Skocz do zawartości
VDR

Acropory - wyprowadzanie z brazu :)

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, ze lubie eksperymentowac do mojego baniaka trafilo dwie szczepki, ktore kiedys byly pieknymi koralami dzisiaj raczej sa koloru brazowego. Wzialem je glownie ze wzgledu na chec zdobycia doswiadczenia w przywracaniu im dawnego blasku. Jakas wstepna teorie na temat brazowienia korali posiadam, ale moze ten watek bedzie przyczynkiem do tego aby wyjasnic dlaczego korale brazowieja. Od tych najprostszych argumentow do tych najbardziej zaawansowanych. No i jak wyprowadzac korale do pieknych kolorow. Koledzy i kolezanki - macie okazje aby sie wypowiedziec w watku typowo morskim :)

Fotki szczepek wieczorkiem ;]


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głównie to czasu trzeba, czasu i dobrych warunków, niskie PO4 i NO3, bliskie niewykrywalnym poziomom i do tego dobre, silne światło, do tego cierpliwość, efekty przyjdą same, choć w niektórych przypadkach trwa to baaaardzo długo. Z moich obserwacji wynika też że ważne jest karmienie, bo zmiana koloru następuje zazwyczaj wraz ze wzrostem, a ten ruszy dopiero jak będziesz karmił, w innym przypadku koralowiec żeby przeżyć, będzie trzymał dużo zooksantelli a to brązy.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

he he seb myslalem ze dasz popisowy wyklad :) Stac Cie na wiecej w koncu Twoje szczepkarium zabija kolorami :harhar:

Podziele sie posiadana wiedza (raczej teoretyczna - bo zbyt duzo SPSow nie mam)

Ogolnie rzecz biorac potrzebujemy spelnic trzy warunki:

-Swiatlo

-Parametry wody

-Plankton

Korale SPSy do przezycia nie potrzebuja super jakosci wody ani super mocnego swiatla. Jednak wtedy nie beda cieszyly nas bajkowymi kolorami. Calosc energi potrzebnej do przezyca beda czerpac z zooksantelli zamieszukjacych ich egzoderme. Ze wzgledu na niski poziom swiatla i dostepnosc nutrientow niedobor swiatla beda kompensowaly zwiekszona iloscia zooksantelli. To z kolei powoduje charakterystyczny burobrazowy kolor korala. Jesli jednak zaczniemy pracowac nad jakoscia wody (zerowa wartosc nutrientow plus odpowiednie mikroelementy) plus zwiekszymy ilosc i jakosc swiatla okaze sie ze koral nie potrzebuje duzej ilosci zooksantelli i zacznie sie ich pozbywac okazujac stopniowo naturalny kolor tkanki.

Ostatnio dzieki uprzejmosci jednego z forumowiczow przeczytalem obszerny artykul na temat karmienia korali. Okazuje sie ze samo swiatlo zaspokoi tylko podstawowe potrzeby zywieniowe korala a reszte substratu spozywczego SPSy czerpia z odpowiedniego planktonu. O ile odzywianie autotroficzne odpowiada za podstawowy metabolizm i kolor o tyle odzywianie heterotroficzne odpowiada za wzrost korala.

Pozdrawiam


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny temat, może uda mi się zdobyc taką szczepkę to też poeksperymentuję,

Stawiam na:

- mocne swiatło - szczepka jak najwyżej i bezpośrednio pod lampą

- wyśrubowane parametry - niskie NO3 i PO4

- impuls dla korala związany ze zmianą otoczenia (parametry wody, światełko, odżywianie, cyrkulacja)

he he seb myslalem ze dasz popisowy wyklad :) Stac Cie na wiecej w koncu Twoje szczepkarium zabija kolorami :harhar:

Tester - chyba nie widziałeś jego baniaka ostatnio - syf kiła i mogiła

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy jest dokładnie tak jak napisałem, ni mniej ni więcej :) A możecie mi wierzyć że kiedy kolorki wychodzą z brązowych badyli, to jest jeden z najpiękniejszych momentów w życiu akwarysty, mogę się pochwalić i z tego jestem akurat dumny, że większość moich korali, olbrzymia większość pochodzi z takich właśnie brązowych badyli:) VDR, nie zauważysz tego jak nie będziesz robił zdjęć.

Pozdrawiam

seb

edit. nooo, teraz to mam plantację wszystkiego, wszelkie dino, cyjano w różnych kolorach, glony zielone, brązowe i różne inne, przysiągłem sobie i baniakowi, od teraz zero więcej eksperymentów :rambo:


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cicho nowicjusz zadaje pytanie:

Czy po wybarwieniu korala mozna zmniejszyc ilosc swiatla z racji tego ze koral pozbyl sie zooksanteli? czy swiatlo jest potrzebne do jeszcze czegos? Np kacyfikacja.

Z tego co zauwazylem niektorzy pakuja HQI zeby byly przysrosty , a potem wybarwiaja juz pod swietlowkami.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ile poziom swiatla nie spadnie ponizej optimum to nie nastapi ponowne wchalnianie zooxantelli. Natomiast co do kalcyfikacji to wedlug holenderskiego biologa Tima Wijgerde SPSy dokarmiane heterotroficznie maja miedzy innymi:

- 60% wiekszy przyrost macierzy organicznej - rowniez w nocy

- dwukrotnie przyspieszona kalcyfikacje - rowniez w nocy

- dwukrotnie zwiekszone tempo fotosyntezy

od korali SPS dokarmianych samym swiatlem.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do eksperymentu sklonila mnie pewna szczepka, ktora przywiozlem od jednego z kolegow - miala blizej nieokreslone kolory ;) Dosc szybko zaczela oblewac podstawke i dosc szybko zazielenily sie tipy. Obecnie obserwuje ze brazy powoli zaczynaja zanikac a zaczynaja przewazac zielenie. Wrzucilbym zdjecia tej szczepki po przywiezieniu ale jak na zlosc polecial mi dysk w tak perfidny sposob, ze nie udalo sie odzyskac zadnych danych. Mam niestety fotki tylko z dzisiaj :/ Ale Seb ma racje to fajne uczucie kiedy widzisz jak cos sie zmienia - choc akurat nie wiem czy w przypadku tej szczepki na lepsze ;) Bo wlasciwie nie wiadomo jak ona powinna wygladac.

Fajnie, ze sie ruszylo w watku :) To zeby troche rozbudowac watek - tak w uproszczeniu mozemy powiedziec - za malo swiatla - kolory ida w braz bo potrzebuja zooxantelli. Wydawalo by sie, ze zwiekszenie ilosci swiatla spowoduje, ze koral sie ich pozbedzie i bedzie cieszyc nasze oko. Ale wiemy, ze nie do konca tak jest. Ale co jeszcze moze miec wplyw ? Przedawkowanie mikroelementow ? aminokwasow ? Co sie dzieje wtedy z koralem ? Co gdy NO3 jest podwyzszone albo fosforwany ? Dlaczego kolory znikaja ? :)

Ktos ma jakas teorie ? :)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zooxantelle to glony. A dokladniej glony nalezace do grupy Dinoflagellata (nomen omen :)) do gatunku Symbiodinium sp. A jak kazde glony, zooxantelle potrzebuja do zycia m.in. NO3 i PO4. To powoduje ich rozrost i... brazowienie tkanki korala.

Ciekawostka, choc moze nie dla wszystkich bedzie fakt ze nie tylko korale wspolpracuja z zooksantellami. Rowniez niektore slimaki i malze korzystaja z obecnosci Symbiodinium sp.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no świetnie ale czy poza NO3 i PO4 dowalenie jakiś składników wzbudza zmiany kolorów?

Dlaczego "dopalanie" Grotechem, KZ, i innymi u jednych powoduje przepiękne kolory a u innych bury, brąz... i inne dziwne zjawiska? Oczywiście zakładając, że poziomy NO3 i PO4 są niskie w obydwu zbiornikach.

no i jeszcze jedno z mojego niedługiego SPS'owego stażu mam taką sytuację:

- jak acropory mam jasne i fajnie wybarwione, to montipory głodują i są blade, cienkie, nie polipują

- jak dopaliłem fito, zeo i KZ zbiornik to montiopory oszalały (kolory są fajne), pocillopory wręcz świecą kolorami i szczują różem, a acropory przynajmniej niektóre ewidentnie pociemniały (nie są to jeszcze brązy ale już mi się przestało podobać). Chociażby Tenius, którego z brązów wyciągnąłem do jasnego kremu prawie białego z niebieskimi tipami, teraz ma oczojeb... ne tipy niebieskie jasne ale reszta już nie zachwyca swoją "bielą" i zdecydowanie poszła w jakiś dziwny kolor (siakiś przybrudzony... krem...)

wziąłem też taką typową brązową tumidę i ta pomimo przyrostu z kolorem walczy... dopiero teraz jak przyrosty są bardzo duże to na tych nowych kawałkach widać zmiany kolorów.

Czy tempo wzrostu w nowych warunkach nie ma tu dużego znaczenia? Chodzi mi o to, że jak koral w nowym miejscu ma taki bum na wzrost to i natychmiast odmienia swój kolor, a jeżeli nie może ruszyć z miejsca (bo jest w takiej słabej kondycji np) to brązowy kolor trzyma się zdecydowanie dłużej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Typowe "kundle bure" zero polipowania, zero kolorów, ogólnie kibel. Za pół roku nie poznasz :)

Pozdrawia

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie pytanie czy dokarmianie w ilości nie powodującej zachwienia parametrów NO3 i PO4 nie zastąpi ilości światła.Z mojego doświadczenia możne przy niedużym świetle ale z zachowaniem ww parametrów na pograniczu zera też utrzymamy sps-y w dobrej kondycji i ładnej kolorystyce.Tester moim zdaniem masz rację niskie poziomy NO3 i PO4 są kluczem.Tylko skąd mamy wiedzięć jakie jest optimum światła.

o ile poziom swiatla nie spadnie ponizej optimum to nie nastapi ponowne wchalnianie zooxantelli. Natomiast co do kalcyfikacji to wedlug holenderskiego biologa Tima Wijgerde SPSy dokarmiane heterotroficznie maja miedzy innymi:

- 60% wiekszy przyrost macierzy organicznej - rowniez w nocy

- dwukrotnie przyspieszona kalcyfikacje - rowniez w nocy

- dwukrotnie zwiekszone tempo fotosyntezy

od korali SPS dokarmianych samym swiatlem.


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tak przy okazji dokarmiania SPSow...

U mnie w zasadzie tylko montipory polipuja przez 24h a wszystkie acropory tylko w nocy. U Krzlewa pamietam ze widzialem polipujace w dzien. I to nawet sporo fredzelkowaly. Od czego to zalezy? Od gatunku czy moze od czegos innego?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie u mnie wszystkie w dzień całe "owłosione"

post-9241-0-39533100-1333476810_thumb.jpg


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zauważyłem że spsy zrobiły się znacznie jaśniejsze gdy no3 spadło do prawie zera a po4 mam 0,08 czyli dość wysokie. Natomiast jeśli chodzi o polipowanie to miałem problem długi czas i nawet prosiłem o pomoc aż w pewnym momencie przyszła katastrofa ekologiczna mianowicie padł helmon i zatruł wodę amoniakiem. Obecnie nie mam ryb i wielu z padających nie znalazłem co zpowodowało jakiś przełom w wodzie bo korale polipują w dzień i w nocy ( naprawdę mocno)


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

@ VDR

no3 , po4 - niskie - 0

Mg - około 1300

kh - około 7.0

Ca - około 360-380

więcej niebieskiego - nie idź na przyrost z białym :p

zobaczysz efekty

kolorki pójdą ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

wiem  że temat jest już stary ale chyba to jedno z lepszych postów do kontynuacji odnośnie kolorów korali.

Widzę że wszyscy z Was to przysłowiowe ,, staży wyżeracze " więc kto lepiej jak nie wy mogą się wypowiedzieć co do najlepszego producenta  chemii.

Obecnie leje chemię firmy Red Sea i teraz pytania jakie są wasze doświadczenia co do producentów chemii,  z jakiej firmy po dodaniu chemii (Fe, K, I itp. itd) korale najlepiej  się wybarwiają, oczywiście przy założeniu ,,książkowych" parametrach wody w  NO3, KH,  Ca, Mg, PO4 

 

Daniel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec w skrocie 

Czy potrzeba lac tyle chemi co masz korali ??? 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę  AnT@ nie zrozum mnie źle,  ja nie pytam czy lać czy nie lać bo to jakby inny wątek i to nie jest moje pytanie.

Moje pytanie jest: Który producent oferuje najlepszą jakościową chemię.

Rynek dostawców i firm jest duży i chciałbym poznać Wasze doświadczenie przystosowaniu rożnych marek różnych producentów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz nie rozumiemy sie 

To i tak nic ci nie da 

Do kiedy nie nauczysz sie swojego akwa 

Tak w skrocie 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja potrzebuje konkretnie merytorycznie odpowiedzi i konstruktywne uwagi ale  tak dziękuję za  Twoje przemyślenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ant dobrze Ci odpowiedział. Jeżeli masz „ rękę” to wybarwisz korale używając KZ, AF, Colombo, RS . Przykładów jest bardzo dużo na forum z dokładnym opisem co i ile jest dozowane. Jedyny problem jest taki, że nie u każdego to zadziała.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli podsumowując nie mam co kupować najdroższych produktów  np. Red Sea  bo to jest wszystko jedno i to samo.

Cały szkopuł to podawane  ilości danej chemii i doświadczenie akwarysty.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Daniell napisał:

Czyli podsumowując nie mam co kupować najdroższych produktów  np. Red Sea  bo to jest wszystko jedno i to samo.

Cały szkopuł to podawane  ilości danej chemii i doświadczenie akwarysty.  

Nie wiem do czego dążysz z tymi firmami 

Np. 

Ja używam KZ , TM, AF ,FM 

Ale każdy w innym celu i wiem po co to dodaje( tak przypuszczam) , i akwa na to reaguje pozytywnie - tyle choć czasem próbuje coś zmienić na lepiej :P ale rożnie to bywa :D 

I jak  mam ci odpowiedzieć jak firma najlepsza - jaja sobie robisz z tego tematu ? - bo nie wiem co myśleć ? 

Choć tu już próbowałeś coś pisać dziwnie  

 Pokaż akwa albo załóż watek ze swoim zbiornikiem i pisać śmiało co i jak się dzieje z akwa ta to nie bardzo kumam o co biega z tą chemia

Czym palisz , jaka sól co masz w sumpie , jak długo już stoi ten system i tak dalej ;) 

Ile masz tam biomasy i jakiej ? 

To tak jak ty pytasz jak firma najlepsza ? 

 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.