Jump to content
Felix

Kostka 90L na Prime Hd i Tunze (bez ryb)

Recommended Posts

IMG-8020.jpg IMG-8027.jpg IMG-8028.jpg IMG-8030.jpg

IMG-8032.jpg IMG-8033.jpg IMG-8035.jpg IMG-8036.jpg

Witam wszystkich :)

Akwarium 40cm szerokie, 45 wysokie i 50cm głębokie (po odjęciu panelu i uwzględniając poziom wody = 40x43x40)
Szyby  boczne i przednia z "ubogiego" OptiWhite, czyli Guardian 6mm.
Lampa AI Prime HD - obecnie świeci na 10% przez kilka godzin dziennie.
Odpieniacz Tunze 9004 ustawiony w pierwszej komorze (wlotowej)
Druga komora, za panelem ma: watę, 0,5l węgla i 1kg kulek Maxspecta
Komora wylotowa zawiera starą grzałkę TETRY 75W albo 100W(starły się oznaczenia), cyrkulator Tunze 6020 (2500 l/h)
 oraz dolewkę H2Ocean Compact Auto Top-Up (AutoAqua Smart ATO Lite)
Zbiornik na dolewkę zrobiłem z pustego wiadra po soli (20L)
W zapasie mam drugi cyrkulator 6020, który w razie potrzeby dołożę do akwarium.
Sam panel z pleksi dokupiłem w Aquamedic, a że był 5cm za niski to od dołu jest 5cm pasek z tego samego materiału (spasowane idealnie)
Panel jest wsunięty w przyklejone do szyby szyny, dzięki czemu mogę go szybko i łatwo wyjąć ze zbiornika i wyczyścić  
- piasek nie wsypie się za panel bo zostaje 5cm kawałek pleksi :)

Przez 2 tygodnie akwarium z całym wyposażeniem płukało się na czystej osmozie (0 ppm), którą wywaliłem gdy tds zatrzymał się na 50ppm, wtedy zalałem nowa solanką RED SEA (niebieskiej)
Refraktometru nie posiadam - solankę przygotowałem ważąc sól (na okres dojrzewania, recepta na FISH ONLY)
Testów na razie nie posiadam, po tygodniu dodałem 1 ampułkę Biodigest, co przełożyło się na zakwit w wodzie (spodziewałem się tego)
Jak zakwit ustąpi, zacznę dodawać szczepy Cyano Clean od KZ (2 krople na tydzień w ramach profilaktyki)
Skała z ceramiki, wypalana w piecu - kupowana lata temu, już chyba nie ma tego producenta ( robiona w Polsce)
Jako substytut piasku koralowego mam nowość na rynku, Tonga Pearls - Aqua Medic (malutkie, idealnie okrągłe kuleczki, ciężarem jakby z metalu były zrobione ;)
- wyprodukowane w Holandii. Ich skład podobno odpowiada naszym potrzebom. Warstwa na dnie 1~1,5cm.

Akwarium w tym stanie zamierzam przetrzymać przez parę miesięcy  - po wakacjach pierwsze życie :)
Chyba, że glony "nitkowe" się pojawią - wtedy zaopatrzę się w kraby i pierwsze testy oraz  refraktometr.
Docelowo w akwarium mają być głownie LPSy, bezkręgowce + jakieś drobne ryby stanowiące dodatek do korali.
Na okres dojrzewania, podmian wody nie zamierzam robić - będę jedynie dawał, od czasu do czasu kawałek krewetki mrożonej bakteriom.

Pod linkiem będą zamieszczane wszystkie wyniki mojej wody:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1s6luIrMGkjnnJIAiAeUZv4ddB8ALTzOCBct0loKQlrM/edit?usp=sharing

Edited by Felix (see edit history)

Aquael swoje opakowania węgla dzieli po 2 woreczki 0,5l każdy.

Szyny do panela to takie plastikowe profile, w zależności od grubości pleksi (wklejone na czarny silikon):

shorturl.at/AIT45

6588C45D-5133-4AA0-A97A-2AA10195A545.jpeg

Aktualizacja

Doszło nowe życie:

Korale:
- Caulastrea
- Ricordea Florida
- Rhodactis Superman/BullsEye + jakieś zielone
- Euphyllia paraancora
- Pseudogorgonia 

Bezkręgowce:

2x Lysmata kuekenthali
1x lysmata amboinensis
3x Paguristes cadenati 
4x columbella + (rozmnożyło mi się tego pełno - na razie białe przecinki)

Były jeszcze 3 ślimaki turbo ale powoli podchodziły, były coraz słabsze i powoli przestawały się ruszać,
a na końcu odpadały z szyby na piasek (trwało to tygodniami). 
Podejrzewam zatrucie od dino, którego mam małe ogniska w paru miejscach.
Była tez Pseudocheilinus hexataenia ale przyjechała z ospą i w ciągu tygodnia odeszła.

Ukwiał Quadricolor, pompował się pięknie, a od półtora miesiąca siedzi jak na zdjęciu 
( w nocy zamyka się w kulę).Nic go nie podgryza.

Ze sprzętu na lato, doszedł wiatrak 15W i sterownik do niego - kilka upalnych dni ratował sytuacje.

Dziennik wraz z testami, na bieżąco aktualizuje online:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1s6luIrMGkjnnJIAiAeUZv4ddB8ALTzOCBct0loKQlrM/edit?usp=sharing

spacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.png

spacer.png

Aktualizacja.

Odeszły ślimaki (potruły się DINO), krewetka czyszcząca w momencie wylinki została zabita przez 2x kuekenthali ( coraz ostrzejsze kłótnie między nimi)

Doszły 3 duże Mithraxy, kilka dni później w momencie wylinki, zabita została jedna kuekenthali.

Doszły 2 Discosomy (pomarańczowa i niebieska). Nowe i stare kraby, mają się dobrze.

Dziennik wraz z testami, na bieżąco aktualizuje online:

IMG_20201004_142843.jpg

Doszedł nowy koral - lobophyllia

Co prawda kolory miały być jak niżej, a są jak  widać na drugim zdjęciu 

Żółty i pomarańczowy zmienił się w czerwony, no cóż najważniejsze, że koral zdrowy.

Zacząłem podawać ReefRoids i Booster od Polyp Lab + Ocean Plankton od FM + w dalszym ciągu Easybooster od easy reefs na noc.

Efekty są zdumiewające :)

Ryb nie ma i nie będzie, raz spróbowałem z hexataenia i wytrzymała całe 2 tyg.

20201001-211916.jpg

IMG-20201009-082036.jpg

Hej...

Lobophyllie sa super i lubia dobrze zjesc ale nie mozna przesadzac bo nie strawione jedzenie zalega w koralu i koral gnije od wewnatrz (znany mi przypadek z autopsji)...

Tez karmie Reef Roids, uniwersalny i dobry pokarm, tzn. dla korali, nie ze ja go jem...Karmie co drugi dzien w malych ilosciach...

Zainteresowala mnie ta holenderska nowosc, jako podloze. Kolor ma bielutki a jak po czasie ja oceniasz?...

Zbiornik 55 X 75 X 36h 149 L (netto 120 L) Display 55 X 55 X 34h (reszta panel). Shuran 120. Kessil Led a160we Tuna Blue + Spectral Controller. Obieg troche ponizej 1200L/h. Cyrkulacja CP-25 Gyre.AM Refill System Pro (ATO) i wszelakie inne bardziej lub mniej potrzebne graty, kabelki i sprezynki...

14 minut temu, Iceberg napisał:

Zainteresowala mnie ta holenderska nowosc, jako podloze. Kolor ma bielutki a jak po czasie ja oceniasz?...

piasek super, nic się nie rozpuszcza, niektórzy jako wadę widza idealnie  okrągłe kształty, jednakowej wielkości -mało naturalne :)

Na pewno bezpieczny dla zwierząt - brak ostrych krawędzi, przy czym jest bardzo drobny i  ciężki - spodziewałem się, ze jak syntetyczne to będzie lekkie, a nie jest.

Dzięki za uwagi dotyczące przekarmiania, bo lubię dawać dużo pokarmu - ograniczają mnie tylko wartości No3 i Po4 ;)

Chyba sie skusze bo ostatnia rzecza do przemyslenia pod nowy zbiornik pozostalo podloze...

Chce dac jak najciensza warstwe a skoro jest ciezki to nie powinien latac po zbiorniku przy cyrkulacji...

Zbiornik 55 X 75 X 36h 149 L (netto 120 L) Display 55 X 55 X 34h (reszta panel). Shuran 120. Kessil Led a160we Tuna Blue + Spectral Controller. Obieg troche ponizej 1200L/h. Cyrkulacja CP-25 Gyre.AM Refill System Pro (ATO) i wszelakie inne bardziej lub mniej potrzebne graty, kabelki i sprezynki...

W dniu 9.10.2020 o 11:59, Felix napisał:

piasek super, nic się nie rozpuszcza, niektórzy jako wadę widza idealnie  okrągłe kształty, jednakowej wielkości -mało naturalne :)

Na pewno bezpieczny dla zwierząt - brak ostrych krawędzi, przy czym jest bardzo drobny i  ciężki - spodziewałem się, ze jak syntetyczne to będzie lekkie, a nie jest.

Kupiłem jak dostanę napiszę parę słów.