Skocz do zawartości
Pietrek

Zmiana w sumpie - refugium

Rekomendowane odpowiedzi

Mam SUMPa bez przegród, zmieniłem odpieniacz i z obecnym mógłbym się pokusić o dwie przegrody,

wydzielając w ten sposób miejsce na małe refugium w rozmierza 20 cm szerokie, 22 cm wysokie i 30 cm długie.

czy w zalanym zbiorniku można wkleić przegrody? Z czego je lepiej zrobić, ze szkła czy z plastiku?

no i czy jest sens bawić się w takie ~13 litrowe refugium w 128l zbiorniku? będę wdzięczy za wszelkie uwagi i rady,

zrobiłem taki projekt:

sumpu.th.jpg

Problem w tym, że nie mam doświadczenia w robieniu takich rzeczy i czy komory które zaplanowałem na odpieniacz i pompę wystarczą do prawidłowego funkcjonowania tych urządzeń oraz podstawowe pytanie, czy skoro sump jest już zalany i zbiornik pracuje, a wyjęcia sumpa wolałbym uniknąć, możliwe jest wklejenie tam szyb ? rozumiem, że musiałbym spuścić wodę i osuszyć miejsca klejenia, a na czas schnięcia sylikonu akwarystycznego wyłączyć całkowicie obieg.

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam

Piotr


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wkleić szyby zawsze możesz oczywiście bez wody,co do przegród to mogą być ale musisz sprawdzić czy zmieści się tam sprzęt i jedna uwaga co do wysokości drugiej szyby w środku czyli tej na 22cm daj mniej np.20 aby był spływ


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkleić możesz tez podobno do sumpa zalanego wodą, w aqua medic bądź w aqua magic (nie pamiętam) wspominali, że wkleić mi mogą przegrody używając takiego silikonu. Ile w tym prawdy nie wiem, popytaj.


Akwarium 150x50x55 412 L, sump 140 L, oświetlenie CRP Metis 3x100W, obieg NJ 4500, cyrkulacja 2xAquael 10000, pienidło TS1060

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Albo jako przegródek możesz użyć zwykłych kratek takich jak pod skałę się wkłada. I wrzucić tam jakiegoś glona.

Ale ja dałbym sobie spokój z refugium, zwłaszcza takim małym, efekty nie warte prądu na oświetlanie tego (lepiej puścić ten prąd w reaktorek z adsorberem PO4/NO3).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z kapitanem. Skórka nie warta wyprawki.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys kombinowalem z wstawieniem przegrody na " lekki wcisk" Prowizorka polegala to na tym ze krawedzie docietej szybki obkladam nacietym wezykiem od napowterzania. Dla zapewniena wiekszej stabilnosci po bokach szly przyzsawki. Niestety po pewnym czasie wezyk i przyssawki parcialy i cala prowizorka sie sypala. Gdybym teaz mial robic przegrody wkleilbym sobie plastikowe listwy ( prowadnice do szyb)

http://http://www.google.pl/search?q=prowadnice+do+szyb&hl=pl&prmd=imvnsfd&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=nEAQT9mtDMyOswbYpYQN&sqi=2&ved=0CEMQsAQ&biw=1600&bih=739

Zadna przegroda nie idzie na stale wiec pozniejsze modyfikacje czy czysczeie ciasnego sumpa nie stanowi problemu. Poziom wody w komorze odpejacza moge sobie regulowac wstawijac lub wujmujac koleje paski szyb.

Osusz sumpa i wklej przegrody lub listwy. Do akwarium daj napowietrzanie lub skieruj pompy na powierzchnie wody. Przez 2 dni nic sie nie stanie. Nie wiem jaka masz obiegowke i jak gleboki jest sump, ale wydaje sie ze ewentualnre babelkii odpieniacza wygina po drodze. Ostatnio mozna zaobserwac co raz wiecej uproszczonych sumpow bez tych wszystkich dodatkowych przegrod zabierajacych miejsce. To juz wedle uznania. Komora refugium napewno sie przyda jak nie na glony to na filtr fluizacyjny.

Jak na takie male akwa bedzie robic robote


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile osób tyle pomysłów :) Na razie refugium vs. bez 3:3

Grzegorz świetny pomysł z tymi prowadnicami do szyb, pomysł mi się bardzo podoba.

kapitan

adsorbery PO4/NO3 mam

ejerzyk

dzięki poczytam :)

właśnie podstawowym problemem dla mnie jest kwestia czy takie małe refugium coś da, bo właściwie kasę którą

na to przeznaczę mogę wydać na np. filtr fluizacyjny i kulki do niego i jeśli wyjdzie na to samo to

właściwie dam sobie spokój. Mam absorbery problem w tym, że wiszą na krawędzi sumpa i jakoś specjalnie nie są w

szybkim prądzie wody, myślałem o tym, ze gdyby był przelew to ustawiłbym je pod przelewem

i z góry lała by się na nie woda.

Pozdrawiam

Piotr


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Odpuść to refugium, kup filtr. Ja używałem Rowa Phos w skarpecie w pudełku przelewowym, potem w sumpie przy spływie. I ledwo działało, z 0,16 zbiło mi fosforany lekko poniżej, ale było więcej niż 0,10. Kupiłem filtr, przełożyłem tam tą samą Rowę. Dwa dni później pomiar PO4 - zero :) Trochę drastycznie zadziałało, ale różnicy w działaniu nie dało się przeoczyć. W skarpecie adsorber wisiał dwa tygodnie i jego działanie pozostawiało sporo do życzenia (myślałem o jego wymianie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W brew pozorom nawet male refugium jest w stanie zapobiegac nocnym spadkaa pH. Tutaj stanowi 10% zbiornika glownego. Roczny koszt oswietlenia takiego refugium to jakies 80-90zl. Teraz pytanie ile kosztuje pompa, filterek i adsorber ROWA. Mnogosc zycia i przyjemnosc z ogldania co dzieje sie w refugium nieporownywalna do tego co dzieje sie w filterku.

Pietrek najwazniejsze zebys poznal opcje, sprobowoal i dostosowal pod siebie wedle uznania gdzyz nie neguje ze absorbery czy kulki sa zle.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego refugium to bardzo fajna sprawa dość mocno stablizuje zbiornik i potwierdzam ilość kiełży i innego robactwa w sumpie drastycznie rośnie a to ogromny + , koszty startowe prawie zero bo oprawa + żarówka to około 20-35 zł zależy co wybierzesz. PS Najlepsze są philipsy inne nie robią szału. :whistle:


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spodobał mi się ten pomysł z tymi prowadnicami, ale pytanie, czym to przykleić ? Gdzieś kiedyś wyczytałem że np spienione PCV nie idzie przykleić silikonem do szyby i tak to mi utkwiło w głowie.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam refulgium od początku glony rosły powoli teraz mam szybki wzrost (większa obsada) a azotany i fosforany niewykrywalne dlatego ja jestem za refulgium bo jest to metoda naturalna i dość dobrze się sprawdza, że nie wspomnę o tym że pośród glonów żyje mnóstwo zwierząt


akwarium: 300 litrów + 70 litrów sump, 65 kg LS, oświetlenie 8x54W, odpieniacz turbo 1000

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jednak chyba decyzja zapadła i będzie refugium. Koledzy napiszcie mi tylko jaki procent wody z waszego całego obiegu zajmuje refugium? czy moje 10-12% to nie za mało?

waldit1 o jakiego typu żarówkach z philipsa piszesz? myślałem o lampce z Aquael'a http://allegro.pl/oswietlenie-lampa-decolight-9w-aquael-i2018187321.html z żarówka 6500K 9W, albo ledowy zamiennik: http://www.aquael.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=353&Itemid=403〈=pl tą pierwszą akurat mam bo doświetlałem nią małą kostkę.


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja ostatnio popelnilem pewien experyment poniewaz zastanawiam sie czy refugium jako pochlaniacz nutrientow to nie kolejny mit. Nie mowie ze nie dziala i rowniez nie twierdze ze nie daje "jakichstam" korzysci ale wydajnosc takiego filtra w ogolnie panujacym przekonaniu jest chyba przesadzona.

Otoz posiadam spory "krzak" glonu Halimeda copiosa oraz Caulerpa racemosa. Halimeda rosla mi jak glupia w glownym tanku i dopóki byla mala pelnila funkcje ozdobna. Jednak na skutek dawkowania Ca zaczela rozrastac sie do ogromnych rozmiarow. Postanowilem zalozyc dla niej osobne akwarium 50L. Zbiornik postawiony bez piasku, na wodzie z podmianki z duzego akwa. Do niego wsadzilem jedna skalke na ktorej rosla Halimeda i z dwie pelne garscie Caulerpy i dodatkowo kilka czystych skalek z sumpa. Swiatlo ledowe 15W w cyklu 12/12h. Obietosciowo oba glony wypelniaja okolo 40% akwarium. Do akwarium trafila rowniez mala skalka lekko porosnieta zielonym glonami wlosowatymi. Jako ze woda byla "za czysta" doprawilem ja do NO3 =15mg/l i PO4 0.20mg/l. Ca pozostalo na poziomie 440mg/l. Wyjechalem na 3 tygodniowy urlop.

Po trzech tygodniach optycznie glony sie powiekszyly chociaz nie moge sie upierac bo roznica byla niewielka. Oba glony maja zywy zielony kolor i sa ogolnie bardzo dobrej kondycji. Widac ze przez trzy tygodnie nie glodowaly. Natomiast testowe glony wlosowate zwiekrzyly swoja objetosc przynajmniej dziesieciokrotnie. Skalka wyglada jak glowa topielca z falujacymi wlosami :)

Wyniki otrzymalem nastepujace :

NO3 10mg/l

PO4 0.20mg/l

Ca 400mg/l

Akwarium nie ma prawie w ogole "nowych" glonow wlosowatych i jest niewielki zielonkawy nalot na szybach oraz kilkadziesiat zielonych glonow wapiennych wielkosci od 2 do 15 mm. W akwarium jest mnostwo Isopoda i z dwie setki rozgwiazd z rodzaju Asterina. Dno jest czyste bez zalegajacego widocznego detrytusu.

Zdaje sobie sprawe ze Halimeda nie jest idealnym glonem do refugium zwlaszcza jesli w akwarium trzymamy SPSy i LPSy.

Jednak w przypadku mojego eksperymentu nie ma to znaczenia poniewaz zbiornik testowy jest samodzielny. Na potrzeby eksperymentu postawilem teze zgodnie z ogolnie panujacm przekonaniem ze oba glony powinny skonsumowac NO3 i PO4

Trzytygodniowy spadek Ca swiadczy o jego konsumpcji. Z oczywistych wzgledow przyjmuje ze za spadek Ca odpowiada Halimeda jako ze jest to glon kalcyfikujacy. Spadek Ca swiadczy o wzroscie glonu jednak niewielki spadek stezen nutrientow swaidczy o ich niewielkiej konsumpcji. A to z kolei swiadczy ze wydajnosc mojego "refugium" jest nieoplacalna.

Mozliwe wnioski:

- Instytucja "refugium" jest przereklamowana.

- Caulerpa i Halimeda maja znikomy pobor NO3 i PO4 i dlatego nie nadaja sie do refugium ewentualnie ich ilosc byla niewystarczajaca

- Obumierajace organizmy (skorupiaki? czesci glonow?) produkowaly nutrienty ktore zostaly pochloniete przez glony

-

-

Niestety nie pomyslalem zeby robic zdjecie z poczatku testu mam natomiast dwie foty z zakonczenia

gallery_10763_1843_38762.jpg

gallery_10763_1843_51828.jpg

Pozdrawiam

Tester


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Instytucja "refugium" jest przereklamowana." AMEN - tez jestem tego zdania.

Wiele więcej uzyskam dawkując 4 krotnie zmniejszoną dawke Zeostart.


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm, zrobienie refugium będzie mnie kosztować: szyby 30zł, sylikon akwarystyczny mam (9zł), lampa 40zł. razem wychodzi 79zł + koszta glonów które już mam, więc całość zamknęła by się w 150zł.

Gdybym zdecydował się na biopelletki filtr to 200zł pompa 100zł wkład palletek 0,5l 130 zł razem wychodzi 430zł, a zużycie prądu porównywalne.

Na chwilę obecną zdecyduje się na ta pierwszą wersję :) popatrzę, poobserwuję, zdam na pewno relację na forum czy działa czy nie, jeśli nie to zawszę mogę zmienić funkcje nowej komory w SUMPie i zamontować tam filtry przepływowe.

Pozdrawiam

Piotr


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego czemu takie drogie szyby ?? góra 10 chyba że szklarz strasznie pazerny. Ja stosuje żarówki 6000k zwykłe energo oszczędne 2*17W oświetla dwie komory w sumie 40*30 ja święce 24h na dobę ale słyszałem zdania podzielone albo 24 albo 16 godzin na dobe :whistle:

Edit

wszystko zależy co to refugium ma robić czy stabilizować czy hodować rogacizne w sumpie czy jeszcze co innego


gallus in suo sterquilinio plurimum potest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zrobiony filtr glonowy z pewnością ma sens, z tego co widzę w krajowych warunkach jest traktowany raczej jako dodatek - urozmaicenie sumpa, zwykle niewielki i niezbyt mocno oświetlony.


Keep an open mind, but not so open that your brain falls out

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester, nie wiem jak rosną Twoje glony, ale ja używam spagetti czyli najszybciej rosnące ziele i mam świetne wyniki. Jak do swojego sumpa zamontowałem halogen LED 20W tuż obok szyby, to spagetti w kilka dni z małego kłębka wypełniło cały zbiornik. Tyle, że tak wyjałowiło wodę, że glon zaczął bieleć, pewnie jakieś mikro np. żelazo się skończyło (w 400 litrowym systemie!!!) bo azot i fosfor nadal jest. Musiałem zmniejszyć czas naświetlania i powiesić wyżej halogena.

A na marginesie, azot to 3% masy rośliny więc aby usunąć azotany o stężeniu 10mg/litr ze 100 litrowego zbiorika, przyrost glonu powinien wynosić 33 gramy. U mnie taka ilość makroglonu jest produkowana przez refugium w ciągu 3 dni(przy oświetleniu 1800 lumenów na ok. 15 litów wypełnionego glonem sumpa). Jest to odpowiednik 2,6 Wata/litr wody skoncentrowanego światła, bo Ledy na odbłyśnikach liczą sie 2x w stosunku do świetlówek T5.

Na fotce (ze zjazdu małopolskich morszczaków zresztą) widać mojego sumpa obok akwarium. Jajk dla mnie refugium działa super a wódki nie leję do akwarium tylko do kieliszka. Pozdrawiam

post-11401-0-90706600-1326597996_thumb.jpg


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego czemu takie drogie szyby ?? góra 10

hm, za cztery szyby w wymiarze około 20x30 cm (różnią się wielością tak jak w projekcie) z oszlifowaniem boków zażyczył sobie 15zł za jedną, długo negocjowaliśmy i skończyło się na 30-40zł za wszystko, właściwie nie wiem czy to dużo. W Szczecinie ceny u szklarzy są bardzo różne, kiedyś chciałem zrobić SUMP na zamówienie i za taki sam projekt 70 litrowego zbiornika z trzeba komorami jeden policzył mi 370zł drugi 200zł ;/ wtedy zdecydowałem ze kupie za 49zł zbiornik i sam coś pokombinuje.


175L w obiegu, odpieniacz TUNZE DOC Skimmer 9410, NJ2300, Pacific Sun 90W + 2x24W ATI, VorTech10, Biopellets, małe refugium + 8W LED, pełny Balling, miękkie, LPS i łatwe SPSy

4117_4119.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro chcesz filtracji glonowej, to rozważ zainstalowanie Algascrubber. Różne miałem wpadki w ciągu roku, ale nie powiem nic złego na funkcjonowanie tego filtra. Bywa, że karmię do 4 kostek, i od miesięcy mam PO4<0,03 a NO3 2 - 2,5 (Salifert).



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że refugium i filtr glonowy tak na prawdę to dwie różne rzeczy, chociażby z samej definicji.

Refugium to po prostu takie schronisko, bezpieczne miejsce, co nie znaczy że trzyma się w nim bezpieczne żyjątka. To miejsce ma służyć do odizolowania glonów, ryb krabów, krewetek i wszelkiej maśći żywych organizmów, które w bezpośrednim kontakcie najczęściej doprowadząją do eksterminacji jednego z nich. W refugium możemy trzmać na przykład rzadkie gatunki brunatnic, które w głównym zbiorniku stałyby się przysmakiem dla większości pokolcowatych razem z krewetką modliszkowatą, która w zbiorniku głównym zrobiła by spustoszenie w obsadzie bezkręgowców. Oba te organizmy w refugium będą sobie obojętne i będą egzystować obok siebie. Z tego przykładu widać że refugium służy nie tylko ochronie bezbronnych, ale też izolacji agresywnych gatunków.

Natomiast filtr glonowy to zbiornik lub konstrukcja (Algaescrubber to też filtr glonowy), w którym hodujemy glony, najczęściej jednogatunkowe, w ściśle określonym celu - redukcji azotanów i fosforanów. Do filtra glonowego dobiera się takie glony, które powodują jak największy przyrost biomasy, co wymaga częstej kontroli parametrów i przycinania / usuwania nadmiaru glonów. W filtrze glonowym często dochodzi do "ekplozji" życia w skali mikro (lasonogi, kiełże itp.), co można potraktować po części też jako refugium, ale tylko dla tych organizmów.

Na forach wiele osób traktuje iż refugium = filtr glonowy. Wg mnie to błąd, bo chyba nikt zamiennie nie nazwie algaescrubbera refugium. :)

Wg mnie nie sposób przeceniać wartość jednego i drugiego. Oba stanowią dobre urozmaicenie systemu, a na pewno chociaż po części właściwie pielęgnowane przyczynią się do zwiększenia jego stabilności.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ktorzy tutaj piasali:

Z racji ze to dyskusja o instalacji refugium w sumpie a zrobiliscie pogaduchy o Vodka Methode, Wasza rozmowa zostala przeniesiona do stosownego watku.

Czymajta sie tematowwelcome.gif

http://nano-reef.pl/...post__p__429789

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.