Skocz do zawartości
fal

Wyciąganie kolorów korali

Rekomendowane odpowiedzi

No ale rozumiem, że każdy ogląda te zdjęcia na tym samym monitorze. Oczywiście to nie jest temat postu, ale równie ciekawy, dla tego fajnie byłoby wydzielić dwa wątki.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o to chodzi że żółty na palecie barw jest blisko zielonego więc jakakolwiek dyskusja bez punktu odniesienia przy tak zróżnicowanym oświetleniu jakie mamy w akwariach może dać nam błędną interpretację.

Monitory mamy w miarę podobne, należy najpierw zadbać o źródło, monitor na końcu.

chciałem tylko wskazać że to co widzimy jest nie koniecznie tym czym jest, dyskusja o kolorach więc dobrze abyśmy mieli tego świadomość.

I faktycznie temat na osobną dyskusję bo jest złożony

Edytowane przez Coltrane (wyświetl historię edycji)

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko koral żółty pod jakimś wpływem zmienia kolor na kanarkowy lub szarozielony,, cielisty po przełożeniu z baniaka X do baniaka Y co jest tym czynnikiem powodującym przebarwienie ? zmiana sposoby odżywienia? Tylko czym wykarmić żółty koral aby pozostał żółty? Jakie parametry wody zmienić aby przywrócić mu żółtą formę. Taką ideę tematu wywnioskowałem z pierwszych postów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcecie rozmawiać o jakichkolwiek kolorach na podstawie zdjęć to niestety musi być punkt odniesienia inaczej to nie ma sensu!

Jeżeli nie ma sensu o tym rozprawiać to poco te cało kółko fotograficzne? Zamiast rozprawiać o suwakach w PS dajcie przykład co stosujecie aby zmienić wybarwienie koralki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko koral żółty pod jakimś wpływem zmienia kolor na kanarkowy lub szarozielony,, cielisty po przełożeniu z baniaka X do baniaka Y co jest tym czynnikiem powodującym przebarwienie ? zmiana sposoby odżywienia? Tylko czym wykarmić żółty koral aby pozostał żółty? Jakie parametry wody zmienić aby przywrócić mu żółtą formę. Taką ideę tematu wywnioskowałem z pierwszych postów.

Może to być nadmiar żelaza lub jodu. Tu masz fajny temat o tym: http://nano-reef.pl/...okowa-akwarium/

Co do fotografii, to ja staram się wrzucać zdjęcia bez obróbki, ale za to np. dwa w różnym świetle - tak jak je widzę. Czasami koral zmienia zupełnie barwę przy innym oświetleniu, dlatego trzeba brać poprawki na zdjęcia.

Edytowane przez 9866666 (wyświetl historię edycji)

Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro strzelę foty , bo już noc na pokładzie

????

Ja tam dalej jestem ciekaw i nic :thumbup::ninja:

W całym tym "szczelaniu sobie w kolano" chciałbym zwrócić uwagę, że na rafie, to zgoła inaczej wygląda.

Maciek :thumbup: :thumbup: :thumbup::clap: :clap: :clap:


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdjecie brawosa do niczego sie nie nadaje, bardzo niska rozpietosc tonalna, tak jakby przy edycji ktos dal wszystkie suwaki na max, ciezko nawet balans bieli ustawic, bo koral wychodzi fioletowo-rozowy a wiemy ze taki nie moze byc.

Zaraz, zaraz. Z całym szacunkiem bo widać, że wiedza z zakresu fotografii konkretna i ciężko dyskutować ale muszę dwa słowa sprostowania, gdyż zdanie powyżej, a raczej część dotycząca suwaków nie jest zgodna z rzeczywistością. Owszem zdjęcie fatalne, bo i takie miało być, o czym zresztą już nadmieniłem bo ostatnio z racji lenistwa focę telefonem, ale ostatni suwak z jakim miałem styczność to chyba tylko ten przy rozporku. Nigdy nie bawię się w jakikolwiek retusz. Robiąc ostatnio zdjęcia telefonem z absolutnie na zero wyłączonymi wodotryskami i wszystkimi funkcjami na auto obserwuję dokładnie ten efekt, o którym pisał wyżej Fox - gdy chcę zrobić fotkę konkretnego korala i na nim skupiam "uwagę aparatu" to wszystkie kolory na około korala są przekłamane i prześwietlone. Sam koral wychodzi w miarę prawidłowo. Podobnie jest z omawianym zdjęciem. Poniżej wstawiam jeszcze podobne zdjęcie tylko w szerszym kadrze i zrobione wyłącznie pod niebieskimi świetlówkami. Czy tutaj również wygląda to, jakby była trenowana ręczna zabawa, czy raczej jest to po prostu wpływ niebieskiego światła i niedostateczna umiejętność poradzenia sobie z tą kwestią aparatu?

9a62dg8s6f3j.jpg

Nie sposób się natomiast nie zgodzić z twierdzeniem, że porównywanie zdjęć korali z pod różnego oświetlenia i wykonywanych różnym sprzętem nie ma większego sensu. Może lepszym pomysłem byłoby po prostu pokazywanie przemiany korala w danym zbiorniku w czasie. Niezależnie od tego, jakie byłoby oświetlenie, aparat, czy samo jego ustawienie, nawet przy lekko przekłamanych kolorach byłoby przynajmniej widać, czy tendencja jest pozytywna, czy też zmierza to w złą stronę. Coś na zasadzie jak z moim początkowo przeczołganym hiacynthusem albo z sarmentosą poniżej (pierwsze zdjęcie to styczeń br. po zakupie od Seba, drugie miesiąc później). Oba zdjęcia również kiepskie, ale mimo to widać tendencję i w kierunku jakich kolorów to zmierza.

e1a4oi4q0btl.jpg

jq5smtsizxzb.jpg

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze faktycznie aparat w tak trudnym świetle jakie mamy sobie nie radzi z zakresem tonalnym dlatego tak to wyszło, nie pamietam jakie masz swiatlo led/t5/hqi Ciesze sie natomiast ze na problem jest zwrócona Wasza uwaga ;)

Sam sobie porobiłem sporo zdjeć każdego korala jakiego mam w akwa aby moc porównać za jakis czas przyrosty oraz kolor ;)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jakiś czas temu pokazywałam w swoim temacie zdjęcie 1 korala, w jednym akwarium, pod jednym światłem (widać, że ustawienia aparatu się zmieniały nieznacznie)

Taki też eksperyment proponowałam koledze Mixeer na początku ale nie wyszło.

Tu był dłuższy czas bo chyba 10 miesięcy od pierwszego do ostatniego zdjęcia no ale koral też zwiększył swoją objętość i wyszedł prawie ze zdechlaczka:)

gallery_14004_2363_378643.jpg

I w krótkiej wersji:

4591814_3823261_Beforeafter.jpg

@Coltrane

Wydaje mi się, że powinniśmy pokazywać korale tak jak widzą je nasze oczy w naszych akwariach (niestety albo i stety pod niebieskim światłem). Zdjęcie które przerabiałeś to mój hiacyntus - teraz jest jaśniejszy niż na oryginalnym zdjęciu Foxa bo go delikatnie rozjaśniłam ale nie jest aż tak blady jak pokazuje Twoje zdjęcie ale w każdym razie i tu i tu jest ładny :)

Wiele osób nie rozumie co to znaczy "Photoshop" i mam wrażenie, że ciągle brnie się w tym pisząc na forum "Moje zdjęcia są prosto z aparatu", "moje zdjęcia bez żadnej obróbki", "nie używamy photoshopa" - a co to znaczy?

Uwielbiam korale, fotografie i szanuję odbiorców moich zdjęć - nie mam aparatu który robi zdjęcia w RAW, mam ciemny obiektyw więc nad każdym zdjęciem pracuję aby pokazać dokładnie to co widzi moje oko. Zazwyczaj kończy się na kadrowaniu i zmniejszaniu do odpowiedniego rozmiaru.

Każdy aparat inaczej odwzorowywuje kolory, niektóre nasycają zdjęcia - inne nie łapią kolorów ale uważam, że warto pokazać dokładnie to co widzi oko i w tym dążę w moim fotografowaniu (oczywiście nie zawsze się to udaje) dlatego warto zanim wyda się o kimś opinie czy "podkręca" zdjęcia czy nie zobaczyć korala na własne oczy.

Pozdrawiam,

Debora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze faktycznie aparat w tak trudnym świetle jakie mamy sobie nie radzi z zakresem tonalnym dlatego tak to wyszło, nie pamietam jakie masz swiatlo led/t5/hqi Ciesze sie natomiast ze na problem jest zwrócona Wasza uwaga ;)

Sam sobie porobiłem sporo zdjeć każdego korala jakiego mam w akwa aby moc porównać za jakis czas przyrosty oraz kolor ;)

Dokładnie o to mi chodzi, o czym piszesz w ostatnim zdaniu. Odnośnie światła: no właśnie - mam T5, teoretycznie powinno być więc prosto fotografować przynajmniej w porównaniu do led, ale... z goła odmiennie będą wychodziły fotki, gdy ma się niebieskie i białe świetlówki przynajmniej pół na pół, a zupełnie inaczej, gdy ma się przewagę niebieskich tak jak właśnie u mnie. Przy kiepskim sprzęcie wychodzi wtedy takie właśnie "nico" jak prezentowane w poprzednim poście.

edit: pisząc "nico" nie chodzi mi oczywiście o to co pokazuje Debora, ale jeszcze post wcześniej.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się porównać kolorów koralowców na odległość po zdjęciu. Po drodze jest zbyt dużo zmiennych: inny typ oświetlenia, idąc dalej inny zestaw świetlówek czy ledów, różny sprzęt którym robione są zdjęcia, każdy aparat będzie inaczej odwzorowywał kolory, nawet przy takich samych parametrach ekspozycji. Jeżeli już mielibyśmy porównywać rzeczywiste kolory koralowców, to zdjęcia musiałby być robione w warunkach zbliżonych do światła słonecznego, ale wtedy korale nie będą wyglądały tak jak widzą je nasze oczy, ponieważ u nas jest znaczna przewaga światła niebieskiego, przez co widzimy korale w kolorach innych niż mają one w rzeczywistości. Eksperyment Debory, pokazałby jak mogłaby wyciągnąć kolor koralowca, ale po powrocie do właściciela, pod innym światłem wyglądałby już trochę inaczej.

Nie ma się co kłócić, który kolor jest najbardziej naj, każdemu może się podobać co innego.

A z tego co się orientuje to aparat jest w stanie złapać prawidłowy balans bieli do około 15000K, podczas gdy w naszych akwariach nawet pod t5 jest pewnie bliżej 20000K, a tak balans bieli można ustawić tylko w postprodukcji - lightroomie, czy innej wywoływarce.

Edytowane przez Jakuś (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Coltrane

Uwielbiam korale, fotografie i szanuję odbiorców moich zdjęć - nie mam aparatu który robi zdjęcia w RAW, mam ciemny obiektyw więc nad każdym zdjęciem pracuję aby pokazać dokładnie to co widzi moje oko. Zazwyczaj kończy się na kadrowaniu i zmniejszaniu do odpowiedniego rozmiaru.

Każdy aparat inaczej odwzorowywuje kolory, niektóre nasycają zdjęcia - inne nie łapią kolorów ale uważam, że warto pokazać dokładnie to co widzi oko i w tym dążę w moim fotografowaniu (oczywiście nie zawsze się to udaje) dlatego warto zanim wyda się o kimś opinie czy "podkręca" zdjęcia czy nie zobaczyć korala na własne oczy.

Pozdrawiam,

Debora

Przemiana pokazanego korala niesamowita;)

Prawde mowisz, pokazujmy jak widzimy. Jestes artystka i Twoje zwierzaczki to dzieła sztuki jak dla mnie!

Natomiast gdy juz wchodzimy w tematy troche naukowe których zamierzeniem jest ten wątek bo chcemy poznać efekty wplywu chemii i biologii na wygląd koralowców oraz porównywać wyniki to podstawą jest rzetelny, powtarzalny pomiar. Pomiarem jest zdjecie ktore chcemy pokazać, porównać z kolegą wiec fajnie zeby jego warunki byly możliwie podobne. Aparaty w trybie auto rożnie ustawiają WB i ciezko o powtarzalne zdjecia. Tylko o to mi chodzi ;)

Jezeli nasze swiatlo pomimo dominanty niebieskiego posiada wysokie Ra to mozemy pokazać korale takie jakimi są. Piasek na zdjęciach wyglada na niebieski ale taki nie jest, podobnie z koralami.

Na kolorowaniu korali sie nie znam, akwarium przy obecnych tutaj to tez raczej przedszkole ;)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnie światła: no właśnie - mam T5, teoretycznie powinno być więc prosto fotografować przynajmniej w porównaniu do led, ale... z goła odmiennie będą wychodziły fotki, gdy ma się niebieskie i białe świetlówki przynajmniej pół na pół, a zupełnie inaczej, gdy ma się przewagę niebieskich tak jak właśnie u mnie. .

Dlatego jezeli do takich celów bedziemy mieli chociażby szara karte za pare zł, wedle niej ustawimy balans bieli to bedziemy w dużym przybliżeniu mówili o tym samym ;)

Jakuś o to mi chodzi, ja mam żarnik 20000K o wysokim Ra>=90 wiec nawet lepiej niz najlepsza t5 w castoramie ( lepszej niz 865 nie widzialem) dlatego mając odniesienie WB moge pokazać korala na zdjeciu prawie jak w świetle pochmurnego dnia, odrzucając wiele niedoskonałości mojego swiatla, inni rowniez moga tak zrobic i mozemy sensownie porównywać zmiany w takich wartościowych wątkach.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez Coltrane (wyświetl historię edycji)

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Do tego musicie mieć jeszcze dwa takie same monitory ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś widziałem link do strony gdzie ładowało się zdjęcia korali, na podstawie których dostawało się informacje o kondycji korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@debora @damian07 czy jest szansa dowiedzieć się jak wg. was powinny wyglądać prawidłowo wybarwione montipory ?


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co sie orientuję to telefony mają dość słabe aparaty, często przejaskrawiają zdjęcia. Moje akwarium na forkach. Ztelefonu LG g3 wyglada super kolorowo. Niestety na żywo takich jaskrwości jest mniej. Porównywać można tylko profesjonalne zdjecia i robione w tej samej chwili tym samym aparatem w tym samym oswietleniu. Baa nawet korale zeby były obok siebie. Chyba ze mamy warunki laboratoryjne. Opisane technicznie parametrami. Piszę o fotkach z tel. bo ostatnio jest moda na dzybka fotkę z "koma".

MixEEr jak dla mnie to juz widzialem super wybarwione montipory. Pokazano tu je kilkukrotnie. A osoby, do których kierujesz pytanie zwyczajnie zabrneły w ślepy zaułek.

Ogólnie temat typu "Kto widział fajniejsza laskę na miescie" itp... Jakuś dobrze to ujął.

mobilnie

Edytowane przez karollo_c (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też chętnie bym zobaczył te petardy.

talerz_czerwony_mocno.jpg

Ja znalazłem u siebie na kompie buzka.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko co z tym piaskiem?

Pozdrawiam, Marek.

Edytowane przez Miklas (wyświetl historię edycji)

image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tylko fidżi purple na chwile wsadziłem od fali padło inaczej światło, zdjęcie 100% natura nic nie kręcone podobnie jak 99% innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przypadkiem balansu bieli nie ustawia się na białej kartce a nie na szarej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko co z tym piaskiem?

Pozdrawiam, Marek.

Samoa pink :baby:


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnią swoją uwagą o Photoshopie wywołałem niezamierzoną dyskusję o tym kto podkręca fotki,a kto nie. To nie było moją intencją. Uważam, że bez dobrego wywołania RAW nie wyjdzie dobre zdjęcie i to widać na ostatnim zdjęciu z fioletowo różowym piaskiem. Chodziło mi o poparcie kolegi Coltraine w jego sugestii aby balans bieli w zdjęciu ustawić na standardowym, jednakowym u każdego elemencie, raj, żeby można było porównać zdjęcia obiektywnie, ponieważ wywołując czy kręcąc suwakami w Photoshopie bez takiego punktu odniesienia nie da się zdjęć porównać.

Tak więc konkluzja, bez Photoshopa w morskim moim zdaniem się nie da, a zostawienie wyboru balans bieli komórce to jakaś porażka.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

Tak więc konkluzja, bez Photoshopa w morskim moim zdaniem się nie da, a zostawienie wyboru balans bieli komórce to jakaś porażka.

(...)

Błędna konkluzja. Powinno być: bez dobrego aparatu za kilka tyś PLN i umiejętności obróbki cyfrowej zdjęć nie jesteś w stanie pokazać swoich petard, nawet jeśli na żywo przewyższają wiele innych.

Tak samo zdjęcia robione od góry akwarium pokazują piękne "tipy", które normalnie ciężko zobaczyć patrząc przez szkło akwarium :baby:


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzętem za kilka tyś bez obróbki i tak nie zrobisz tego co widzą oczy. Moim zdaniem obróbka na kompie przynajmniej w zakresie balansu bieli jest konieczna.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.