Skocz do zawartości
LUK4344

Wspólny mianownik do powstania Dino

Przyczyny powstawania Dino  

120 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jak? posiadasz obsad? - mam/mia?em Dino

    • G?ównie koralowce mi?kkie
    • G?ównie koralowce twarde
    • Obsada koralowców mieszana
    • Tylko ryby
    • Obecnie walcz? z plag?
    • Zwalczy?em plag? nic nie robi?c
    • Zwalczy?em plag? poprzez stosowanie AlgeaX
    • Zwalczy?em plag? poprzez stosowanie innych preparatów
    • Zwalczy?em plag? poprzez zaciemnianie zbiornika
    • Zwalczy??m plag? poprzez odsysanie
    • Zwalczy?em plag? - inne
  2. 2. Rodzaj o?wietlenia

  3. 3. Czy przed pojawieniem si? plagi wprowadza?e? zmiany w obsadzie i technice akwarium

    • Wprowadzone zosta?y nowe ryby
    • Wprowadzone zosta?y nowe koralowce
    • Do?o?y?em ?yw? ska??
    • Dosypa?em ?ywy piasek
    • Zacz??em stosowa? suplementacj?
    • Zmienia?em elementy filtra osmotycznego
    • Zmienia?em rodzaj o?wietlenia
    • Zmienia?em uk?ad cyrkulacji
    • Zastosowa?em poch?aniacze na po4/no3 itp.
    • Profilaktycznie stosuj? absorber na krzemiany
    • Inne


Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ jak się okazuje problem Dino dotyka coraz więcej osób to pozwalam sobie umieścić ankietę, która może pomóc w znalezieniu wspólnego mianownika dla powastawania tej plagi.

Osoby któe już zwalczyły Dino a chcące wypełnić ankietę proszę żeby odpowiadały na pytania zgodnie ze stanem faktycznym w czasie kiedy plaga była u nich w zbiorniku.


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie dino pojawiło się po wsypaniu żywego piasku . Rozpoczęło się ponowne dojrzewanie wraz z polagą dino . Na szczęście szybko zareagowałem i dino zeszło i nie pojawiło się więcej .


3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak zareagowałeś?


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przydalaby sie odpowiedz samo przyszlo bo zdaza sie i tak.

Choc nie wiem czy u mnie powodem plagi nie byl zbyt czesto podmieniany wegiel aktywny.

Zaprzestalem podmian wody, odstawilem tygodniowa wymiane wegla, zaprzestalem uzywania suchych pokarmow, a samo karmienie ograniczylem do minimum prosto pod nos. Dalem na luz i pladze zielone swiatlo bez zadnych prob zwalczania oprocz odmuchiwania korali. Po trzech tygodniach wszystko oddesalem i wiecej sie nie pojawilo.

W drugim baniaku zaczelo sie sporadycznie gdy zaczalem dawac za duzo cukrow przy metodzie VSV. Ale czy wlasnie cukier byl powodem czy moze calkowite pozbycie sie PO4 przy No3 5-10 nie wiem. Zaczalem lac sama wodke i znowu spokoj


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie przyszło po podawaniu KV z koralenzuchta jak odstawiłem po dwu podmianach nie ma śladu


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ankiecie powinno byc opcja - "zaden z powyzszych" albo "inne"

Co do watku to wlasnie mnie uprzedziles bo tez chcialem zebrac wiedze nt dino w jednym watku.

U mnie zauwazylem kilka rzeczy ktore najprawdopodobniej wplynely na pojawienie sie dino i jak tylko je poprawilem zauwazylem wyrazne zmniejszenie populacji.

Od lutego leje wodke i do wrzesnia regularnie podawalem bakterie. We wrzesniu sie skonczyly i przestalem dodawac ale wodke lalem dalej. Druga sprawa to to ze zmienilem troche instalacje hydrauliczna przy odpieniaczu i nieopatrznie tak go zostawilem ze przez dwa tygodnie odpienil tylko centymetr scieku. I trzecia sprawa to cyrkulacja. Wyjalem dwie pompy z baniaka przez co mocno zmniejszylem cyrkulacje.

Tak jak pisalem wyzej naprawiajac te trzy rzeczy zauwazylem poprawe.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie dino pojawiło się, jak baniak miał jakieś pół roku. Poszło w cholerę po całkowitym zaciemnieniu zbiornika na 2-3 dni, a potem zwiększaniu światła o 1h dziennie.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodałem kilka opcji, trochę późno, ale kolejne osoby może coś wniosą.


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Mnie zaatakowało tydzień temu, na razie nie walczę i czekam aż samo pójdzie (chcę je zagłodzić).

Przyczyna? Wyjmowałem kawałki skały żeby tępić hydroidy wkrętarką i sporo detrytusu ze skał trafiło do wody, zrobiło się mleko. Następnego dnia opadło ale wszędzie zaczęło wychodzić Dino.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak zareagowałeś?

U mnie pomogło dodanie węgla i zaciemnienie na 3 dni , potem codziennie wydłużałem czas świecenia o 15 min , zacząłem od 3 h dziennie . Od tego czasu węgiel mam stale w obiegu , wymieniany co 3-4 tyg . Nie wiem która z wymienionych czynności pomogła , ale podziałało .


3967620a16878ca2.jpg

60x60x50+sump 57l ,30 kg LR , 10 kg LS, LED Hydra 52 hd+ 2xT5 , jebao cp 25, Deltec 1351 , New Jet 3000 Nowa bańka

Stara bańka - nie istnieje

http://nano-reef.pl/topic/82915-akwarium-4000-l-w-pracy/page__st__20#entry888530

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie dino pojawiło się przez brzydala... Molestował mi kolonię zoasów, one cały czas były pozamykane, po powiedzmy 2 tygodniach pojawił się w ich okolicy glutek i powoli mam ich coraz więcej ...


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po obecnych wynikach wychodzi na to że wszystko może być przyczyną. ja jestem pewien że u mnie przyczyną małego wysypu było za mało światła, za mało przepływu oraz marniejące zoa, tak jakby nie były w stanie się bronić przed oblepianiem.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie dino pojawiło się wraz z rozkładem dostarczonego przez moją Panią białka do zbiornika. Co do walki to walczyłem powodując zakwit phytoplanktonu i się udało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ra próbowałem zakwitu bakterii poprzez wsypanie łyżli cukru, efekt był taki że prawie podusiłem ryby, znacznie spdało pH ale dinosy na dwa dni ustąpiły i oczywiście powróciły


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem już dino w poprzednim małym akwa i w obecnym na samym początku. W obydwu przypadkach pomogła poprawa cyrkulacji bez jakichkolwiek innych zmian. Lekko też samo dino odsysałem wężykiem, a wodę wylewałem i uzupełniałem świeżą solanką. W zasadzie po poprawieniu cyrkulacji w miejscu występowania dino i jednokrotnym odessaniu problem znikał i już nie powracał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poltora roku jak mialem pierwsze to nigdy mnie nie dopadlo a no3 i po4 bylo wysokie lps tez sie podobalo mialem troche glonow w tamtym moze jakos wyciagaly ?


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z osób które miały/mają Dino stosował w czasie powstania plagi produkty Sachem Purigen i Phosguard, ja stosowałem oba jednocześnie i wiem że przyjanmniej jedna osoba ma dokładnie tą samą sytuaję.


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem dino wkur..... się i nie podmieniałem wody przed 5 miesięcy w sumie chciałem zrestartować zbiornik, dino samo odeszło.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Czy ktoś z osób które miały/mają Dino stosował w czasie powstania plagi produkty Sachem Purigen i Phosguard, ja stosowałem oba jednocześnie i wiem że przyjanmniej jedna osoba ma dokładnie tą samą sytuaję.

Ja stosuję Purigen i Phosguard i aktualnie po raz pierwszy mam Dino w baniaku.

Myślisz że jest związek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest nas już trzech


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Analizujac wiele watkow nt plag, glownie dino, okrzemki, cyjano i inne glony nasuwaja sie pewne wnioski. Otoz jesli do srodowiska bardzo oligotroficznego czyli ubogiego w substancje odzywcze (w naszym przypadku niewykrywalne PO4 i NO3) wprowadzimy pewna dawke nutrientow to pierwszymi organizmami ktore zaczna to srodowisko zasiedlac sa jednokomorkowe organizmy autotroficzne (samozywne) czyli glownie wspomniane wyzej plagi. Dopiero w drugiej kolejnosci pojawiaja sie pierwsi konsumenci lub organzmy samozywne ktore wypieraja plagi. Tak samo sie dzieje jesli zaburzymy istniejaca rownowage zdrowym zbiorniku wsrod poczatkowych ogniw lancucha pokarmowego np lejac chemie czy stosujac zbyt dlugo UVke. Nisze pokarmowa ktora do tej pory zasiedlaly organizmy jednokomorkowe (glony czy pierwotniaki) natychmiast zasiedlaja najprostsze autotrofy czyli wlasnie dino czy cyjano. Idac tym tropem na takie plagi mozemy liczyc glownie przy nowych zbiornikach ze swieza solanka albo w zbiornikach gdzie nastapilo zalamanie systemu na skutek np:

-zbyt duzej podmianki,

-stosowanej chemii

-skoku temperaturowego,

-wprowadzajac albo rezygujac z pewnych rozwiazan np pellety, wodka, cyrkulacja, swiatlo, odpieniacz

Dlaczego o tym pisze? W moim przypadku za obecna sytuacje z najazdem bruzdnic winie zbyt wysrubowane parametry wody oraz brak dozowania bakterii. Na skutek dozowania wodki od kilku miesiecy poziomy NO3 i PO4 mialem niewykrywalne. Do sierpnia lalem regularnie bakterie hagena. Butelke oproznilem wlasnie w sierpniu a nowej nie kupilem. Dino i cyjano (w niewielkim stopniu) zaczalo pojawiac sie na poczatku wrzesnia tam gdzie mogly byc potencjalne zrodla nutrientow czyli piasek oraz zakamarki skal z zalegajacym detrytusem. Potem coraz wiecej i wiecej.

U mnie na skutek zerowych poziomow NO3 i PO4 nowe bakterie sie nie namnazaly a stare wyginely. Ciagle dawkowanie wegla nie powodowalo dalszego rozwoju bakterii. Paradoksalnie to wlasnie dlugotrwale "idealne" wyniki i brak swiezych bakterii spowodowaly zaburzenie rownowagi ktore z powodzeniem wykorzystaly bruzdnice i sinice. Na potwierdzenie mojej teorii dodam ze od kilku dni leje bakterie i zmniejszona dawke wodki. W efekcie mam dino w odwrocie. Dodatkowo wspomagam sie zwiekszona cyrkulacja, odpieniaczem ustawionym na mokro i skroconym czasem swiecenia.

Amen


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

To wszystko co napisał Tester ma sens. U mnie to wszystko miało miejsce, zbyt duża podmianka po powrocie z wakacji, zaprzestanie lania VSV...

Myślę że trop z Purigenem i Phosguardem prowadzi donikąd bo zapewne 95% z nas stosuje absorbery.

up

Gość na reefcentral pisze, że Dino może być powodowane między innymi zerowym poziomem NO3 i żeby utrzymywać NO3 na poziomie 3-4.

Według testów Saliferta mam NO3 zero od miesiąca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo Bartku, Twoja wypowiedź wydaje się bardzo sensowna.

Ja dokończę jednak zaczętą kurację z AlgeaX (zostały mi 4 dawki) jednak na chwilę obecną nie widzę żeby ten preaprat działał, co prawda w porównaniu do zbiorników kolegów ilość Dino w moim zbiorniku jest śladowa to plaga wraca codziennie po zapaleniu światła i cofa się po zgaszeniu.


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem Dino jak prawie wszyscy.

Ja robie tak pudełko do żywicy, wata i przez kilka dni odsysam, woda z powrotem do akwarium, jednocześnie absorber Sery na silikaty. Po tygodniu podmiana i nowy absorber, u mnie zawsze pomaga.

Jeden mądry kolega kiedyś powiedział mi że wszystko co brązowe ma związek z okrzemkami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.