Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Polimery w morskim

Rekomendowane odpowiedzi

Dzis 11 dzien. Parametry bez zmian NO3 25. Odpieniacz sie podniosl, w szczegolnosci po karmieniu, ale to i tak jeszcze nie to co powinno byc. Tak jak u Krzysztofa u mnie w kubelku gdzie polimer zamieszkaly sobie rurowki. Wydaje sie korale najgorsze juz maja za soba. Czas pokaze co bedzie dalej.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie 6 dzien odpieniacz lezy, PO4-0,03 hania korale ok


180x60x60 SPS PROJECT 26-04-2009 BioPelletes 08-03-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Foo Iszklo a jakie PO4 miałeś przed włożeniem kulek ? No i czy miałeś w zbiorniku jakiś absorber PO4


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miale PO4-0,00 NO3-0,00 zeovit


180x60x60 SPS PROJECT 26-04-2009 BioPelletes 08-03-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje nie lać cycle do wody. Na mój baniak 240l wlałem 50ml po włożeniu kulek i dzisiaj mam biało w akwarium. Odpieniacz cały czas nie wywala syfu. Dzisiaj zdarzyła się ciekawa rzecz w ciągu kilku minut Deltec wylał cały kubek zielonej wody i znowu siadł (w APFie kubek jest spory).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak Ci się będzie robiło - przeważnie po karmieniu. Chwilowy zryw a potem ciszaaaaaaa :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mija 7 dzień a odpieniacz nic nie pieni leży jak leżał nawet przy karmieniu


180x60x60 SPS PROJECT 26-04-2009 BioPelletes 08-03-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe bo u mnie po 72 godzinach się podniósł , ale jest bardzo wrazliwy. Prawdą jest też , że odpieniacz jest mocno przeskalowany , być może to ma jakiś wpływ.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w głównym wrócil juz do normy i cos tam odpienil....


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze brzmi to wszystko bardzo obiecująco... tylko ja nadal nie bardzo pojmuje gdzie się podziewa to całe NO3 i PO4 .... oby gdzieś się nie kumulowało by to oddać spotęgowane....


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie szamaja no3 i po4 a odpieniacz razem z tym co zjadly je out z systemu,chyba wyrazilem sie jasno.:)


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Temat zacząłem właśnie przeglądać - przyznam że pobieżnie - może coś ominąłem :)

Jeśli baketrie odżywiają się no3 i no4(szukałem informacji o takich szczepach bakterii - i przyznam niewiele znalazłem) - to po co peletki? Czy wiadomo coś na temat gatunków tych bakterii? Czy same pelety zawierają w sobie jakieś formy przetrwalnikowe tych bakterii?

O ile nitrobacter znamy wszyscy - to jednak warunki panujące w filtrze nie przemawiają do mnie - tego gatunku tam raczej na pewno nie ma. Więc co innego tam siedzi?

Wybaczcie - ale jak by ktoś mógł mi to po ludzku streścić. :)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na razie samo dobro. Odpieniacz zaczyna się podnosić ( poziom wody w komorze wrócił do normy ), woda ponownie kryształ i ciekawostka.... jako że zbiornik był po restarcie w niektórych miejscach miałem "trawnik zielony".

Od wczoraj glony są zdecydowanie w odwrocie ( bez żadnej mechanicznej ingerencji z mojej strony), jesli takie tępo zaniku się utrzyma to koło czwartku powinno wszytko zniknąć.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że węgla w takiej "przyswajalnej" formie? Ale w takim razie jaki jest ich udział w zbijaniu no3/po4? Czy te bakterie żywią się również węglem? - zapytam dokładniej może - jaka jest różnica pomiędzy TYM węglem z peletek a tym np. z zeostart? (poza prędkością uwalniania z pelet)?

Pytam całkowicie bez złośliwości - moja mama jest chemikiem-biologiem i starałem się do podpytać - i o ile w przemyśle związanym z oczyszczalniami ścieków znane są szczepy bakterii które zajmują się filtracją biologiczną(selektywną) to jednak wymagają dosyć specyficznych warunków do życia - których w akwarium na pewno nie odtworzymy.

Stąd nie chcę wyjść na ignoranta - i wolę dopytać :)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasada działania bio polimerów jest zblizona do metody zeovit , tyle że prostrza ponieważ odpada codzienny dozór filterka zeo. Polimery obmywane przez wodę uwalniaja związki wegla , co powoduje mnożenie bakteri nitryfikacyjnych . Te zaś są odpowiedzialne za redukcję NO3 i PO4 . Dokładnie tak samo działa vodka metode czy zeostart przy zeovicie.

Bakterie są motorem w każdym zbiorniku i to od ich populacji zależy jak szybko zbiornik dojrzewa i kiedy jest gotowy do zasiedlenia . Tak samo potem jak już zbiornik funkcjonuje stabilnie musimy zadbać aby filtracja była na odpowiednim poziomie czyli o bakterie (co ładnie nazywamy biologią zbiornika). Jesli równowaga biologiczna będzie zachowana wtedy zbiornik jest czysty i korale zdrowe. Dzięki polimerom utzymanie czystego zbiornika jest o wiele łatwiejsze ( po zasypaniu nie wymagają obsługi ) a róznica w porównaniu do innych metod zasadnicza tutaj możemy karmic do woli bez ryzyka załamania systemu ( czyli rówowagi biologicznej). Stąd moja decyzja o przejcie z zeo na polimery . Wreszcie mam mozliwość obfitego karmienia korali ,żeby miały jak w naturze utrzymując parametry NO3 i Po4 jak przy zeovicie. Poprostu moim zdaniem jrest to idealny produkt dla zbiorników morskich i dzięki niemu myslę że będzie wiele pieknych zbiorników. Zreszto produkt przetestowały oceanaria z pozytywnym rezultatem zanim polimery trafiły do prywatnych akwarystów co jest chyba wystarczająca argumentem że produkt działa i jest bezpieczny.

O swoich doswiadczeniach będziemy pisać w tym topicu na bieżąco i napewno będa pozytywne tak jak na forach amerykańskim czy kanadyjskim.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku to tak troche jak z LED-ami. Nie do konca wszytsko wiemy co jak tam porobiels ale wierzyles ze to jest to i popychales temat dalej. Testy zrobiles na swoim baniaku, przyrosty pokazales i to nie tylko Ty i poszlo wszystko do przodu. Roznica taka ze my dopiero testujemy:tongues i jak rozkminimy o co lata to beda opisy i miejmy nadzieje wyniki


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju

W żadnym wypadku nie jest moim celem krytykowanie peletów -zastanawiam sie jedynie na zasadą ich działania.

Oboje doskonale wiemy, że NIE MA produktów idealnych i nie MA CZARÓW w akwarystyce morskiej :)

Czasem niektóre produkty z biegu są 500% droższe tylko dla tego że są "do akwarystyki morskiej"

Wiem to jako sprzedawca i jako akwarysta... :)

Dlatego też próbowałem "rozrysować" sobie zasadę działania peletów - i o ile sposób powolnego działania(rozpuszczania) peletów jest dla mnie zrozumiały(kilkanaście lat temu już zajmowałem się produkcją nawozów o działaniu rozciągniętym nawet na pół roku - gdzie zawartość "kuleczki" rozpuszczała się powoli - tak najbardziej mnie zainteresowała tu sama metoda filtracji - a dokładniej redukcji NO3 i PO4.

Masz całkowitą rację - dostarczanie do zbiornika przyswajalnego węgla powoduje namnożenie populacji niemal WSZYSTKICH gatunków bakterii i efekt jest faktycznie zbliżony do dozowania C2H5OH(etanolu).

Jednak redukcja NO3 w tej sytuacji związana jest z "nadmiarowym"(nieproporcjonalnym do zapotrzebowania systemu - czyli produkcji NO3) namnożenia bakterii denitryfikacyjnych - które to zachowują się - przepraszam za porównanie - jak stado świń które rzucają się do jednego koryta.

W normalnych warunkach(brak "nawożenia" alkoholem, peletkami czy KZ) - z tego koryta, uzupełnianego w sposób ciągły wyżywią się 2 może 3 świnie - z czego ZAWSZE w korycie trochę będzie(pokarm uzupełniany na bieżąco - tak jak produkowane jest no3 na bieżąco). W przypadku dozowania w/w preparatów - stado świń "wcina" jedzenie migiem - i wyższa populacja jest nie do utrzymania w sposób ciągły - bez dodatkowego "dokarmiania".

Są tego plusy dodatnie i plusy ujemne(to było jedną z przyczyn kiedy odstawiłem zeo 1.5 roku temu) - bez dozowania system nie jest stabilny i - żeby było zabawniej - DOKARMIANIE w tej sytuacji JEST NIEZBĘDNE(nie koralowców - ale pośrednio związkami przemiany materii które utrzymują "wyższy stan" gotowości bakterii - w populacji zawyżonej - w stosunku do akwarium w którym dodatkowa suplementacja C jest nieobecna.

Dlatego też, jeśli producent podaje, że na peletkach pojawiają się kolonie usuwające bakterii usuwające NO3 - to pytam się z ciekaści - w jakim procesie i warunkach - skoro NA PEWNO nie jest to denitryfikacja i nie jest to gatunek Nitrobacter? W ogóle próbowałem rozpisać sobie wzór chemiczny w jaki sposób miałby nastąpić rozkład no3 w środowisku tlenowym - i nie potrafię tego zrozumieć( a to przecież nie może być nic skomplikowanego - ludzie przecież na księżycu wylądowali :)

Drugim nie dającym mi spokoju zagadnieniem jest absorpcja(?) PO4. I nie możemy tu porównać tej metody do KZ - gdzie związki organiczne usuwane są przez jonoselektywne zeolity na etapie związków amonowych - więc cykl biologiczny jest przerwany.

Może pytań dużo - ale nie sądzę żeby budowa peletów i zasada ich działania była tak skomplikowana - że aż niemożliwa do wytłumaczenia i zapisania w kilku zdaniach.

Chyba że jedyną funkcją peletów jest dawanie pokarmu w postaci węgla(oraz śladowych ilości węglanu wapnia?nie pamiętam)

Nie znam innej metody usuwania fosforanów z wody jak:

- absorpcja poprzez wkłady

- komory defosfotacji jak w oczyszczalniach typu ZBW-BOS-BG

- usuwanie na etapie związków amonowych

Dlatego ten temat mnie interesuje - przecież to nie jest nic specjalnie skomplikowanego :)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś i ja zacząłem przygodę z polimerami, na początek użyłem 1L w filtrze po zeo, pompa 1000L/h lekko przykręcona gdyż przy mocniejszym przepływie sporo polimerów zbiera się przy wylocie filtra zapychając go. Kulki bardzo szybko i energicznie poruszają się w filtrze. Wylot z filtra skierowany w stronę pompy odpieniacza. Chwilę po włożeniu biopellets odpieniacz oczywiście zdechł.

PICT8601.jpg

PICT8598.jpg

sorki za bałagan w sumpie ale jakoś nie mogę się przyłożyć żeby w nim posprzątać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245312 Grzegorz Dyzma :

Przemku to tak troche jak z LED-ami. Nie do konca wszytsko wiemy co jak tam porobiels ale wierzyles ze to jest to i popychales temat dalej. Testy zrobiles na swoim baniaku, przyrosty pokazales i to nie tylko Ty i poszlo wszystko do przodu. Roznica taka ze my dopiero testujemy:tongues i jak rozkminimy o co lata to beda opisy i miejmy nadzieje wyniki

Widzisz - ja ledów nie wymyśliłem. Ja ich nawet pierwszy nie użyłem jako światła w akwarystyce morskiej - zrobili to w USA 6 lat temu.

Różnica jest jakby znacząca - jak LED działa - każdy wie lub może się dowiedzieć z google.

W jaki sposób jest w nim wytwarzane światło - tak samo(wie lub google).

Czy uzyskujemy światło z żarnika czy led - jeśli długość fali jest taka sama - TO JEST TO SAMO światło, ta sama fala elektromangetyczna - tu nie ma czarów :)

Także to nie jest tak, że to ja wprowadziłem ledy na rynek - owszem, może w Polsce w jakimś niewielkim stopniu się do tego przyczyniłem - jednak było już wiele osób(i firm) przede mną.

:)

Chyba będe musiał samemu spróbować - może "prawda jest gdzieś tam"?

Czy ktoś moczył pelety w solance(dużo peletów - mało wody) - i jak wpływają na jej parametry?(przy założeniu że ruszają sie jak w filterku - i obcierają o siebie?)

I ostatnie pytanie - czy to że one się "rozpuszczają" - nie wynika w głównej mierze z faktu że "ocierają" się o siebie - w ten sposób ścierając się?


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedni przed uzyciem bio-pelety plukaja w RO, jeszcze inni w podgrznej RO a jeszcze inni w podgrznej solance i tak kazdy jeden strajkuje:googleye


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#245351 rafal19 :

(...) pompa 1000L/h lekko przykręcona gdyż przy mocniejszym przepływie sporo polimerów zbiera się przy wylocie filtra zapychając go(...)

Rafał za jakieś 2-3 dni będziesz mógł "rozkręcić" pompę - do tej pory kulki "napiją się wody " i nie będą startowały do góry.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógłby sprawdziź czy pelety nie są odrobine .. słodkie? :)

Zaczynam zastanawiać się czy to nie jakiś exo-biopolimer?Może coś jak polysacharyda?


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.