Skocz do zawartości
tomko

nano rafa 45l - czas zacząć

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję wszystkim za śledzenie i aktywność w wątku.

Zainteresowanych zapraszam na Targowisko.

Temat do zamknięcia.

Pozdrawiam,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i stało się. Trochę żal ale cóż... :(

Akwarium poszło w całości w odpowiedzialne ręce, co zresztą bardzo mnie cieszy.

Nowemu opiekunowi życzę udanego startu przygody z akwarystyką morską i satysfakcji z prowadzenia baniaczka.

W zwiazku z tym, że przyroda nie znosi próżni, pewnie niedługo pochylę się nad nowym projektem.

Tymczasem,

tomko

THE END


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i stało się. Trochę żal ale cóż... :(

Akwarium poszło w całości w odpowiedzialne ręce, co zresztą bardzo mnie cieszy.

Nowemu opiekunowi życzę udanego startu przygody z akwarystyką morską i satysfakcji z prowadzenia baniaczka.

W zwiazku z tym, że przyroda nie znosi próżni, pewnie niedługo pochylę się nad nowym projektem.

Tymczasem,

tomko

THE END

Żaden tam The End mam nadzieje, Tomko nie da się tak z dnia na dzień powiedzieć stop. Dzięki za życzenia, czy to są odpowiedzialne ręce to czas pokaże, po cichu liczę, że tak.

Dla mnie to pierwszy kontakt z morszczyzną, i co mnie powaliło to ilość tego wszystkiego poza szkiełkiem.

Kolejne to ustawienie skały, przyznam się bez bicia, czytam to forum od paru miesięcy i jak widziałem zachwyty nad ustawieniem skały, to zawsze myślałem wielkie mi hallo, co tak wszyscy nad tym pieją, przecież to prościzna.

Teraz chciał bym aby tak było, to jakiś koszmar, przestawiałem i przestawiałem i dalej marność nad marnościami.

Babki mnie nie lubią, na dzień dzisiejszy to pewne, Błazenki raczej też nie, a Garbik mnie nie na widzi to pewne, jak trafił do akwa tak znikł :crybaby:

Postaram się jutro wkleić fotki po przenosinach, na dziś mam dość, no i Gran Derbi się zbliża :thumbsup:

Pozdr. roon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Fotki po przenosinach. Teraz pozostaje czekać na ustabilizowanie się zbiorniczka.

Fotki raczej kiepskie, nie potrafię zrobić zdjęcia tak aby kolory były takie jak w rzeczywistości.

Zaraz po zalaniu.

gallery_13146_1936_113125.jpg

rano na drugi dzień.

gallery_13146_1936_9166.jpg

ostateczne ustawienie skałki ?

gallery_13146_1936_149176.jpg

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No kolego idzie ku lepszemu :) Trzymam kciuki!

A co do zdjęć popracuj nad balansem bieli ręcznie (jak masz możliwosć w aparacie), bo automatem raczej wiernego zdjęcia przy oświetleniu aktynicznym nie zrobisz.

Pozdr i powodzenia,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomko dzięki za podpowiedź, jest troszkę lepiej, co prawda niebieski nie jest niebieski ale powolutku nauczę się robić fotki. (chyba za wysokie ISO ustawiłem bo jest "ziarno" uprzedzam z góry "tych białych" kropek błazenki w realu nie mają :smoke:

Obsada ma się dobrze, nawet babki "wychodzą na piasek" i można je pooglądać, krewecia tylko ciągle schowana i od czasu do czasu gdzieś tam mignie.

gallery_13146_1936_131075.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i od razu lepiej :)

Widzę, że wszystko pod kontrolą.

GRATKI


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jak Tomko, co teraz w planach :) ?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomko napisał The End :wallbash:

Ale długo nie wytrzyma :harhar: ... mam nadzieje, "ktoś z taką ręką" to było by marnotrawstwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

luft

to jak Tomko, co teraz w planach ?

Jak to co:

sex, drugs and rock and roll :smoke:

Ale pewnie będzie jakaś reaktywacja. Narazie przerwa.

Będe wpadał czasami do Ciebie pokukać na morszczynę :) Tym bardziej, że Twój baniak ostatnio rządzi na forum.

Pozdr,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update

gallery_13146_1936_58768.jpg

Nowe nabytki :-)

Digitata red

gallery_13146_1936_93065.jpg

i Digitata ? a za koralkiem nowy kawałek skałki.

gallery_13146_1936_116664.jpg

Mam nadzieję, że "będą sobie rosły".

Doszedł też dozownik 3 kanałowy DIY do Ballinga z którego jestem bardzo zadowolony, z radością przyglądam się jak dozuje, pewnie mi to minie ale na razie cieszy :harhar:

Z mniej miłych rzeczy, przeszedłem mękę z filtrem RO/DI, 3 dni walki.

dzień 1. dotarł zestaw, więc szybki montaż, przepłukanie bez membrany tak z 40 litrów, wsadzona membrana i dalej płukanie. Pierwsze zdziwienie, na wylocie brudnej wody NIC, czysta się ledwie sączy ... nic to jutro będzie miernik TDS.

dzień 2.

dotarł miernik, i szok na wyjściu z czystej 170 - 190, co jest grane.

szybki pomiar z kranu, kolejny szok 470 i więcej. Chyba się poddam ...

Może jednak nie, coś zrobiłem źle, padła membrana, wypad do sklepu nowa membrana, wynik 160 .. grrrr...na wylocie brudnej dalej nic, co zrobić rozbieram ogranicznik na wylocie brudnej, może się zatkał ?

przeczyszczony przedmuchany i dalej lipa 170. Zagłębiam się w forum, googluje i .. zmierzę za osmozą przed DI wynik 100, więc wychodzi na to, że DI dodaje lekko 70, sprzedali mi lipę nie żywicę :realmad:

dzień 3.

Interwencyjny zakup żywicy i przy okazji węgla, skałki (pozdrawiam AM, żałuję, że nie dotarłem na zlot), napakowana żywica i .... wynik 000, o w mord.. , nie podaruje im.

Mam wodę czystą, tylko co z tego, pytanie ile będzie schodzić żywicy na ile litrów, chciał bym postawić w najbliższym czasie około 400L tylko czy przy takiej kranówie to ma prawo bytu, jak tygodniowo będzie potrzebne będzie pewnie ze 100L RO ?

Jestem wściekły, że płacę za kranówkę która mi tylko problemy sprawia, do picia i gotowania kupuję wodę, właściwie ta z kranu to tylko do kibla używana jest, za przeproszeniem.

Wesołych.

gallery_13146_1936_42088.gif

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy NIC?! Nie leci woda? To masz coś nie teges z filtrem - źle zamontowany ogranicznik, pozatykane/pozaginane/źle podłączone wężyki. U mnie z 450 po membranie jest 19-15 zależy ile czasu ciura do wiadra. Poczytaj, bo w 400 litrach będziesz sypał żywicy, jak węgla do pieca. Albo TDS kiepsko mierzy...


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Ejerzyk za identyfikacje, tak mi coś nie pasowało to na Digitate, mam nadzieję, że utrzymam koralka bo trudniejszy niż Monti.

@Kyzak, no nic, a precyzyjniej to może kropla na 1h,nic nie zagięte itd. bez ogranicznika na wylocie brudnej woda zapiernicza pełną parą.

Więc raczej na pewno coś nie halo jest z ogranicznikiem, dlatego zamówiłem już nowy, niestety dotrze dopiero po świętach. Przy takiej wodzi w kranie zrzut chyba powinien być z 70% tego co wychodzi jako czysta woda.

TDS mierzy dobrze, sprawdziłem wodę którą dostałem od Tomko było 000.

Co do sypania żywicy jak węgla, tego się właśnie obawiam, albo duże szkiełko powiedziało papapapa, albo myślałem nad zrobieniem podwójnej filtracji osmozą ze zbiornikiem pośrednim i pompką na II stopniu i dopiero na końcu DI., albo przeprowadzce :wallbash:

A u Ciebie przy 450 z kranu jaka jest żywotność żywicy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz tutaj post nr 15 oraz 16 gdzie jest odnośnik do innego tematu http://nano-reef.pl/topic/40230-poczatkujacy-43l/

Także myślałem że jeśli wychodzi na wyjściu z membrany 15 to 500/15= 33 litry. Żywicę mam w puszce "standardowej" 10" i wyprodukowała już 50L wody 0 ppm tak więc nie jest źle. Nie wiem ile ona mieści żywicy MB20, ale daje radę. Napuszczam w butelki 5L i zapisuję ile tych baniaczków napuściłem. Zobaczymy do ilu dociągnie. Aha- zawsze przed napełnianiem wody DI, spuszczam kilka litrów wody sprzed filtra DI. Takie rozwiązanie powoduje że po tych kilku litrach na DI "leci" 15 ppm a nie 19. Mam łatwo bo posiadam wylewkę jak zwykły kran - miniaturka.

Swoją drogą na lato mam ściek z RO wyprowadzony na ogródek i mnie mróz zaskoczył - woda w odpływie zamarzła. Objaw był taki że ledwo kapało do dzbanka. Już myślałem że membrana kaput, po zmianie wężyka leci normalnie.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja z RO opanowana, winny w koszu.

Okazało się, że to ogranicznik na brudnej nie działał, po wymianie na nowy, leci (wreszcie) z niego brudna woda i po membranie jest 10 do 9 na TDS :thumbsup: , wymieniłem żywicę i 0.0 co więcej widzę optycznie różnicę, poprzednio "zjadało mi żywicę". Teraz 30L i nic.

Inna historia to "wydajność" systemu jak obliczyłem 1/5 wychodzi czysta, czyli chcąc zalać 400L akwa musiał bym puścić w "kanał" 1600L wody, :wallbash: trochę to nie eco. Muszę poważnie przemyśleć założenie większego szkiełka.

Tak czy siak, na razie idzie w "kanał" a raczej rynnę, dzięki Kyzak, podałeś mi rozwiązanie na tacy, zamiast lać brudną w odpływ, a w efekcie do szamba (którego wywiezienie też kosztuje) woda idzie do rynny, i na ogród, rozwiązanie rewelka ... puki mrozu nie ma :harhar:

Szlag mnie trafia jak pomyślę co puszczają nam w kran za nasze pieniądze, 470 na TDS, nigdy nie piłem wody z kranu, nawet przegotowanej (kamień jak cholera). Wożę wodę od rodziny co ma studnię. Dużo bywam w Danii i na początku szokiem dla mnie było, że wszyscy piją kranówę, za wode płacą więcej ale chyba jej jakość jest normalna, z ciekawości następnym razem wezmę TDS i wykonam pomiar :smoke:

Sry za przydługie co nieco nie związane z morskim, pytanko do znawców, rośnie mi zielone i nie wiem czy walczyć, rwać, wpadać w panikę czy co.

Szukałem, szukałem i sam nie wiem czy to jest Halimeda lub Udotea czyli nie groźne, czy jakieś inne paskudztwo.

gallery_13146_1936_331452.jpg

.

gallery_13146_1936_151190.jpg

Wkurza mnie to niemiłosiernie. :realmad: a rwanie tego to nie łatwe jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cze,

To zielone to prawdopodobnie jakaś Caulerpa. Generalnie groźne nie jest ale potrafi zarosnąć jak nie będziesz trzymał w ryzach. Ja robiłem większe "koszenie" przy comiesięcznym serwisie. Łatwiej się ją rwie jak troszkę podrośnie wtedy pencetą powolutku za łodygę.

Nie do końca wiem od czego to zależy, ale u mnie raz rosła jak szalona a w innym okresie obumierała i ledwo wegetowała.

Aktualnie przypuszczam, że w związku z przeprowadzką i poruszeniu osadu dennego dostała "dopalacza" w postacie subst. odżywczych i dlatego teraz szybko rośnie.

Pozdr,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak tam baniaczek kolego?

Pozdr,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marek3232

Ja też mam taką nadzieję :)


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

pewnie, że żyje, Tomko bał bym się zniszczyć to co przez lata wypracowałeś.

Euphyllie musiałem przyciąć, bo już się nie mieściła więc odcięte główki znalazły nowy dom.

Niestety nie obyło się bez smutnych akcentów, pewnego dnia zobaczyłem między skałkami nie ruchawą krewecię, niestety odeszła :( . Chyba ze starości, bo wszystkie inne zwierzaki kwitną, grzybowieńce pompują się na max (aż za bardzo bo szkiełko małe i miejsca brak :smoke: ), euphylia tak samo, parametry mierzone co tydzień są OK. Wytrzymałem tydzień i kupiłem 2 amboinensis i jedną wundermani. Godzinkę temu skończyłem aklimatyzacje, ambi. okupują okolice kaskady a wunder jak znikła między skałami tyle ją widzieli.

Jutro postaram się zapodać fotki. Nie było update, bo zima i zajawka na snowboard :harhar:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czekamy na foto update.

A kreweci szkoda i faktycznie pewnie ze starości podła - jak na ten gatunek to i tak długo żyła bo u mnie prawie 2,5 roku a kupiłem ją już dosyć sporą.

Pozdr,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko fotki robione.

Glony dalej rosną zdrowo :realmad: ale w przyszły piątek "duży serwis" więc większość pójdzie precz.

gallery_13146_1936_63414.jpg

gallery_13146_1936_341265.jpg

gallery_13146_1936_192998.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UFF a już myślałem...zbiorniczek super jak zawsze wszystko fajnie wyglada.Myslę że Tomko jest zadowolony :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.