Skocz do zawartości
brawos

Morskie wynurzenie 2.0 [350]

Rekomendowane odpowiedzi

Z kronikarskiego obowiązku po ponad półrocznej przerwie i nieobecności: akwarium nadal działa,  z braku czasu lekko niedopilnowane. Żyje ono trochę własnym życiem, a ja ograniczam się do karmienia ryb, podmiany wiadra wody raz w tygodniu, uzupełnianiu co jakiś czas płynów ballinga i wyrzucaniu nadmiaru glonów z refugium. Przy karmieniu dodaję parę kropel jodu, potasu oraz raz na tydzień 5ml płynnego pokarmu z Saliferta. Dozuję też PO4 z Colombo. Od wiosny nic nie dokładałem ani nie wyciągałem ze zbiornika. Jakiś czas temu padły trzy goniopory i jedna acra z powodu wyzerowania PO4. Idzie jesień i zima, w tym czasie mogę poświęcić zbiornikowi trochę więcej uwagi - to też mam zamiar uczynić i doprowadzić go do porządku. Poniżej filmik na szybko kręcony chińską wiertarką w jakości VHS:

 

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały powrót z zaświatów. Pozdrawiam!

IMG_20221015_073226_(1200_x_900_piksel).jpg

IMG_20221015_073157_(1400_x_1050_piksel).jpg

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mocno zarosło. 

Samo się kręci ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Rzeczywiście z zaświatów , bajecznie tam masz .

Pozdrawiam 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak odpaliłem parę lat temu tak leci. Odpieniacz, refugium i rollermat. Ręce wkładam raz na rok jak zarośnie i trzeba coś przyciąć. Bez zbędnej chemii. Oprócz dwóch kostek mrozonek dziennie dla 11 ryb w tym dwóch pokolcow i raz na tydzień 5 ml płynnego saliferta dla korali nic nie daje. Zwykły balling z mikroelementami z AF. Podmiana 36l raz na dwa tygodnie na soli z FM. Tanio, prosto i standardowo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po długiej przerwie. Krótka aktualizacja: akwarium nadal funkcjonuje pomimo, że już dwukrotnie na przestrzeni dwóch lat powinno zostać zlikwidowane. Pierwszy kataklizm miał miejsce w listopadzie 2022 roku - przed wyjazdem urlopowym wpadłem na pomysł by zmniejszyć temperaturę ogrzewania domu skoro nikogo miało w nim nie być - nie pomyślałem jednak, że grzałka może nie wyrobić z ogrzaniem wody w zbiorniku przy obniżonej temperaturze otoczenia. Efekt był taki, że działająca na okrągło grzałka nie dała rady i przepaliła się. Po 2 tygodniowej nieobecności i powrocie w zbiorniku było jedynie 12 stopni i biała zupa powstała na skutek rozkładu tkanki korali. Co ciekawe wszystkie ryby przeżyły. Wyrzuciłem jednak ok. 90% spsów (było tego kilka 20-litrowych wiader). Po krótkiej akcji ratunkowej akwarium zostało przywrócone do życia - została praktycznie goła skała + ryby. By zmniejszyć początkowe zbyt duże obciążenie biologiczne zbiornika po tej wywrotce, zdecydowałem się oddać w dobre ręce strigosusa oraz kilka innych ryb. Akwarium zaczęło odżywać. Kilka miesięcy temu okazało się jednak, że zbiornik zaczyna puszczać na silikonie i rozszczelnia się (foto poniżej). Zastanawiałem się co robić w tej sytuacji - początkowo chciałem zakończyć przygodę, ale ostatecznie spiąłem przeciekający zbiornik pasami transportowymi, co widać na jednym ze zdjęć poniżej i zamówiłem nowe szkło. Dwa tygodnie temu przerzuciłem wszystko do nowego zbiornika. Niestety masę korali musiałem połamać i wyrzucić wraz z rozczłonkowywaniem konstrukcji skalnej i ponownym jej klejeniem. Porobiłem trochę szczepek oraz dokupiłem kilka korali i w ten oto sposób akwarium nadal się kręci (trzecia fotka). Obecnie w zbiorniku jest 18 ryb (11 apogonów leptacanthus, 2 antiasy, 2 błazny, żółtek, pterapogon oraz chrysus). Jadę od początku na tym samym - refugium z glonami + trochę kamyków z Aquaforest przypominających zeolit w filtrze przepływowym, do tego rollermat i odpieniacz. PO4 - 0,03, NO3 - niewykrywalne (dozuję sztucznie po kilka ml dziennie azotanu sodu podpiętego pod pompę). Balling zmniejszony 5-krotnie w stosunku do cieknącego zbiornika (teraz jest 90ml, a 2 tygodnie temu było prawie 450ml na dzień). Pomimo parametrów w normie aktualnie obserwuję jakieś mini dojrzewanie oraz mini wysyp okrzemków - skała podczas manewrów z przerzucaniem do nowego szkła była trochę poza wodą, dodatkowo musiałem ją ponownie posklejać za pomocą CX5. Pewnie na dniach dam coś na krzemiany. Mam nadzieję, że szybko to ogarnę. Podczas kataklizmu z przepaloną grzałką sytuacja była dużo gorsza, bo w akwarium był zwykły ściek i wszystko zdychało w oczach oraz śmierdziało na odległość, a dałem radę stosunkowo szybko przywrócić to do życia. Teraz to powinna być raczej formalność. Jeśli będzie zainteresowanie to będę kontynuował wątek.

20231212_182502.thumb.jpg.4ad67bd3810b0b9135f9b02ee274387c.jpg

20231215_194321.thumb.jpg.a30a353eff5f5e3749a6e506ef1b37cf.jpg

20240204_145858.thumb.jpg.e7d9e9ad2fc9e6e14bf28401804387b0.jpg

 

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grunt to się nie poddawać, jak to było... koko dżambo i do przodu ;)

 

ładnie akwarium po przesiadce wygląda. Ile lat miałeś szkło, że zaczęło puszczać?Moje ma już ponad 6 lat.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, katani napisał:

Ile lat miałeś szkło, że zaczęło puszczać?Moje ma już ponad 6 lat.

Dokładnie 4,5 roku. Po kontakcie bezpośrednio z RedSea okazało się, że jest im naturalnie bardzo przykro:mooningale gwarancja skończyła się pół roku temu i jedyne co mogą mi zaoferować to sprzedaż samego szkła bez konieczności kupna całego zestawu czyli szafki i innych pierdół. Doceniam natomiast robotę  jednego z warszawskich sklepów, który sprowadził zbiornik bezpośrednio z RedSea we Francji w dosłownie 3 czy 4 dni. Na zagranicznych forach są dziesiątki wątków z tym samym problemem co u mnie - rozkleja się w najsłabszym punkcie czyli tam, gdzie jest największy napór (dolna spoina przedniej ściany na środku). Jest to ewidentnie wina RedSea, ale nic sobie z tego nie robią. Nowy model, który do mnie przyszedł ma poprawki (szersze spoiny oraz wklejone plastikowe ćwierćwałki od wewnątrz przy wszystkich spoinach poza tyłem, gdzie dodatkowe usztywnienie jest niepotrzebne ponieważ tam za stabilizację robi komin).

14 godzin temu, chris_ek napisał:

Podziwiam wytrwałość. Fajne to stadko półprzeźroczystych rybek - podpowiesz jaki to gatunek?

Apogon leptacanthus lub potocznie Zoramia. Fajna ryba, bo można z niej utworzyć stado pływające ławicą (fajnie to wygląda, gdy jedna skręci i wszystkie robią to samo), które nie będzie się z czasem wybijało i redukowało jak np. chromis.

Przy okazji: gdyby ktoś chciał za darmo pterapogona kauderni wielkości żółtka (widoczny na zdjęciach i filmie) to chętnie oddam. Mam go od małego czyli 4,5 roku, jest gruby i zdrowy. Niestety męczy mi to stadko apogonów, ponieważ to ta sama rodzina, a dodatkowo jest samcem. Wobec pozostałych ryb jest obojętny. Oddam z pocałowaniem ręki. W razie czego proszę pisać na priv.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam akwarium od Red Sea, moje stoi 1.5 roku i widziałem kilka filmów na YouTube. Zastanawiam się czy to był dobry zakup jak firma podchodzi do klientów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kupowałeś je 1,5 roku temu to być może masz już poprawioną wersję. Włóż rękę do środka i dotknij spoiny paznokciem np. na górze między przednią i boczną ścianą. Jeśli jest tam zwykły elastyczny silikon to jest to stara wersja. Jeśli natomiast spoina jest całkowicie twarda i przypomina plastik to jest to nowa wersja ze wzmocnieniem z tworzywa. Dużo zależy też pewnie od wielkości zbiornika. Przy krótszych zbiornikach nie powinno być takiego problemu bo nie ma dużego naporu wody. Opisów tej usterki w ich akwariach jest masę w sieci. Na yt można znaleźć filmiki, gdzie w trakcie nagrywania filmu zbiornik zaczynał przeciekać i gość podstawiał wiadro jak pod kran i z powrotem nalewał wodę z wiadra do akwa nie wiedząc jak to ratować. Generalnie porażka. Mam nadzieję, że obecne wzmocnienia i poprawki coś dadzą w dłuższym terminie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam mały zbiornik Red Sea 170 myślę że to stara wersja bo nieraz jak czyszcze szyby to staram się czyścikiem delikatnie czyścić spojenia szyb bo ten sylikon miękki. Z tego co wiem nowe wersje g2 już są lepsze. Myślę nad przesiadką na większy zbiornik, ale to nie będzie już raczej Red Sea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, katani napisał:

Moje ma już ponad 6 lat.

Moje ma 5, też Rs 350 i tak się zastanawiam czy nie zamówić szkła nowego o takich wymiarach zanim nastąpi awaria. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz całą przednią spoinę bez żadnych bąbli (od pojedynczych bąbli u mnie się właśnie zaczęło i w ciągu kilku tygodni całkowicie się rozjechało) to nie ma to sensu. Nie każdy zbiornik z tamtego okresu się rozklei. Ja bym nic na zapas nie kupował. Jeśli za jakiś czas coś by się zaczęło dziać to spinasz pasem transportowym tak jak ja na zdjęciu i w takim stanie może stać długie miesiące albo i lata bez żadnego problemu. Wtedy możesz zamówić nowy zbiornik i spokojnie na niego czekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, brawos napisał:

Dokładnie 3,5 roku. Po kontakcie bezpośrednio z RedSea okazało się, że jest im naturalnie bardzo przykro

 

11 godzin temu, brawos napisał:

Na zagranicznych forach są dziesiątki wątków z tym samym problemem co u mnie - rozkleja się w najsłabszym punkcie czyli tam, gdzie jest największy napór (dolna spoina przedniej ściany na środku)

Ale gó#&*$%no w takim razie. Skoro jest dużo takich przypadków i poprawili, to wiedzieli, że to wada fabryczna.

11 godzin temu, brawos napisał:

Apogon leptacanthus lub potocznie Zoramia.

super takie stadko wygląda.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, katani napisał:

Ale gó#&*$%no w takim razie. Skoro jest dużo takich przypadków i poprawili, to wiedzieli, że to wada fabryczna.

Dokładnie tak jest. Najdziwniejsze, że tak rozpoznawalna firma w ogóle nie dba o opinię i jest im wszystko jedno. Konwersacja z nimi miała bardzo olewczy wydźwięk, oczywiście z ich strony. Ogólnie mają na to wywalone. Na pytanie, czy chociaż dadzą jakiś rabat na to nowe szkło skoro wiadomo, że problem leży po ich stronie (w wątkach na zagranicznych forach wyczytałem, że ludzie jak prosili to udawało im się czasami coś uszczknąć) odpowiedzieli żeby się zwrócić do polskiego dystrybutora (sklepu), który mi ten zbiornik ściąga - jeśli sklep zechce dać rabat to da, a jak nie to nie. Polski sklep w przeciwieństwie do nich ma klasę i zrabatował ile mógł (oczywiście na swój koszt, a nie RedSea). Podsumowując: RedSea=totalne dziady i dno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, brawos napisał:

 RedSea=totalne dziady i dno.

Nigdy bym nie pomyślał zawsze uważałem , że ma porządne  produkty .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypada pochwalić sklep z nazwy, myślę, że to nie będzie reklama, a z czystej uczciwości wypada ;)


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, JerzyB napisał:

Nigdy bym nie pomyślał zawsze uważałem , że ma porządne  produkty .

Tym bardziej, że te ich zestawy nie są tanie. Wydaje się jednak, że te nowe wersje powinny być już w porządku po poprawkach, ale samo podejście do klienta i tematu, kiedy wiadomo po dziesiątkach przypadków rozklejenia zbiorników w tym samym miejscu, że wina leży po ich stronie całkowicie beznadziejne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, brawos napisał:

Podsumowując: RedSea=totalne dziady i dno.

Całe szczęście nie używam ich produktów.

Ale teraz sobie przypominam!!!

Tu po sąsiedzku na osiedlu był przypadek kolegi akwarysty, który miał zestaw od Red Sea i akwarium mu się rozszczelniło, zalało całe mieszkanie, skończyło się grubym remontem i likwidacją zbiornika.

EDIT: Sprawdziłem i to było rok temu, na 100% miał red sea akwarium:

obraz.png.948d347ca2fd2ef94f426ec8371214bc.png


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, katani napisał:

Wypada pochwalić sklep z nazwy, myślę, że to nie będzie reklama, a z czystej uczciwości wypada ;)

Jeśli admin uzna, że to reklama to niech najwyżej skasuje, ale wydaje mi się, że jak jest za co to warto pochwalić. Chodzi o korale.pl - panowie już wiele razy bardzo szybko pomagali w wielu sprawach. Jak padały mi kiedyś jedna za drugą drogie pompy z kontrolerami od Tunze to reklamację z odesłaniem wadliwego sprzętu do Niemca i z powrotem też potrafili załatwić w kilka dni.

7 minut temu, katani napisał:

Ale teraz sobie przypominam!!!

Tu po sąsiedzku na osiedlu był przypadek kolegi akwarysty, który miał zestaw od Red Sea i akwarium mu się rozszczelniło, zalało całe mieszkanie, skończyło się grubym remontem i likwidacją zbiornika.

Jak nic ten sam przypadek!

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem parę wypowiedzi na amerykańskim forum i dużo osób wysyłało zdjęcia filmy, jak mają wypoziomowany zbiornik bo firma twierdziła, że to wina użytkownika przez złe wypoziomowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne ze w USA jeszcze nikt ich zbiorowo za to nie pozwał. Tam uwielbiają się procesować.

Ja dopiero zaczynam przygodę z małym akwarium. Ale żonę już uświadamiam ze będzie większe i miało to być RS.

Autorowi gratuluje wytrwałości i samozaparcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.