Skocz do zawartości
inmar

Pomiar zasolenia

Rekomendowane odpowiedzi

Reflaktometr i to urządzenie elektronicznie ma kompensację temperatury.

Optyczne.


Miękko LPSowe

60x60x50 (180 l), Blau Overflow 3000 (25mm), New Jet 2300, Black Python 110W, Schuran 120, Jebao WP-25,Jager 200W, sump: 57x50x35 (60 l), LR: 18 kg, LS: 9kg Live Aragonite Natural White.

aa9e7f12009aeb87acdcf619fe29ea51u688a610.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Btw. gdzie dostanę spławik GroTech?

Kupiłem w Zabrzu,w erybce razem z menzurką za około 75zł.Był u mnie kolega z spławikiem AM,który miał identyczne opakowania,tylko na spławiku było logo AM.Oba pokazały podobne wyniki.

Dla przypomnienia jeśli ktoś nie wie,chowając spławik do duby lub wkładając do menzurki nie wolno stukać dołem spławika bo wtedy lubią się kartki z środka przemieszcza w dół.Może nie od razu,ale z czasem tak się dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kupiłem w Zabrzu,w erybce razem z menzurką za około 75zł.Był u mnie kolega z spławikiem AM,który miał identyczne opakowania,tylko na spławiku było logo AM.Oba pokazały podobne wyniki. Dla przypomnienia jeśli ktoś nie wie,chowając spławik do duby lub wkładając do menzurki nie wolno stukać dołem spławika bo wtedy lubią się kartki z środka przemieszcza w dół.Może nie od razu,ale z czasem tak się dzieje.

Trafna uwaga Marku :thumbup:


Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem wodę do badania i okazało się,że mam zasolenie 1.027 a mój pływak,który był porównywany z innymi pokazuje 1.023 przy temperaturze 28 stopni.Pomiar był wykonany Hanną i reflaktometrm Atago.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest coraz więcej informacji na temat błędnego pomiaru zasolenia , powodem są urządzenia do jego pomiaru. Zazwyczaj są to nie atestowane refraktometry produkcji chińskiej . Jest to najważniejszy pomiar w naszych akwariach,a najbardziej zaniedbywany . Obecnie staramy się utrzymać coraz to trudniejsze koralowce ,kupujemy sprzęt do pomiaru PO4 coraz dokładniejszy,a refraktometry mamy coraz to gorszej jakości . Dlatego jest coraz więcej problemów z prawidłowym pomiarem zasolenia.


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest coraz więcej informacji na temat błędnego pomiaru zasolenia , powodem są urządzenia do jego pomiaru. Zazwyczaj są to nie atestowane refraktometry produkcji chińskiej . Jest to najważniejszy pomiar w naszych akwariach,a najbardziej zaniedbywany . Obecnie staramy się utrzymać coraz to trudniejsze koralowce ,kupujemy sprzęt do pomiaru PO4 coraz dokładniejszy,a refraktometry mamy coraz to gorszej jakości . Dlatego jest coraz więcej problemów z prawidłowym pomiarem zasolenia.

Zgadzam się. Dlatego też jeszcze raz napiszę Marek, zainwestuj w spławik TM.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiekszość z nas używa refraktometry do wody słonej a nie do morskiej !!! A to jest kolosalna roznica. O niuansach pomiaru zasolenia refraktometrem i spławikiem pisaliśmy z Piotrem w artykule na ReefHub.pl


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku, nie bardzo rozumiem co napisałeś.

Jeśli pomiar 1.027 dotyczy SG, to powinieneś powiedzieć względem czego i w jakiej temperaturze.

Jeśli Twój spławik pokazywał 1.023 w temperaturze 28stC, to też możliwe, że miał rację i że jest to właśnie to laboratoryjne 1.027. Pamiętaj, że SG to wartość względna, nie dość, że zależy od temperatury pomiaru, to dodatkowo zależy od punktu odniesienia, czyli gęstości RO w temperaturze odniesienia. Przeczytaj dokładnie artykuł z RH.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego warto zadać sobie trud i

- doprowadzić wodę do odpowiedniej temperatury

- zbadać przynajmniej na dwa sposoby

Jacek 56 wspomniał tutaj o spławiku TM. Aż polazłem do piwnicy żeby go przynieść (z uwagi na wygodę zastąpił go któregoś dnia refraktometr - pewnie jak większość zrobiony chińskimi siłami, jak wspomniał Damian). No i dobrze zrobiłem, bo się okazało że kalibracja refraktometru przy pomocy RO jest wcale nie jest taka dokładna, lekko mi zawyżał wynik vs wynik spławika.

Generalnie przy temperaturze 25 miałem pomiar na spławiku RM

- Density - 1022,7 - co daje

- Specific Gravity - 1,0257 i

- Salinity - 34,27

Refraktometr pokazał natomiast

- Specific Gravity - 1026

- Salinity - 34,5

Czyli rozjazd niewielki i do zaakceptowania, ale faktycznie lepiej mierzyć dwa razy niż się przejechać przez ten parametr.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek,porównywałem w jednym sklepie właśnie z spławikiem TM i między moim Grotechem a tym była różnica 0,5.

Piotr,nie wiem w czym mierzy mój spławik,jest wyskalowany na zielono w granicach 1.020 do 1.026.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeżeli chcecie sprawdzić czy wasze przyrządy dobrze mierzą zasolenie to zróbcie sobie roztwór wzorcowy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z chlorku wapnia :p


100x40x45,sump 90x30x38, światło 4xt5 39w, 2x koralia 4500l/h, obieg aqua one 2600l/h, odpieniacz Deltec APF600, pudełko przelewowe

6195_6307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba bezwodny, albo to byl chlorek sodu. Mógłbyś mi powiedzieć jak ty robisz płyn wzorcowy?


100x40x45,sump 90x30x38, światło 4xt5 39w, 2x koralia 4500l/h, obieg aqua one 2600l/h, odpieniacz Deltec APF600, pudełko przelewowe

6195_6307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja poszedłem na łatwiznę i zrobiłem "roztwór wzorcowy" wg. opisu producenta soli. Producent soli podał ile gram na litr potrzeba, zrobiłem z nowo otwartego opakowania. Teraz co jakiś czas sprawdzam kalibrację refraktometru tym płynem. Nawet jeśli nie jest to super dokładne to przynajmniej mam zawsze tak samo, a to najważniejsze.

Teoretycznie tak sobie myślę, że chcąc uzyskać zasolenie 35‰ trzeba rozpuścić 35 g soli w 1 litrze wody RO. Niestety nie ma tak łatwo w przypadku soli morskiej bo zawiera ona różne uwodnione sole, albo inne substancje które zmieniają swoją wagę po rozpuszczeniu (ulatniają się?). Ale gdyby wziąć czyste NaCl to 35 g powinno dać nam wzorcowy wynik?

Co ciekawe zawsze jak od kogoś kupuję zwierzaki, czy to w sklepie czy od innych morszczaków to sprawdzam zasolenie i rozbieżność wyników jest zadziwiająca. od 32 do 37‰.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są też gotowe płyny wzorcowe w których możemy porównać Ca,Mg,Kh,NO2,NO3,PO4,zasolenie i inne parametry,ale czy one są wiarygodne to też inna sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Żadna substancja nie zmieni swojej masy po rozpuszczeniu. Jest to jedno z podstawowych praw nauki. Prawo zachowania masy. Prawo to istnieje od starożytności i jeszcze nikomu nie udało się go obalić.

Uwodnienie to żaden problem. Wystarczy je znać. Jeżeli się ma czyste sole o znanym uwodnieniu to za pomocą kartki i ołówka można sobie łatwo policzyć ile poszczególnych składników potrzeba do zrobienia danej objętości wody morskiej.

Najbardziej wiarygodne jest to co zrobi się samemu.

Zasolenie mierzy się w różnych jednostkach. Trzeba na te jednostki bardzo uważać. Nie ma też doskonałych przyrządów pomiarowych. Trzeba więc wykonywać po 3 pomiary i wyciągać średnią - co pozwoli wyeliminować błąd przypadkowy. Błąd systematyczny to trochę trudniejsza sprawa ale można sprawdzić czy go popełniamy. Wystarczy mieć roztwór wzorcowy i stosować różne przyrządy pomiarowe. Zasolenie można też "ocenić" na podstawie pomiaru przewodności wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj Rysiu, Rysiu. Jeśli chcesz kalibrować refraktometr czystym NaCl musisz zrobić roztwór 36,5‰, a jeśli masz zamiar sprawdzić spławik, to 35 powinno być ok.

Co do Twojego sposobu kalibracji, to jest to jakaś metoda, ale sól soli, a raczej pudełko soli innemu pudełku nie jest równe. Wystarczy, że coś będzie źle wymieszane, albo wda się wilgoć (nie tylko uwodnienie, ale wilgoć). Poza tym, nie ufaj temu co napisane na pudełku. Jak zmierzyłem współczynnik zasolenia swojej soli, to okazało się, że muszę sypać 450g/10l, aby mieć zasolenie 35.

Masz rację, co do rozbieżności wyników, najważniejsze są stałe parametry, ale jak nie wiesz jakie masz zasolenie, to raczej trudno odnieść się do innych parametrów, np. Ca, kH, Mg, zwłaszcza jeśli mierzysz refraktometrem, bo tu udział w tworzeniu współczynnika załamania światła nie jest czystym stosunkiem wagowym ;-), jak ma to miejsce w przypadku spławika.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ważne jest to pod jaki przyrząd jest wykonany płyn wzorcowy, bo inaczej będzie pokazywać refraktometr i spławik :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie tak dla próby rozrobiłem sobie 38,3g soli w 1 litrze wody RO,temperaturę ustaliłem na 25 stopni,wynik mojego pływaka to 1.023 a według opisy na wiaderku soli RS(zostało mi pół wiadra i trochę leży już) powinno być 1.0255.Sprawdzę zaraz jeszcze na soli AF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Roztworów wzorcowych nie robi się pod przyrządy pomiarowe. Robi się je po to żeby wyznaczyć jaki błąd systematyczny popełniają te przyrządy pomiarowe. Potem ten błąd systematyczny trzeba zawsze uwzględniać.

Nie ma "nieomylnych" przyrządów pomiarowych.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio pokusiłem się o zakup Milwaukee MA887 Digital Salinity Refractometer i zobaczymy jak sie będzie sprawdzał. Porównamy go ze zwykłym reflaktometrem z kompensacją temperatury oraz spławikiem AM ( bo taki mam ) oraz z płynem wzorcowym do refraktoetrów z Saliferta. Czekam na przesyłkę :)


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.