Skocz do zawartości
tomko

NO3 zagadka

Rekomendowane odpowiedzi

Test AF NO3 pokazuje 1, test Salifert NO3 pokazuje 10 lub nieco więcej, jednostka oczywiście ta sama.

Który pokazuje wiarygodne stężenie nitratów?

Testy oczywiście robione w tych samych warunkach.

Ktoś ma doświadczenie w odniesieniu do ICP?

Dzięki za odpowiedzi.

Pozdrawiam,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Tester napisał:

Jak masz saletrę potasowa i dokładną wagę możesz zrobić sobie płyn referencyjny

Tester oczywiście, że można, tylko w tej konkretnej sytuacji potrzebuje prostej odpowiedzi. Która prawda jest bardziej prawdziwa? Nie wierzę, że nikt w dzisiejszych "nowoczesnych" akwarystycznych czasach nie porównywał ich dokładności z ICP?


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, tomko napisał:

Tester oczywiście, że można, tylko w tej konkretnej sytuacji potrzebuje prostej odpowiedzi. Która prawda jest bardziej prawdziwa? Nie wierzę, że nikt w dzisiejszych "nowoczesnych" akwarystycznych czasach nie porównywał ich dokładności z ICP?

Porównywałem te testy z Hanką na azotany - tą dużą, nie powiem który test był bliższy, bo będzie że znowu jadę po AF. Choć akurat ich testy kH są całkowicie zgodne z Hanną na kH - przynajmniej w moim wypadku.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Tester napisał:

 ICP nie określa poziomu azotanów. To dość trudne technicznie choć nie niemozliwe

Oo serio? Nie wiedziałem, myślałem, że skoro PO4 tam jest to i NO3 ;)

7 minut temu, dale napisał:

Porównywałem te testy z Hanką na azotany - tą dużą, nie powiem który test był bliższy, bo będzie że znowu jadę po AF. Choć akurat ich testy kH są całkowicie zgodne z Hanną na kH - przynajmniej w moim wypadku.

O to chodzi żeby powiedzieć właśnie! Ja używam całej chemii z AF i jestem zadowolony. Ale każdy producent ma produkty lepsze i gorsze. Zamówiłem na próbę test na NO3 ale, że miałem kilka kropli starego to postanowiłem porównać i tu zonk. Wygląda, że AF widzi sprawę bardziej optymistycznie.

Dale a duże różnice były do Hanki? Rzeczywiście o 1 zero?

 

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomko, z tego co pamiętam różnice były relatywnie małe, dla mnie  - wówczas miałem spore problemy z różnymi glonami, mało istotne. Ogólnie fosforu było dużo.

Zaś co do samych testów AF, oceniam je na tyle wysoko że sam przeszedłem na ich całą serię. Po prostu są dla mnie czytelniejsze i produkt jakby lepiej marketingowo wprowadzony. Ot nowszy niż Salifert. Natomiast jestem świadom że w historii ich firmy zdarzyło się parę wpadek przy konfekcjonowaniu produktu. Również w sklepie zdarzyło mi sie kupić ich test przeterminowany - mój błąd, nie sprawdziłem daty ważności. Sklepu nie stać na wyrzucenie jednego czy dwóch opakowań - jak widać, ale AF mógłby w takim sklepie, który ma głównie ich produkty, wymienić im - ot choćby klient się nie zraził. No, ale teraz wspiera ich Reef Buliders, to lokalnym klientem mogą się nie przejmować :)

W każdym razie, nawet jak seria testów wyszła im trochę mniej dokładna, nie licz że się przyznają :)

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, dale napisał:

Tomko, z tego co pamiętam różnice były relatywnie małe, dla mnie  - wówczas miałem spore problemy z różnymi glonami, mało istotne. Ogólnie fosforu było dużo.

Zaś co do samych testów AF, oceniam je na tyle wysoko że sam przeszedłem na ich całą serię. Po prostu są dla mnie czytelniejsze i produkt jakby lepiej marketingowo wprowadzony. Ot nowszy niż Salifert. Natomiast jestem świadom że w historii ich firmy zdarzyło się parę wpadek przy konfekcjonowaniu produktu. Również w sklepie zdarzyło mi sie kupić ich test przeterminowany - mój błąd, nie sprawdziłem daty ważności. Sklepu nie stać na wyrzucenie jednego czy dwóch opakowań - jak widać, ale AF mógłby w takim sklepie, który ma głównie ich produkty, wymienić im - ot choćby klient się nie zraził. No, ale teraz wspiera ich Reef Buliders, to lokalnym klientem mogą się nie przejmować :)

W każdym razie, nawet jak seria testów wyszła im trochę mniej dokładna, nie licz że się przyznają :)

 

Nie chodzi mi żeby drążyć i szukać dziury w całym. Chciałbym tylko wiedzieć, na którym bardziej się wzorować. Z pewnością AF lepiej się odczytuje dzięki płynnemu przejściu na skali kolorów. W Salifercie te kolorowe, dość mocno różniące się kwadraty wzbudzają moją irytację, ponieważ miedzy 1 a 10 i 10 a 50 to chyba nie sposób dopasować kolor. Stosowanie aplikacji w tel. trochę poprawia pewność odczytu. Chyba muszę zaangażować moją szanowną małżonkę do tego, bo z nami wiadomo jak jest jeśli chodzi o kolory.

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoć jest już nowa wersja na NO3, która  wskazuje poprawnie. Pierwsza wersja testu AF pokazywała bzdury. Ja już nie używam testu AF na NO3, pozostałe testy są OK.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze jakis kolega z okolicy lub zbadanie wody w sklepie rozwieje watpliwosci.

 

Albo dodataniesz jescze inny odczyt i wtedy dopiero bedzie. :banghead

Kazdy test z czasem traci dokładność. Niewiem z czym to spowodowane. 


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, norbi2222 napisał:

Ponoć jest już nowa wersja na NO3, która  wskazuje poprawnie. Pierwsza wersja testu AF pokazywała bzdury. Ja już nie używam testu AF na NO3, pozostałe testy są OK.

Na opakowaniu stoi "New improved formula" więc to może to ;))

 

12 minut temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Moze jakis kolega z okolicy lub zbadanie wody w sklepie rozwieje watpliwosci.

 

Albo dodataniesz jescze inny odczyt i wtedy dopiero bedzie. :banghead

Kazdy test z czasem traci dokładność. Niewiem z czym to spowodowane. 

Ogłoszenie - może ma ktoś z Krakowa Hankę na NO3 to zrobimy test.

Dojadę z wodą i testami?


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hi 781 pokazała mi no3 3,8 kiedy salifert pokazywał w okolicy 1. Nie wiem w co wierzyć ale na hance nie mam kłopotu z określeniem koloru. Jak zwiększyłem nitraphos minus z 4,8ml na 6ml na dobę (250l w obiegu) to po tygodniu hanka pokazała 2,55 a salifert nadal 1. Uznałem że raczej hanka jest bardziej wiarygodna i przy niej pozostanę. Wcześniej kiedy hanka pokazała 3,8 wykonałem 3 pomiary z rzędu i rozrzut zamykał się od 3,8 do 3,82. Być może gdzieś mi bardziej ręka drgnęła ale dwie setki nie robi różnicy. 

Na hankach w 18 minut wykonuję pomiary No3, kh, po4 i w międzyczasie badam zasolenie, temperaturę i ph. Te testy wystarczają mi w zupełności. A icp leci co 2-3 miesiące i mam pewność że reszta pierwiastków jest na właściwym poziomie. Dozowanie i icp wychodzi taniej niż sól którą bym użył w metodzie z podmianami przy 250 litrach netto. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem sprawę doprowadzić do końca ;) W zaprzyjaźnionym sklepie zasięgnąłem opinii i uzyskałem inf. cyt. " nie mierzę NO3 Hanką bo zdarzał się taki rozrzut wników, że zaprzestałem". Stosują kropelkowego Saliferta!!! Postanowiłem więc wziąć sprawy w swoje ręce i kupiłem jeszcze testy Colombo i JBL i do dzieła.

W pierwszej kolejności AF - wynik ok. 1 jak wcześniej.

Następnie Salifert - odczyt na oko trudny 10-25, przy użyciu aplikacji i telefonu ok. 7-8.

Kolejno w ruch poszedl Colombo - niski zakres odczytu 1-4, kolor który uzyskałem mocno nasycony, nijak się miał do skali kolorymetrycznej, więc z pewnością powyżej 4, aczkolwiek gdybym miał porównywać kolory w niskim zakresie, to ze względu na ilość płynu, czas testu i nieostre granicę między odcieniami różu to odczyt  dramatyczny.

I wreszcie JBL. I tu szeroka skala odczytu 0-100, ale skala kolorowa z wyraźnymi ostrymi granicami a nie delikatnymi odcieniami różu, ponadto porówywanie z 2-ga fiolką przez płyn. JBL pokazał bliżej 5 niż 10, więc niech będzie 7. A zatem testy JBL oraz Salifert (ale wyłącznie przy odczycie aplikacją) są zbliżone.

Wnioski:

- test AF do niczego, stężenia NO3 ok. 1 z pewnością nie mam przy mojej gęstej obsadzie;

- Colombo nie wiem, pokazał, że mam więcej niż 4 ale odczyt dramatyczny i te 20 min. czekania na wynik

- Salifert sprawdzona marka i chyba dobrze pokazjue ale wspomagany aplikacją, przy odczycie na oko zawyża - chyba nie jeat możliwe zebym przy stężeniu NO3 ok. 25 utrzymał ładne jasne kolorki, które mam w baniaku

- JBL wydaje mi się, że miarodajny i dosyć jednoznaczny odczyt na oko.

Patrząc na to co się dzieje w baniaku, ja zdecydowanie stawiam na JBL. Pozdr., tomko

p.s. Autor tekstu nie zgłasza konfliktu interesów ;)

 


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, tomko napisał:

pokazjue ale wspomagany aplikacją

Tomko, co to za apka?


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, andzior70 napisał:

Tomko, co to za apka?

Aquarium Note


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, tomko napisał:

chyba nie jeat możliwe zebym przy stężeniu NO3 ok. 25 utrzymał ładne jasne kolorki, które mam w baniaku

Myślę że jest to możliwe, kwestia czasu i stałych tych parametrów o których wspominasz.

Zbiornik dojrzały inaczej reaguje.

Ps.fajne porównania testów, super że tak to opisałeś.

Pozd :smile_wink:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź ;) Nie używam ani jednego sprzętu z nadgryzionym jabłuszkiem. Pozdr.,tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę szukał i dam znać czy działa [emoji1787] co do testu na NO3... na znanym portalu nie mogę znaleźć dedykowanego do solniczki...

 

https://allegro.pl/oferta/jbl-test-7w1-50-szt-ph-kh-gh-no3-no2-cl-co2-7in1-9040198741?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, michall_181 napisał:

Będę szukał i dam znać czy działa emoji1787.png co do testu na NO3... na znanym portalu nie mogę znaleźć dedykowanego do solniczki...

 

https://allegro.pl/oferta/jbl-test-7w1-50-szt-ph-kh-gh-no3-no2-cl-co2-7in1-9040198741?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

https://erybka.pl/product-pol-1547-JBL-Test-na-obecnosc-azotanow-NO3.html

 


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, michall_181 napisał:

A to nie jest do słodkiego akwa?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Może być do morskiego również. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomko... Salifert No3. Ja do odczytu używam aplikacji "Żona".


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, katani napisał:

Tomko... Salifert No3. Ja do odczytu używam aplikacji "Żona".

A no żona tak, nawet gdzieś wyżej chyba wpominałem o takim wspomaganiu odczytu. Ale kurna zawsze jak robię przy akwarium to nie mogę jej namierzyć ;)


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.