Skocz do zawartości

khazad93

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    268
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez khazad93

  1. Mój niestety przestał działać, po dwóch miesiącach wytarł się wirnik od ośki i pompka dostała drgań. Metoda z błotem kalkwasser sprawowała mi się bardzo dobrze przez te dwa miesiące. Trochę krótko ale straciłem zapał do przeróbek reaktora i wróciłem do reaktora wapnia.
  2. Mnie jeszcze przychodzi na myśl przytkany przepływ w jednej z komór. Poziom wody rośnie to wzrasta ciśnienie słupa wody więc ma "siłę" przepchać się przez miejsce o gorszym przepływie. Potem poziomy się wyrównują i cykl zaczyna się od nowa. Ewentualnie przytyka się jakaś rura na spływie/powrocie z takim samym skutkiem? Drugą opcją to masz duże wahania napięcia w sieci, które wpływają na wydajność samej pompy chociaż nie wiem czy to możliwe żeby aż w takim stopniu zaburzało. Mnie sie tak działo czasem wieczorem że woda w kominie chlupała jakby za mały przepływ był, rano już tego problemu nie było. Pompka firmy jebao więc tej samej firmy jak Twoja.
  3. khazad93

    Wapno sodowane

    Za pierwszym razem jak robiłem roztwór to mega się spociłem bo przeczytałem że można sobie mocno ręce poparzyć Dzięki pogrzebię, poczytam
  4. khazad93

    Wapno sodowane

    Na grupie fb przeczytałem że NAoH zaburza mocno równowagę jonową w zbiorniku i jego stosowanie jest szkodliwe. Sam stosuję wodorotlenek od kilku miesięcy i pH znacząco się podniosło. Jedne korale rosną szybciej drugie trochę zwolniły nie mogę powiedzieć że jest efekt wow ale jest lepiej. Pewnie z winy samego akwarysty ;P Zaobserwował ktoś u siebie jakieś szkodliwe działanie NaOH?
  5. khazad93

    maxspect MJ-GF2K

    Też polecam do 250l 2x330. Bardzo fajnie buja wodę i jest to najcichsza cyrkulacja jaką miałem. Użytkuję od miesiąca i nie mam do czego się przyczepić.
  6. Norbert jak tam akwarium? Plan zmian akwarium na LPS wyszedł? Chciałbym Ci podziękować bo u Ciebie w temacie wyczytałem sposób podbicia pH za pomocą NaOH, jako jedyny sprawdził się u mnie w zbiorniku. Wcześniej próbowałem z kalkwasser ale nie przyniosło efektu poza zwiększeniem kH.
  7. khazad93

    Wapno sodowane

    Tak leję CaCl2 żeby nie rozjeżdżać parametrów.
  8. khazad93

    Wapno sodowane

    U mnie zaskoczyła metoda podawania NaOH, leję 60 ml/24 dawki dziennie. pH mierzone przed chwilą 8,2. Żeby utrzymać kH musiałem trochę zjechać reaktorem ale nie jakoś znacząco. Liczę że za chwilę będę z powrotem odkręcać
  9. khazad93

    Wapno sodowane

    Tak tak to jest wszystko jasne. Chodziło mi że dolewanie dawką raz na godzinę powinno coś podnieść pH tak w ramach testu. Jeżeli u mnie by wyszedł pozytywnie to miałem zamiar kupić ew. zrobić pompę dozującą do ciągłego podawania. Szkoda mi było kasy wywalać już na start.
  10. khazad93

    Wapno sodowane

    Czyli dozowanie kropelkowe czy z dolewki nie ma wpływu na efekt końcowy czyli podniesienie pH. Ciekawe dlaczego u jednych ta metoda działa a innych nie...
  11. khazad93

    Wapno sodowane

    Ja właśnie wyłączyłem reaktor do błota kalkwasser z tych samych powodów co Ty. kH w kosmosie a pH ani drgnie, reaktor prawie że wyłączony. Na moje nawet dozując raz na godzinę dawkę błota coś powinno się wydarzyć z pH a tu jakie było takie jest.
  12. khazad93

    Wapno sodowane

    I jak @inmar sytuacja z pH? Dozowanie błota się u Ciebie sprawdziło?
  13. khazad93

    Pompa do pracy ciągłej DIY

    Wymiary pompy ze strony producenta 56x56x81, na tył da się nakręcić sterownik. Nie wrzucę linka bo niby to jest sprzeczne z regulaminem forum. Moja milestone ma około 60 mm mierzone między śrubkami mocującymi. Pytanie tylko jak bardzo się wtedy grzeje bo moc pompy się nie zmienia i jeżeli napięcie spadło musiał wzrosnąć pobierany prąd. Co w dłużym czasie może doprowadzić do spalenia silnika. Tak miałem w domu u rodziców żę napięcie w gniazdku mieli koło 200V i sprzęty paliły się na potęgę. Pytanie tylko czy silnik krokowy też jest podatny na spadki napięcia zasilania. Ten argument też rozważam bo koszty takiej pompy robionej to ok 800 zł na częściach od producenta. Do tego obudowa i ryzyko zepsucia czegoś bo robię taką rzecz pierwszy raz. Jest nad czym myśleć...
  14. khazad93

    Pompa do pracy ciągłej DIY

    A pompa ruszy na zasilaczu 12V skoro jest na 24 ? No chyba żeby zastosować gotowy sterownik od producenta? Musiałbym tylko dokupić zasilacz i ewentualnie potencjometr do regulacji jak zamknę wszystko w obudowie:
  15. khazad93

    Pompa do pracy ciągłej DIY

    Dokładnie tak, pompa z silnikiem jest już w komplecie a tylko dorabiam sterowanie.
  16. khazad93

    Pompa do pracy ciągłej DIY

    Czyli mówisz że wersja ze sterownikiem, generatorem impulsów i zasilaczem 24V ma sens. Dobra to zamówię części i zobaczymy co z tego wyjdzie. Dzięki za pomoc!
  17. khazad93

    Pompa do pracy ciągłej DIY

    Ile siły to nie wiem. U mnie chodzi już Doser R od aquatrend i tam zasilacz jest na 24V. Na stronie producenta pompa jest na 24V 0,6A
  18. Cześć! Chciałbym zrobić sobie pompę dozującą do podawania ciągłego. Żaden ze mnie elektronik więc chciałbym upewnić się że wszystko robię zgodnie ze sztuką. Projekt opieram na poście @dale. Pompa dozująca: Do tego generator impulsów prostokątnych: I sterownik silnika krokowego: Jak podłączyć silnik i generator impulsów pod sterownik mniej więcej mam ogarnięte jednak problem pojawił się przy zasilaczu. Czy zasilacz 24V 1,5A pociągnie wszystko? Czy muszę jak w poradnikach kupić osobno trafo, prostownik i kondensator? Następny problem pojawia się przy obudowie, przy sterowniku widziałem radiator więc pasowałoby żeby była wentylowana, czy przy pracy w szafce z sumpem ma to sens? Chyba że zastosować gotowe sterowanie do pompy: i dołożyć do tego potencjometr zewnętrzny i zasilacz 24V? Trochę w tym wszystkim się gubię dlatego byłbym wdzięczny za pomoc. pomoc. Pozdrawiam!
  19. khazad93

    Reaktor kalkwasser slurry

    Dzięki! Jacek a po czym poznajesz że musisz uzupełnić zasyp w reaktorze? Po spadku pH w zbiorniku ? Wodę RO mam w wydzielonej komorze sumpa.
  20. khazad93

    Reaktor kalkwasser slurry

    Powietrze było w układzie przy zalewaniu, a do testu szczelności jakoś nie starałem się za bardzo pozbyć każdego bąbelka. W akwarium reaktor już chodzi bez bąbli.
  21. Cześć Dzięki konsultacjom z @Jacek56 powstał reaktor kalkwasser. Zbudowałem go na bazie reaktora biopelletek Redstarfish Storm ,który stał wiele lat nieużywany. Lekkim wyzwaniem bylo podłączenie pompy aquabee 1000 z hydrauliką. Okazało się że łącznik do locline na hydraulikę 20 mm pasuje do łącznika kroplomierza 3/4" do podlewania ogrodu. Reszta to kolanko na wąż 20mm i wąż 20mm z marketu budowlanego i kształtki ze zwykłej hydrauliki 20mm. Wrzucam linki do zdjęć na dysku jakby kogoś ciekawiło. Zasilanie reaktora odbywa się przez pompę dozującą do ballinga. Wiem że lepiej jest podawać w systemie ciągłym ale jeżeli taka metoda podnoszenia pH u mnie się sprawdzi to można będzie coś o tym pomyśleć. Chociaż z drugiej strony wodorotlenek sodu też dozuje się ballingiem i nikt sobie krzywdy nie zrobił. https://drive.google.com/file/d/16EK0CSpLmdYCqwrNNreA3Q_kU-JFn8np/view?usp=share_link https://drive.google.com/file/d/1cg8x7YHvwnInIwJzbQlCnuR6dLjhxHMA/view?usp=share_link https://drive.google.com/file/d/1M7WNrDtRJScTe5HvCEQXQC2lTwLDhnFs/view?usp=share_link Oraz film z działania na czystej wodzie: Odgłosami się nie przejmujcie mój syn postanowił zaistnieć w internetach ;P
  22. I to może być dobre. Ogólnie dużo czytałem o reaktorach i wnioski są następujące: Jak ktoś ma miejsce to najlepiej podawać kalkwasser jak ballinga z dużego zbiornika, reaktor może być ale nie musi- bardziej tu chodzi o oszczędność miejsca. Reaktor który wrzuciłem w filmiku nie jest za dobry. Wodorotlenek wapnia szybko wytrze pompę w środku (raz koszty pompy a dwa syf z pompy poleci do zbiornika). Najlepszy typ reaktora do kalkwasser wg mnie zrobił @dadario, jeżeli u mnie kalkwasser się sprawdzi będę robił taki sam bo ceny np delteca zabijają. W USA widziałem reaktor z mieszadłem magnetycznym normalnie w sprzedaży. Zostawię moje przemyślenia tutaj może komuś się przydadzą.
  23. Cześć! Zastanawiam się nad zastosowaniem metody kalkwasser jako sposób na podniesienie pH. U mnie w zbiorniku ostatnio zmierzyłem 7,7 wieczorem i do ideału mu daleko. Mikserów u nas jak na lekarstwo w dodatku za niemałe pieniądze więc trzeba zrobić coś DIY. Pomysł @dadario fajny tylko nie przekonuje wycierające się dno od pastylki. Znalazłem w necie taki projekt: Co o nim myślicie? Dozowanie makro u mnie leci przez reaktor wapnia.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.