Skocz do zawartości
MarcinH

Skała w formie wyspy czy wysp - akwarium w stylu shallow

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przyszedł czas na zaaranżowane akwarium o wymiarach 160 x 75 z 60 cm. Na początek zakupiłem 20 kg skały ARKA MYREEF ROCKS XL bo planowałem na środku akwarium nie za dużą wyspę. Ale jakoś wydaje mi się to mało przestrzennej, dlatego rozbiję ją na mniejsze kawałki i skleje coś bardziej przestrzennego. Dlatego zakupiłem dodatkowe 20 kg ARKA MYREEF ROCKS tym razem rozmiar M i jedno opakowanie 6 kg kleju do skały AQUAFOREST STONE FIX. Jak będzie za mało skały to najwyżej coś jeszcze dokupię. Ale idąc do sedna, nie podobają mi się akwaria z duzą ilością skały w szczególności te ze skałą od szyby do szyby mimo, że są śliczne ale to nie mój klimat. Za to uwielbiam akwaria przestrzenne, gdzie jest jedna wyspa na środku, bądź dwie trzy formacje skalne obsadzone koralami, gdzie wokół pływają małe rybki, coś w stylu zbiorników shallow (wiem, mój jest za wysoki ale skałę chciałbym tak ułożyć) Dlatego proszę Was o wskazówki, inspiracje zdjęcia jak będzie najlepiej ułożyć skałę by taki efekt uzyskać? Zrobić jedną wyspę większą czy może kilka mniejszych? Ile najlepiej odsunąć się od szyby tylnej? Do jakiej wysokości zbiornika ułożyć skałę? Inspiracją dla mnie jest zbiornik snocho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ci nie doradzę jak ułożyć skałę, bo to kwestia indywidualnej estetyki. Przeszukaj zasoby internetu, znajdź coś, co ci się podoba i tak zrób. Rozumiem, że ludzie lubią akwaria z dużą ilościąwody i mało skały...

...ale, jeśli mogę ci doradzić, to zapewne w przyszłości do akwarium wrzucisz sporo ryb, trochę korali a i to drugie, jak i pierwsze, potrzebuje skały. Pierwsze jako podstawy do wzrostu, drugi jako kryjówek.

160x75 to piękny wymiar, idealnie, żeby wpuścić fajne ryby typu pokolce i ustniki, centropygi itd. A te ryby potrzebują kryjówek. Bez kryjówek często, prędzej czy później, jest ogień w szopie.

Z akwariów, które na forum zapadły mi w pamięć i które sam widziałem to świetnie ułożoną skałę ma @J@cekWro@norbi2222ma fajnie ułożoną skałę pod ryby i korale. Mi się oczywiście moja podoba i gdybym dzisiaj robił na nowo aquascaping, to pewnie bardzo niewiele bym zmienił.

PS 20kg skały na dno 160x75 to bardzo, bardzo oszczędnie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO przy dzisiejszych możliwościach budowania filtracji w sumpie,  w mojej ocenie najlepsze efekty dają lekkie "przewiewne" konstrukcje w stylu: 
 


Problemem może być mała ilość kryjówek dla ryb jeśli planujesz większa obsadę. Nie mniej im mniej kontaktu skały z dnem tym w mojej ocenie łatwiej o porządek w akwa, w szczególności jeśli planujesz mieć piasek. 

Polecam też obejrzeć:


Z wieloma radami w tym materiale osobiście się zgadzam. 

Zadowolony jesteś z tej skały ? Jak bardzo ciężka jest ? 
 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.01.2023 o 09:31, VDR napisał:

IMHO przy dzisiejszych możliwościach budowania filtracji w sumpie,  w mojej ocenie najlepsze efekty dają lekkie "przewiewne" konstrukcje w stylu: 

Problemem może być mała ilość kryjówek dla ryb jeśli planujesz większa obsadę. Nie mniej im mniej kontaktu skały z dnem tym w mojej ocenie łatwiej o porządek w akwa, w szczególności jeśli planujesz mieć piasek. 

Zadowolony jesteś z tej skały ? Jak bardzo ciężka jest ? 
 

Wydaje mi się, że przy takiej konstrukcji również jakieś kryjówki się znajdą, może nawet większe i więcej niż w dużych klocach skały, jeśli mówimy o rybach.

Czy jestem zadowolony, trudno powiedzieć to moja pierwsza skała i ta w rozmiarze XL (z pierwszej koncepcji 1 wyspy z 3 klocków) w mojej subiektywnej ocenie właśnie ciężka i klockowata ale jak pisałem wcześniej to moja pierwsza skała i może właśnie taka musi być, tego nie wiem bo nie mam porównania :( 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z całą pewnością lepsza taka konstrukcja  niż "gruzowisko".  
Zerknij na ten wątek: 


Można podejrzeć jak robią to najlepsi ;)

Co do skały - powinna być lekka i porowata ;) Ale teraz ciężko o taką skałę.  Choć tak na prawdę dzisiaj IMHO ma to drugorzędne znaczenie. Stanowi głównie konstrukcje pod korale i jako kryjówkę dla ryb. Filtrację załatwia się w sumpie. Bardzo dużo roboty robi filtracja mechaniczna w postaci rollermatów etc. 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie klejenia skały, klejąc jakąś wysuniętą półkę powinienem wzmacniać łączenie jakimś prętem z włókna bądź cienką rurą hydrauliki czy sam klej dobrze nałożony i na bogato wystarczy? Planuję kleić AQUAFOREST'em STONE FIX czy ten klej stworzy mocne połączenie? Czy po kilku miesiącach bądź latach konstrukcja nie zacznie się rozpadać a klej puszczać? Boję się by później jakiś nawis nie opadł i nie rozwalił dna zbiornika.

Mam jeszcze pytanie odnośnie podłożenia czegoś pod skałę. Wiem, że gdzieś był temat by nic nie dawać pod skałę ale ja jednak chciałbym coś podłożyć, tylko teraz pytanie co? Nie zależy mi na kratkach czy czymś podobnym i nie po całości tylko punktowo i coś w stylu maty sylikonowej bądź pianki pod akwarium, kawałki powiedzmy 5 cm na 5 cm, więc syfu pod tym raczej nie będzie. Czy takie coś się nadaje? Co polecacie, skoro jak pisałem, zdecydowałem się jednak coś podłożyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquaforest Stonę fix super mocno klei, wręcz pancernie można powiedzieć. W grudniu pokleilem sobie konstrukcję z gałęzi RRR i pomimo małego miejsca styku elementów trzyma bardzo mocno. Na zdjęciu konstrukcja po lewej złożona z 5 osobnych kawałków o wymiarach 50/35/35 

cefc46dfcf98.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie dot. skały,  konstrukcja sklejona klejem Aquaforest Stone Fix (trochę sie z tym męczyłem) czy łączenia lać cyjanoakrylem i na to piasek czy olać temat bo i tak zarośnie? Trochę tego jest więc kleju pójdzie sporo. Ale nie o klej tu chodzi tylko, że ciężko będzie to dokładnie obsypać bo raczej ciężko będzie podnieść konstrukcję by obsypać od dołu. Drugie pytanie, mam akwarium testowo zalane kranówką by sprawdzić wszystko, włącznie z hydrauliką czy skałę wymoczyć można w kranówce bo szkoda trochę zlać tą wodę a tak bym sobie wymoczył skałę (o ile się da) bo jak trzeba w RODI to zrobię to w RODI.

Pozdrawiam Marcin 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, MarcinH napisał:

Witam, mam pytanie dot. skały,  konstrukcja sklejona klejem Aquaforest Stone Fix (trochę sie z tym męczyłem) czy łączenia lać cyjanoakrylem i na to piasek czy olać temat bo i tak zarośnie? Trochę tego jest więc kleju pójdzie sporo. Ale nie o klej tu chodzi tylko, że ciężko będzie to dokładnie obsypać bo raczej ciężko będzie podnieść konstrukcję by obsypać od dołu. Drugie pytanie, mam akwarium testowo zalane kranówką by sprawdzić wszystko, włącznie z hydrauliką czy skałę wymoczyć można w kranówce bo szkoda trochę zlać tą wodę a tak bym sobie wymoczył skałę (o ile się da) bo jak trzeba w RODI to zrobię to w RODI.

Pozdrawiam Marcin 

Cyjanoakryl trzeba zasypać piaskiem dokładnie, bardzo dokładnie bo inaczej zostaną białe plamki, na których niewiele chce rosnąć, a glony wapienne szczególnie nie lubią cyjanoakrylu wg moich doświadczeń.  Jak masz to zrobić niestarannie to lepiej zostawić klej AF. 

Jedno moczenie z kilka dni zrobiłbym na kranówce, wyciągnie sporo, a drugie jednak na robi, żeby agresywniej wyprać co zostało. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Skała wrzucona do akwarium. Poniżej kilka fotek jak wyszło. Nie wiem czy dobrze nie wiem czy fajnie ale jest to mój pierwszy raz i myślę, że w miarę zjadliwie, takie mam wrażenie :D

Sorki za refleksy ale mam mocno przeszklony dom i ciężko zrobić jakieś foto bo wszystko się odbija. Niestety lampy jeszcze nie wiszą bo czekam na ostatnie elementy by wszystko złożyć w całość dlatego nie mogłem zaciągnąć żaluzji.

20231210_152341.jpg

20231210_152324.jpg

20231210_152300.jpg

20231210_152200.jpg

Edytowane przez MarcinH (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo grube te połączenia porobiłeś. Ja bym podparł dodatkowo ten lewy filar dodatkowym ramieniem od środka.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, katani napisał:

Bardzo grube te połączenia porobiłeś. Ja bym podparł dodatkowo ten lewy filar dodatkowym ramieniem od środka.

Bałem się by nie pierdykło ale chyba mocno trzyma bo jak nieślismy całą konstrukcję to nic nie puściło. Konstrukcja po lewej ma z tyłu nogę co potrzymuje wszystko ale bez tego samo też stoi. Pod tą konstrukcją dałem większy kamień nie dość, że ciekawiej wygląda (wg mnie) to dodatkowo powinno zamortyzować upadek skały jakby coś puściło. Połączenia są grubsze bo w zależności od skały byłby za mały punkt styku więc trzeba było nadbudować. Robiłem bez pretów pvc bo jakoś nie widziałem tyle wiercenia w kruchej skałę. W którym miejscu dokladnie byś widział to dodatlowe ramię? Ogólnie jak oceniasz?

Edytowane przez MarcinH (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarośnie koralami i będzie dobrze. Skalą się nie przejmuj jak wygląda, tylko czy rozmieścisz na niej dobrze koralowce. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.