Skocz do zawartości
MixEEr

Skała z frachtu, sucha, ze sklepu czy od ludzi. . .

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przygotowując się do przesiadki na większy baniak (z 100 litrów na 300 + 80 sump) zastanawiam sie jaka skałę wybrać- będę musiał dokupić jakieś 10-20-30kg (obecnie mam 13).

i nie wiem co wybrać ?

--> skałą z frachtu - trochę niższa cena, ale nie wiadomo co może mi wyjść z niej, żebym potem nie musiał tego tępić, będę musiał ja sam odgazowywać- czekać . . .

--> sucha skała koralowa - 1/2 ceny żywej, mogę ją pokleić na spokojnie dobrać kształty itd, jako minus to to że muszę ją ożywić co wiąże się z posiadaniem 2 akwariów przez pewien czas. . .

--> skała ze sklepu lub od ludzi - chyba najlepsze wyjście (o ile nie kupie od kogoś skały z jakąś plagą), jednak trochę przeraża mnie klejenie jej . . .

a może zrobić tak że część skały kupić suchej, skleić jakąś podstaw do konstrukcji, i resztę martwą ?

i jak to technicznie rozwiązać podczas przeprowadzki z skała ? na jakim etapie kupić, kiedy przekładać itd ?

planuje wystartować na "żywej" wodzie (80 litrów mojej, 2 x 120 od kogoś, 60 świeżej solanki)

pozdrawiam


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja opinia:

- jesteś twardzielem i prawdziwym zamotem - FRACHT

- jesteś ostrożny - sklep/ludzie

- jesteś mega ostrożny , nie chcesz plag, gapowiczów, radości z życia i chcesz czekać aż ci się coś ożywi ? - sucha

Możesz mixa zrobić :baby:

........najbardziej w sumie rozsądne wydaje się sklep i sam wybierzesz sobie kawałki. Ja np miałem z frachtu, ale na moją prośbę Tomek mi odgazował lekko bo bałem się że żona mnie wywali z domu. ;)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sucha skala daje gwarancje ze nie przytaszczysz plag i niechcianych gatunkow zyjatek. Wyrastajacych glonow na pewno nie unikniesz, no chyba ze wystartujesz na czystej solance a nie z dzialajacego zbiornika, chociaz sadze ze i tak glony sie pojawia. To zasadniczy plus ale ne znaczy ze cyjano lub dino moze cie ominac. Minus jest taki ze musisz ja zasiedlic zyciem a to potrwa troche. Ogolnie sucha skala na pewno spelni jakas role w filtracji systemu ale bardziej bedzie ona stanowic baze dla koralowcow i dekoracje. Coraz czesciej stosuje sie inne metody filtracyjne wiec zywa skala nie koniecznie jest tym musem. Oczywiscie wszystko zalezy od koncepcji systemu. Zobacz watek Grzegorza Dyzmy, tam prawie wcale skaly nie ma a system jak na razie funkcjionuje bez zadnych zawirowan. DSB w glownym zbiorniku lub w sumpie, siporax zastepujacy skale jako filtrator biologiczny itp. Musisz wybrac samemu. Osobiscie do tych paru kg ktore juz masz dolozyl bym tylko sucha. Zycie z tego dzialajacego akwariun spokojnie sie przeniesie na reszte.

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy jak przeniosę wszystko do zbiornika z "żywą" woda i suchą skałą to będzie to bezpieczne, rozumiem że dojrzewanie mnie nie ominie, ale żeby zwierzaki to przeżyły. . .

czy może lepiej do tego zestawu (żywa woda+sucha skała) dołożyć część skał z mojego zbiornika, i po jakimś czasie dołożyć resztę z życiem (koralami i rybami) ?


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekładka uruchomi na nowo małe dojrzewanie starej skały. Jeśli dołożysz do tego "świeżą" żywą skałę to parametry jeszcze bardziej odjadą i jeśli masz np. spsy to mogą trochę podupaść.

Według mnie, jeśli masz możliwość, to kup skałę od kogoś albo suchą aby zwierzaki jak najmniej odczuły przekładkę.

Ja bym, najpierw przełożył wszytko do nowego a za jakiś czas dołożył brakujących kamoli - i tu bym postawił na suchą skałę.

Jeżeli z mniejszego baniaka przełożysz wszytko do większego, nie ingerując w obsadę - nie zwiększając jej, to wszytko pomalutku powinno trybić, potem dołożysz kamyków które nie obciążają sytemu a z czasem zaczną wspomagać.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam,że najlepeij kupić żywą skałę wybierając sobie odpowiednie ładne kawałki, a potem montować na słupkach. Zaletą jest mozliwość zmiany konfiguracji i wyciagnięcia kazdej skałki w ciagu kilku minut bez żadnych problemów i następstw dla baniaka. Nie ma problemu ze zwalczniem aiptasii czy innych niepożądanych organizmów.

U mnie było tak http://nano-reef.pl/...na-czterysetka/

Tylko będziesz miał chwilowo 2 akwaria- w miarę dojrzewania mozna przekładać zwierzaki .Ja przekładałam tak z 30 litrów :)

Edytowane przez TMK (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywa skała to taki "organizm", wystarczy że obróci się skałkę, inaczej ją woda omywa i już może się glon wysypać. Skała dostosowuje się do istniejących warunków, są w niej strefy beztlenowe, małe ingerencja i potrafi na jakiś czas stracić swoje możliwości "filtracyjne"


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam bardzo ale jak rozpoznać skale odgazowana od skały z frachtu. Czy w sklepie zawsze jest odgazowana? A co jak spodziewają się skały bo tak mi mówili? Istnieje możliwość że dostana nieodgazowana?


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie da sie pomylic. Skala dobrze odgazowana jest czysta, jasnego koloru i ma akceptowalny zapach mulu, morza etc. Skala z frachtu jest ciemna (czasami czarna), posiada duzo nalotow, moze byc miejscami sliska i najwazniejsze ze cuchnie odpadami z przetworni rybnej :p


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpewniejsza metoda to zakup skały w sklepie, w którym leżała sobie ona kilka tygodni w dobrych warunkach. Co do plag, to jeśli masz pecha to nie unikniesz ich nawet startując akwarium wyłącznie na suchej skale, przyjdą razem z koralami :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko Fracht!

Tylko wtedy nie będzie nudno :) Ja tak zrobiłem i nie żałowałem ani przez minutę. Oczywiście walczyłem z krabami itp. ale i tak było warto.


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widziałam wiele skały jak dla mnie to każda byle nie fracht syf kiła i bajzel na całego , mój zacząłem na suchej skale 80 % potem dołożyłem z akwarium od znajomego ,pierwszy zbiornik też był zakładany na suchej ale to inne dzieje ,następny będę robił tez na skale suchej i dodatek z mojego akwa


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź z frachtu to albo śmierdzi ropą, albo będziesz miał milion g....na którego nie będziesz się mógł pozbyć.

Chyba że chcesz hodować chwasty a nie korale.

Kup odgazowaną skałę i dobrze ją oblukaj. Ja osobiście skłaniam sie ku martwej...


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Na jakiej skale wg. Was jest lepiej uruchamiać zbiornik ( żywa czy sucha ).

pozdrawiam

Jarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temat rzeka. nie warty rozwodzenia się. Poczytać proszę posty wcześniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

połączyłem z innym tematem

warto szukać wiedzy w starszych tematach

do podziału napisanego wyżej dochodzi jeszcze ceramika (wypalana w piecu), a także skała syntetyczna (odpowiadająca składem chemicznym skale naturalnej).


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała odgazowana ze sklepu -tylko nie popełnij takiego

błędu jak ja i daj zbiornikowi czas aby dojrzał, wtedy

przełóż korale i ryby.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z frachtu niesie ze sobą niespodzianki !! Np, :alien:


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała odgazowana ze sklepu -tylko nie popełnij takiego

błędu jak ja i daj zbiornikowi czas aby dojrzał, wtedy

przełóż korale i ryby.

co masz na myśli ?

-zalaniie

-dodanie "nowej skały"

-odczekanie dojżewania

-przełożenie starego zbiornika do nowego ? (skała, korale, ryby)


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgazowaną i żywą ze sklepu, lub od zaufanego forumowicza.

Nie wyobrażam sobie mieć akwarium bez kiełży,slimoków,małych wieloszczetów,wężowideł,gwiazd i całej reszty.

Kwestia gustu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w kolejności jak wymieniłeś

Skała zalanie wody z podmian działającego zbiornika

i ze dwa miesiące niech się tak kręci aż skończy się

proces dojrzewnia skała wywali resztki syfu odpieniacz

oczyści wodę, a i bakterie niech zasiedlają skałki.

Na końcu jak wszystko w miarę się ustabilizuje

korale i ryby.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Odgazowaną i żywą ze sklepu, lub od zaufanego forumowicza.

Nie wyobrażam sobie mieć akwarium bez kiełży,slimoków,małych wieloszczetów,wężowideł,gwiazd i całej reszty.

Kwestia gustu.

Ja też sobie nie wyobrażałam skały bez kiełży. Po 2 tygodniach po syntetycznej biegało jej tyle, że mandaryny mają pełne brzuchy a kiełże biegają dalej:) Powtórzę się któryś raz: polecam syntetyczną:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko naturalną żadnych syntetyków w baniaku które nie występują w środowisku naturalnym nie polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.