Skocz do zawartości
tman

wódka - wielkość dawek

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

ile - mniej więcej lać wódki?

pytam, bo w źródłach amerykańskich (np reefkeeping.com) dawką wyjściową jest 0,1 ml na 100l wody, a w niemieckich (korallenriff.de) 1 ml (czyli 10 razy więcej).

od miesiąca leję metodą amerykańską, jestem przy 1,2 ml rano i wieczorem (przy 500 litrach wody około), azotany nie spadają (mam około 15), może punkt wyjścia był błędny...?

?


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda sprawa z fosforanami w zbiorniku? Jeśli fosforanów nie ma to wódka nic nie da.

1ml/100l to raczej maksymalna dawka.

witam,

ile - mniej więcej lać wódki?

pytam, bo w źródłach amerykańskich (np reefkeeping.com) dawką wyjściową jest 0,1 ml na 100l wody, a w niemieckich (korallenriff.de) 1 ml (czyli 10 razy więcej).

od miesiąca leję metodą amerykańską, jestem przy 1,2 ml rano i wieczorem (przy 500 litrach wody około), azotany nie spadają (mam około 15), może punkt wyjścia był błędny...?

?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawka startowa to 0,1 ml/100 litrów. Jeżeli zwiększasz dawkę od miesiąca i doszedłeś do 0,5 ml/100 litrów na dobę, to za wolno zwiększasz. Poszukaj tematu Vodka method na tym forum - tam jest wszystko dobrze opisane.

Edytowane przez ejerzyk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda sprawa z fosforanami w zbiorniku? Jeśli fosforanów nie ma to wódka nic nie da.

1ml/100l to raczej maksymalna dawka.

Jakiś czas temu na hance pokazało 0,09 (w sklepie, swojej nie mam, a saliferta jakoś odczytać nie mogę, woda może i jest lekko błekitna, ale chyba za słabo rozróżniam kolory). Od czasu tego testu w sklepie obsada się zwiększyła, karmienie też, więc trochę na logikę fosforany też pewnie powinny...

ale bardziej pytanie dotyczy tego "poziomu wyjściowego"... w tym wątku jeden z użytkowników pisze:

Ja poziom zerowy osiągnąłem po pięciu tygodniach lejąc w szczytowym momencie 15ml/spirytusu/100l wody w akwarium.

15 ml SPIRYTUSU na 100 litrów wody.. w przeliczeniu na wódkę na mój zbiornik musiałbym wlewać prawie 200 ml!! (czyli taka "większa" małpka)..

większość osób pisze właśnie o dawkach zaczynających się od 0,1 ml, ale czytam, czytam i chcę się upewnić...


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawka startowa to 0,1 ml/100 litrów. Jeżeli zwiększasz dawkę od miesiąca i doszedłeś do 0,5 ml/100 litrów na dobę, to za wolno zwiększasz. Poszukaj tematu Vodka method na tym forum - tam jest wszystko dobrze opisane.

no właśnie to mnie dziwi, że metod jest kilka i bardzo się od siebie różnią (linki z pierwszego postu). Ale na forach polecana jest chyba częściej metoda amerykańska...


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

ile - mniej więcej lać wódki?

pytam, bo w źródłach amerykańskich (np reefkeeping.com) dawką wyjściową jest 0,1 ml na 100l wody, a w niemieckich (korallenriff.de) 1 ml (czyli 10 razy więcej).

od miesiąca leję metodą amerykańską, jestem przy 1,2 ml rano i wieczorem (przy 500 litrach wody około), azotany nie spadają (mam około 15), może punkt wyjścia był błędny...?

?

Witam,

Zaczynałem lać 0,1ml/100ltr i nie było efektów. Zmieniłem dawkę na 1ml/100ltr i zadziałało :thumbsup:. Teraz leję 20ml na 1800ltr w 24 dawkach.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeszedłem na z wódki spirytus zwiększając powoli dawkę - na razie 0,9 rano i wieczorem (co w przeliczeniu daje około 4,5 ml wódki na dobę i 0,9 ml na 100 litrów). poczekam chwilę na poziomie 2ml spirytusu dziennie i zobzczymy..

ale i tak mnie dziwi różne podejście do lania alkoholu..

[EDIT po jakimś czasie:]

Doszedłem do 1,5 - 1,6 ml spirytusu podawanego dwa razy na dobę.

Salifert (w/g moich daltonistycznych oczu) pokazuje NO3 na poziomie ok. 2. Mam dwie acry. Przyrostów nie ma, ale jedna ma ładny zielony kolor i - szczególnie na stopie - wystawia polipy, druga - do tej pory ciemnobrązowa - zaczęła odzyskiwać biały kolor (na razie jest bardzo słabe latte z jeszcze bielszymi miejscami, jakby polipy się pokazały, zaqczynam mieć nadzieję

Mam wrażenie, że pojawiły się białe farfocle, głównie w wodzie. Niezależnie - spirytus zaczynam dozować w dawce 1 ml (x2) na dobę.

I trzymam kciuki...

[/EDIT]

Edytowane przez tman (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tydzień temu zrobiłem testy wody - szok i trauma no3 - 25mg, po4 - 0,5mg, zaglądam do lodówki a tam 0,5l de luxe, zaczałem wlewać po 2 ml codziennie przez tydzień po południu wczoraj znowu szok no3 - 5mg, po4 - 0,03mg. w czasie tego tygodnia nie robiłem żadnych podmianek ani nie zmniejszałem dawek pokarmów. moje akwa 100l wody netto + 30 kg skały, przerybione i duża ilością życia.

także wywnioskować można, że 1 ml na 100l wody to dawka normalna a 2 ml to dawka turbo do szybkiego zbijania ale bezpieczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

janusz pśl a jakie masz koralowce w akwa? Pytam bo tempo w jakim zbiles parametry dla SPS-ow moze byc zabojcze..... Ja w podobny nierozwazny sposob stosowania wodki zjechalem z parametrami do zera w dwa tygodnie..... a potem za kolejne dwa wywalalem tylko szkielety montipor......


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0,5 ml/100l to jak dla mnie dawka startowa, w "szczycie" 1ml/100l, jak spadnie to zjazd do 0,5 - 0,3 ml na 100litrów, u mnie tak to działało.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem na dawce 5ml VSV / dzień / mój zbiornik.

Raz na tydzień przetre szybe i git.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

janusz pśl a jakie masz koralowce w akwa? Pytam bo tempo w jakim zbiles parametry dla SPS-ow moze byc zabojcze..... Ja w podobny nierozwazny sposob stosowania wodki zjechalem z parametrami do zera w dwa tygodnie..... a potem za kolejne dwa wywalalem tylko szkielety montipor......

oprócz całej ferajny różnych miekasów mam pavonę, euphylię i montipore digitatę takze korale niezbyt wymagające.

w przypadku bardziej wymagających korali pewnie trzeba będzie połowe mojej dawki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem stosować wódeczkę i jak na razie odpieniacz nie odpienia Czy coś się stanie jak odpieniacz nie będzie odpieniał przez jakiś czas ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.