Skocz do zawartości
MayFly

wyciszenie komina i zrzutu wody w sumpie

Rekomendowane odpowiedzi

Ja właśnie kupiłem durso zeby to jakoś wyciszyć. Mój roblem jest taki, że kupilem beznadziejna pompe obiegowa tzn maxspect jump 10tys która chodzi tak nie równo jak stara jebao. Ta pompa to najgorszy zakup przy tym akwariummi chetnie bym ją oddal. Scieta rewizja i kolanko nie pomaga bo sa za duże skoki przez pompe.

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skonstruowałem sobie takie pseudo durso. Wrzucam tutaj jak by ktoś miał problem z wyciszeniem ciurkającej wody przez rewizję. U mnie się to sprawdza wreszcie jest kompletna cisza. To jest patent dla osób które nie mają w kominie miejsca na standardowe Durso. Do budowy tego ustrojstwa potrzebne będą kawałek rurki, kolanko 90* i kolanko 45*, wiertarka i wiertło do wykonania odpowietrzenia. Całość wygląda tak jak na zdjęciach.

240399477_592939405055210_9141595175127934084_n 241405382_2946844598964785_1959736713972583557_n

 


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.04.2021 o 14:37, Steron napisał:

Rewizja ucięta po skosie. Włożona w przelot nie wklejona(owinięta taśmą izolacyjną) w miarę wysoko (około 2-0,5cm od grzebienia). Dlatego nie wklejasz żeby łatwo ustawić/dociąć. Woda ma lekko przez nią się przelewać, jak najmniej się da. Do tego dobry zawór na spływie. U mnie się to sprawdza. A jak nie to durso. Co do spływu to unikaj kolanek 90 stopni, lepiej Łuk 90 stopni. Można też użyć węży na spływie.

169281392_1057682378052728_5946772939095171297_n

 

 

 

Dlaczego unikać kolanek 90 stopni na spływie ?

Rozumien na zasilaniu aby nie wytracić siły pompy ale na spływie ? Tutaj grawitacja robi swoje.

 

Chyba że coś przeoczyłem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę żadnego powodu, żeby nie stosować kolanek 90 stopni na spływie.

Nie wiem też, po co woda ma ciągle spływać rewizją. Ma nią spływać tylko, kiedy odpływ jest niedrożny. Czy coś mi umyka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Robin_PL napisał:

Nie wiem też, po co woda ma ciągle spływać rewizją. Ma nią spływać tylko, kiedy odpływ jest niedrożny. Czy coś mi umyka?

Tak, Widzisz, w praktyce, użytkując sprzęt klasy budżetowej (jecod i inne tego segmentu) oraz zwykłe zawory kulowe, ba nawet bramowe, trudno jest ustawić spływ w punkt, a nawet jak się to uda, z czasem ten stan się zmienia, czasem jest to dzień-dwa, czasem tydzień. Dlatego stosuje się różne tłumiki rewizji (durso) aby woda delikatnie przelewała się rewizją. Jest to najprostszy sposób, nie powodujący zbędnej nerwówki z ustawianiem.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda ma spływać przez rewizję żeby zabierać kurz z lustra wody.

U mnie hałasowała woda w wężu karbowanym. Po zmianie na gładki cisza.

Edytowane przez pawelchgdansk (wyświetl historię edycji)

Się robi....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do kolanek to chodziło mi o głównie o hałas jaki może powodować spływająca woda na spływie. Przy łuku 90 nie występuje a przy kolanku może być słyszalny chlupot lub pluskanie zwłaszcza przy dużym spadku. Co może denerwować gdy akwarium stoi w sypialni tak jak u mnie. Co do rewizji to polecam durso lub moje rozwiązanie. Skończyły się problemy z wahaniem  poziomu wody w kominie jak i z nie równą pracą pompy obiegowej.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy sącząca się woda przez rewizję nie powoduje z czasem jej zarastania przez co zmniejsza się jej „sprawność” w razie „awarii”?


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, SHARK_2 napisał:

A czy sącząca się woda przez rewizję nie powoduje z czasem jej zarastania przez co zmniejsza się jej „sprawność” w razie „awarii”?

Raczej nie ma szans nic zarosnąć bo przecież cały czas zlatuje woda. Czyli wypłucze wszystko... Takie moje zdanie


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.01.2022 o 13:56, Chrusciik napisał:

Raczej nie ma szans nic zarosnąć bo przecież cały czas zlatuje woda. Czyli wypłucze wszystko... Takie moje zdanie

Co nie zmienia faktu, że najpierw na powierzchni rury utworzy się film bakteryjny (mimo cały czas płynącej wody) pytanie co stanie się dalej. 


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.