Skocz do zawartości
dla syna

Prowadzenie zbiornika bez podmian

Rekomendowane odpowiedzi

Tym razem, ja spróbuję poprowadzić zbiornik bez podmian. Przez najbliższe 3 miesiące będę wykonywał testy icp z częstotliwością 1 miesiąc pozostając na ballingu wraz suplementacją micro oraz dozowaniem 1 łyżeczki soli reef salt co dwa tygodnie w celu utrzymania zasolenia. Całość na produktach af. Zobaczymy czy uda mi się sprostać wyzwaniu gdyż zainspirował mnie zbiornik prowadzony przez@laszek. Będę wdzięczny za sugestię i wskazówki do tej metody. Załączam icp na przestrzeni 3 miesięcy, które zostały wykonane. 

Screenshot_20180706-101349.png

Screenshot_20181012-201959.png

Screenshot_20180706-101358.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że @laszek nie może się w tej chwili wypowiedzieć, ma spore doświadczenie w tej materii

z tego co ja kojarzę to raczej nie trzeba dodawać soli a ulewać wody i zastępować RO - przy ciągłym laniu Ballinga i braku podmian zasolenie ma tendencję do wzrastania, resztka Chlorkowa z Chlorku magnezu łączy się z resztką Sodową z wodorowęglanu sodu i powstaje nam nadmiarowy chlorek sodu NaCl  zwiększający nam powolutku i skrycie zasolenie, a później jest problem - u mnie tak było jak nie robiłem podmian przez kilka miesięcy.

Edytowane przez Ura (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam się spodziewać wzrostu zasolenia. Hehe a w ciągu trzech miesiecy systematycznie je podnosiłem, mając mylą świadomość że będzie spadać :-). Noo szkoda że @laszeknie może włączyć się w dyskusję. Jego baniak robi wrażenie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Ura napisał:

Szkoda że @laszek nie może się w tej chwili wypowiedzieć, ma spore doświadczenie w tej materii

:)ma  i to spore,ale też trzeba zauważyć że mało że prowadzi  bez podmian to i bez sumpa,a przy takim litrażu to też spore wyzwanie,dostosować filtracje i cały system gdzie przewaga to SPS,

@dla syna no spore wyzwanie ale czemu "NIE" trzeba próbować;-) trzymam kciuki:wub:

:thumbup:

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem przeciwny takiemu rozwiązaniu, choć nie mówię że się nie da. Trzeba tylko uwzględnić kilka aspektów takiego postępowania.

Sprawa wygląda w ten sposób, że lejac ballinga bez SPS dodajemy NaCl. Zasolenie nam rośnie ale głównie właśnie od NaCl a akwarysta utrzymując je na stałym poziomie, nieświadomie wyjaławia wodę z innych makroelemetnów. Skoro zasolenie ma być stałe a NaCl rośnie to innych jonów musi być mniej.

@dla syna - co Cięskłania do zaprzestania podmian? Brak czasu, pieniędzy, czy zwykłe "nie-chce-mi-się"?

@cygan - pokaż zbiornik jak możesz. Robisz jakieś testy?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo kumam jaki jest powód prowadzenia systemu bez .w twoim przypadku na testy icp wydasz tyle co na sól dobrej jakości z rocznym zapasem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester jutro wrzucę fotki baniaka plus dodatkowo fotki małej 30 do której wywalilem sporo korali bo się nie mieściły.
Kiedyś robiłem testy kh ca mg ale testy się skończyły i teraz kontroluję tylko kh i do tego ustawiam resztę płynów.
Sbs cały czas podaję z Aquaforest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, krzlew napisał:

Nie bardzo kumam jaki jest powód prowadzenia systemu bez .w twoim przypadku na testy icp wydasz tyle co na sól dobrej jakości z rocznym zapasem 

 

Jestem tego samego zdania, sam zrezygnowałem z prowadzenia zbiornika systemem bez podmiankowym na testach ICP  - podbiło mi się mocno zasolenie i korale zaczęły grymasić, dodatkowo spadł mi poziom potasu a dodając makro elementy osobno by wyrównać je do dobrych poziomów podbijałem jeszcze bardziej zasolenie :( bo NaCl i tak był w wodzie w nadmiarze, w końcu postanowiłem kupić wielką bekę 30L do kiszenia ogórków, kupić dużą pakę soli w kartonie (bo taniej) i przesypałem delikatnie do tego wiadra tak by wymieszać całą zawartość i zmniejszyć efekt rozwarstwiana się soli w pojemnikach w których się ją sprzedaje.

Teraz robie systematycznie podmiankę 10% co  kilka dni by wyprowadzić zbiornik na prostą, bo już zaczęły mi padać Euphylie Glabrescens i nawet Dunka :( no i wymagające Zoa jak Nightmare Palys - padły, Rasta - w zaniku :/  wszystko przez to że zasolenie skoczyło  mi na 1,0275  - sporo za dużo dla nich.  Jestem już po dwóch podmiankach i jest ciut lepiej ale wahania kH też męczą korale - nowa sól to inny producent niż poprzednia z innym kH bazowym. 

Wg mnie prowadzenie metodami bez podmian, do tego musi być specjalnie dobrany Balling jak w systemie Tritona inaczej mogą być problemy, dodatkowo opłaca się to tylko w wielkich akwariach które pochłaniają na jedną podmiankę masę soli, po prostu koszt ICP musi być mniejszy niż sól na podmianki na cały miesiąc :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Tester napisał:

Jestem przeciwny takiemu rozwiązaniu, choć nie mówię że się nie da. Trzeba tylko uwzględnić kilka aspektów takiego postępowania.

Sprawa wygląda w ten sposób, że lejac ballinga bez SPS dodajemy NaCl. Zasolenie nam rośnie ale głównie właśnie od NaCl a akwarysta utrzymując je na stałym poziomie, nieświadomie wyjaławia wodę z innych makroelemetnów. Skoro zasolenie ma być stałe a NaCl rośnie to innych jonów musi być mniej.

@dla syna - co Cięskłania do zaprzestania podmian? Brak czasu, pieniędzy, czy zwykłe "nie-chce-mi-się"?

@cygan - pokaż zbiornik jak możesz. Robisz jakieś testy?

W zasadzie to obserwacja zbiornika skłoniła mnie do tej próby. Kiedy robiłem podmianę co tydzień 10% zauważyłem, że ballingiem musiałem mocno korygować dozowanie. W jedym tygodniu ujmowałem po 10ml, a w kolejnym dodawałem 10ml a czasem więcej lub mniej. Skoki kh były na poziomie 1,5 jednostki. Kiedy robiłem podmiany 10% co dwa tygodnie skoki kh już wynosiły zaledwie 0,3 jednostki, a korekta na dozownikach nie była potrzebna poza sukcecywnym zwiększaniem dawki. Widać to też było po przyrostach spsów i ich kondycji. Dozowniki są sprawdzone (nie przelewają dawek czyli kalibracja jest właściwa, a ilość podawana płynu pokrywała się fizycznie z ilością zadeklarowaną na wyświetlaczu). Pomiary kh małą Hanką wykonywałem co dwa dni, a trzykrotne testy icp potwierdzały wynik z małej Hanki. Co do kosztów to w moim przypadku będą wyższe niż standardowe podmiany z uwagi na małą objętość zbiornika. Ok 100l wody netto w obiegu, testy icp będą droższe niż zużycie soli. Żeby wykluczyć wyjałowienie wody, micro będzie dozowane z ręki biorąc pod uwagę już obecną konsumpcję, a na koniec pozostanie korekta zasolenia. Comiesięczne testy icp mam nadzieję, że mi pomogą utrzymać właściwą wartość micro i macro w zbiorniku. Chyba że trzeba brać pod uwagę jeszcze inne wartości, które nie są mierzone w standardowych testach icp. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię robić zdjęć, ale puki co zbiornik wygląda narazie tak 

13236342_DSC_0536.JPG   

Obecnie 6 lpsów i 15 spsów, ale same szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) sprawdziłeś parametry nowej solanki do podmiany ? po rozpuszczeniu w 25st wodzie RO i odczekaniu tak z godziny? 

u mnie też robiły się mega wahania i przeszedłem podobny tok rozumowania - a po jakimś czasie wpadłem na pomysł sprawdzę tą świeżą solankę .. no i wyszło Mg 960

kH 5,5  :( jak to zobaczyłem to Ca już nawet nie mierzyłem, sól skopana od połowy wiaderka w sumie pewnie składająca się z samego NaCl i może trochę Potasu i Ca  Mg tyle co kot napłakał, kH koszmarnie niskie. Nic dziwnego że korale grymasiły po każdej podmiance, i że musiałem po każdej podmianie kręcić pompkami od Ballinga, albo uzupełniać z ręki a jak pisałem to kolejne dowalanie do pieca zasolenia ( podając roztwory na podpicie kH i Mg z resztek wyłazi NaCl i podbija zasolenie) 

najlepiej mieć dobrą zbilansowaną jonowo sól i robić podmiany i tyle, przemieszać pudełko soli po zakupie, delikatnie łopatką z plastiku, wykopać całe wiadro/karton, do innego pojemnika najlepiej z uszczelką :) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem. Pokrywa się z tabelką. Niby wszystko ok, a jednak coś się dzieje. Icp solanki nie robiłem. Dlatego spróbuję nowej metody. Najwyżej wrócę do podmian. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, cygan napisał:

Hej. Oczywiście da się prowadzić baniak bez odmian. Cały czas od ponad 2 lat jadę tylko na ballingu i suplementacji. Kontrola zasolenia to podstawa bez jakichkolwiek testów ICP.

Jak soboe radzisz ze wzrostem zasolenia i jakie produkty stosujesz? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dla syna wzrost zasolenia redukuję poprzez zwykłą wymianę wody slonej na czystą ro. Suplementację podałem w ostatnim poście mojego tematu (link w stopce) jednak są 2 różnice pomiędzy metodą z 2016 i z dnia dzisiejszego

1. Nie podaję teraz preparatów Red Sea tylko Microbe lift All in One trace elements oraz Microbe lift Vitaminos
2. Balling leci wraz z SBS Aquaforest.
Reszta bez zmian


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Ura napisał:

:) sprawdziłeś parametry nowej solanki do podmiany ? po rozpuszczeniu w 25st wodzie RO i odczekaniu tak z godziny? Mi

u mnie też robiły się mega wahania i przeszedłem podobny tok rozumowania - a po jakimś czasie wpadłem na pomysł sprawdzę tą świeżą solankę .. no i wyszło Mg 960

kH 5,5  :( jak to zobaczyłem to Ca już nawet nie mierzyłem, sól skopana od połowy wiaderka w sumie pewnie składająca się z samego NaCl i może trochę Potasu i Ca  Mg tyle co kot napłakał, kH koszmarnie niskie. Nic dziwnego że korale grymasiły po każdej podmiance, i że musiałem po każdej podmianie kręcić pompkami od Ballinga, albo uzupełniać z ręki a jak pisałem to kolejne dowalanie do pieca zasolenia ( podając roztwory na podpicie kH i Mg z resztek wyłazi NaCl i podbija zasolenie) 

najlepiej mieć dobrą zbilansowaną jonowo sól i robić podmiany i tyle, przemieszać pudełko soli po zakupie, delikatnie łopatką z plastiku, wykopać całe wiadro/karton, do innego pojemnika najlepiej z uszczelką :) 

 

Ja bym sprawdził sprzęt do pomiaru zasolenia, nigdy z żadną solą nie świrowałem i zawsze było dobrze, niskie poziomy Kh,ca i mg świadczą o jednym - niskie zasolenie.

Po za tym miałem już nie raz spore zasolenie i nigdy nie padały mi przez to korale a dunke, dunki się nie da zabić w ogóle, Dunke zostawiłem na mrozie (-5) na asfalcie i za godzinę wróciłem. Wrzuciłem do akwa i żyje do dziś, jej się nie da zabić ;p

Coś tam masz napochane ostro żeby zoa i dunka zdychały.

Sorry za off

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Moljzesz napisał:

Ja bym sprawdził sprzęt do pomiaru zasolenia, nigdy z żadną solą nie świrowałem i zawsze było dobrze, niskie poziomy Kh,ca i mg świadczą o jednym - niskie zasolenie.

Po za tym miałem już nie raz spore zasolenie i nigdy nie padały mi przez to korale a dunke, dunki się nie da zabić w ogóle, Dunke zostawiłem na mrozie (-5) na asfalcie i za godzinę wróciłem. Wrzuciłem do akwa i żyje do dziś, jej się nie da zabić ;p

Coś tam masz napochane ostro żeby zoa i dunka zdychały.

Sorry za off

 

:) dunka już dochodzi do siebie a Zoa - zeżarły asteriny :/ skubane dzisiaj oglądałem podstawkę to chyba z siedem siedziało na resztkach Nightmarów :) zeżarły niezłą szczepkę.

Co do refraktometru to mam z Grotecha i skalibrowany na płynie z zestawu Grotech i to nie tak dawno - wszystko OK, a jednak solanka wychodziła skopana - chodzi o sól Tropic Marin Pro Reef - na dnie tak poniżej 1/4 wiadra. Z tego co kojarzę to refraktometry do pomiaru zasolenia liczą zawartość jonów Chlorkowych w 90% - tzn na wynik składa się głównie zawartość NaCl przy użyciu refraktometru - jak sól jest dobrze zmieszana i zbilansowana będzie spoko wyjdzie dobrze zmieszamy i będzie OK.

A jak sól głównie składa się z jonów Na i Cl  to zasolenie na refraktometrze wyjdzie nam dobrze, a pozostałe składniki wyjdą nam marnie.

zachęcam do lektury https://reefhub.pl/refraktometr-kontra-splawik-wady-zalety/

z tego co rozumuje z tabelki, jestem mocno zmęczony ale chyba jeszcze mózg pracuje jak nie to proszę @Tester o poprawienie mnie  Udział procentowy jonów w pomiarze zasolenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Ura napisał:

 

:) dunka już dochodzi do siebie a Zoa - zeżarły asteriny :/ skubane dzisiaj oglądałem podstawkę to chyba z siedem siedziało na resztkach Nightmarów :) zeżarły niezłą szczepkę.

Co do refraktometru to mam z Grotecha i skalibrowany na płynie z zestawu Grotech i to nie tak dawno - wszystko OK, a jednak solanka wychodziła skopana - chodzi o sól Tropic Marin Pro Reef - na dnie tak poniżej 1/4 wiadra. Z tego co kojarzę to refraktometry do pomiaru zasolenia liczą zawartość jonów Chlorkowych w 90% - tzn na wynik składa się głównie zawartość NaCl przy użyciu refraktometru - jak sól jest dobrze zmieszana i zbilansowana będzie spoko wyjdzie dobrze zmieszamy i będzie OK.

A jak sól głównie składa się z jonów Na i Cl  to zasolenie na refraktometrze wyjdzie nam dobrze, a pozostałe składniki wyjdą nam marnie.

zachęcam do lektury https://reefhub.pl/refraktometr-kontra-splawik-wady-zalety/

z tego co rozumuje z tabelki, jestem mocno zmęczony ale chyba jeszcze mózg pracuje jak nie to proszę @Tester o poprawienie mnie  Udział procentowy jonów w pomiarze zasolenia

Nie obraź się ale ten artykuł to ja czytałem długo przed tym zanim Ty pojawiłeś się na forum..

Tropic Marine to jedna z najlepszych soli jak nie najlepsza, chyba że ewidentnie trafiłeś jakiś ubijany egzemplarz ale ja bym sprawdził ten refraktometr na ro 

@dla syna poczytaj o metodzie DSR leszek nie odkrył nic nowego


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Moljzesz napisał:

Nie obraź się ale ten artykuł to ja czytałem długo przed tym zanim Ty pojawiłeś się na forum..

Tropic Marine to jedna z najlepszych soli jak nie najlepsza, chyba że ewidentnie trafiłeś jakiś ubijany egzemplarz ale ja bym sprawdził ten refraktometr na ro 

@dla syna poczytaj o metodzie DSR leszek nie odkrył nic nowego

 

Nie obrażam się :) ja też czytałem go nim pojawiłem się na forum,  czytaczem forum bez konta byłem dobrych parę lat - jakoś nie mogłem się odważyć by założyć konto dopiero @r_33 mnie zmobilizował :) 

Jutro sprawdzę refraktometr na RODI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Uraa skałę masz pewną? Już słyszałem o przypadkach kiedy skała wchlaniała micro, wydzielała przy tym macro i metale ciężkie. Ja miałem nawet taki przypadek. KH pompowało do wody raz szybko a raz nie oddawała nic. Po jakimś czasie cyna została przekroczona o ile dobrze pamietam 135 razy wg norm icp. Po jakimś czasie wchłonąła potas i stront, a w zbiorniku po 6-ciu miesiacach nawet glony wapienne nie ruszyły. Poprostu działa się magia. Byłem tak uparty że przez rok walczyłem z parametrami, aż w końcu zaprosiłem serwis do zbiornika. Też ćwiczyli i niedowierzali. Zapadła decyzja o wymianie skały. Problemy ustąpiły jak bym użył pierscienia Arabelli. Nie mówię o soli, którą zmierzyłeś i testy pokazały klapę, ale o cuda, które dzieją się u Ciebie w zbiorniku. @Moljzesz wszystko niby fajnie, ale af component 1, 2, 3 ma w sobie sbs tzn trzeci komponent o ile dobrze pamiętam. A z tego wychodzi że jest on zbędny przynajmniej sbs należało by używać tylko do wyrównania zasolenia po uprzednim wyrównaniu micro. A z tego co pamiętam @laszekwłaśnie sobie świetnie radzi na produktach af pomimo że nie są do tej metody stworzone. Szkoda że ma wczasy, bo chętnie bym kilka spraw z nim skonsultował. Puki co, zostanę chyba przy podnianach 5% co dwa tygodnie i zagadam do Niego jak się pojawi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałę mam OK porobię teraz większych podmian trochę i zobaczę co się będzie działo, ale już widzę po 2 podmiankach że kolorki ładnie ruszyły.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, dla syna napisał:
[mention=29020]Ura[/mention]a skałę masz pewną? Już słyszałem o przypadkach kiedy skała wchlaniała micro, wydzielała przy tym macro i metale ciężkie. Ja miałem nawet taki przypadek. KH pompowało do wody raz szybko a raz nie oddawała nic. Po jakimś czasie cyna została przekroczona o ile dobrze pamietam 135 razy wg norm icp. Po jakimś czasie wchłonąła potas i stront, a w zbiorniku po 6-ciu miesiacach nawet glony wapienne nie ruszyły. Poprostu działa się magia. Byłem tak uparty że przez rok walczyłem z parametrami, aż w końcu zaprosiłem serwis do zbiornika. Też ćwiczyli i niedowierzali. Zapadła decyzja o wymianie skały. Problemy ustąpiły jak bym użył pierscienia Arabelli. Nie mówię o soli, którą zmierzyłeś i testy pokazały klapę, ale o cuda, które dzieją się u Ciebie w zbiorniku. [mention=23226]Moljzesz[/mention] wszystko niby fajnie, ale af component 1, 2, 3 ma w sobie sbs tzn trzeci komponent o ile dobrze pamiętam. A z tego wychodzi że jest on zbędny przynajmniej sbs należało by używać tylko do wyrównania zasolenia po uprzednim wyrównaniu micro. A z tego co pamiętam [mention=24066]laszek[/mention]właśnie sobie świetnie radzi na produktach af pomimo że nie są do tej metody stworzone. Szkoda że ma wczasy, bo chętnie bym kilka spraw z nim skonsultował. Puki co, zostanę chyba przy podnianach 5% co dwa tygodnie i zagadam do Niego jak się pojawi. 

W SBS masz resztę składników wody morskiej Oprócz nacl oczywiście no i ca i Kh. Karnistry z af to nie żadna magia tylko zwykły balling tylko dla leniuchow. Wodoroweglan sodu, chlorek wapnia oraz SBS, coś tam zmienili z mg( chlorek magnezu) więc nie wiem jak jest, wszystko podlane mikro. Taki sam balling jaki stosuję się w DSR i innych metodach na całym świecie, więc nie wiem w czym problem?
Nadmiar nacl bierze się z reakcji wodoroweglanu sodu i chlorku wapnia a nie jak pisał@ura że od magnezu

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Moljzesz napisał:

W SBS masz resztę składników wody morskiej Oprócz nacl oczywiście no i ca i Kh. Karniatry z af to nie żadna magia tylko zwykły balling tylko dla leniuchow. Wodoroweglan sodu, chlorek wapnia oraz SBS, coś tam zmienili z mg( chlorek magnezu) więc nie wiem jak jest, wszystko podlane mikro. Taki sam balling jaki stosuję się w DSR i innych metodach na całym świecie, więc nie wiem w czym problem?
Nadmiar nacl bierze się z reakcji wodoroweglanu sodu i chlorku wapnia a nie jak pisał@ura że od magnezu

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka
 

Czyli wystarczy lać ballinga i odpowiednio korygować micro z ręki. A nadmiar zasolenia poprostu ujmować solankę ze zbiornika zastępując ją wodą rodi. Dla pewności raz w miesiącu, przynajmniej na początku robić icp i powinno dać radę? Jak narazie zaopatrzyłem się w jod, żelazo, stront, potas i microE oraz pakiet dla leniuchów component 1, 2, 3 który leje. Chyba spróbuję tej metody. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.