Jump to content

khazad93

Klubowicz
 • Content count

  132
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Trzebinia

Recent Profile Visitors

773 profile views
 1. khazad93

  Krewetki - słodkie

  Kora cynamonu elegancko się sprawdza na kryjówki. Przy krewetkach nie szedłbym w technikę CO2, mchy i proste rośliny będą rosły bez tego, wystarczy im to co będzie w wodzie. I tak za dwa, trzy miesiące nie będziesz wiedział co robić z mchem
 2. khazad93

  Krewetki - słodkie

  Używałem podłoża Benibachi, polecam, stabilnie mi trzymało parametry. 5 litrów to będzie zdecydowanie za dużo do takiego zbiornika. Nie wypowiem się co do roślin, moje krewetki trzymałem na mchach i sußwassertang. Jeżeli chciałbyś bojownika to myśle że warto trochę zapuścić akwarium właśnie w mchy czy drobne rośliny żeby małe krewetki miały się gdzie ukryć przed bojownikiem. Dopiero jak populacja krewetek się zwiększy to wpuściłbym bojownika.
 3. khazad93

  Odpieniacz do 250l +sump

  Ja w życiu mam jeszcze jedną pasję tzn motocykle i czasem mnie nie ma tydzień, dwa tygodnie w domu. Z odpieniaczem jednak czuje się bezpieczniej
 4. khazad93

  Odpieniacz do 250l +sump

  Spodziewałem się po Tobie takiej odpowiedzi ;P Może nie udzielam się na forum ale śledzę parę tematów między innymi Twój. Prowadzenie zbiornika bez odpieniacza uważam za jazdę bez trzymanki ale jak się sprawdza u Ciebie to się bardzo chwali. Ja bym nie zaryzykował
 5. khazad93

  Odpieniacz do 250l +sump

  Aktualnie NO3 i PO4 wyniki na zero. Aktualnie mam parkę błazenków, pterapogona, centropyga bispinosa, krab mitrax, krewetka wundermanni i x ślimaków różnego rodzaju. Chciałbym dołożyć jeszcze ze dwie większe rybki do tego towarzystwa , parkę mandarynów jeżeli się uda, i jakiegoś kopacza piasku. Chciałbym dołożyć jescze korali LPS bo mam jeszcze niewykorzystane miejsce w zbiorniku.
 6. Cześć wszystkim! Prowadzę zbiornik 100x50x50 z miękkimi i LPS i rozpocząłem poszukiwania docelowego odpieniacza do tego zbiornika. Obecnie działa DIY produkcji Erniego na głowicy Aquela o wydajności 1200l/h (dane z tabliczki na pompie). Obawiam się że z docelową obsadą odpieniacz może okazać się za mały. Czytałem artykuł Testera na reefhub.pl odnośnie wyboru odpieniaczy i wstępnie wybór padł na delteca 1000i. Nie wiem tylko czy to nie będzie za mocny odpieniacz do mojego zbiornika. Później przeglądając forum trafiłem na pieńki Red Starfish, też wyglądają nieźle pod względem ceny i parametrów, jednym słowem im więcej czytam tym większą mam kołomyję, dlatego prosiłbym Was bardziej doświadczonych akwarystów o pomoc. Budżet w granicach tego delteca 1000i ale jak się uda taniej to będę zadowolony Pozdrawiam!
 7. khazad93

  Zmętnienie wody w akwarium 250l

  Narazie wstrzymałem dozowanie fito i mam wrażenie jak by woda zaczęła się przejaśniać. Co do soli to trzymam ją koło akwarium wiec nie powinno być problemów z wilgocią, ale dzięki za poradę. Przy moim zmętnieniu pomogło ustawienie odpieniacza na mokro i wrzucenie waty do przegrody sumpa. Okazuje się że po zakupie nowych testów azotany i fosforany mam niewykrywalne. Dziwna sprawa bo karmię ryby dość sporo. Chyba ze przy zakwicie bakterie zjadły nadmiar NO3 I PO4? Niemniej jednak jak będę miał jakąś luźną gotówkę to zainwestuję w większy odpieniacz coś w stylu delteca 1000i. Przy zakupach zamiast siporaxu doradzono mi takie kulki ceramiczne o dużo większej porowatości niż siporax. Litr tych kulek kosztuje mniej więcej połowę ceny siporaxu. Wrzuciłem do sumpa razem z bakteriami dołączonymi do zestawu i niech się to kręci. Na drugi dzień po wrzuceniu nowych kulek zmętnienie poszło w siną dal.
 8. khazad93

  Zmętnienie wody w akwarium 250l

  Szkoda że się zgubiły. Ale już wiem o co chodzi, spróbuje jeszcze raz z aquaforest, jak przerobię wiadro 20kg to będzie mniej więcej wiadomo czy akwarium chwyciło na tej soli czy nie. A co myślicie o odpieniaczu ? Napędzany jest głowicą aquela 1200 l/h, wirnik na enklamacie. Pociągnie takie akwarium czy w miarę możliwości szukać nowego odpieniacza? Po szperaniu na forum zacząłem się zastanawiać jeszcze nad DSB. Nie chciałbym zmieniać konstrukcji sumpa tylko do komory z odpieniaczem wstawić plastikowy pojemnik o wysokości 10 cm i zasypać go piaskiem. Idealnie w przegrodę wchodzi wiaderko po soli z AF. Musiałbym je tylko przyciąć na wysokość. Widzicie jakieś wady dla tego pomysłu ?
 9. khazad93

  Zmętnienie wody w akwarium 250l

  Może się jeszcze przekonam do AF zwłaszcza że ceny ich soli są bardzo zachęcające [emoji6] Artur a po czym wnioskujesz że sól Tropic Marine PR jest bogata ? Jak porównywałem do RS niebieskiej to parametry maja bardzo podobne (test soli na Reefhub)
 10. khazad93

  Zmętnienie wody w akwarium 250l

  Dlatego mówię że nie zjadłem wszystkich rozumów. Po testach na reefhub dobrze wypada pod względem parametrów i wydaje mi się że do mojego zbiornika była by dobra. Jednak uprzedzenia mam jakie mam, może dam jej drugą szansę zobaczy się. Mateusz u mnie było podobnie ale po jakimś czasie ni stąd ni zowąd ŁUP zaczęło się sypać. Chociaż jak by sól AF była trefna to ludzie by nie kupowali i firma by upadła.
 11. khazad93

  Zmętnienie wody w akwarium 250l

  Ogólnie korale zaczęły zamierać, chowały polipy. Najpierw myślałem że coś z chemią wody, azotany fosforany, skoki kH itd. Jednak po testach wychodziło że jest dobrze. Kończyło mi się wiaderko z Aquaforest, więc przekornie kupiłem inną sól o podobnym kH. Z podmiany na podmianę akwarium odżyło. Nie mówię że mogłem popełnić gdzieś błąd w prowadzeniu akwarium, nie zjadłem wszystkich rozumów. Od kolegi Dareckiego brałem raz korale i też opowiedział mi podobną historię tyle ze u niego poleciało połowę SPS-ów. Po zmianie soli skończyły się problemy.
 12. khazad93

  Zmętnienie wody w akwarium 250l

  Z AF miałem przejścia więc podziękuję za tą sól. To akwarium jest moim drugim, we wcześniejszym korale zaczęły mi lecieć przy wzorowych parametrach. Po zmianie soli na tropic marine akwarium odżyło. Co było powodem dokładnie nie wiem ale drugi raz wolę nie ryzykować.
 13. khazad93

  Zmętnienie wody w akwarium 250l

  Dzięki za propozycje, też właśnie celuję w akwarium miękko-LPS. Volf, ślimaki mam w ilości niewiadomej, turbo właśnie. Zobaczę , jak przez parę dni nic się nie zmieni to chyba będę musiał kupić tą UV.
 14. khazad93

  Zmętnienie wody w akwarium 250l

  Hmm to skoro i tak kończy mi się wiaderko to jaką sól byś polecił do mojego systemu? IO ?
 15. khazad93

  Zmętnienie wody w akwarium 250l

  Rozumiem. Już myślałem ze trzeba mieszać sole od różnych producentów
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.