie i musi to jakoś wyglądać, ATI spoko ale wygląd ogólny pozostawia według mnie sporo do życzenia w pokoju dziennym czy salonie bym tego nie powiesił.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.