Skocz do zawartości
chwialek

NP w stylu ABN = absolutnie bez niczego

Rekomendowane odpowiedzi

Nazwa potoczna przewija się już od jakiegoś czasu i w nieco żartobliwy sposób przyporządkowała się do krucjaty anty odpieniaczowej. Ale chciałbym aby temat nie zszedł na walkę ale się da i to nie tylko NP... Właśnie o to minimum techniczne przy koralowcach NP chciałbym zapytać....

Czy możliwe jest poprowadzenie zbiornika bez odpieniacza, na znikomej cyrkulacji, oraz z niewielką bądź nawet całkowitym brakiem oświetlenia "dziennego"?
Zastanawia mnie czy dało by radę poprowadzić zbiornik NP bez oświetlenia lub ze znikomym światłem ledowym. Czy taki zbiornik dało by się poprowadzić w oparciu o np rollermata lub nieco bardziej upierdliwą owatę wymienianą po zabrudzeniu? Co tak naprawdę w przypadku NP jest absolutnym minimum sprzętowym ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Hej @chwialek

temat jak na mnie szyty;)

parę NP mam u siebie, aczkolwiek ekspertem nie jestem

Więc tak, na pewno bez światła się da - tylko jak podziwiać ulubieńców?

 Odpieniacza też nie posiadam, więc z parametrami trochę kuleje, bo NO3 - pomiędzy 2-5 a PO4 - praktycznie na stałym poziomie 0.25, ale się da. Tu rollermat myślę że byłby pomocny. Cyrkulacja? hmm - u mnie pralka aż miło i wszyscy zadowoleni, więc śmiem twierdzić że przy NP to podstawa (niestety nie same NP w baniaczku)

Reasumując, na dobrej i dojrzałej skale i dojrzałym systemie - myślę że do ogarnięcia, testuje na sobie - czas pokaże 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy ile i jakie NP by miały być. Według mnie na samej owacie się nie ujedzie. Prędzej czy później parametry skoczą.
Swoje tubki karmiłem raz dziennie lub raz na dwa dni. Czasem nawet rzadziej. Ale dostawały konkrety - mrożona artemia lub mysiss i były zadowolone. Niewielką ilość korali można tak karmić. Większą nie da rady zwłaszcza, że trzeba dbać, aby wszystkie mordki dostały. Trzeba więc lać bezpośrednio do wody i jakoś to żarcie musi do nich trafić. A więc znikoma cyrkulacja odpada.

Według mnie zbiornik z NP powinien mieć lepszą filtrację niż "normalna" rafa. Na świetle można oszczędzić i zrobić tyle, żeby można było korale oglądać.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy NP liczy się każde źródło pokarmu dla tego dziwią mnie systemy NP z odpieniaczami. zamiast usuwać białka i bakterie którymi korale też się żywią wydaje mi się że lepiej byłoby usuwać produkty rozkładu białek nieskonsumowanych a tym zajmują się glony. ja bym taki zbiornik oparł na refugium i fitoplanktonie podawanym ciągle. światło takie które da ładny efekt, nie koniecznie mocne. na cyrkulacji nie da się oszczędzać przy niefotkach ale przesadzać też nie wolno bo niczego nie złapią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwią Ciebie, bo najwyraźniej nie do końca rozumiesz system. Dostrzegam też spore braki w wykształceniu z zakresu chemii i biologii :)). Dlatego dziwią Ciebie odpieniacze.

"Fitoplankton podawany codziennie" - a co on miał by zrobić? Namnożyć mikrożycie, jak w oceanie? No cóż, to po cholerę tyle zabawy z taką artemią, wrotką, czy innymi lasonogami?

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, dale napisał:

Dziwią Ciebie, bo najwyraźniej nie do końca rozumiesz system. Dostrzegam też spore braki w wykształceniu z zakresu chemii i biologii :)). Dlatego dziwią Ciebie odpieniacze.

"Fitoplankton podawany codziennie" - a co on miał by zrobić? Namnożyć mikrożycie, jak w oceanie? No cóż, to po cholerę tyle zabawy z taką artemią, wrotką, czy innymi lasonogami?

 

 

po 1. co do wykształcenia uwaga co najmniej nie na miejscu i delikatnie mówiąc chamska, ewidentnie brak ci podstaw kultury osobistej. Jestem wrażliwy w tym zakresie i mogę ugryźć.

po 2. może właśnie Ty powinieneś więcej poczytać o odpieniaczu, po co jest i jak wpływa na chemię wody. Chociaż patrząc na Twój staż, mam wrażenie że czytanie nie ma sensu jeżeli do tej pory nie zrozumiałeś jego roli.

po 3. jeżeli nie rozumiesz roli fito w diecie koralowców, może powinieneś się dokształcić w temacie zamiast atakować. ale jak już wcześniej napisałem, chyba nic Ci to nie da. w pewnym wieku człowiek ma swój świat.

po 4. tak na koniec wróćmy do początku, ogólnie wielu rzeczy nie rozumiem. gdybym rozumiał nie było by mnie na forum.

 

teraz czekam na ten Twój mocno wytarty już tekst "pokaż mi swoje akwarium" chociaż moje akwarium nie ma nic wspólnego z tematem ale jak nie wiesz co napisać to pewnie to napiszesz, bo co innego... ale zawsze gównoburzę rozpętać można i rozwalić przy okazji cudzy, ciekawy temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie by było gdyby w końcu jakiś temat na NR nie został zepsuty przepychankami.

Potraficie coś takiego?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chwialek moim zdaniem jest możliwe. 

Warunki jakie trzeba było by spełnić:

1. Spokojna ale ròwnomierna cyrkulacja, bez odkładania się syfu w trudno dostępnych miejscach. 

2. Odpowiednio dobrana obsada ryba aby wybierała resztki jednocześnie nie drażniąc korali. 

3. Filtracja nastawiona na ciężką robotę. Na przykład wielkie refugium. Moim zdaniem duże skupisko glonów dobrze oświetlone będzie działało jako filtr mechaniczny i biologiczny. Minusem jest konieczność dbania o chemię wody jak również częste płukanie glonów...

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 godzin temu, chwialek napisał:

Czy możliwe jest poprowadzenie zbiornika bez odpieniacza, na znikomej cyrkulacji, oraz z niewielką bądź nawet całkowitym brakiem oświetlenia "dziennego"?
Zastanawia mnie czy dało by radę poprowadzić zbiornik NP bez oświetlenia lub ze znikomym światłem ledowym. Czy taki zbiornik dało by się poprowadzić w oparciu o np rollermata lub nieco bardziej upierdliwą owatę wymienianą po zabrudzeniu? Co tak naprawdę w przypadku NP jest absolutnym minimum sprzętowym ?

Jeżeli mi się udaje bez odpieniacza to why not :P nic nie piszesz o rybkach więc jak bez nich lub z jakimiś małymi to tym bardziej why not? Jak najbardziej możesz bawić się tak jak ja w owatę albo iść na bogato i zainwestować w rollermat. Jak masz w komorze sumpa miejsce to pod "kołnierzyk" naładuj skały i ciesz się jak rosną koralowce. Jeżeli chodzi o światło to NP jak już każdy zauważył nie potrzebują dużo światła więc i Twoje rozwiązanie ma sens jak najbardziej. Bakterie do życia światła akurat nie potrzebują.

 

ja się zastanawiam dlaczego u mnie wszystko działa czy ktoś mógłby mi to wyjaśnić ale to tak przy okazji w dziale z moim zbiornikiem żeby tu bałaganu nie robić koledze :P być może to pomoże w tym temacie koledze chwialkowi. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@chwialek odpalaj i jużB)

proste NP, typu Dendro, Tuby, Diodogorgie nie potrzebują wcale codziennego karmienia - gorzej z miękkimi czy gorgoniami.

U siebie wrzucam solowca dla ryb, i ucztują wszyscy.

Specjalnie czy też „do paszczowo” nikogo nie karmie 

Podstawa solidna cyrkulacja, i zjadacze odpadków w postaci ślimaków, rybek itp.

Fajnie by było jakby znów, takie zbiorniki zaczęły powstawać, bo od lat bieda  w temacie. No i dostępność konkretnych gatunków niestety tez mierna

część moich cudaków 

2xT5 blue 

filtr wewnętrzny, matrix i wata - i się kręci. 
Tylko te PO4 - hmmm

no i czas - tu nie ma spektakularnych wzrostów, to nie SPS:P

6BBF6F10-C3D8-4919-9123-0277B1D000D8.jpeg.69096e274f6ce8b333c668e93ecb9c61.jpeg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jeśli będzie karmienie stałym pokarmem to bardziej przyda sie rollermat i refugium, a jeśli karmienie płynnym pokarmem (AA) to wtedy dodatkowo odpieniacz.

Co do cyrkulacji to raczej szedłbym w zmienna ale intensywną. W naturze korale NP żyja głównie w silnych prądach


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, =Fresz= napisał:

Jeżeli mi się udaje bez odpieniacza to why not :P nic nie piszesz o rybkach więc jak bez nich lub z jakimiś małymi to tym bardziej why not? Jak najbardziej możesz bawić się tak jak ja w owatę albo iść na bogato i zainwestować w rollermat. Jak masz w komorze sumpa miejsce to pod "kołnierzyk" naładuj skały i ciesz się jak rosną koralowce. Jeżeli chodzi o światło to NP jak już każdy zauważył nie potrzebują dużo światła więc i Twoje rozwiązanie ma sens jak najbardziej. Bakterie do życia światła akurat nie potrzebują.

 

ja się zastanawiam dlaczego u mnie wszystko działa czy ktoś mógłby mi to wyjaśnić ale to tak przy okazji w dziale z moim zbiornikiem żeby tu bałaganu nie robić koledze :P być może to pomoże w tym temacie koledze chwialkowi. 

 

 

Freszu... Co ma Twój zbiornik do tego tematu??? Może daj spokój i zostaw "swój temat" w "swoim temacie" ok???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
26 minut temu, dadario napisał:

Freszu... Co ma Twój zbiornik do tego tematu??? Może daj spokój i zostaw "swój temat" w "swoim temacie" ok???

Ale o co Ci kolego chodzi? hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Tester napisał:

Przecież jasno napisał...

Ja też jasno napisałem... Chyba ktoś tu czytać nie potrafi ze zrozumieniem. Albo po prostu szuka zaczepki. W innym temacie piszesz o bałaganie a sam na to przyzwalasz, śmieszne i dziwne ;) 

 

Edycja:

Ostrzeżenie +1

Od Testera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu.

- cyrkulacja swobodnie rozprowadzająca pokarm pomiędzy koralowce przepływ zmienny.
- powolny wzrost NP - a to nie będzie przypadkiem olbrzymim plusem bo koralowce dłużej będą wyrastać ze zbiornika.

A co z przepływem przez sumpa - niagara czy strumyk aby papu nie osiadło w zbiorniku głównym da się to zrobić właśnie cyrkulując wodą wewnątrz baniaka. Tylko czy utrzymać wymianę  10/h czy mniej i pozwolić na powolne osadzanie się niestrawionego pokarmu w sumpie...  ?

@norbi2222 sorki że najpierw odpisuje ale dopiero teraz zabiorę się za lekturę linku który podesłałeś... pewnie znajdę tam odpowiedź na połowę lub większość pytań jakie się skłębiły w głowie.

Tematu nie zakładałem w związku ze startem systemu stricte pod NP - chociaż może kto to wie.... Obecnie chciałbym nieco poznać wasze opinie.
@OsmodeuszZ własnej obserwacji napiszę również iż duża cyrkulacja np w przypadku didogorgia przekładała się na zarastanie koralowca glonem. Podobnie zachowywały się gorgonie - bezpośrednie dmuchnięcie powstawał "glut" i tkanka zaczynała powoli obłazić, poza tym korale narażone na bezpośredni "podmuch" nie chciały polipować. Zmiana cyrkulacji i "opływanie" ale nie bezpośredni podmuch poprawiał tę sytuację.
Najpiękniej NP wyglądały wieczorem ale i w dzień pomimo światła również się otwierały. W przypadku usterki lampy - bo i to przerobiłem NP pokazywały się w pełnej okazałości pomimo braku światła - powiedział bym wręcz ten brak światła je "motywował".

@Tester bardzo trafna ta uwaga odnośnie materiału pokarmowego... płynów filtracją włókninową raczej się nie usunie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie zapominaj o bakteriach dla których ten płyn też będzie pokarmem ;) to odnośnie filtracji.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Bezpośredni prąd nie daje im też, zbyt dużej możliwości wyłapywania pokarmu - u mnie cyrkulacja odbija się od szyb, więc tak jak mówisz są obmywane z każdej strony.

Drugs sprawa, to zresztą pewnie sam zauważyłeś, że Dendro czy Tubki można wyszkolić, co do pory karmienia. 
Moje cudaki zawsze ok. 21 w pełni się otwierają, czy świeci czy nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do pory karmienia owszem ale usterka lampy w ciągu dnia dała mi do myślenia myk światło zgasło i pełnia szczęścia NP pomimo godzin południowych. Tak jakby reagowały na brak światła. Jeszcze nie wiem do końca od czego to zależy ale czasami miałem otwarte tuby w ciągu dnia pomimo szczytu oświetlenia dla SPS...

Co do cyrkulacji... Bezpośrednie dmuchnięcie w szybę przekłada się na pokrywanie jej nalotem. Dotąd miałem ją głównie ustawioną w kierunku tafli wody - tam robiła się fala a glony/osady nie rosły :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Hmmm, ale jak sam mówisz w pełnym świetle. A jeśli by to światło ograniczyć, to i problem z glonami znika.

Przy dwóch rurach, po 24W nie zauważyłem tego problemu. A i proste SPS jakoś dają sobie radę, szaleństwo to to nie jest, ale sobie rosną :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, chwialek napisał:

 myk światło zgasło i pełnia szczęścia NP pomimo godzin południowych. Tak jakby reagowały na brak światła. Jeszcze nie wiem do końca od czego to zależy ale czasami miałem otwarte tuby w ciągu dnia pomimo szczytu oświetlenia dla SPS...
 

To kwestia przyzwyczajenia korali do światła. Korale NP nie wymagają ciemności i sam widziałem dendrophylie rosnące na kilku metrach głębokości bezpośrednio oświetlane słońcem.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 

Dendro i tubki tak, ale już np. distichopory czy niektóre miękkie - nie koniecznie. To już strefy cienia bądź ciemnicy 

Tylko przykład

dwa zbiorniki azoox i dwa sposoby ich prowadzenia;)

 

https://reefbuilders.com/2011/01/10/nonphotosynthetic-reef-tank-mike-cao/

https://reefbuilders.com/2011/07/19/azoox-reef/

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, niknik napisał:

po 1. co do wykształcenia uwaga co najmniej nie na miejscu i delikatnie mówiąc chamska, ewidentnie brak ci podstaw kultury osobistej. Jestem wrażliwy w tym zakresie i mogę ugryźć.

A mnie dziwią autorytatywne stwierdzenia oparte na populistycznych hasłach - często mających na celu sprowokowanie dyskusji - tak jak Twoje z odpieniaczem i karmieniem korali bakteriami. Poza tym, zdanie zaczyna się wielką (czy "z dużej" jak niektórzy mówią) literą.

 

23 godziny temu, niknik napisał:

po 2. może właśnie Ty powinieneś więcej poczytać o odpieniaczu, po co jest i jak wpływa na chemię wody. Chociaż patrząc na Twój staż, mam wrażenie że czytanie nie ma sensu jeżeli do tej pory nie zrozumiałeś jego roli

Wybornie, rozbawiłeś mnie z samego rana. Myślę że jestem w stanie sprostać, swoją skromną wiedzą i doświadczeniem, Twoim wymaganiom. Mógłbym tutaj  napisać elaborat o wpływie odpieniacza na stabilizację parametrów, poprzez wymianę gazową, o jego wpływie na rozwój życia, o zaletach i wadach różnych typów odpieniaczy, różnych sposobów tworzenia piany, ba, nawet o filozofii powstania pewnych rozwiązań. O zależnościach w parametrach budowy a wydajnością ... Ale po co? Zabawniej będzie jak sam do tego dojdziesz. I przede wszystkim, z większym pożytkiem dla Ciebie, bo przyjmiesz to do wiadomości, a nie zaczniesz szukać dziury w całym.

23 godziny temu, niknik napisał:

po 3. jeżeli nie rozumiesz roli fito w diecie koralowców, może powinieneś się dokształcić w temacie zamiast atakować. ale jak już wcześniej napisałem, chyba nic Ci to nie da. w pewnym wieku człowiek ma swój świat

 

23 godziny temu, niknik napisał:

po 3. jeżeli nie rozumiesz roli fito w diecie koralowców, może powinieneś się dokształcić w temacie zamiast atakować. ale jak już wcześniej napisałem, chyba nic Ci to nie da. w pewnym wieku człowiek ma swój świat

Mówimy tutaj ciągle o niefoto? Przypominam również że fito jest to pokarm "roślinny". Niefoto karmimy "mięskiem" - może być zooplankton - duży. Fito występuje jako element łańcucha pokarmowego, a nie sądzę by było możliwe takie namnożenie zooplanktonu w zbiorniku z niefoto, by były w stanie się tylko nim wyżywić.

23 godziny temu, niknik napisał:

po 4. tak na koniec wróćmy do początku, ogólnie wielu rzeczy nie rozumiem. gdybym rozumiał nie było by mnie na forum

No i spoko, może razem uda się do czegoś dojść, bo widzę że Tester włączył się w dyskusję, a On na tym zęby zjadł (plotka głosi, że posiwiał i stracił włosy na moderacji - między innymi, dzięki mojej skromnej osobie :) )

23 godziny temu, niknik napisał:

teraz czekam na ten Twój mocno wytarty już tekst "pokaż mi swoje akwarium" chociaż moje akwarium nie ma nic wspólnego z tematem ale jak nie wiesz co napisać to pewnie to napiszesz, bo co innego... ale zawsze gównoburzę rozpętać można i rozwalić przy okazji cudzy, ciekawy temat.

Wyrosłem już z oglądania i pokazywania - zwłaszcza że pokazywane akwaria są bardzo często "na świeżo" po serwisie :) Parcia na pisanie nie mam, tyle że ludzie czytają to forum, więc jeśli napisze się głupotę a ktoś przyjmie ją za pewnik... kończy się to niewesoło...  Na przykład, kiedyś pisano żeby przy kuracji chemicleanem wyłączać odpieniacz bo wypienia lek. I w efekcie często padało życie, szedł efekt lawiny, no i restart akwarium. A wystarczyło napisać "zdjąć kubek odpieniacza".

 

Ale Ok. żeby nie było całkiem niemerytorycznie.

Światło, moim zdaniem, musi być. Barwą i ilością dopasowane do miejsca występowania koralowca, może być podbarwione, dla naszego oka, ale moim zdaniem, powinno być, choćby ze względu na jego zegar biologiczny. Poza tym część barwników wymaga światła do sytnezy.

Cyrkulacja. Musi być, im słabsza, tym bardziej przestronne musi być akwarium. Z drugiej strony, do karmienia, dobrze by było móc odciąć sump, żeby ta zupa sobie popływała trochę. Resztki jak opadną, wymagają mocniejszej cyrkulacji lub zmiany jej kierunku, wy znalazły się w toni wodnej. Jeśli nie będziemy na bierząco pozbywać się ze zbiornika resztek, nie ma szans by się same rozłożyły, zawsze jakaś część będzie się akumulowała. Zwłaszcza że krewetki mogą wyjadać z korali żarcie. Trzeba by sporo innego życia dennego wpuścić, ale to też nie zawsze da się i wystarczy.

Refugium - sam mam, mam też glony w konikarium - które pod względem karmienia bardzo przypomina niefoto. Jest to doskonały sposób na wytworzenie szybko, dużej ilości materii o wywalenie jej z systemu. Dodatkowo, odpowiednio świecone, wpływa na równowagę gazową - co w niefoto ma b. duże znaczenie.

Pamiętaj, "mięsko"=rozkład jego-->"azot, fosfor", a po drodze "amoniak i siarkowodór" to są procesy silnie zużywające tlen. Ilośc martwej materii możemy łątwo zwiększyć ograniczając ilość tlenu, dlatego, czasem czytuje się historie, gdzie cały zbiornik padł, bo np. jeden ukwiał "rozpuscił się".  

W jaki sposób chcesz zapewnić wystarczajacą wymianę gazową w takim baniaku? Żeby to wszystko nie "skisło"? No i w jakim litrażu?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
14 godzin temu, chwialek napisał:

Jeszcze nie wiem do końca od czego to zależy ale czasami miałem otwarte tuby w ciągu dnia pomimo szczytu oświetlenia dla SPS...

Co do cyrkulacji... Bezpośrednie dmuchnięcie w szybę przekłada się na pokrywanie jej nalotem. Dotąd miałem ją głównie ustawioną w kierunku tafli wody - tam robiła się fala a glony/osady nie rosły :)

U mnie jest to samo otwiera się kiedy chce nawet w szczycie dnia kiedy świeci mocne światło. Jeżeli chodzi o cyrkulację i karmienie to ja ją wyłączam bo dendro nie jest w stanie złapać pokarmu.

Tu akurat dostała w szczycie dnia lasonoga do pomymlania. Jeść dostaje co 2-3 dzień a reszta to co sobie w ciągu dnia czy nocy wyłapie.

QM2f4ot.jpg&key=cf0038166d3ef559ccc09803

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.