Skocz do zawartości
Arrooss1

Pierwsze akwarium: gotowiec, czy jakiś składak?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
2 minuty temu, dla syna napisał:

Lampa ma gwarancję do grudnia br. Zestaw kupiłem za 500 zł a lampę i dolewkę dokładam od siebie. 

skoro z "kawałkiem" gwarancji :) elektryką i sterownikiem do lampy - to dobra cena 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, dla syna napisał:

Sory za off top @silvia na ile wyceniasz taki zestaw? Akwa wykonane w erybce 3 sciany opti a tył z czarnej szyby. Pojemność kostki 72l sump 35l trzy komory plus poj na dolewkę 5l. Szafka wykonana na zamówienie. Pełna hydraulika, pompa obiegowa 1200l/h oświetlenie zetlight b200, dolewka levelautomatic milestone. Stoi i czeka na nowego właściciela. Uważam że, zestaw uciagnie trudniejsze spsy. Brak jedynie odpieniacza bo nawet czyscik magnetyczny jest w komplecie. Moim zdaniem cena max 1500pln a to zbiornik porównywalny który posiadam obecnie (cube 50cm z wbudowanym panelem). 

Zgodzę się, ale Ty prowadzisz zbiornik bez podmian, wiekszy litraż i dodatkowo testy icp. Dlatego testy raczej wiecej kasy pochłaniają. Lampa led też jest tańsza w utrzymaniu. Próbuję przybliżyć koszty autorowi tematu, żeby się nie zaraził i żeby jednocześnie znał +/- koszty utrzymania baniaka. 

Screenshot_20180724-223309.png

W tym zestawie jest jeszcze pelna elektryka i sterowanie do lampy (kontroler z odbiornikiem czyli na wypasie). 

Straciłem trochę wątek, ale mniemam że zestaw jest na sprzedaż?, szkoda że trochę daleko jak dla mnie ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Arrooss1 napisał:

Straciłem trochę wątek, ale mniemam że zestaw jest na sprzedaż?, szkoda że trochę daleko jak dla mnie ;/

Jest na sprzedaż. I nawet ma kupca. Chciałem tylko ocenić czy realnie da się zakupić zestaw, który jest stosunkowo nieduży i zarazem dla wymagających korali w rozsądnej kwocie. Dlatego napisałem w tym wątku. Mając na uwadze Twoje powyższe wymagania to ok 130l w obiegu, do jakiej kwoty szukasz zestawu +/-? Pomoże to nam nieco w poszukiwaniu takiego akwarium. O ile chcesz oczywiście takiej pomocy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, ZiomEkk_ napisał:

 

Zapędziłem bo opisałem jak u mnie wygląda sprawa?

Ja jestem zadowolony z mojego akwarium. Samo zakładanie, robienie samemu (cięcie szkła na przegrody, wklejanie, hydraulika) to dla mnie była przyjemność. Stopniowo dokładam korali, kompletuje obsadę a jedyne co bym zmienił to miał komin wewnętrzny zamiast rury przelewowej.

 

Prowadzenie? Sól za 35zl co półtora miesiąca, mrożonki po 5zl, prądu i wody nie liczę. Absorberów nie mam kompletnie żadnych.

Nie  dlatego że masz tak u siebie  , tylko dlatego że to skrajny przypadek  i to tylko założenie akwarium .Przecież nie powiesz komuś po roku że akwa kosztowało 1000  gdy do tej pory wsadzisz już 5 k .

ps: na ballinga wydaję 100 pln miesięcznie :baby: , przypominam że mam 80L zbiornik :hrhr:


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj gorąco. To może jako "świeżak" opiszę moje doświadczenia w temacie zakładania akwarium morskiego. Przede wszystkim, masz 3 opcje:

1. Wydać co najmniej te 2-3 tysiące na jakieś nie za duże akwarium (większe odpowiednio więcej) z w miarę kompletnym sprzętem. Proponuję najpierw listę zakupów 3x przemyśleć, skonsultować z "forum", jeszcze raz przemyśleć, choć i tak pewnie potem będziesz pluł w brodę, że nie taka lampa/szkło/odpieniacz. No ale będziesz miał kompletne, działające akwarium.

2. Kupić za kilka stówek szkło, jakąś kaskadę/pompę, potem co miesiąc wydawać kolejne kilka stówek na kolejne rzeczy do akwarium. I tak przez kilka miesięcy, aż w końcu zacznie to wyglądać nawet jak akwarium morskie. Tyle że oczywiście na końcu dojdziesz do wniosku, że lampa/szkło/odpieniacz nie taki jakbyś chciał. Ja tak mam, nie polecam. Zdecydowanie nie jest taniej niż pkt 1, a czekasz kilka miesięcy aż to zacznie wyglądać jakoś.

3. Zostać inżynierem elektrykiem/elektronikiem/szklarzem/stolarzem/spawaczem i wszystko/większość sobie zrobić samemu. Ale jak potem podliczysz koszty (także Twój czas), i jeszcze doliczysz nieudane próby, to wyjdzie... nie mniej niż w pkt 1.

Do czego zmierzam? Morskie jest drogie. I nie chodzi tu o żadne zadęcie czy szpan. Taki jest fakt. Jak nie czujesz się na siłach finansowo, to nie idź w morskie. Postaw większą tanganikę i miej z tego masę frajdy. Idąc w morskie "po taniości" czeka Cię tylko frustracja i rozczarowanie. No chyba że chodzi Ci o samo budowanie/kompletowanie, a nie o cieszenie się widokiem kropli oceanu w Twoim domu. Jeśli nawet kupisz/zrobisz tanio akwarium + podstawowy sprzęt, to i tak prędzej czy później trzeba będzie pójść do sklepu po życie. A wizyta w sklepie to co najmniej kilka stówek, i tak powiedzmy raz w miesiącu. A jak nawet kupisz życie na targowisku czy alegro tanio, to prędzej czy później znudzą Ci się oklepane korale które każdy ma i zaczniesz szukać "rarytasów". DIY to też śliska sprawa. Raczej nie ma co liczyć, że będzie taniej znacząco. DIY się robi, jak chcesz mieć coś dopasowane idealnie do swoich potrzeb, a nie żeby było tanio.

Podsumowując, z kosztami znacznymi musisz się niestety liczyć. Nawet samo utrzymanie. 100 zł, 600 zł - różnica wynika raczej z "metodyki" liczenia (co ktoś zalicza do kosztów akwarium, a co ktoś inny pomija). Pewnie mało się znajdzie osób, które uczciwie powiedzą, że w ostatnim miesiącu wydały na akwarium mniej niż 500zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
6 minut temu, Słony leszcz napisał:

Oj gorąco. To może jako "świeżak" opiszę moje doświadczenia w temacie zakładania akwarium morskiego. Przede wszystkim, masz 3 opcje:

1. Wydać co najmniej te 2-3 tysiące na jakieś nie za duże akwarium (większe odpowiednio więcej) z w miarę kompletnym sprzętem. Proponuję najpierw listę zakupów 3x przemyśleć, skonsultować z "forum", jeszcze raz przemyśleć, choć i tak pewnie potem będziesz pluł w brodę, że nie taka lampa/szkło/odpieniacz. No ale będziesz miał kompletne, działające akwarium.

2. Kupić za kilka stówek szkło, jakąś kaskadę/pompę, potem co miesiąc wydawać kolejne kilka stówek na kolejne rzeczy do akwarium. I tak przez kilka miesięcy, aż w końcu zacznie to wyglądać nawet jak akwarium morskie. Tyle że oczywiście na końcu dojdziesz do wniosku, że lampa/szkło/odpieniacz nie taki jakbyś chciał. Ja tak mam, nie polecam. Zdecydowanie nie jest taniej niż pkt 1, a czekasz kilka miesięcy aż to zacznie wyglądać jakoś.

3. Zostać inżynierem elektrykiem/elektronikiem/szklarzem/stolarzem/spawaczem i wszystko/większość sobie zrobić samemu. Ale jak potem podliczysz koszty (także Twój czas), i jeszcze doliczysz nieudane próby, to wyjdzie... nie mniej niż w pkt 1.

Do czego zmierzam? Morskie jest drogie. I nie chodzi tu o żadne zadęcie czy szpan. Taki jest fakt. Jak nie czujesz się na siłach finansowo, to nie idź w morskie. Postaw większą tanganikę i miej z tego masę frajdy. Idąc w morskie "po taniości" czeka Cię tylko frustracja i rozczarowanie. No chyba że chodzi Ci o samo budowanie/kompletowanie, a nie o cieszenie się widokiem kropli oceanu w Twoim domu. Jeśli nawet kupisz/zrobisz tanio akwarium + podstawowy sprzęt, to i tak prędzej czy później trzeba będzie pójść do sklepu po życie. A wizyta w sklepie to co najmniej kilka stówek, i tak powiedzmy raz w miesiącu. A jak nawet kupisz życie na targowisku czy alegro tanio, to prędzej czy później znudzą Ci się oklepane korale które każdy ma i zaczniesz szukać "rarytasów". DIY to też śliska sprawa. Raczej nie ma co liczyć, że będzie taniej znacząco. DIY się robi, jak chcesz mieć coś dopasowane idealnie do swoich potrzeb, a nie żeby było tanio.

Podsumowując, z kosztami znacznymi musisz się niestety liczyć. Nawet samo utrzymanie. 100 zł, 600 zł - różnica wynika raczej z "metodyki" liczenia (co ktoś zalicza do kosztów akwarium, a co ktoś inny pomija). Pewnie mało się znajdzie osób, które uczciwie powiedzą, że w ostatnim miesiącu wydały na akwarium mniej niż 500zl.

Plus 5. Na temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz bazowy zestaw w rozsądnej cenie, ktory trzeba by było doposazyć o kilka niezbednych rzeczy

O ile jest jeszcze na sprzedaż. Musiałbyś zapytać sprzedającego osobiście czy aktualne i niech coś opowie o jego stanie. Dokładając jeszcze ok 1300 zł uważam że będziesz w stanie uruchomić zestaw nawet licząc już w cenie skałę i podłoże. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, dla syna napisał:

Jest na sprzedaż. I nawet ma kupca. Chciałem tylko ocenić czy realnie da się zakupić zestaw, który jest stosunkowo nieduży i zarazem dla wymagających korali w rozsądnej kwocie. Dlatego napisałem w tym wątku. Mając na uwadze Twoje powyższe wymagania to ok 130l w obiegu, do jakiej kwoty szukasz zestawu +/-? Pomoże to nam nieco w poszukiwaniu takiego akwarium. O ile chcesz oczywiście takiej pomocy. 

Myślałem o kwocie 2 tys. bez piachu, skały, życia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Pewnie mało się znajdzie osób, które uczciwie powiedzą, że w ostatnim miesiącu wydały na akwarium mniej niż 500zl.

To też zależy dużo od litraza akwarium,w moim przypadku koszty obecnie to są min 500-600zl miesięcznie,w przypadku nie kupowania życia.Inny Ci powie że za 150 utrzymuje ale ma małą kostkę,było już tu na tym forum wiele razy poruszany ten temat,wystarczy poszukać i będzie,1zl na 1litr ja bym to tak przeliczyła nie wliczając w to sprzetu który sie np popsuje ani zakup życia(ryby,korala)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już od tego zestawu wolałbym kupić ReefMax miałem używkę jako pierwszy baniak kilka niedociągnięć ma ale sobie radzi..ale tylko używka bo na nowy to szkoda kasy...

A może jakiś zestaw powiedzmy ok 120l z wewnętrznym odpieniaczem :)

Akwarium nowe ok 300-350zl 

2 cyrkulatory ok 450zl 

 tunze 9004 do środka używka ok 300 nówka 515

No i lampa albo chinka LED za ok 300 zł albo T5 24W ok 500zl

Edytowane przez rumik21 (wyświetl historię edycji)

ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na ten zestaw, mam niedaleko i aktualne 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, Arrooss1 napisał:

A co powiecie na ten zestaw, mam niedaleko i aktualne 

że autor ogłoszenia niezbyt się postarał z opisem bo nie podał danych techn. do żadnego ze sprzętów - mówi Ci coś

Sump   Lampa blau  pudełko przelewowe  Pompa obiegowa sterowana jebao  Cyrkulator jebao  Automatyczna dolewka  Oświetlenie sumpa

 czyli "sprzedam Opla " :) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, silvia napisał:

że autor ogłoszenia niezbyt się postarał z opisem bo nie podał danych techn. do żadnego ze sprzętów - mówi Ci coś

Sump   Lampa blau  pudełko przelewowe  Pompa obiegowa sterowana jebao  Cyrkulator jebao  Automatyczna dolewka  Oświetlenie sumpa

 czyli "sprzedam Opla " :) 

 

Widzę właśnie, postaram się o dokładniejsze dane to się wypowie się czy warto...

Lampa to ta, a przynajmniej tak mi się wydaje....

Opis zestawu od właściciela:

1 szkło 60x40x40

2 sump 60x35x35

3 komin przelewowy z hydraulika

4 pompa obiegowa jebao DC sterowana

5 falownik jebao rw4 

6 lampa Blaupunkt 4x24W

7 aut. Dolewka shark z pompką

8 grzalka

 

Edytowane przez Arrooss1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Odradzam zakup gotowca z życiem. Cała zabawa z doborem życia itp. cię omija a dodatkowo jak nie masz.doswiadczenia to logistycznie również trzeba to dobrze zaplanować żeby zwierzaki nie ucierpiały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, zipke napisał:

Odradzam zakup gotowca z życiem. Cała zabawa z doborem życia itp. cię omija a dodatkowo jak nie masz.doswiadczenia to logistycznie również trzeba to dobrze zaplanować żeby zwierzaki nie ucierpiały.

Też bym wolał startować od nowa, ale jeśli zestaw będzie interesujący to czemu nie. Jeśli chodzi o transport to nie mam daleko. Jakieś 60km

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Arrooss1 napisał:

Też bym wolał startować od nowa, ale jeśli zestaw będzie interesujący to czemu nie. Jeśli chodzi o transport to nie mam daleko. Jakieś 60km

Transport to wyzwanie, niezależnie od liczby kilometrów. Największe wyzwanie to spakowanie wszystkiego do transportu (chociażby kwestia baniaka na 100L wody, czy spakowania kilkunastu/kilkudziesięciu ryb i korali), załadowanie do auta i wyładowanie w docelowe miejsce. Km to już tylko kwestia ilości paliwa.

Zawsze trzeba się zastanowić, dlaczego ktoś pozbywa się całego akwarium? Czy sprzedającego przerosła walka z parametrami, nawracającymi plagami i teraz w akwa jest masakra, nad która trudno będzie zapanować? A może akwarium jest już na tyle stare, że każdy kawałek skały dymi tam fosforanami, a w każdej szczelinie siedzi jakaś aiptasia czy chociażby ksenia (która też sie jak chwast potrafi zachowywać)? A może w tym akwarium tak na prawdę nie ma nic ciekawego (marny sprzęt, pospolite korale) i próba sprzedaży w całości wynika z faktu, że osobno nie dałoby rady uzyskać takiej kwoty (albo nikt by nie kupił niektórych elementów)? Nie twierdzę, że wszystkie oferty "w całości" takie są, a raczej że trzeba być ostrożnym. Szczególne, jak zaczynasz i nie masz doświadczenia, które by ci pozwoliło ocenić stan i wartość takiego zbiornika. Na podstawie samych zdjęć, nie widząc zbiornika na żywo też ciężko ocenić, więc opinie z forum nie do końca rozwiążą problem. Zawsze będzie element ryzyka po Twojej stronie, że w pakiecie z akwarium kupisz tez masę kłopotów.

Godzinę temu, zipke napisał:

Cała zabawa z doborem życia

To też jest istotne. A jakaś większa przebudowa zbiornika działającego czy jego obsady to też nie jest sprawa banalna.

 

Myślę, że powinieneś zacząć od tego, co też już kilka osób sugerowało. Określ swoje oczekiwania: wielkość, obsada (miękkie, LPS, SPS), poziom automatyzacji obsługi akwarium/ilość czasu jaką możesz poświęcić akwarium. Określ budżet jaki chcesz poświecić, zarówno ten na start, jak i na późniejsze bieżące utrzymanie. I wtedy dopiero będzie można ocenić jakie akwarium morskie byłoby dla Ciebie optymalne. A jak już będzie wiadomo jakiego akwarium szukać, to będziesz mógł zacząć szukać. Nowego bądź używki, w całości lub w częściach. Ale nie zaczynaj od oglądania ogłoszeń całych akwariów. Ogłoszenia mają pasować do Twoich oczekiwań, a nie oczekiwania dopasowywać się dostępnych ogłoszeń. Dziś ogłoszenia są takie, za miesiąc, dwa, trzy będą inne. A trzy miesiące w morskim to tyle co nic. Nawet akwarium dobrze nie dojrzeje w tym czasie (moje ma 4 miesiące, a daleko mu do stabilności).

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w tym temacie: 

na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego odpieniacza (z pompą albo bez pompy)?

z góry dziękuję za odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Myślę, że powinieneś zacząć od tego, co też już kilka osób sugerowało. Określ swoje oczekiwania: wielkość, obsada (miękkie, LPS, SPS), poziom automatyzacji obsługi akwarium/ilość czasu jaką możesz poświęcić akwarium. Określ budżet jaki chcesz poświecić, zarówno ten na start, jak i na późniejsze bieżące utrzymanie. I wtedy dopiero będzie można ocenić jakie akwarium morskie byłoby dla Ciebie optymalne. A jak już będzie wiadomo jakiego akwarium szukać, to będziesz mógł zacząć szukać. Nowego bądź używki, w całości lub w częściach. Ale nie zaczynaj od oglądania ogłoszeń całych akwariów. Ogłoszenia mają pasować do Twoich oczekiwań, a nie oczekiwania dopasowywać się dostępnych ogłoszeń. Dziś ogłoszenia są takie, za miesiąc, dwa, trzy będą inne. A trzy miesiące w morskim to tyle co nic. Nawet akwarium dobrze nie dojrzeje w tym czasie (moje ma 4 miesiące, a daleko mu do stabilności).'

Co do wymagań/upodobań. Ja chciałbym jak największe, rozsądek podpowiada by nie przegiąć z rozmiarem szkła, wymagania żony (czytaj reżimowy nakaz) to "długość" max 800 mm (chociaż w nomenklaturze akwariowej widzę, że używa się "szerokość"). Ogólnie szkło od 100 do 200 l, jak dla mnie najlepiej 800x500x500. Do tego sucha skała w zależności od zbiornika, ale ogólnie ok. 10-15% i piach również w zależności od litrażu (warstwa raczej grubsza, coś kopiącego przewiduje w akwa). Dalej jeśli chodzi o sprzęt niekoniecznie na starcie musi być sump, mógłby być filtr wew. z wewn. odpieniaczem (zajmą trochę miejsca, ale jestem w stanie to zaakceptować), do ruchu wody jakies dwa jebao np. rw4. dodatkowo pokrywa z oświetleniem, pewnie na świetlówkach plus jakiś ledzik (co do lampy to mam najwięcej  rozterek, gdyż się na tym po prostu nie znam). Do wyboru lampy pomoże decyzja jaka obsada, myślę że miękkasy będą najodpowiedniejsze na początek przygody z morską. Zwierzyna również w zależności od akwa, chiałbym 200 l ale jak wyjdzie zobaczymy. Na starcie wymyśliłem sobie taki zestaw ryb:

1    Doktorek Labroides dimidiatus
2    Brzydal Acreichthys tomentosus
3    Halichoeres chrysus (wargatek bananowy)
4    Synchiropus splendidus lub Synchiropus picturatus (Mandaryny)
5    Siganus vulpinus (borsuk)
6    Valenciennea sexguttata
7    Salarias fasciatus

Po analizie wymagań litrażowych numery 4/5/7 odpadają. Starałem się skompletować zestaw ze względu na swoją pożyteczność dla akwarium a nie na wygląd "patrz to nemo, jaki ładny". Do tego jakaś ekipa sprzątająca: slimaki turbo, kraby, krewetka i może jakiś jeżowiec. 

Na starcie tak to widzę w małym skrócie, słucham podpowiedzi i zapewne krytyki bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek :P
Pozdrawiam
Arek


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Arrooss1 napisał:

Co do wymagań/upodobań. Ja chciałbym jak największe, rozsądek podpowiada by nie przegiąć z rozmiarem szkła, wymagania żony (czytaj reżimowy nakaz) to "długość" max 800 mm (chociaż w nomenklaturze akwariowej widzę, że używa się "szerokość"). Ogólnie szkło od 100 do 200 l, jak dla mnie najlepiej 800x500x500. Do tego sucha skała w zależności od zbiornika, ale ogólnie ok. 10-15% i piach również w zależności od litrażu (warstwa raczej grubsza, coś kopiącego przewiduje w akwa). Dalej jeśli chodzi o sprzęt niekoniecznie na starcie musi być sump, mógłby być filtr wew. z wewn. odpieniaczem (zajmą trochę miejsca, ale jestem w stanie to zaakceptować), do ruchu wody jakies dwa jebao np. rw4. dodatkowo pokrywa z oświetleniem, pewnie na świetlówkach plus jakiś ledzik (co do lampy to mam najwięcej  rozterek, gdyż się na tym po prostu nie znam). Do wyboru lampy pomoże decyzja jaka obsada, myślę że miękkasy będą najodpowiedniejsze na początek przygody z morską. Zwierzyna również w zależności od akwa, chiałbym 200 l ale jak wyjdzie zobaczymy. Na starcie wymyśliłem sobie taki zestaw ryb:

1    Doktorek Labroides dimidiatus
2    Brzydal Acreichthys tomentosus
3    Halichoeres chrysus (wargatek bananowy)
4    Synchiropus splendidus lub Synchiropus picturatus (Mandaryny)
5    Siganus vulpinus (borsuk)
6    Valenciennea sexguttata
7    Salarias fasciatus

Po analizie wymagań litrażowych numery 4/5/7 odpadają. Starałem się skompletować zestaw ze względu na swoją pożyteczność dla akwarium a nie na wygląd "patrz to nemo, jaki ładny". Do tego jakaś ekipa sprzątająca: slimaki turbo, kraby, krewetka i może jakiś jeżowiec. 

Na starcie tak to widzę w małym skrócie, słucham podpowiedzi i zapewne krytyki bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek :P
Pozdrawiam
Arek


 

 

Pierwsza ryba uważam że za małe akwarium. Chociaż roznie piszą. Druga niestety też odpada. Na taki litraż albo mandaryn albo chrysus ze względu na "upodobania żywieniowe", i jeszcze musisz mieć dojrzałe akwarium, żeby móc je wprowadzić, gdyż musi się pojawić nieco zycia na skale. Tak conajmniej pół roku, ale to wymaga obserwacji. 5 ryba nawet nie będę komentował ale to już wiesz. Co do 7 ryby uważam, że mógłbyś ją mieć. W 100l miałem ją z powodzeniem. Co do piachu to tutaj ostroznie. Mam 5cm i uważam że to zdecydowanie za dużo nawet przy babce kopiacej, którą wymieniles. Celuj raczej w grubość 2-3 cm doliczając powierzchnię położenia skały. Co do konstrukcji ja mam panel i nie narzekam ale sump o jakieś 70% wygodniejszy niż panel nawet przy świetnie zaprojektowanym panelu. Ale tutaj sam podejmujesz decyzję. Długość zbiornika 600mm+ pozwala na użycie oswietlenia t5. Ja natomiast preferuje ledy, które podejdą pod każdy wymiar. Większość uważa ledy za gorsze oświetlenie niż t5. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na to szkło

https://m.olx.pl/oferta/akwarium-morskie-325l-CID103-IDuHiLN.html#:50973430d4

Wiem że większe niż planowałem, ale do kompletacji fajnego zbiornika niezła podstawa. Sprzedający ma do tego jeszcze lampe

https://m.olx.pl/oferta/lampa-led-maxspect-razor-nano-70w-15k-CID103-IDuneSp.html#:50973430d4

Ale nie wiem czy nie za słaba jak na taki litraż.

Co sądzicie o tym zestawie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Arrooss1 napisał:

A co powiecie na to szkło

https://m.olx.pl/oferta/akwarium-morskie-325l-CID103-IDuHiLN.html#:50973430d4

Wiem że większe niż planowałem, ale do kompletacji fajnego zbiornika niezła podstawa. Sprzedający ma do tego jeszcze lampe

https://m.olx.pl/oferta/lampa-led-maxspect-razor-nano-70w-15k-CID103-IDuneSp.html#:50973430d4

Ale nie wiem czy nie za słaba jak na taki litraż.

Co sądzicie o tym zestawie?

Widzę że wymiar się zwiekszyl. Jeśli kupujesz takie szkło to nie doradze czy to cena okazyjna. Ale do takiego szkla musiał byś zakupić conajmniej 3 takie lampy dla korali miekkich. Albo szukać tego typu lampy np rsx 300w. Wtedy nawet spsy pociągnie, ale to już wydatek znacznie wiekszy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium super, jak ci oczywiście pasuje litraż i koszty jego utrzymania.

Lampy to chyba 3 takie musiałbys do niego wstawić, na zdjęciu z akwarium jest zupełnie inna lampa nad nim.

 

Najważniejszy jest stan ogólny, bo zdjęcia robione po ciemku.

Sump dwukomorowy,  nie wiem czy nie za mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uruchomienie takiego zestawu może nie zamknąć sie w 15k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Arrooss1 napisał:

A co powiecie na to szkło

https://m.olx.pl/oferta/akwarium-morskie-325l-CID103-IDuHiLN.html#:50973430d4

Wiem że większe niż planowałem, ale do kompletacji fajnego zbiornika niezła podstawa. Sprzedający ma do tego jeszcze lampe

https://m.olx.pl/oferta/lampa-led-maxspect-razor-nano-70w-15k-CID103-IDuneSp.html#:50973430d4

Ale nie wiem czy nie za słaba jak na taki litraż.

Co sądzicie o tym zestawie?

z takim akwarium to z tych 2k na start szybko z 5k + sie zrobi :)

lampe polecam ci na świetlówki korale nie grymaszą tak bardzo

i dzisiaj natknąłem sie na https://magazynakwarium.pl/sklep/magazyn-akwarium-nr-4-2018-170/ może Ci sie przyda ja nie kupowałem tego wiec nie wiem co tam jest na razie wykupuje zeszyty o morszczyźnie pdfy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, 

Temat uważam za rozstrzygnięty. Zakupiłem dziś nowy, powystawowy REEFMAX. Dzięki wszystkim za pomoc i cenne uwagi. Skrobne coś w REEFMAX Klubie, mam jeszcze wiele pytań i mam nadzieję, że chętnie podzielicie się wiedzą.

Pozdrawiam,

Arek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.