Jump to content

R3BEL

Klubowicz
 • Content count

  14
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Mariusz
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Skierniewice
 • Akwarium
  100x60x60 + sump 60x45x45

Recent Profile Visitors

81 profile views
 1. R3BEL

  Ile suchej skały do 360L?

  Dzięki wielkie za fotkę. Rzeczywiście układ wydaje się być lekki. Ja zakupiłem do swojego 30kg (20 bryły i 10 półek), więc też powinno być ok. Za tydzień się przekonam
 2. R3BEL

  Ile suchej skały do 360L?

  Jak najbardziej będę zainteresowany, ciekawy jestem efektu tych półek RRR w połączeniu z bryłami Mnie jeszcze czeka klejenie hydrauliki, więc też jeszcze chwilkę mi się zejdzie do momentu zakupu i ułożenia skały. W takim razie pozostanę przy tych 30kg. Dzięki serdeczne za podpowiedzi
 3. R3BEL

  Ile suchej skały do 360L?

  Czy byłby kolega w stanie wrzucić jakąś fotkę jak prezentuje się u niego zbiornik z 20kg skały? Bardzo jestem ciekawy jak taka ilość wygląda przy podobnym litrażu do mojego. Też nie chciałbym zagracić całego zbiornika skałą, a dotychczas szacowałem że wstawię min ze 30kg i wydawało mi się to w sam raz, ale może niepotrzebnie planowałem aż tyle.
 4. R3BEL

  Aquaforest Perfect Water?

  Tak sądziłem, że to tylko tani (a drogi dla portfela) chwyt marketingowy, ale wolałem się upewnić. Dzięki za odpowiedź.
 5. R3BEL

  Aquaforest Perfect Water?

  Czy ktoś z forumowiczów miał może styczność z tym produktem? Czy jest on wart swojej ceny (ok 120zł/20L)? Niedługo będę zalewał nowy zbiornik, a że niestety nie mam za bardzo możliwości aby użyczyć trochę wody z istniejącego już zbiornika i całość musiałbym oprzeć na nowej solance, pomyślałem że może warto wykorzystać coś takiego aby trochę przyspieszyć proces dojrzewania zbiornika. Tylko ze względu na spory koszt takiej wody wolę się najpierw upewnić czy w ogóle warto w coś takiego inwestować. Będę wdzięczny za wszelkie informacje i sugestie.
 6. R3BEL

  Ile suchej skały do 360L?

  Niedługo planuję start swojego pierwszego zbiornika (360L + 120L sump) i chciałbym oprzeć go na suchej skale Real Reef Rock. Jaka powinna być minimalna ilość takiej skały w moim zbiorniku? Dodam, że finalnie w zbiorniku planuję posiadać głównie korale miękkie i LPSy + trochę ryb.
 7. R3BEL

  Jaką lampę led polecacie

  Jeżeli planujesz lampę umieścić na podstawkach (a nie wieszać) to Maxspect r6-090 od razu odpada ze względu na długość Twojego akwarium i możliwy rozstaw szyn.
 8. Owszem, planuję cienką warstwę piasku na dnie. Zdaję sobie sprawę, że nie posiadanie jego ułatwiłoby mi wiele spraw, ale jakoś nie mogę się przekonać do zbiorników w których na dnie widać tylko gołą szybę. Na górę zbiornika mam już przygotowaną koronę, która będzie wystawała 10cm, powyżej zbiornika i którą nie będę demontował podczas czyszczenia, więc mam nadzieję, że w ten sposób zabezpieczę ściany przed wodą.
 9. Dziękuję bardzo za Wasze rady. Szafka niestety z lewej strony dochodzi na styk do ściany, ale akwarium jest od ściany oddalone o 2cm, tak wiec magnes spokojnie tam wejdzie. Planowałem go przykleić taśmą dwustronną po zewnętrznej stronie szyby, tak żeby później w razie czyszczenie nie odpadł po odczepieniu pompy z wewnętrznej strony. Całość wygląda jak na zdjęciu, wcisnąłem szafkę w jedyną możliwą wolną przestrzeń. Proszę się też nie sugerować wolnym miejscem z prawej strony szafki, nie mam niestety możliwości odsunięcia szafki bardziej od ściany - tymczasowo dla ułatwienia prac została od akwarium odsunięta szafka RTV, stąd ta luka po prawej. Zanim kupowałem te dwie Gyre 330 myślałem nad zakupem jednej większej Gyre 350, ale jednak zdecydowałem się na dwie mniejsze z dwóch powodów, raz że w razie awarii jednej dalej będę miał cyrkulację w akwarium, a dwa - w przypadku umiejscowienia ich po przeciwległych stronach (pomimo chęci umiejscowienia ich z tyłu brałem też taką opcję pod uwagę) uważam że miałbym większą możliwość eliminowania martwej strefy. Tak więc pomp już niestety nie zmienię, za duży poniesiony koszt, muszę jakoś poradzić sobie z tym co mam Dlatego też pewnie umiejscowię obie pompy po przeciwległych stronach zbiornika, a jak się okaże później, że gdzieś się będzie zbierał syfek za skałą to dorzucę jeszcze jedną mniejszą normalną pompę.
 10. Tak mam jeszcze taką możliwość, ale tylko jedna się zmieści. Dodatkowo musiałbym to zrobić przed zalaniem zbiornika, ponieważ szafka będzie w rogu dwóch ścian i później odsunięcie jej nie będzie możliwe (szafka pod akwarium będzie połączona rurami z kuchnią po drugiej stronie ściany). Niestety jestem ograniczony umiejscowieniem szafki i muszę się dostosować do warunków. Jednak jest to lepsze rozwiązanie niż nie posiadanie w ogóle zbiornika, o którym się marzyło Drugą pompę umieszczę na prawej szybie i myślę że przy odpowiednim ustawieniu ich obu cyrkulacja powinna dać radę ogarnąć każdy zakątek zbiornika.
 11. Dziękuję bardzo za Wasze opinie i sugestie. W takim razie poczekam na spokojnie z tematem do zalania zbiornika, ale chyba rzeczywiście zdecyduję się na cyrkulację wzdłuż dłuższej jego krawędzi. Pozdrawiam.
 12. Cześć, Mam dylemat dotyczący umiejscowienia pomp cyrkulacyjnych w nowym zbiorniku 360L (100x60x60). Ale może na wstępie napiszę jak wygląda sytuacja. Ze względu na możliwe umiejscowienie akwarium niestety będzie je można oglądać tylko z przodu oraz prawej strony, dlatego też w tych miejscach zastosowałem szkło jest OW. W tych okolicznościach planowałem aby pompy cyrkulacyjne (2x Maxspect Gyre 330) umiejscowić na tylnej ścianie, która nie będzie używana oraz wylot powrotu z komina (zasilany przez pompę Maxspect Turbine Duo 6K) także skierować w kierunku przedniej szyby, tak aby na całej szerokości akwarium zapewnić odpowiednią cyrkulację wody. Jednakże mam pewne obawy czy ustawiając w ten sposób zapewnię odpowiedni przepływ w lewej części akwarium, w której jest komin(o wymiarach 24x12x55), czy nie będą powstawały tam martwe strefy w okolicach dna komina? W ostateczności mogę zamontować oba cyrkulatory po przeciwległych stronach akwarium, ale wolałbym osobiście tą prawą szybę zostawić pustą (z kilku powodów). Czy ktoś miał podobny dylemat? Jak to wyglądało w przypadku Waszych zbiorników? Zdaję sobie sprawę, że najlepiej wszystko wychodzi w praktyce, jednakże jeśli to możliwe to chciałbym wiedzieć przed zalaniem czy mój pomysł ma w ogóle w takich warunkach rację bytu. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, uwagi. Więcej
 13. R3BEL

  Tutaj się witamy :)

  Witam wszystkich! Mam na imię Mariusz, jestem początkującym akwarystą i właśnie startuję ze swoim pierwszym akwarium morskim - 360L + sump 120L. Trzymajcie kciuki Pozdrawiam
 14. R3BEL

  Szafka - gdzie zamówić

  Witam, Właśnie jestem na etapie zakładania akwarium i ja stelaż zamawiałem w eRybce (bardzo dobre wykonanie), natomiast płyty pod obudowę stelaża zamawiałem na stronie https://centrum.meble.pl/ (wszystko docięte idealnie na wymiar). Pozdrawiam
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.