Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, luft napisał:

Zmiana oceny sprzętu nierzadko następuje po zmianie perspektywy czyli, gdy przesiada się na inny sprzęt - po czasie dostrzega się wady i zalety poprzedniego rozwiązania. Wtedy cieszą mnie opinie, gdy słyszę, że ktoś przeprosił się z Gyre :) 

Niestety moje doświadczenie tylko wskazuje, że pierwszy wypust wersji 300 miał sporo niedoróbek - kupiłem nowy model jako jeden z pierwszych, jeszcze go nie było w polskiej dystrybucji. Pompa padła po jakiś 3-4 miesiącach użytkowania, następnie ostatnie doświadczenie wskazało uszkodzony sterownik do pomp. Co przyniesie przyszłość, zobaczymy, od dwóch dni pompy pracują poprawnie.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Beti może wydzielisz temat o gyre poza główny temat Norberta

@luft ogólnie to parametry, dostęp do światła, stosowane pożywki dla bakterii, chociaż pewnie też sposób ich użytkowania. Lepiej i stabilniej będzie działać pompa przy równym stałym przepływie, a inaczej przy trybie losowej fali. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 591

Sobota dniem podmiany i pomiarów. Po powrocie mojej lampy co drugi dzień musze podkręcać odciek z reaktora i na pompach (NaOH i  CaCl2), konsumpcja znacznie wzrosła. Już o 20% przekroczyłem zapotrzebowanie koralowców z przed awarii lampy. Liczę, że jeszcze tydzień i ustabilizuje się konsumpcja i nie będzie potrzeby robienia codziennych testów. Na chwilę obecną Kh -6,8 (a było już 5,9) i Ca 380. Oczywiście po po zwiększonej konsumpcji na makro wzrosła również konsumpcja nutrientów i dzisiejsze testy pokazały: NO3 0,1, a PO4 0,00. Można zacząć mocniej karmić zbiornik:D.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, norbi2222 napisał:

Dzień 591

I tak nic..żadnego zdjęcia :( 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Dzień 591
Sobota dniem podmiany i pomiarów. Po powrocie mojej lampy co drugi dzień musze podkręcać odciek z reaktora i na pompach (NaOH i  CaCl2), konsumpcja znacznie wzrosła. Już o 20% przekroczyłem zapotrzebowanie koralowców z przed awarii lampy. Liczę, że jeszcze tydzień i ustabilizuje się konsumpcja i nie będzie potrzeby robienia codziennych testów. Na chwilę obecną Kh -6,8 (a było już 5,9) i Ca 380. Oczywiście po po zwiększonej konsumpcji na makro wzrosła również konsumpcja nutrientów i dzisiejsze testy pokazały: NO3 0,1, a PO4 0,00. Można zacząć mocniej karmić zbiornik[emoji3].
To świadczy o tym jak duże ma znaczenie dobre światło ;) mi też brakuje zdjęć [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Beti napisał:

I tak nic..żadnego zdjęcia :( 

 

40 minut temu, =Fresz= napisał:

To świadczy o tym jak duże ma znaczenie dobre światło ;) mi też brakuje zdjęć emoji14.png

Zdjęcia  będą jutro, teraz takie dwie fotki. 

Mojego diacanthusa.

OVC5V3A.jpg

I brzydka kratka na acany, bo ten cholernik powyżej stwierdził, że mu smakują... 

IR9vfOt.jpg

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, norbi2222 napisał:

Mojego diacanthusa.

No brawo, będzie kolorowo, świetna ryba.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Beti napisał:

No brawo, będzie kolorowo, świetna ryba.

Będzie jak nie dostanie eksmisji...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, norbi2222 napisał:

Będzie jak nie dostanie eksmisji...

Jak postanowiłem, że będę miał akwarium morskie, to ta ryba wylądowała numerze 1 na mojej liście życzeń. A potem jak ustaliłem już pełną obsadę koralową, to z tej listy ją wywiało. Szkoda, bo moim zdaniem to bez wątpienia najładniejsza morska ryba akwariowa.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, katani napisał:

Jak postanowiłem, że będę miał akwarium morskie, to ta ryba wylądowała numerze 1 na mojej liście życzeń. A potem jak ustaliłem już pełną obsadę koralową, to z tej listy ją wywiało. Szkoda, bo moim zdaniem to bez wątpienia najładniejsza morska ryba akwariowa.

Jest ładną rybą i bardzo kontaktową. Nauczył Chelmona jeść mrożonki w miejscu, w którym je podaje. Dodatkowo mam wrażenie, że jest najbardziej inteligentną rybą w zbiorniku. Szczególnie to widać jak robi na szaro "osiłka" Xanthurum.

Jednak bardzo mu posmakowały acany, innych LPS-sów nie rusza. Zobaczę jak acany urosną i będą już koloniami, czy dadzą radę przeżyć przy tym koleżku. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, norbi2222 napisał:

Jednak bardzo mu posmakowały acany, innych LPS-sów nie rusza. Zobaczę jak acany urosną i będą już koloniami, czy dadzą radę przeżyć przy tym koleżku

Mam tą  rybę od 7miesiecy, niestety acany miałam i musiałam się ich pozbyć tak samo trachyphllie.

Reszty nie rusza, czasem skubie xenie.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Beti napisał:

Mam tą  rybę od 7miesiecy, niestety acany miałam i musiałam się ich pozbyć tak samo trachyphllie.

Reszty nie rusza, czasem skubie xenie.

Najciekawsza jest to, że ma ulubione trzy odmiany kolorystyczne na ponad dziesięć. Pozostałych nie rusza. 

Pewnie dno z acan nie będzie mi dane.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ma prośbę czy mógłbyś pokazać jak zabudowałeś ten mechanizm do podnoszenia lampy bo jestem na etapie kompletacji sprzętu i szukam koncepcji jak to zabudować


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.02.2021 o 18:49, JaRRoT napisał:

Ja ma prośbę czy mógłbyś pokazać jak zabudowałeś ten mechanizm do podnoszenia lampy bo jestem na etapie kompletacji sprzętu i szukam koncepcji jak to zabudować

Na pierwszych stronach są zdjęcia. Innych nie mam.

Dzień 600.

Dzisiaj postanowiłem skalibrować sondę Ph, bo wydało mi się, że może źle wskazywać - wskazuje, że Ph w zbiorniku jest zbyt niskie 7,6. Zabrałem się za kalibrację, przygotowałem wszystko co jest potrzebne: płyny kalibracyjne, woda RODI do opłukania sondy itp. Po kalibracji okazało się, że wskazuje dobrze, czyli Ph w zbiorniku jest jakie jest. Pomyślałem, byli przez kilka dni goście to Ph mogło spaść. Jak płukałem sondę w RODi to pomyślałem, że zmierzę jakie ma Ph, teoretycznie powinna mieć coś w granicach 7, a okazało się, że ma 4,98. Mierzyliście Ph RODi? Wasza woda również ma tak niskie Ph? Tak niskie Ph RODi to kolejny puzzel   w układance pod tytułem niskie Ph w zbiorniku. W moim przypadku jest to około 7-10 l na dobę wody o niskim Ph. Zastanawiam się jak zaingerować w RODi - jakiś pomysł?


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PH rodi zawsze będzie niskie. Ponieważ to czyste h2o, nie ma żadnych zdolności buforowania pH, więc każda odrobina co2 rozpuszczona będzie mocno obniżać pH. Ale za to gdybyś dodał choć ociupinkę NaOH, pH momentalnie pójdzie w górę. Generalnie, pH rodi nie ma żadnego znaczenia i nie ma się czym przejmować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z chemicznego punktu widzenia to co isze słony ma sens, i najprawdopodobniej tak jest. Woda RO ma zerową buforowość więc kilka kropel NaOH zrobi z niej pH 10-12, a CO2 z powietrza 5.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się, mi zwykle bardziej 5.5 - 6 pokazuje, więc tu jest nisko, sporo tego co2 musiało być. A to ze zbiornika dolewki spod akwarium? O ile taka woda nie wpłynie specjalnie na pH w zbiorniku, to może to świadczyć o wysokim poziomie co2 w szafce. Może z reaktora się ulatnia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Słony leszcz napisał:

Znaczy się, mi zwykle bardziej 5.5 - 6 pokazuje, więc tu jest nisko, sporo tego co2 musiało być. A to ze zbiornika dolewki spod akwarium? O ile taka woda nie wpłynie specjalnie na pH w zbiorniku, to może to świadczyć o wysokim poziomie co2 w szafce. Może z reaktora się ulatnia.

Myślę, że w pomieszczeniu jest wysoka zawartość CO2. Szafka jest praktycznie cały czas otwarta. Dodałem 10 ml NaOH na jakieś 50 l wody, później zmierzę i zobaczę jaka zaszła zmiana w Ph.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, norbi2222 napisał:

Myślę, że w pomieszczeniu jest wysoka zawartość CO2

Pewnie tak właśnie jest. Po prostu w rodi pH gwałtowniej się zmienia, ale jak ją dolejesz do baniaka, to KH niweluje momentalnie ten efekt. W każdym razie, jak z butli czy z reaktora się nie ulatnia, to samym ph w rodi bym się nie przejmował zupełnie i nic nie robił. To tak jak z tds w rodi która trochę postoi, też będzie powyżej 0, ale nie ma to praktycznego żadnego znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Norbert jak diacanthus i korale?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, katani napisał:

Norbert jak diacanthus i korale?

Acany są "okratowane" i mają się dobrze, liczę, że jak urosną spore kolonie to podgryzanie nie będzie im robić krzywdy. A ryba jest super. Jedyna, która je z ręki i za żarcie da się wyciągnąć z wody.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Ale za to gdybyś dodał choć ociupinkę NaOH, pH momentalnie pójdzie w górę.

Jakieś 3 godziny temu wlałem 10 ml NaOH na 50 litrów wody i włączyłem cyrkulator w z zbiorniku dolewki i Ph wzrosło do 9.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka fotek. Koralowce na zdjęciach wyszły trochę blado, w rzeczywistości mają intensywniejsze kolory.  Słaba jest również ostrość zdjęć, trudno dobrze zobaczyć co się dzieje na ekranie jak świeci z góry światło lampy i mocno trzeba się wychylić.

 QK3F0gW.jpg

wsSNqo3.jpg

ny8t4ME.jpg

PWoEZtp.jpg

lvoGBcr.jpg

QbacDf7.jpg

DUHobuc.jpg

39XQQYT.jpg

lrTgzky.jpg

LUS9Qlo.jpg

NBgksPY.jpg

rbP9jsk.jpg

oAF7NBj.jpg

r7Mg3zr.jpg

Xo7SFQp.jpg

oDD0ugH.jpg

16eZea8.jpg

8a1JyhS.jpg

aXPfuar.jpg

T7ndw37.jpg

RcoQSG5.jpg

xYsMhhO.jpg

T9gKENW.jpg

YbLQUlD.jpg

3ug5ksm.jpg


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze całość.

OXxUFGo.jpg

 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diacanthusa zazdroszczę. Super zarasta. I chrysus podrósł.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.