Skocz do zawartości
lukasz.s4

Fitoplankton a rozkwit życia

Rekomendowane odpowiedzi

czyli jak po tych 7 dniach go rozcieńczymy i damy nawóz to on znowu wchodzi w faze "gwałtownego wzrostu"?

Biopon jest w płynie, daję pełną zakrętkę co kilka dni na 5 litrów hodowli.

Ta pełna zakrętka to rozumiem, że częściej niż te 7dni?


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jak po tych 7 dniach go rozcieńczymy i damy nawóz to on znowu wchodzi w faze "gwałtownego wzrostu"?

Teoretycznie tak, w zależności jaki mamy szczep fito (niektóre fazę wzrostu mają do 14 dni) i jak prowadzimy hodowlę - na jakim nawonie, oświetleniu, temperaturze, Ph itd.

Napisałem to jako ostrzerzenie, często czytam tekst w stylu: "wlałem nawóz, poczekam ze trzy dni aby fito go wchłonęło i mogę lać do baniaka". To nie tak, można się zdziwić. :o


8458_8701.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to cały wątek za mną :)

Troszkę się zamotałem i chciałbym się dowiedzieć czy po tych 7 dniach 3/4 hodowli zostanie zlane do flaszki i schowane do lodówki (bez światła i napowietrzania aby się już nie rozrastać) to wlewam sobie z tej odlanej porcji do baniaka tak? Do pozostałej 1/4 dolewam solanki z nawozem F2 i hoduje dalej z napowietrzaniem i oświetleniem. I tak powtarzam sobie cykl co tydzień. Czy to co mam w lodówce przez kolejne 7 dni zachowa swoje wartości odżywcze? (zakładam optymistyczny wariant że hodowla nie padnie)


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, w lodówce zachowuje wartości odzywcze(i resztki nawozu też)

Pamietaj tylko ze cykl 7 dniowy to orientacyjny termin.W zaleznosci od ilości swiatła, temperatury może sie wydłużać.(jak np w lodówce dązy do nieskończonosci :)


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak fito to moze i Rotifers. Moje fito osiagnelo stan apogeum wiec dzis zaczynam :ice:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, masz tak złe parametry(azotany i fosforany)i dobre (obecnośc mikroelementów),że moze robić za nawóz? ;)

Po drugie musiałaby być wysterylizowana. Wprowadzisz jakies bakterie, dino, cjano lub coś co się żywi glonem i padnie.

Gatunków morskich przydatnych glonów jest zaledwie kilkadziesiąt. Mam na myśli te, które dają sie łatwo hodować i są pożywne. Przy wodzie z podmian może być tak, że posiejsz szpinak, a wyrośnie Ci trawa.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, szybkie pytanie mam otóż, padła mi hodowla fito.. druga i myślę sobie, że może to dlatego, że słabo oświetlam. Trzymam butle na oknie i "świecę" światłem dziennym i w nocy doświetlam taka małą lampką z ikea 8 godzin. Jakiś czas temu widziałem tu na forum linki do taśm ledowych, ale takich krótkich… koledzy pisali, że owijają taka taśmą butlę i im się hoduje. Pamięta ktoś może jakie to są linki. Wpisuję na allegro różne konfiguracje i nic mi nie wychodzi. aaaa nie chcę takich 5 metrowych tylko krótkie z zasilaczem, że od razu do prądu się podłącza. Pamięta ktoś może plisss.

Dzięki, Hubert


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm no właśnie wydaje mi się, że ktoś tu pokazywał taką taśmę nie na metry z zasilaczem czarnym dołączonym :) chyba jakoś w cenie 15 - 20 pln to było...


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, szybkie pytanie mam otóż, padła mi hodowla fito.. druga i myślę sobie, że może to dlatego, że słabo oświetlam. Trzymam butle na oknie i "świecę" światłem dziennym i w nocy doświetlam taka małą lampką z ikea 8 godzin. Jakiś czas temu widziałem tu na forum linki do taśm ledowych, ale takich krótkich… koledzy pisali, że owijają taka taśmą butlę i im się hoduje. Pamięta ktoś może jakie to są linki. Wpisuję na allegro różne konfiguracje i nic mi nie wychodzi. aaaa nie chcę takich 5 metrowych tylko krótkie z zasilaczem, że od razu do prądu się podłącza. Pamięta ktoś może plisss.

Dzięki, Hubert

Taśmy ledowe i osprzęt kupowałem w sklepie pod adresem neonica.pl. Ja byłem u nich osobiście, ale prowadzą też sklep internetowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok dziękuję za pomoc chyba chodziło mi o to, znalazłem: http://allegro.pl/18-led-oswietlenie-***-akwarium-regulacja-30cm-i4827785449.html


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka barwe światła?


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leje ktoś fito dłuższy czas????


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie. Chciałbym maksymalnie zautomatyzować hodowdlę i dolewanie fito, i myślę nad automatycznym uzupełnianiem wody, wodą z akwa. Nadmiar wody z fito natomiast spływałby wówczas do akwa.

Wiem, że jest wtedy ryzyko zawleczenia zooplanktonu, który pożre fito. Ale czy jest jakiś filtr (wata ? sitko ?) który by zatrzymał takich niepożądanych gości ? Gdyby tak było hodowla fito, jej dolewanie byłaby całkowicie zautomatyzowana Dolana woda z akwa wyprze taką samą ilośc wody z fito. Oświetlenie i napowietrzanie działa automatycznie. Tylko nawóz musiałbym podawać ręcznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie. Chciałbym maksymalnie zautomatyzować hodowdlę i dolewanie fito, i myślę nad automatycznym uzupełnianiem wody, wodą z akwa. Nadmiar wody z fito natomiast spływałby wówczas do akwa.

Wiem, że jest wtedy ryzyko zawleczenia zooplanktonu, który pożre fito. Ale czy jest jakiś filtr (wata ? sitko ?) który by zatrzymał takich niepożądanych gości ? Gdyby tak było hodowla fito, jej dolewanie byłaby całkowicie zautomatyzowana Dolana woda z akwa wyprze taką samą ilośc wody z fito. Oświetlenie i napowietrzanie działa automatycznie. Tylko nawóz musiałbym podawać ręcznie.

Witam mam pytanie jakie gatunki można hodować w jednym pojemniku na zooplankton i czy w ogóle można jakieś pomieszać np lasonogi i wrotka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Jaki polecacie napowietrzacz ? Najważniejsze żeby byl cichy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz okropnie wkurzający awatar. więc nie wiem czy Ci odpowiedzieć

Masz okropnie wkurzający awatar. więc nie wiem czy Ci odpowiedzieć


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zawsze treściwie...

Co do tematu to drugi raz z rzędu zrobiły mi się gluty z fito. Podejrzewam bakterie. Można przed użyciem wypłukać wybielaczem butelkę, a później użyć środka na usunięcie chloru? Później oczywiście dobre przepłukanie wodą RO.

Nie wiem co jest grane z tym fito. Z różnych źródeł brałem i ten sam problem.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Niektóre bakterie żyją w symbiozie z fitoplanktonem. Inne mogą być niebezpieczne.

Nie umiesz go hodować - robisz coś źle. Trzeba zrobić odpowiedni roztwór, wysterylizować zbiornik i odpowiednio oświetlić. Oto cała filozofia.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz... Może coś robię źle. Powiedz mi więc, gdzie zrobiłem błąd.

Zakupiłem 100ml fito na ebayu. Przyszedł bardzo ładny i gęsty. Miało to być 5 zmieszanych gatunków (Isochrysis galbana [Tahitan strain], Tetraselmis suecica, Chaetocerous muelleri, Nannochloropsis oculata, Chlorella minutissima) - jak była naprawdę nie mam pojęcia. Wyskubałem litrową butelkę po soku. Dokładnie taką:

pack.jpg

Umyłem, wysuszyłem i wielokrotnie przepłukałem wodą RODI.

W międzyczasie przygotowałem solankę na soli ATM Hot Salt z zasolenie ~1.019-1.020.

Wlałem solankę dodałem kroplę F2 zgodnie z zalecanym dawkowaniem i wlałem fito.

Postawiłem na oknie w dobrze oświetlone miejsce przy samej szybie. Wpada tam dużo światła, ale nie bezpośrednio słońca, bo mieszkam w krainie deszczowców. Temperatura około 20*C. Dodatkowo częściowo oświetlane światłem z akwarium.

Do tego włożyłem rurkę z brzęczyka, żeby radośnie sobie bulgotał i mieszał zupę.

A ona po kilku dniach zaczęła jaśnieć i zaczęły się robić gluty.

Drugą próbę z inną kolonią z innego źródła zrobiłem z wynoszeniem zupy na daszek z tyłu domu. Bez napowietrzania w ciągu dnia, ale za to kręciłem zawartością kilka razy dziennie. Inny pojemnik.

Odpowiedz więc proszę co jest nie tak posiłkując się opisem. Chętnie również podam dodatkowe dane jeśli są potrzebne.

a) Coś w soli?

B) światło?

c) brak sterylizacji pojemnika przed użyciem ( o to spytałem w poprzednim poście)

d) skażony fito sprzedawany do użytku do akwarium, ale z dodatkiem uniemożliwiającym hodowlę (robi ktoś tak?)

e) coś w powietrzu?

f) syf na wężyku do napowietrzania, albo w pompce?

g) zła mieszanka fito. Może lepsza by była czysta Nannochloropsis

h) inne?

Łatwo się mówi jak samemu się problemów nie miało :) Więc który punkt sprawia, że nie umiem hodować fito?

Mam zamówioną następną porcję i mam zamiar ją teraz hodować w innej butli (3l po mineralnej) z innym wężykiem.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jak widać nie jest to takie proste. Tym bardziej jeśli za każdym razem chcesz wyhodować dobrej jakości fito. To jest jak z robieniem piwa albo ogórków kiszonych. Niby jest to proste - ale nie każdy umie to zrobić nawet jeśli ma w reku przepis.

Co to za f2 w którym masz tylko jeden roztwór? Jeśli to nawóz f2 to powinieneś mieć kilka roztworów. Po zmieszaniu niektórych składników nawozu f2 o takim stężeniu jak w przepisie straci ci się nierozpuszczalny osad...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.