Skocz do zawartości
roofii1

Uziemienie wody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Mam uziemione wszystkie pompy fabrycznie(oprócz koralia-sprawdzone).Wczoraj dokonałem pomiaru napięcia,wynik to 20V~` .Uziemiłem bezpośrednio wodę,wkładają sondę z drutu(alu)do wody-uzyskując 0V.Pompy są sprawne,wydaje mi się,że podczas pracy indukuje się napięcie o znikomym natężeniu.Do tej pory nie zaobserwowałem żadnych strat w zyciu z tego powodu.

sump.png


Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ponieważ uzywasz pojęc typu "napięcie o znikomym natężeniu" rozumiem, że nie jesteś elektrykiem ale poruszyłeś bardzo ciekawy temat (zwłaszcza, że słona woda o wiele lepiej przewodzi prąd od słodkiej).

Warto jednak zwrócic uwagę na parę szczegołów zanim sie przystąpi do działania:

- rozumiem że mierzysz napięcie pomiędy "wodą" o tzw. bolcem uziemiający w gniazdku,

- czy jest on na pewno uziemiony czy może tylko zerowany?

- jeżeli faktycznie akwarium jest pod napięciem a Ty go uziemiasz w opisany sposób to przez wode płynie prąd powodując zjawisko elekrtolizy co może wpłynąć na sklad wody nie mówiąc już o zużywaniu się materiału elekktrody (przy prądzie zmiennym te zjawiska są nieco słabsze ale występują,

- ten sam prąd (jeżeli płynie faktycznie do ziemi) może zakłócić pracę zabezpieczeń elektrycznych (tzw. wyłącznik różnicowo-prądowy) i powodować jego niekontrolowane zadziałanie,

- indukowanie się napięcia w wodzie, ktore jeszcze w dodatku jest mierzalne względem otoczenia - delikatnie mówiąc nie sądzę,

- można by tu jeszcze dlugo się rozwodzić ale bez wyjaśnienia dwóch pierwszych punktów raczej nie ma sensu.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ponieważ uzywasz pojęc typu "napięcie o znikomym natężeniu" rozumiem, że nie jesteś elektrykiem ale poruszyłeś bardzo ciekawy temat (zwłaszcza, że słona woda o wiele lepiej przewodzi prąd od słodkiej).

Warto jednak zwrócic uwagę na parę szczegołów zanim sie przystąpi do działania:

- rozumiem że mierzysz napięcie pomiędy "wodą" o tzw. bolcem uziemiający w gniazdku,

- czy jest on na pewno uziemiony czy może tylko zerowany?

- jeżeli faktycznie akwarium jest pod napięciem a Ty go uziemiasz w opisany sposób to przez wode płynie prąd powodując zjawisko elekrtolizy co może wpłynąć na sklad wody nie mówiąc już o zużywaniu się materiału elekktrody (przy prądzie zmiennym te zjawiska są nieco słabsze ale występują,

- ten sam prąd (jeżeli płynie faktycznie do ziemi) może zakłócić pracę zabezpieczeń elektrycznych (tzw. wyłącznik różnicowo-prądowy) i powodować jego niekontrolowane zadziałanie,

- indukowanie się napięcia w wodzie, ktore jeszcze w dodatku jest mierzalne względem otoczenia - delikatnie mówiąc nie sądzę,

- można by tu jeszcze dlugo się rozwodzić ale bez wyjaśnienia dwóch pierwszych punktów raczej nie ma sensu.

P.

-Tak mierzę napięcie między "bplcem"a wodą

-na bolcu mam "N"(mostek z "N" na bolec

Jak prawidłowo dokonać pomiaru?

Czy pompy uziemione w ten sposób powodują napięcie które namierzam


Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprościej mierzyć pomiędzy wodą a grzejnikiem chyba że co masz w pex-sie czyli plastiku . :whistle:

W ten sposób możesz namierzyć przebicie u sąsiada w tej samej klatce. Zrób pomiar między bolcem a grzejnikiem.

Mostek N na PE powinien być karany :realmad:

A tak serio jednak najlepsze jest uziemiony PE a nie mostkowany


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-Tak mierzę napięcie między "bplcem"a wodą

-na bolcu mam "N"(mostek z "N" na bolec

Jak prawidłowo dokonać pomiaru?

Czy pompy uziemione w ten sposób powodują napięcie które namierzam

Jeżeli masz mostek PE z N w gniazdku to mierzysz "nie wiadomo co " :). Niestety ale na przewodzie PEN masz zawsze jakiś potencjał bo to jest kabel roboczy. Tak naprawdę zamiast polepszyć to moim zdaniem pogorszyłeś. Jak byś zrobił ten sam numer ciągnąc uziemienie urządzeń i wody z różnych gniazdek w domu to masz dużą szansę na zamknięcie oczka i puszczenie prądu przez akwa, a to już nie było by miłe dla zwierzaków.

Generalnie jako elektryk nie potrafię znaleźć powodu do "uziemianie" wody w akwa. żeby dobrze zabezpieczyć układ wystarczy różnicówka jak sieć na to pozwala a jeżeli nie to jakaś szybka przeróbka na TNCS i po problemie.


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując (moim zdaniem elektryka zresztą):

- na przewodzie zerowym a w twoim przypadku równiez na bolcu uziemienia zwykle jest jakies napięcie szczątkowe,

- raczej woda w akwarium nie jest pod napięciem ale jak podłączyłeś woltomierz pomiędzy "wodę" i bolec to pokazał napięcie na bolcu,

- czyli "uziemiając" zamiast zmniejszyć napięcie akwarium Ty podlączyleś do niego napięcie,

- wyjmij to jak najszybciej,

- jak chcesz sie upewnić czy w akwarium nie ma przebicia musisz mierzyć napięciepomiedzy wodą a czymś co ma polaczenie z ziemią (w starym budownictwie często rury wodociągowe).

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując (moim zdaniem elektryka zresztą):

- na przewodzie zerowym a w twoim przypadku równiez na bolcu uziemienia zwykle jest jakies napięcie szczątkowe,

- raczej woda w akwarium nie jest pod napięciem ale jak podłączyłeś woltomierz pomiędzy "wodę" i bolec to pokazał napięcie na bolcu,

- czyli "uziemiając" zamiast zmniejszyć napięcie akwarium Ty podlączyleś do niego napięcie,

- wyjmij to jak najszybciej,

- jak chcesz sie upewnić czy w akwarium nie ma przebicia musisz mierzyć napięciepomiedzy wodą a czymś co ma polaczenie z ziemią (w starym budownictwie często rury wodociągowe).

P.

U mnie w bloku jest instalacja 2 żyłowa.Wbicia sondy przed blokiem nie mam możliwośći <_< .czasem myslę o uziemieniu-choćby pomp.W razie przebicia itp mogą być problemy.Instalacja wody odpada :lol: bo plastik.Pozostaje CO,ale jak sąsiad też uziemił pralkę? :rofl: .Mało kto myśli o ewentualnym uszkodzeniu izolacji w pompach :coffee:

Dokonują pomiaru"do ziemi" w tym przypadku CO,jest 20V~

P.S jestem elektrykiem"średnich napięć" :rambo: (6kV)


Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łukasz chyba jest elektrykiem.

Marku wydałeś mnie :whistle:


Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zrobione tak że do sumpa mam włożony kawałek kabelka i jak tylko napięcie pojawia się w wodzie wszystko zostaje wyłączone oprócz lampy oczywiście, jak to się nazywa dokładnie nie pamiętam bo brat ni to montował on się zna na takich rzeczach.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w bloku jest instalacja 2 żyłowa.Wbicia sondy przed blokiem nie mam możliwośći <_< .czasem myslę o uziemieniu-choćby pomp.W razie przebicia itp mogą być problemy.Instalacja wody odpada :lol: bo plastik.Pozostaje CO,ale jak sąsiad też uziemił pralkę? :rofl: .Mało kto myśli o ewentualnym uszkodzeniu izolacji w pompach :coffee:

Dokonują pomiaru"do ziemi" w tym przypadku CO,jest 20V~

P.S jestem elektrykiem"średnich napięć" :rambo: (6kV)

Kolego nie mów głośno bo ci sep odbierze książeczkę :whistle:

Wyjrzyj za okna powinny być przewody odgromienia zmierz napięcia pomiędzy co a odgromieniem . będzie wiadomo czy ktoś sie już czasem do co nie uziemił :whistle: . Możesz po koleji szukać która pompa ma przebicie lub poprostu prąd sie indukuje w wodzie.

Jeżeli się boisz przebicia pomyśl o różnicówce paru praktykujących elektryków poradzi ci jak podłączyć. :thumbup:


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jestem elektrykiem, ale fizykiem i aż oczy bolą jak to czytam!!

Skoro jesteś elektrykiem i piszesz "napięcie o znikomym natężeniu", to jest ciężko.

Poza tym jak możesz mierzyć napięcie w wodzie? Zawsze napięcie mierzy się pomiędzy dwoma punktami. Skoro zmierzyłeś różnicę potencjałów pomiędzy wodą i bolcem i wyniosło 20V, to już jest coś. Tylko nie za bardzo rozumiem po co taki pomiar. Nawet jeżeli jest różnica, to prąd będzie płynął dopiero po połączeniu wody z bolcem, a nie w momencie gdy połączenia nie ma. Wkładając do wody to "uziemienie" uzyskujesz efekt jakiego byś nie chciał, czyli razisz zwierzaki prądem.

W wodzie prąd też nie może się indukować. Woda ma taki znikomy moment magnetyczny, że jej ruch owszem wytwarza prąd, ale jest tak niewielki, że w ogóle niemierzalny. Dlatego w cenie są różdżkarze, którzy NIBY są w stanie znaleźć wodę, w co ja oczywiście nie wierzę.

Poza tym woda jest świetnie izolowana przez szkło. Jeżeli masz podejrzenia, że któraś pompa przebija, to włączaj je po kolei pojedynczo i przeprowadź analogiczny pomiar. Być może rzeczywiście coś jest z którąś nie tak, tylko nie rozumiem dlaczego wynik 20V? Masz pompki na 24V? Jeżeli tak, to lepiej wymień tę co przebija i nie rób innych cudacznych połączeń.

Na koniec przeprowadź taki pomiar: jeden kabelek włóż do wody w akwa, a drugi złap w zwilżone palce. Napisz co pokazał miernik i czy się uziemiasz?

Pozdrowienia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe, zaraz sie zalozyciel postu sam uziemi i koniec tematu bedzie :)

ja mam grzelke AM titan i chlodziarke AM titan, obydwie uziemione. Gdy pierwszy raz zalozylem grzalke tytanowa to mi wywalilo korki i okazalo sie, ze ktoras pompa jvp miala przebicie, wczesniej nic zlego sie nie dzialo. czy teraz momoglo by sie okazac, ze prad gdzies plynie to ziemi a roznicowka tego nie wykrywa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jestem elektrykiem, ale fizykiem i aż oczy bolą jak to czytam!!

Skoro jesteś elektrykiem i piszesz "napięcie o znikomym natężeniu", to jest ciężko.

Poza tym jak możesz mierzyć napięcie w wodzie? Zawsze napięcie mierzy się pomiędzy dwoma punktami. Skoro zmierzyłeś różnicę potencjałów pomiędzy wodą i bolcem i wyniosło 20V, to już jest coś. Tylko nie za bardzo rozumiem po co taki pomiar. Nawet jeżeli jest różnica, to prąd będzie płynął dopiero po połączeniu wody z bolcem, a nie w momencie gdy połączenia nie ma. Wkładając do wody to "uziemienie" uzyskujesz efekt jakiego byś nie chciał, czyli razisz zwierzaki prądem.

W wodzie prąd też nie może się indukować. Woda ma taki znikomy moment magnetyczny, że jej ruch owszem wytwarza prąd, ale jest tak niewielki, że w ogóle niemierzalny. Dlatego w cenie są różdżkarze, którzy NIBY są w stanie znaleźć wodę, w co ja oczywiście nie wierzę.

Poza tym woda jest świetnie izolowana przez szkło. Jeżeli masz podejrzenia, że któraś pompa przebija, to włączaj je po kolei pojedynczo i przeprowadź analogiczny pomiar. Być może rzeczywiście coś jest z którąś nie tak, tylko nie rozumiem dlaczego wynik 20V? Masz pompki na 24V? Jeżeli tak, to lepiej wymień tę co przebija i nie rób innych cudacznych połączeń.

Na koniec przeprowadź taki pomiar: jeden kabelek włóż do wody w akwa, a drugi złap w zwilżone palce. Napisz co pokazał miernik i czy się uziemiasz?

Pozdrowienia!

Dzięki za odpowiedzi.Tak jestem elektrykiem!Wiem co to napięcie,a co prąd.Pisząc o natężeniu,miałem na myśli prąd o małym natężeniu.A podałem napięcie 20V.

Pompki mam na 230V.

Włożyłem jeden kabelek do wody,stojąc na boso na kafelkach i dotknąłem drugi przewodem z miernika własnego języka :harhar: -żeby była lepsza przewodność do ziemi.Wynik to około 1V


Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Codziennie jakiś fajny temat, jak nie woda żywiec w akwarium to uziemianie wody :)

Ale i tak najbardziej podobał mi się temat o lampie LED DIY gdzie włączenie światła aktynicznego strasznie płoszyło ryby :D hahahaha :thumbup:

Niektórzy bardzo chcą być pokazani na Discovery w programie "Najgłupsza Śmierć" :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe, zaraz sie zalozyciel postu sam uziemi i koniec tematu bedzie :)

ja mam grzelke AM titan i chlodziarke AM titan, obydwie uziemione. Gdy pierwszy raz zalozylem grzalke tytanowa to mi wywalilo korki i okazalo sie, ze ktoras pompa jvp miala przebicie, wczesniej nic zlego sie nie dzialo. czy teraz momoglo by sie okazac, ze prad gdzies plynie to ziemi a roznicowka tego nie wykrywa?

No dzięki :lol: .Ja mam instalację 2 żyłową(uziemienie na bolec z "N"-na pralkę itp).Być może dlatego kombinuję <_<


Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zrobione tak że do sumpa mam włożony kawałek kabelka i jak tylko napięcie pojawia się w wodzie wszystko zostaje wyłączone oprócz lampy oczywiście, jak to się nazywa dokładnie nie pamiętam bo brat ni to montował on się zna na takich rzeczach.

Masz chyba"różnicówkę".A kabelek w wodzie miedziany?podobno miedz wytrąca niebezpieczne związki w kontakcie z wodą? <_<


Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Codziennie jakiś fajny temat, jak nie woda żywiec w akwarium to uziemianie wody :)

Ale i tak najbardziej podobał mi się temat o lampie LED DIY gdzie włączenie światła aktynicznego strasznie płoszyło ryby :D hahahaha :thumbup:

Niektórzy bardzo chcą być pokazani na Discovery w programie "Najgłupsza Śmierć" :D

A może nabijają sobie posty? :harhar:


Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Może lepiej będzie jeśli sprawdzisz potencjał acropory, potem sprawdzisz potencjał pokolca i na końcu sprawdzisz potencjał swojego kciuka gdy stoisz w kaloszach i gdy trzymasz się jedną ręką za przewód "O".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może lepiej będzie jeśli sprawdzisz potencjał acropory, potem sprawdzisz potencjał pokolca i na końcu sprawdzisz potencjał swojego kciuka gdy stoisz w kaloszach i gdy trzymasz się jedną ręką za przewód "O".

Wiem to pewnie te krewety kupione od Ciebie :thumbsup:

Panowie może i większość z Was ma w domach zabezpieczenia różnico-prącowe i się nabija-K.W.W.O :rofl: .Motyla Noga


Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mojej opinii owe napięcie zmierzone (20V) to napięcie generaowane przez oświetlenie.

Wyłączałeś lampy przed pomiarem?

Lampy, zarówno świetlówki, jak i HQI (oprócz LED) generują sporo zakłóceń z powodu występowania wysokich napięć - najczęściej zakłócenie elektromagnetyczne powoduje albo przetwornica w lampie, albo układ z dławikiem.

W każdym razie stawiam raczej na oświetlenie, niż wpływ którejś pompy. Napięcie 230V jest "za niskie" aby powodować przebicie przez izolację, no chyba, że coś się rozszczelniło w izolacji, ale to raczej od razu by wywaliło równicówkę czy inne zabezpieczenie przed dotykiem pośrednim.

Jeśli po wyłączeniu oświetlenia problem znika, to nie ma co sobie nawet głowy tym zawracać. Zakłócenia były, są i będą. 10000 razy większe bombardowanie ciężkimi jonami dostawaliśmy od kineskopów telewizorów od sąsiadów za ścianą (tył kineskopu, najsłabiej izolowany) i żyjemy :) To były prawie reaktory atomowe....:D


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mam uziemione wszystkie pompy fabrycznie(oprócz koralia-sprawdzone).Wczoraj dokonałem pomiaru napięcia,wynik to 20V~` .Uziemiłem bezpośrednio wodę,wkładają sondę z drutu(alu)do wody-uzyskując 0V.Pompy są sprawne,wydaje mi się,że podczas pracy indukuje się napięcie o znikomym natężeniu.Do tej pory nie zaobserwowałem żadnych strat w zyciu z tego powodu.

Jeżeli mówisz o pompach pracujących w akwariach to jeszcze się nie spotkałem aby miały Klasę 1 ,zawsze są to urządzenia Klasy 2 które nie posiadają zacisków do uziemienia .A 20 V prawdopodobnie masz nie w akwarium a na N roboczym dlatego że instalacja elektryczna jest w fatalnym stanie.Widzę w stopce że posiadasz pompę AM OR 2500 to obudowa tej pompy twierdzisz że jest uziemiona to znaczy że jest wykonana z materiału przewodzącego i jest Klasy 1?


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włożyłem jeden kabelek do wody,stojąc na boso na kafelkach i dotknąłem drugi przewodem z miernika własnego języka :harhar: -żeby była lepsza przewodność do ziemi.Wynik to około 1V

Czyli masz odpowiedź, że nie masz się czym przejmować. Ten 1V też może wynikać z tego, że pewnie przez przypadek udało Ci się wytworzyć ogniwo, bo przecież woda w naszych zbiornikach to niezła zupa elektrolitowa. Gratuluję udanego pomiaru i nie przejmuj się niczym.

10000 razy większe bombardowanie ciężkimi jonami dostawaliśmy od kineskopów telewizorów od sąsiadów za ścianą (tył kineskopu, najsłabiej izolowany) i żyjemy :) To były prawie reaktory atomowe....:D

Tutaj też się do końca nie zgodzę. Elektrony w lampach katodowych naszych starych bańkowych telewizorów były przyspieszane w kierunku ekranu, żeby ładnie omiatać wiązką plamki fluorescencyjne. Emisja "do tyłu" była znikoma, natomiat promieniowanie w kierunku na oglądających wspaniałe. Takie telewizory, czy np. monitory, można było podglądać przez człowieka w nie patrzącego oraz ścianę za jego plecami, ale tylko w kierunku promieniowania. Wiązka musiała być naprawdę doskonale skupiona, żeby uzyskać na ekranie dokładny obraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie dlaczego koledze nie poradzice co ma zrobic by było beziecznie?

1 zmierz róznice potencjałów pomiedzy akwarium a miejscem uziemionym( piorunochron rura wodna rura gazowa)

2 jezeli roznica potencjałow bedzie nadal widoczna zacznij eliminowac kolejno urzadzenia ktore masz podlaczone do akwarium( po kolei zacznij odlanczac kazde z nich az zniknie napiecie)

3 jezeli zniknie napraw usterke kabel zasilajacy uszczelnij zywica lub czym s podobnym wejscie kabla do pompy uzadzenia

4 jezeli bedziesz umial sam lub nie zlec komus z( za piwko to zrobi wyrownanie potencjalu z przewodu zerowego gdzies w miejscu gdzie jest licznik) w starych instalacjach wyeksploatowane kable oraz ich dlugosc i zaklócenia wprowadzane przez urzadzenia innych lokatorow powoduja indukowanie sie napiecia na przewodzie zerowym, przez co potencjalny uzytkownik na koncu sieci jest zagrozony porazeniem pradem elektrycznym.

5jezeli to nie pomoze problem lezy u ciebie w domu musisz takze wyzerowac napiecie na zyle zerowej.

6 sprawdz wszystkie połaczenia zerowe i fazowe w sieci mieszkania (podokrecanie srubek )poczawszy od licznika eliminujesz dodatkowo prawdopodobienstwo powstania pozaru

PLUSY

-bedzie bezpieczniej dla ciebie i dla osob uzytkujacych instalacje elektryczna

-wyzsza roznica potencjalow pomiedzy N a L co zaskutkuje obnizeniem plynacego pradu ( instalacja bedzie mniej podatna na przeciazenia)

Jezeli jestem w błedzie prosze mnie poprawic Pozdrawiam!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mam uziemione wszystkie pompy fabrycznie(oprócz koralia-sprawdzone).Wczoraj dokonałem pomiaru napięcia,wynik to 20V~` .Uziemiłem bezpośrednio wodę,wkładają sondę z drutu(alu)do wody-uzyskując 0V.Pompy są sprawne,wydaje mi się,że podczas pracy indukuje się napięcie o znikomym natężeniu.Do tej pory nie zaobserwowałem żadnych strat w zyciu z tego powodu.

sump.png

jeszcze jedno jezeli masz w ten sposob podłaczone gniazdko i podłaczyles tam przedłuzacz z bolcem ochronnym tez moze to byc przyczyna twoich problemow popraw to gniazdko lub rysunek

bolec ochronny na gorze faza L z lewej zero N z prawej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.