Skocz do zawartości
boo12

Jak stosować fitoplankton ?

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc w dozowaniu fito, leje 75ml na dobę ale nie zaobserwowałem żadnych zmian, lać więcej ? odpieniacz wyłączam na 1h po podaniu, po czym poznać, że wlewam odpowiednią ilość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 tygodnie minęło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20-30ml na 350l ale raczej do uztabilizowanego systemu  bo raczej ta dawka w świeżym akwarium nie bardzo:-)

@silvia gdzie to wyszperales :-) dobry temat był. Archiwum "X"

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nie da się wyliczyć ile ml. Na litr solanki lac fito! 

Najważniejsze jest mieć pojęcie ile mamy Biomasy w akwarium i czy system poradzi sobie z nadmiarem,

Trzeba też pamiętać że jak zaczniemy lac fito to trzeba juz to robić systematycznie ,w innym wypadku nie będzie efektów.

 

I przestanmy w końcu na tym forum doradzać bez sprawdzenia czegoś na własnym akwarium...a słowa typu "być może,myślę że ,najlepiej by było,itp..."wsadzamy sobie gdzieś.Bo takim doradzaniem nikomu nikt nie pomaga.

Lepiej napisać używałem fito i lałem po tyle ml.i efektów nie bylo...

A nie czarować kogoś ze ,moim zdaniem....

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze dodam, że jedno fito drugiemu nierówne. Jeśli to fito z domowej hodowli, to może być ono bardzo ciemne, gęste, albo jasne, rzadkie. 

Jak pisze przedmówca, dawki nie ustala się na litraż, tylko na aktualną biomasę, czyli konsumentów. Trzeba obserwować akwarium. Ja u siebie patrzę, po jakim czasie woda po podaniu fito się wyklaruje, bo fito mi wychodzi raz gesciejsze, raz rzadsze. Jeśli po pół godzinie nie ma po nim śladu, to jeszcze dolewam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie podaję fito w żelu easy reef easybooster. Na opakowaniu jest podane dawkowanie, ja podaję połowę dawki bo nie mam jeszcze dużej biomasy w akwarium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja leję od 10 dni 150ml dziennie. Do "pustego akwarium" i widać efekty bo ilość rurówek Spirorbis się poczworzyła, kiełży coraz więcej i mysis się pojawiło w sumpie, gdzie go nie było, co znaczy te w akwarium się rozmnażają. Również białe rurówki na skałkach mają większe i bardziej rozłożone pióropusze.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nik@ a co dzieje się z wodą po wlaniu fito, u mnie po wlaniu nie widać żadnych zmian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, boo12 napisał:

I tak ma być, jak zobaczysz że kolor wody się zmienia to będzie zakwit fito czyli woda docelowo stanie się zielona.

Czy dojdzie do zakwitu czy nie zależy od tego jaką jest konsumpcja fito. Recepty niema, fito powinno być podawane tyle aby było konsumowane w całości.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wlewam tyle, że woda robi się leciutko mętna. Zwykle w ciągu pół godziny do dwóch się krystalizuje. Ale jak się ma dwa korale na krzyż, to nie można wlewac takiej ilości, zeby przejrzystość wody się wyraznie zmieniła.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A o jakiej porze wlewacie ? Piszecie ,ze woda staje się mętna,czyli wlewacie jak światło się pali? 


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlewam, jak jeszcze się pali i korale są otwarte, ale zwykle pod koniec dnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co lejecie ten fitoplankton ?


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, kiflu napisał:

Po co lejecie ten fitoplankton ?

Maciek masz :cheers: za to pytanie ;) 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kiflu napisał:

Po co lejecie ten fitoplankton ?

Dla filtratorów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więcej z tym problemów niż plusów. Wg mnie szkoda czasu - niczego zdecydowanie nie polepsza ale na pewno brudzi.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Więcej z tym problemów niż plusów. Wg mnie szkoda czasu - niczego zdecydowanie nie polepsza ale na pewno brudzi.
Też się coraz bardziej do tego przekonuje, że tylko problemy. Od dwóch tygodni leje fito od "innego sprzedawcy" z forum i o dziwo wczoraj mierze po4 i pokazało się 0,06 od dawna mi po4 nie podskoczyło i coś mi się zdaje że to winna tego nowego fito.

Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam niefotki, rurówki, gąbki... a to ich naturalny pokarm. Robactwo też się mnoży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale bez tego też się da. Każdy z nas ma gąbki i rurówki i się mnożą bez podawania fito. Oczywiście nie przekonuje bo każdy ma „swój” sposób na akwarium :)


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko kwestia jak to fito jest karmione i przygotowywane. U mnie woda z fito po okresie namnazania ma 0.00 PO4 na hance ;P Na reagentach Saliferta dla jasnośći. Jak dodam nawozu to Hanka pokazuje jakies wartosci inne niz 0.00 więc do baniaka lałem takie, przy ktorym jest idealne 0,00.

Jak mam lać np. MarineSnow za grubą kase to wole swoj wlasny zielony wyrób ;)

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt że po fito następuje wyraźny rozkwit życia, głównie rurówek. Ja obecnie stosuje sponge power i przy tym preparacie to dopiero następuje rozrost gąbek a i da się też utrzymać lime scabre.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Rosną ci gąbki? Zacznij lać krzemiany do zbiornika to zobaczysz jak rosną gąbki...

Fitoplankton to źródło mikroelementów. Jeśli do zbiornika dolewa się fitoplanktonu to nie zdychają makroroglony i dzięki temu refugium działa tak jak trzeba. Cały ekosystem się zmienia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pinki potwierdzam, że produkt sponge power z KZ działa naprawdę mocno na gąbki. Czysta chemia :)


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.