Skocz do zawartości
ireck

Upały!!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jak radzicie sobie z 33 stopniami ciepła na dworze oczywiście Ci co nie mają chłodziarek? jak wkładam małe wiaderko do zamrażarki i pózniej mieszam w wiekszym wiadrze z woda z akwa i pomalutku wlewam do akwa!!! a w pokoju 28 od południa :nuke::wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Upały???

Przepraszam - ale gdzie?? :)

U nas dziś było 19 w porywach do 21 stopni..

Brrr..


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wiatraki

spodobalo mi sie ze ktos sobie solanke na lód mroził i dawał do sumpa


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko LEDy i nic mi nie grzeje.

Przemek u nas też dziś 30 C, jutro tak samo :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie dają radę same wiatraki w pokrywie. A że dom starego budownictwa to temperatura 24 stopnie max 25 w upały więc wiatraki utrzymują w akwa temp max 27 stopni :)


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na dworze 30, w domu 24, w akwa 24.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas od niedzieli powyżej 30 stopni (Opole) idzie sie wykonczyć spie na balkonie!! :thumbsup: a zimna woda w kranie ma chyba 24 stopnie :whistle:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Dzisiaj w Dublinie czujnik w samochodzie pokazywał mi 18,5 stopnia :) Nie dało się jechać bez włączenia klimy, masakra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja odpowiem pytaniem na pytanie, a jak ireck radzisz sobie z takimi temperaturami kiedy cię nie ma w domu ? przecież przed nagłymi skokami można się zabezpieczyć niskim kosztem - wentylatory + termostat odwrotny, ja tak mam i niepotrzebny lód i obecność w domu na czas upałów. Chyba nie chcesz powtórzyć historii Testera, wystarczył jeden dzień nieobecności i katastrofa gotowa, pomyśl o tym.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wentylatory!! w pokoju mam wieczorem 27 stopni a bez chłodziarki nie zejde poniżej 27 w akwa jak w pokoju jest tyle!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega chyba spał na fizyce, tu nie chodzi o różnice temperatur tylko o parowanie cieczy, może wyjaśni to ktoś kto ma talent pedagogiczny,bo ja to na belfra się nie nadaje :coffee:


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz tlumacze :)

Wentylatory musza dmuchac na powierzchnie wody. Chodzi o to ze czasteczki wody odrywajac sie od powierzchni wody zabieraja jej energie. A pamietajcie ze temperatura jest wprost proporcjonalna do energii drgan czasteczki. Dmuchajac na powierzchnie wody chlodzimy ja nie chlodnym strumieniem powietrza, a tym ze zwiekszamy parowanie.

Kazdy moze sobie zrobic test:

zamocz jedna reke w wodzie i otrzasnij. Nastepnie dmuchaj na obie rece? Mokra reka bedzie odczuwala ze jest zimniej :) Stad tez jak wyjdziemy z morza, wydaje nam sie ze powietrze jest chlodniejsze niz woda. Po prostu wiatr gwaltownie schladza nasze cialo :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester bardzo dobrze wytłumaczył to w skali mikro.

W skali makro jest tak:

Ciepło potrzebne do ogrzania 1 kg wody o 1 st. ~ 4,2*10^3 J/kg*K (w dżulach - jedn. energii)

Ciepło potrzebne do zmiany stanu skupienia 1 kg wody w parę (z ciekłego do gazowego) ~ 2,2*10^6 J/kg

Gdy nikt ciepła nie dostarcza (a nikt nie podgrzewa wody w akwa, żeby parowała, jedynie wiatraki ją do tego "zmuszają"), to ciepło jest pobierane z układu, czyli z powietrza i wody, przy czym należy zwrócić uwagę na to, że różnica pomiędzy 1 i 2 ciepłem to 3 rzędy wielkości, czyli parowanie jest ~ 1000 razy bardziej efektywne.

Jeżeli ciepło jest pobierane z wody, to tym samym woda zmniejsza swoją temperaturę.

Jeszcze dodam, że równie dobre jest wytłumaczenie Testera na cząsteczkach, jak i takie, ale pojedyncze cząsteczki parującej wody ciężko policzyć, dlatego do ilościowego opisu bardziej sprawdza się takie podejście. Po prostu łatwiej jest określić wynik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na swoim przykładzie - w mieszkaniu miałem ok. 26st. Pomimo zastosowania lampy LEDowej pompy (cyrkulacja, obiegowa i od filtra) grzały mi na tyle wodę, że temp. spokojnie rosła do ok. 27.5-28st.

Dałem 2 wiatraki 12cm średnicy i temperatura nie przekracza ustalonego progu (26.4st).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i ponoć można wentylatorami (kilkoma) obniżyć temperaturę max o 4 stopnie (gdzieś to wyczytałem) ja teraz stosuje wentylator biurkowy i też zdaje swój egzamin :)


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i ponoć można wentylatorami (kilkoma) obniżyć temperaturę max o 4 stopnie (gdzieś to wyczytałem) ja teraz stosuje wentylator biurkowy i też zdaje swój egzamin :)

Nie wiem dlaczego akurat o 4, a nie o 5 albo 3. Nie ma takiej określonej granicy. Wszystko zależy od tego, jakie mocne będą wentylatory, ile ich będzie i jak duże otoczenie akwarium będą owiewały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego akurat o 4, a nie o 5 albo 3. Nie ma takiej określonej granicy. Wszystko zależy od tego, jakie mocne będą wentylatory, ile ich będzie i jak duże otoczenie akwarium będą owiewały.

chodzi mi o to że potrafi schłodzić o max 4 stopnie czyli do 4 stopni w dół :) czyli równie dobrze może być mniej to już zależy od mocy jakiej będą wentylatory


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze jedna rzecz.

Jak wspomnialem wyzej wentylatory musza dmuchac na wode. Wtedy chlodzenie jest najbardziej efektywne poniewaz "wiatr" dodatkowo porywa czasteczki wody. W zamknietych zbiornikach typu np ReefMax (o ile pamietam) wentylatory sa ostawione tak ze wywiewaja na zewnatrz powietrze ogrzane przez lampy. To oczywiscie dziala ale tu raczej jest sytuacja ochrony przed dodatkowym ogrzaniem niz chlodzenie przez parowanie. Oczywiscie parowanie jest zwiekszone przeplywem powietrza nad woda jednak w przypadku RMów usuniecie uwiezionego ciepla jest priorytetem.

Dmuchanie wiatrakiem na szybe akwarium jest z kolei pozbawione sensu, chyba ze jest to zimne powietrze z klimatyzatora.

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mroże wode w "PETACH" i wkładam do sampa... działa choć jeszcze temp. nie przekroczyła u mnie 28 C ale przy mniejszych zbiornikach może to byc kłopotliwe, a i jeszcze sugeruje pozasłanie okien od rana...


1100 l. w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze jedna rzecz.

Jak wspomnialem wyzej wentylatory musza dmuchac na wode. Wtedy chlodzenie jest najbardziej efektywne poniewaz "wiatr" dodatkowo porywa czasteczki wody. W zamknietych zbiornikach typu np ReefMax (o ile pamietam) wentylatory sa ostawione tak ze wywiewaja na zewnatrz powietrze ogrzane przez lampy. To oczywiscie dziala ale tu raczej jest sytuacja ochrony przed dodatkowym ogrzaniem niz chlodzenie przez parowanie. Oczywiscie parowanie jest zwiekszone przeplywem powietrza nad woda jednak w przypadku RMów usuniecie uwiezionego ciepla jest priorytetem.

Dmuchanie wiatrakiem na szybe akwarium jest z kolei pozbawione sensu, chyba ze jest to zimne powietrze z klimatyzatora.

Pozdro

dodając w temacie:

jest jeszcze osobny wiatrak (nr 5), właśnie odpowiadający za chłodzenie wody - dmuchając w wodę wlatującą przez deszczownicę do panela (kto wyjął deszczownice ma gorsze chłodzenie).


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas też przez cały dzień było ponad 30 st. o 19 rozpoczęła się burza z gradobiciem, jakiego jeszcze Suche Beskidzka nie widziała.

Klika fotek tutaj https://picasaweb.go...11_08_25_burza#


-----------------

Przeszłość: 30 litrów, 54 litry

-----------------

AKTUALNIE: 160 litrów w obiegu (128l + 32l w sumpie),LED DIY, 4 blazny,1 pustelnik,4slimole, 15kg LR, różne miękasy, trochę twardych i niefoto ----------

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodając w temacie:

jest jeszcze osobny wiatrak (nr 5), właśnie odpowiadający za chłodzenie wody - dmuchając w wodę wlatującą przez deszczownicę do panela (kto wyjął deszczownice ma gorsze chłodzenie).

Nie zgodzę się, wyjęcie deszczownicy nie pogarsza chłodzenia, a wręcz je polepsza (przy założonym grzebieniu powietrze dmucha i wymusza parowanie z większej powierzchni wody).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się, wyjęcie deszczownicy nie pogarsza chłodzenia, a wręcz je polepsza (przy założonym grzebieniu powietrze dmucha i wymusza parowanie z większej powierzchni wody).

o! no to mamy polemike :)

moge tylko na sucho odpowiedzieć, że swój wywód biorę od tego ze deszczownica utrzymuje stałą bliską odległość od wiatraka, który smaga wodę wlatującą w dziurki. Bez deszczownicy odległość wody od wiatraka jest dużo większa/zmienna. Żeby jednak nie być betonem i mowić, że nie masz racji musiałbym porownac, zdjąć deszczownice jutro i sprawdzić jaka jest temp... no ale nie przewidze jaka jutro temp bedzie za oknem. Także nie pozostaje mi nic innego jak nie upierać sie przy swoim :) Pozdro!!!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.