Skocz do zawartości
Pokolec

Rozpuszczające się akwarium, Pomocy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim.

Mam problem ze swoim akwa. Zbiornik ma 6 lat i nigdy nie było problemu. Od jakiegoś miesiąca mam dziwną sytuację mianowicie wygląda jakby wszystko sie w wodzie rozpuszczało. W 1 kolejności glony wapienne, teraz SPS lecą a i LPS nie maja sie dobrze. W załączniku test ICP z początku miesiąca i z maja. Aktualne  według Salifert to co na zdjęci z załącznika. Pół roku temu zmiana z Reef Crestal na Coral Pro. Od 2 miesięcy włączyłem dodatkowo Jod, Stront, Potas oraz game prodibi: biodigest, reef booster, coral vit. Również 2 miesiące temu pojawił się dziwny różowy nitkowaty glon w sumpie gdzie trzymam kilka szczepek. Zastosowałem Algae Rem 2ml/l co 3 dni. Żadnych efektów jedynie co to pojawiło się zielony nalot z bablami powietrza przypominający Dino. Czy ktos wiec w czym problem?

ICP 10.05.19.JPG

ICP 10.10.19.JPG

Screenshot_20191030_073944_com.dyhwang.aquariumnote.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pokaż zdjęcie akwarium i sumpa

I którym wynikom mamy wierzyć
wapń 500 czy wapń 383
PO4 002 lub 000 czy jednak 0,5
Opisz sam proces podbijania parametrów co i jak zrobiłeś. Bo jak widać zmiany są.

Jakie temperatury panowały w zbiorniku podczas lata ?
Bakterie/pożywka - jakie?
Coś dodatkowo lejesz na obniżenie PO4?


Edit... faktycznie podałeś 680l objętość i 100 litrów podmianka - nie za duża jednorazowa zmiana ?
 

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg tego co piszesz podmianki robisz raz w mscu . 680 litrów to netto czy brutto ? Zacznij od częstszych podmian wody . 10% co tydzień i zobacz co się będzie działo . PO4 czym mierzysz , testy kropelkowe są słabe , sprawdź małą hanką jak możesz , kurcze skoki z 0.000 na 0.05 i znowu na 0.000 to trochę coś nie tak . Poobserwuj korale może masz jakieś robactwo .Lejesz ballinga ? CA tak trochę ucieka , ale tutaj nie ma to wpływu wg mnie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wapń 500 pokazuje Salifert, choć dziś zmierzyłem JBL i wyszło w okolicach 380... PO4 na ostatnim zdjęciu to wyniki z HANNA powyżej ICP.  W 1 kolejności zmieniłem sół z Reef Crestal na Red Sea Coral Pro, następnie na próbę zacząłem dodawać Jod, Stront, Potas z AF po 8 kropli za 3 dni. Później zacząłem stosować produkty z Prodibio. W międzyczasie pojawił się różowy glon nitkowaty więc polecono mi zastosować REM Algae, po tym pojawił się zielony glon, a teraz woda delikatnie mętna, glony wapienne wybielały i korale tez zaczynają bieleć. 

 

Temperatura w graniach 25-27 (zima/lato), baniak + sump 900l, obsada sporo SPS, kilka LPS. Podmianki 1/miesiąc ~100l. Poglądowe zdjęcia sprzed miesiąca w załączniku, aktualne mogę podesłać wieczorem.  Różowy glon również na zdjęciu. 

IMG_20191001_201748.jpg

IMG_20191001_201740.jpg

I zdjęcie różowego dziadostwa. 

Przechwytywanie.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z tym pH. Jedyny wynik jaki widać nie jest zbyt dobry, a nie wiemy czy mierzony rano (najniższa dobowa wartość) czy wieczorem (najwyższa). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pH poniżej 7,8 wstrzymuje kalcyfikację, a poniżej 7,4 korale zaczynają się rozpuszczać. Jeśli masz takie pH, to może być źródło problemu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o bakterie, to nigdy nic nie dodawałem, natomiast ostaniu wpadłem na pomysł, głownie z powodu tego różowego glonu że wleje prodibi: biodigest 1/15dni, bio optim 5/15 dni, reef booster 5/15 dni przemiennie z coral vit. 

Jeśli chodzi o absorbent na PO4 cały czas w zbiorniku skarpeta z Rowa ~ 200 g. Pewnie z tego powodu takie skoki na pomiarach. 

Ewidentnie ostatnio obsada nie wyciąga nic z wody. Ca, Mg poza zakresem Salifert. Widac że sytuacja się zmieniała liniowo. Dodam że Baling zawsze na tym samym poziomie, jedyne co to zmieniłem pompę dozującą. Wcześniej dozowałem 6 raz w ciągu dnia, teraz rozbiłem na 24 dawki. 

 

Podmianki może za duże są, kiedyś wymieniałem mniej systematycznie, na gorszej soli i było względnie. 

Screenshot_20191030_090534_com.dyhwang.aquariumnote.jpg

Screenshot_20191030_090557_com.dyhwang.aquariumnote.jpg

 

7 minut temu, dadario napisał:

A jak z tym pH. Jedyny wynik jaki widać nie jest zbyt dobry, a nie wiemy czy mierzony rano (najniższa dobowa wartość) czy wieczorem (najwyższa). 

 

4 minuty temu, katani napisał:

pH poniżej 7,8 wstrzymuje kalcyfikację, a poniżej 7,4 korale zaczynają się rozpuszczać. Jeśli masz takie pH, to może być źródło problemu.

PH mierzone wieczorem natomiast test 3 lata po terminie, więc czekam na nowy i ponowię. Nigdy wcześniej nie mierzyłem PH, nie było potrzeby...

Może jeszcze dodam pomiary RO. 

ICP 10.05.19_RO.JPG

ICP 10.10.19_RO.JPG

Edytowane przez Pokolec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź dokładnie to pH. A do czasu odebrania testu spróbuj wywalić wężyk z odpieniacza za okno, albo chociaż poza szafkę. W pierwszej kolejności szukałbym problemów związanych z tą wartością. Sprawdź dokładnie, popraw (wężyk za okno, lepsze wietrzenie szafki i mieszkania, absorber co2) obserwuj... Jak nie będzie poprawy to szukaj dalej. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Pokolec napisał:

bio optim 5/15 dni, reef booster 5/15 dni

to bym odstawił na początek dożywiasz glony i zielone coś - konsumpcja korali jak sam zauważyłeś się zatrzymała ... Fajnie działające produkty - tylko no właśnie dawka producenta jest dość uderzeniowa a fiolka umożliwia podanie jednorazowe.

RemAlgae - reeflowers ?


Zalecana dawka to 2,5 ml na 100 litrów wody co trzy dni ... Podczas stosowania preparatu cykl azotowy może ulec zaburzeniu ... W zbiornikach z bezkręgowcami oraz wrażliwymi gatunkami ryb, zalecana dawka powinna być zmniejszona o połowę.


Źródło: erybka.pl
napisałeś 2ml/l co 3 dni obstawiam że to chochlik bo z tego co napisałeś to musiał byś wlać 1300ml co wydaje się nieprawdopodobne.
Ale zielony nalot z bąblami to wg mnie skutek zastosowanego preparatu.
Co ciekawe nie zawiera miedzi ale działa na bezkręgowce. Ciekawe co takiego jest w składzie...

Jakie masz NO3 w baniaku?
Jak często karmisz (korale+ryby) ile kostek  ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

czy dobrze widzę, że na teście z 10.10 masz potas prawie 0?!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, chwialek napisał:

to bym odstawił na początek dożywiasz glony i zielone coś - konsumpcja korali jak sam zauważyłeś się zatrzymała ... Fajnie działające produkty - tylko no właśnie dawka producenta jest dość uderzeniowa a fiolka umożliwia podanie jednorazowe.

Tak zrobię. A co z Coral Vit i biodigest ?

 

7 minut temu, chwialek napisał:

RemAlgae - reeflowers ?

Pomyłka dawkowałem 2ml/100 l, wiec wlewałem 18 ml co 3 dni. Ale juz tego nie stosuję od tygodnia. Na razie nie wracam.

 

8 minut temu, chwialek napisał:

Jakie masz NO3 w baniaku?
Jak często karmisz (korale+ryby) ile kostek  ?

NO3 0,0

Rano dawka z karmnika suchego pelletu (mieszanka róznych producentów), wieczorem spirulina (kupiona na allegro) przemiennie z veggie flake (first bite) i co 2 dzień 2 kostki solowca zamiast płatków wieczorem. Rzadko 1x2 /3 tygodnie  Microbe-Lift Coral Food SPS  6-8 łyżeczek. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa
5 minut temu, chwialek napisał:

patrzysz na test RODI :)

czyli jeden powód odpada ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, dadario napisał:

Sprawdź dokładnie to pH. A do czasu odebrania testu spróbuj wywalić wężyk z odpieniacza za okno, albo chociaż poza szafkę. W pierwszej kolejności szukałbym problemów związanych z tą wartością. Sprawdź dokładnie, popraw (wężyk za okno, lepsze wietrzenie szafki i mieszkania, absorber co2) obserwuj... Jak nie będzie poprawy to szukaj dalej. 

Sprawdzę. Sump mam w piwnicy, akwarium na 1 piętrze. W piwnicy mam uchylone okno i cału sump na wierzchu. Wężyka na zewnątrz jeszcze nie wystawiłem, czekam na test. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczął od porządnego miernika i zrobił test pH pare razy dziennie bo te 7,4 to granda...

Czemu trzymasz tak wysokie kh? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kh poleciało do góry w pewnym momencie i mam problem z obniżeniem, skręcam 1 ballinga od kilku dni ale dalej ani rusz. 

Z ph to dziwna sprawa, mam  jeszcze mała kostkę 80l, umiejscowiona w innej części domu i w niej również algi wapienne nie rosną,  jakiś czas temu poleciały resztki SPS (głownie montipory, jedynie caulastrea się trzyma )skała biła jak po myciu a akwa kręci się dobre 3 lata.  Tu robię podmianki na tej samej soli, leje tego samego balinga i nic więcej. Proszki do Balinga kupuję na allegro od firmy Tabsol, od dobrych 2 lat. 

Screenshot_20191030_101232_com.dyhwang.aquariumnote.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych danych widać kiedy wzrosło KH. Nie ma jakiś konkretnych sytuacji awaryjnych w tym okresie? Jak mowisz ze skręcasz ballinga a KH caly czas rośnie to jak na moje możesz go zupełnie odłączyć. Widocznie nic nie pobiera tego co dajesz do wody. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, FajnyRadziu napisał:

A może znajdź element wspólny dla dwóch kostek, woda do podmiany np? 

Komplet RO wymieniałem miesiąc temu. Sugerujecie żeby coś zmienić w tej kwestii ? po ICP wydaje sie być OK, TDS 000.

35 minut temu, sith114 napisał:

Z tych danych widać kiedy wzrosło KH. Nie ma jakiś konkretnych sytuacji awaryjnych w tym okresie? Jak mowisz ze skręcasz ballinga a KH caly czas rośnie to jak na moje możesz go zupełnie odłączyć. Widocznie nic nie pobiera tego co dajesz do wody. 

Nie przypominam sobie żadnej sytuacji. jedyne co to od jakiegoś czasu gdy wsadzę rękę do sumpa i stoje boso na płytkach w piwnicy czuje lekkie mrowienie na palcach, jakby przebicie.

Ostatnio też kupiłem podstawki ceramiczne na których robię szczepki z firmy Cascara, mam ich w sumie aktualnie około 20 szt.

Edytowane przez Pokolec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej, hehe. Prąd Ci zasuwa przez akwarium... No moim zdaniem to może być kłopot :) na statkach używa się technologii ICAF żeby po poszyciu statku leciał prąd i to właśnie uniemożliwia osadzanie się np muszli na ssaniu pomp wody morskiej. Uwierz, że wiele nie potrzeba, amperarz jest naprawdę mały.

Więc albo multimeter w łapę albo metodą łopatologiczną odłączaj aż efekt zniknie. Naturalnie pierwszy podejrzany to grzałka, potem falowniki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, FajnyRadziu napisał:

Ej, hehe. Prąd Ci zasuwa przez akwarium... No moim zdaniem to może być kłopot :) na statkach używa się technologii ICAF żeby po poszyciu statku leciał prąd i to właśnie uniemożliwia osadzanie się np muszli na ssaniu pomp wody morskiej. Uwierz, że wiele nie potrzeba, amperarz jest naprawdę mały.

Więc albo multimeter w łapę albo metodą łopatologiczną odłączaj aż efekt zniknie. Naturalnie pierwszy podejrzany to grzałka, potem falowniki. 

Jak to najsensowniej sprawdzić multimetrem ? Czy to może miec wpływ na pH ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ma wpływ na całe życie a także może mieć wpływ na chemię. No i właśnie taki efekt jest, że życie się "rozpuszcza" powoli, to może być u Ciebie powód. 

Ehhhh nie napisze Ci tak po prostu jak to sprawdzić multimetrem... Generalnie element po elemencie i szukać po resistance. Będzie ciężko bo wszystko to sprzęt marine i jest (powinni być) szczelne więc typowe sprawdzanie elementu grzewczego się nie uda. Może najprościej jednym probe tam gdzie stoisz a drugim po urządzeniu do napięcia i zobacz czy nagle nie ma przepływu? Bo skoro Twoje ciało to odczuwa to tym bardziej wylapie urządzenie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, FajnyRadziu napisał:

Ej, hehe. Prąd Ci zasuwa przez akwarium... No moim zdaniem to może być kłopot :) na statkach używa się technologii ICAF żeby po poszyciu statku leciał prąd i to właśnie uniemożliwia osadzanie się np muszli na ssaniu pomp wody morskiej. Uwierz, że wiele nie potrzeba, amperarz jest naprawdę mały.

Więc albo multimeter w łapę albo metodą łopatologiczną odłączaj aż efekt zniknie. Naturalnie pierwszy podejrzany to grzałka, potem falowniki. 

A w Indonezji są projekty odbudowy rafy, gdzie się buduje metalowe konstrukcje umieszczane na dnie, które następnie podłącza się "pod prąd", żeby przyśpieszyć tworzenie się nowej rafy na nich (szybsza kalcyfikacja). Z resztą, drobne przebicia to żadna rzadkość w akwarium, przeszkadzają tylko akwarystom (zwierzaki nie dotykają podłogi, więc przez nie prąd nie płynie). Także nie tędy droga. Jeszcze jakby to był jakiś stały potencjał to można by spekulować, ze na chemię wody jakoś wpływa, ale to mrowienie to od prądu przemiennego (z sieci) raczej, stałego napięcia rzędu kilku voltów byś nie poczuł nawet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mamy dwa inne punkty widzenia, ale nie zaszkodzi jak sprawdzę co to przebicie powoduje. 

Reasumując czekam na test pH, i jego wynik. 

Jeszcze pytanie odnośnie testów Salifert, Ca różnica między ICP i JBL a Salifert rzędu 100, jaki powód ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.