Skocz do zawartości
Lizard

ATI actynic VS ATI blue plus

Rekomendowane odpowiedzi

Po konsultacji z kolegami zamówiłem nowe świetlówki do swojego zbiornika, polecono mi konfigurację ATI actynic + blue plus + aquablue special. Ale tak się zacząłem zastanawiać czym właściwie różnią się świetlówki actynic od blue plus?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli kiedyś widziałeś obie świecące obok siebie to już nie pomylisz. Ati Actinic świeci na - jasno fioletowo / blado niebiesko (kobieta by się przydała) to źle ujęte ale na kolor który miłośników niebieskiego akwarium nie zadowoli.

Kupiłem z myślą o aktynice jaką znałem z innych marek - tj. ostry niebieski kolor - kiedy się zaświeciła to nie wiedziałem co o niej myśleć. Świeci u mnie już ponad pół roku - w środę zostanie wymieniona - raczej potrzebna świetlówka. Daje światło aktyniczne a nie tylko świeci na niebiesko.

Moim zdaniem dobra konfiguracja jeżeli chodzi o ReefMaxa.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja stosuje ATI Actinic i Blue + od lat i myślę że różnicę zobaczysz jak je odpalisz, jest duża.


180x63x60+sump,120kgLR,DSB,BK 200,FR509+ROWA,GroTech Tec III NG+EP IV,Reaktor Aqua Care Turbo 2,2x Koralia8 WaveMaker 4,WaveBox,Tunze Osmplator Universal, Powermodule8x80W,Profilux II Light,2x MiniRedDragon 3500,Chłodziarka AM 1500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

actinic ma wezszy zakres fali, ale wieksza jej intensywnosc; blue-plus ma bardzie rozlozone widmo i jest mniej intensywna; nie potrafie tego lepiej wytlumaczyc; podaj maila na PW, moge Ci wyslac wykresy widma;

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest duża - piszecie, ale jaka ? :D czy muszę je kupić, żeby się przekonać? Proszę o opinie, Wasze zdania, czy taka konfiguracja będzie odpowiednia. Obie świetlówki są aktynicznymi wg. producenta, obie dają światło o temp. barwowej 14k, a tyle czytam o tym, że jednak są to 2 różne rury :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o barwę to Blue Plusy są wyraźnie niebieskie, Actinic zaś mają barwę wpadającą w bardzo jasny fiolet i subiektywnie wizualnie dają mniej światła, przy lampie 4x39W miałem konfigurację 2xAquablue special 1xBlue Plus 1xActinic. Dla korali taki układ z pewnością był bardziej korzystny bo szersze spektrum światła.

Ja lubię dużo światła niebieskiego i dziś dałbym 2x2 Aquablue special i Blue Plusy.

Przy lampach 6x wzwyż można już się pobawić w dołożenie jednej Actinic.

Ale jak sam nie sprawdzisz to się nie przekonasz :clowning

Świetlówka ATI Blue Plus

Jest to świetlówka dająca wysokoenergetyczne światło aktyniczne (niebieskie) . Jest to światło, które ze względu na korzystne spektrum znajduje zastosowanie w akwariach morskich. Świetlówka emituje praktycznie tylko światło niebieskie o długości fali pomiędzy 400 a 500nm z maksimum w 420nm. Taka długość fali wspomaga znacząco wzrost wielu koralowców. W połączeniu z świetlówkami światła semi aktynicznego lub białego zimnego jak ATI AquaBlue czy AquaMedic Reef White 10K i Reef White15K daje niepowtarzalną głębie koloru.

Świetlówka ATI Actinic

Specjalistyczna świetlówka o barwie składającej się z widma charakterystycznego dla świetlówek superaktynicznych 03

w połączeniu z światłem typu Blue. Przeznaczona do akwarii morskich.

Niezbędna w każdym akwarium morskim dla prawidłowego rozwoju korali.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Actinic zdecydowanie bardziej podkreśla zielony i czerwony kolor, dając efekt "fluoerescencji" na niektórych koralach. Blue Plus, to po prostu niebieskie światło, ale nie jest to intensywny niebieski.

Poniżej masz zdjęcie mojej belki. Od góry są to:

20110220_0058.JPG

1. ATI Actinic

2. ATI AquaBlue Special

3. ATI Blue Plus

4. AM Reef White 15000

5. ATI Actinic

6. ATI Blue Plus

7. ATI AquaBlue Special

8. ATI Actinic


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam jeszcze, że porównywałem świetlówki ATI i AM i zaryzykuję twierdzenie, że:

ATI Blue Plus = AM Reef Blue Actinic

ATI AquaBlue Special = AM Reef White 15000


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba źle ze mna ale:

2. ATI AquaBlue Special - swieci u Ciebie na bialo...

Ona daje rzeczywiscie niebieskie światlo ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaBlue Special ma widmo 50/50 (dzienne/aktyniczne). Jak się na nią patrzy wygląda na białe światło. Niebieskie światło daje BluePlus.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę odświeżę bo zgłupiałem,

to podsumowując przy trzech świetlówkach lepiej wg Was ATI Actinic+ Blue Plus +Aquablue Special czy 2xBlue Plus + Aqua Blue Special. A może Blue Plus + 2xAquablue Special? Pytam osób które maja konfigurację ATI 3x39W. Purple, moim zdaniem do układu trzech świetlówek się nie nadaje. Akwa jest dość różowe, a mnie to osobiście się zbytnio nie podoba.

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mając 3 świetlówki nie dawałbym w ogóle ati actinic tylko dwie blue+ i jedną aquablue/coral+


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie blue+ i jedna coral+ to jednak bedzie bardzo niebiesko...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam Sylvanię 2xCoralstar i 1x Marinestar i jestem zadowolony. Próbowałem Aquastar ale było za żółto. ATI Purple+ też próbowałem ale jak pisałem wcześniej. Świeciła kilka godzin i teraz czeka na nowego właściciela lub lepsze czasy (czytaj większe akwarium)-przy trzech świetlówkach za różowo jak dla mnie. Chcę spróbować w styczniu wymiany Sylvanii na ATI. Myślałem o 2xBlue Plus + Aqua Blue Special. Ukłąd wydaje się podobny do Sylvanii. Jedynie debatuję nad tym czy 2xBlue Plus czy Blue Plus i Actinic.

Coral+ nie rozumiem :) i dlatego o niej nie myślałem :)

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś ma do oddania zużyte ATI Blue Plus, Aqua Blue Special, Actinic 39W w Bielsku-Białej? Do prób. Info na PW. Tak byłoby najlepiej. Jak nie będę się zastanawiał. Do stycznia coś wymyślę.

Wielkie dzięki za odzew.

Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy 3 świetlówkach ciężko coś dobrać. ja tam wolę zbyt niebiesko niż zbyt biało stąd moja propozycja, nie dawałbym ati actinic ani różowej bo przy 3 świetlówkach to będzie jednak szkoda tej jednej świetlówki. Można żeby nie było za niebiesko dać np. 2xati blueplus w zestawie z sylvania marinestar


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester

masz lampę ściemnianą czy zwykłą?

Edytowane przez rekin (wyświetl historię edycji)

d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z która świetlówką swieci aquapink?


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedziec. Trzecia i szosta sa na kanale 1 reszta na kanale 2 ale chyba drivery lacza najblizsze rury czyli 1 i 2, 3 i 6, 4 i 5 oraz 7 i 8


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli Actinic +


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczesniej miałem pink i blue na kanale 1. Swieciły najdłużej i przy sciemnianiu (miałem nastawione na 1minute) gdzies tak na 50% dawały niesamowite kolory w akwarium. Zwłaszcza czerwieni i różów. Nie miałem jednak w tym układzie aktyniki, więc nie miałem efektu fluo. Tym razem dałem na zachód słońca właśnie aktynikę i blue. Efekt fluo porazający :). Ale brak głębokich różów i czerwieni...


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długo się wahałem z superaktyniką ogólnie bardzo fajne światełko daje ale przy 6 rurach odpuściłem bo to nie za wiele na mój litraż, ale miałem kombinację na zachod 2 blue a dziś dałem 4 blue efekt bez porównania po prostu fluo bije po oczach, myślę że jedna superaktynika by się nie przebiła przy 3 blue ale w kombinacji 1+1 blue/superaktynika to na pewno jest fajniej niz 2xblue, ale jeszcze fajniej jest kiedy się więcej jak 2 niebieskie,fioletowe T5 świecą.

U mnie na samych narva blue czerwona talerzówka punktuje inne zielone miękkie briareum super fluo,rhodactis super fluo itd, więc chyba da się żyć bez tego pinka.Nie jestem fanem sps ale czerwony talerz widać najfajniej u mnie z kanapy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.