Skocz do zawartości
Arek77

Krok trzeci - start akwarium ok 400l w obiegu (na sprzęcie z second hand-u)

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Arek77 napisał:

Poziom fosforu mnie mocno zaskoczył, gdyż test saliferta nic się nie odbarwia, a przy poziomie 0,12 mg/l PO4 już "niebieskość" powinna być widoczna. Jak pobierałem pròbkę wody to zawierała oba pływające w niej drobinki (ściągnięta skarpeta). I teraz zastanawiam się czy test salifert wykrywa sam fosfor atomowy, czy fosforany. Bo może w akwa ten fosfor jest fosforem wolnym, a nie związanym.

Poza tym przypadku starcie akwa założyłem sobie,  docelowy poziom PO4 na poziomie max 0,1

Jeśli chodzi o Al..... zdarzało się, że na dnie zbiornika znajdowałem drobinki folii aluminiowej z mrożonek...  po za tym w sumpie trochę absorbera PO4 się moczyło swojego czasu. Jeśli chodzi o ten pierwiastek to zacznę się nartwić jak poziom przekroczy 0,1mg/l.

A jakie jest Wasze zdanie nt poziomu miedzi w wodzie morskiej... nie powinno być jej choć odrobinę? Przecież roślinom jest niezbędny, czy zooksantele obędą się bez Cu?

Testy kropelkowe na po4 niestety nie są za rewelacyjne. Jak Ci icp wykazało 0.12, to raczej coś takiego jest i trzeba zadziałać. Glin to spoko, raczej chodzi, żeby wiedzieć skąd to jest, niż żeby panikować już. Miedź masz, nie martw się. To że masz 0.000 znaczy, że jest jej ile trzeba. Jak icp zacznie wykrywać to będzie powód do zmartwień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Jak Ci icp wykazało 0.12, to raczej coś takiego jest i trzeba zadziałać

No ok. Ale czy to jest wysoki poziom PO4??? Nie oczekuje w swoim akwa super pastelowych tzw zeovitowych SPS (przynajmniej na obecnym etapie tego hobby ;)Chciałbym mieć obsadę mieszaną i parametry na poziomie PO4 - 0,1 i NO3 - 5 do 10 mg/l.

Czy przy takich założeniach SPSy nie będą prawidłowo się rozwijać? Nie będą rosły ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0.12 Po4 nie przesadzajmy przy Lps nie jest tragedia, trochę więcej jodu, żelaza resztą się nie przejmuj, pilnuj by nie było gorzej ;)

Nie wiem czy to są jakieś wyścigi typu kto ma bliżej zera, ważne by było stabilnie bez dużych skoków. 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli, oprócz balinga w dodatkowe mikro się nie bawić ? 

Tyko jod i żelazo. 

Następne ICP planuję za ok 3 mies.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

No ok. Ale czy to jest wysoki poziom PO4??? Nie oczekuje w swoim akwa super pastelowych tzw zeovitowych SPS (przynajmniej na obecnym etapie tego hobby ;)Chciałbym mieć obsadę mieszaną i parametry na poziomie PO4 - 0,1 i NO3 - 5 do 10 mg/l.

Czy przy takich założeniach SPSy nie będą prawidłowo się rozwijać? Nie będą rosły?

Wg mnie PO4 powyżej 0.1 to już dużo i coś by wypadało z tym zrobić. Sprawdzić cyrkulację czy gdzieś się dytrytus nie zbiera, przeanalizować karmienie czy nie za dużo drobnych pokarmów (planktonu, pylistych, płynnych). Chcesz trzymać 0.1 - ok, to Twoje akwarium, ale przynajmniej wiedzieć musisz skąd Ci ten fosfor się bierze, żeby być w stanie działać jak będzie 0.15, 0.2,... Co do mikro, to na razie akwarium startuje to i konsumpcji nie ma za bardzo. Poza jodem i żelazem to nie ma co tam kombinować na tym etapie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Wg mnie PO4 powyżej 0.1 to już dużo i coś by wypadało z tym zrobić. Sprawdzić cyrkulację czy gdzieś się dytrytus nie zbiera, przeanalizować karmienie czy nie za dużo drobnych pokarmów (planktonu, pylistych, płynnych).

Ok 5-6 tygodni temu PO4 na Hance było na poziomie 0,019(!), a NO3 niewykrywalne na teście colombo. Od tego czasu zwiększyłem trochę karmienie i częściej akwa pracowało bez skarpety filtracyjnej. Dawałem więcej drobnego pylistego pokarmu w godzinach wieczornych i nocnych i pewnie stąd skok PO4. Cyrkulację nam trochę za mocną (cyrkulator RW20 w zbiorniku 120 cm). Ograniczę trochę nocne karmienie i za ok miesiąc zbadam wodę na Hance.... Jak dalej będzie powyżej 0,1 to włożę na parę dni phosgard.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja.

Do akwa doszły nowe stworzonka:

Resized_20201206_124357.jpeg.e9fb2bf9d669d8363a8bc3622eedb40b.jpeg

Resized_20201206_124339.thumb.jpeg.eef4fee489e865b6a76924bd4f1dd2c6.jpeg

Fungię przywiozła moja siostra spod Siedlec. Bała się wychłodzenia korala i zapakowała go tak, że po przywiezieniu go na miejsce temperatura wody wynosiła 35 °C. Po dwugodzinnej aklimatyzacji trafił do akwa i na drugi dzień wystawił swoje "nitki". Najbliższe dni pokażą czy  wszystko będzie ok.....

Pierwszy raz na szczepkach akr pojawiły się stożki wzrostu (chyba to jest to ;))

Resized_20201206_133433.thumb.jpeg.f7616309cb7dee56c30a0641bf8ae72a.jpegResized_20201206_133408.thumb.jpeg.43b3dcc695c814a028073e8f908a5376.jpeg

I niech się kręci dalej.....

Resized_20201206_124841.thumb.jpeg.a7072932c73410debac5d6adeee254ba.jpeg

Czas na cotygodniową podmianę wody.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ładnie, zaczyna wyglądać ;) Jak glon odpuści będzie gites ;) Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, tomko napisał:

Jak glon odpuści będzie gites

Akurat ten glon, który mam na kamieniach, wogóle mi nie przeszkadza bo ślizgi i pokolce mają gdzie się "paść" i nadaje akwarium naturalny i trochę dziki wygląd. Mam nadzieję, że inne się nie pojawią.:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Arek77 napisał:

Akurat ten glon, który mam na kamieniach, wogóle mi nie przeszkadza bo ślizgi i pokolce mają gdzie się "paść" i nadaje akwarium naturalny i trochę dziki wygląd. Mam nadzieję, że inne się nie pojawią.:D

Ze skały wyjedzą, myślałem raczej o tym na tylnej szybie.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Biologia zbiornika się ułoży i glon zniknie. Lej większe dawki bakterii i jakąś pożywkę.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwarium królować zaczyna ukwiał quadri, zajmuje prawie 1/4 zbiornika. Jeszcze trochę i będę musiał przestawić inne korale. Narazie delikatnie je dotyka, ale nie widać śladów poparzenia... zoa nawet nie przymyka polipów, które dotykają się z quadri. 

20201209_163547.thumb.jpeg.9391358362d9bf5198fdc2f12943a93f.jpeg20201209_170419.thumb.jpeg.a027748f14ca57f202b980261ee49209.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I niech mi ktoś powie, że ryby nie są zwierzętami z którymi można nawiązać bezpośredni kontakt wzrokowy:D

Resized_20201212_152258.thumb.jpeg.45a9c96e1be331452455623f59c397dc.jpegResized_20201212_152639.thumb.jpeg.0941e15246437447e57aa65e63c56418.jpegResized_20201212_152843.jpeg.58bb0fa77e0caeeddb456fe67a86f1f1.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Arek77 napisał:

Resized_20201212_152843.jpeg.58bb0fa77e0caeeddb456fe67a86f1f1.jpeg

Ale piękna tubka:clapping Ona tak cały dzień otwarta? Czym ją karmisz i jak często?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, klossowski napisał:

Ale piękna tubka:clapping Ona tak cały dzień otwarta? Czym ją karmisz i jak często?

Mam ją od ok 5 tyg. Była trochę "wychudzona" i pokryta jakimś twardym glonem.

W dzień otwiera się jak wyczuje pokarm. W nocy otwiera się tak od ok 22 i  tak "czuwa"  do ok. 5.00. W większości musi zadowolić się tym co sama wyłapie ale, mając niskie PO4 i NO3 staram się aby cały czas coś drobnego pływało w akwa (mrożony plankton, oczlik, suchy pył itp.). Od czasu do czasu (ok 2 razy w tygodniu) w nocy, jak ryby śpią, dmuchnę na nią  solowcem lub granulkami dla LPS-ów.

Jak mi się uda utrzymać ją dłuższy czas to pokuszę się jeszcze o jakieś inne NP - mam dużo zacienionych miejsc w akwa, gdzie foto sobie nie poradzą.

Resized_20201212_152234.thumb.jpeg.42b8d3a639fe67bc98e36f8d4ded5ce0.jpeg

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Arek77 napisał:

Mam ją od ok 5 tyg. Była trochę "wychudzona" i pokryta jakimś twardym glonem.

W dzień otwiera się jak wyczuje pokarm. W nocy otwiera się tak od ok 22 i  tak "czuwa"  do ok. 5.00. W większości musi zadowolić się tym co sama wyłapie ale, mając niskie PO4 i NO3 staram się aby cały czas coś drobnego pływało w akwa (plankton, oczlik, suchy pył itp.). Od czasu do czasu (ok 2 razy w tygodniu) w nocy, jak ryby śpią, dmuchnę na nią  solowcem lub granulkami dla LPS-ów.

Jak mi się uda utrzymać ją dłuższy czas to pokuszę się jeszcze o jakieś inne NP - mam dużo zacienionych miejsc w akwa, gdzie foto sobie nie poradzą.

Uda się na pewno, bo przepięknie wygląda!!!!! Ja swoją też mam dokładnie tle samo czasu, ale moja tylko wieczorami się otwiera jak karmię ryby mrożonkami, jak karmię rano suchym, to nie reaguje w ogóle.  Ja swoją dokarmiam codziennie z pipety granulkami od Tropicala i wciąga je w ekspresowym tempie. A tak w ogóle to nigdy mi się jeszcze tak mocno nie otworzyła jak u Ciebie. Chyba muszą swoją trochę przegłodzić i zobaczę czy się  też tak zacznie otwierać :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, klossowski napisał:

Ona tak cały dzień otwarta?

A tak wygląda jak odpoczywa- mniej więcej od 5.00 do 16.00 (zdjęcie przy latarce):

Resized_20201212_223924.thumb.jpeg.bf8630739201857683cf90d262e38d8e.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy robot sprzątający przed nurkowaniem w piasku; (uruchomiony w dniu 17.12.20):

Resized_20201218_215927.thumb.jpeg.15e2ae6fe6ce25fca75b4dda71a1e110.jpegResized_20201218_220052.jpeg.c27b91869778f40775d2bf6efe71449b.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś mija równo rok od przyjęcia mnie do grona członkòw niniejszego forum.

Dzięki wszystkim za ciepłe przyjęcie i za wszelkie rady, porady, uwagi, sugestie i odpowiedzi i wszelką aktywność związaną z moimi postami.

Ponadto, korzystając z mocy dzisiejszego dnia, Wszystkim Forumowiczom życzę wspaniałych świąt Bożego Narodzenia spędzonych w rodzinnej ciepłej atmosferze.

Resized_zestaw-rybek-aranzacja-swiateczna.thumb.jpeg.e7d7f683da89fb351fec8abc00d23299.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Arek77 napisał:

Ponadto, korzystając z mocy dzisiejszego dnia, Wszystkim Forumowiczom życzę wspaniałych świąt Bożego Narodzenia spędzonych w rodzinnej ciepłej atmosferze.

Dzięki i wzajemnie! :wine:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Arek77 napisał:

Dziś mija równo rok od przyjęcia mnie do grona członkòw niniejszego forum.

Życzę wytrwałości w następnych latach. 

Wesołych Świąt :wine::fish:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś dzień ostatnich testów w tym roku.

KH - 7,7, Ca- 400, Mg- 1380, pH wahania dobowe 7,7-8,0, zasolenie 35 ppt

Suplementacja makro i mikro:

Balling na prochach od AF plus Components Strong -70 ml/dobę w dwóch dawkach.

NO3 - niewykrywalne testem Saliferta, PO4 w zakresie 0,1-0,03 (test Salifert)

Podmiany wody - 20 l/  tydzień.....wiem 5% to trochę mało..... następne ICP w lutym -jak będzie coś nie halo to zwiększę do 40 l tygodniowo.

W ostatnich dwóch tygodniach na piasku pojawia się brązowy nalot (prawdopodobnie dino). Zbiegło się to w czasie ze zmianą dodawanego planktonu z PhytoMix od AF na CoralFluid z firmy JBL, ale przyjmuje to raczej jako zbieg okoliczności. Karmię ok 4-5 kostki mrożonki dziennie plus ze dwa razy w tygodniu szczypta suchego. Nic innego nie leje (oprócz RODI z bokewki;)).

Po za tym korale  rosną :D, powoli, ale do przodu, bez jakiegoś efektu wow ....no może calaustrea rośnie jak na sterydach i stara się dogonić quadri.

 

Resized_20201227_142852.jpeg.28b77d60b7b3f5d1208ab46cb1a68f87.jpeg

Resized_20201227_142826.thumb.jpeg.0f96bbcf3caf63bb7416828329cb216e.jpeg

Akropory w ciągu miesiąca urosły ok 1 cm - nie nam pojęcia czy to dużo czy mało..

Robię małe doświadczenie z xenią, mianowicie mam zamiar ją golić..... no może bardziej strzyc. Zauważyłem, że gdy zaczyna jej brakować miejsca na skale to urywają się gałązki i osadzają na innych kamieniach.

Tak wygląda skałka z xenią w dzień po cięciu

Resized_20201227_143330.thumb.jpeg.f9acbdc6acd0c77f27123df3b05960bb.jpeg

A tak po ok dwóch tygodniach:

Resized_20201227_143323.thumb.jpeg.9bd76930f2e4781361126db82802a850.jpeg

Następne manipulacje w akwa już w przyszłym roku.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna platygyra.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą platygyrą uważaj... Mam dwie, duże... Potrafią w promieniu 20cm poparzyć wszystko. Jeszcze nie było korala który by się im oparł. Zoa, rhodacisy, galaxea, caulastrea, montipora, akry, seriatopora. Pali wszystko... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, dadario napisał:

Z tą platygyrą uważaj... Mam dwie, duże... Potrafią w promieniu 20cm poparzyć wszystko. Jeszcze nie było korala który by się im oparł. Zoa, rhodacisy, galaxea, caulastrea, montipora, akry, seriatopora. Pali wszystko... 

Wiem. I znalazłem jej takie miejsce, że prąd wody kieruje jej wypustki w kierunku tylnej szyby. Na razie "wąsy" maja max 5 cm, ale jest ich dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.