Skocz do zawartości
Roman.P

Utrata tkanki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i kompetentnych proszę o pomoc.

Akwarium wielkości jak w stopce zalane 10 lutego 2011 r. Przez rok oświetlane ledami z erybki 2x120W.

Wszystko sobie spokojnie rosło i polipowało łącznie z akrami od Seba.

Kolejne odwiedziny kolegów Testera, Kapuhego, Czeresta i wypowiedzi że ładnie ale coś nie do końca zmobilizowało mnie do zmiany oświetlenia. Jakieś 2 i 1/2 miesiąca temu zmieniłem na takie jak w stopce. Powoli kolorki zaczęły zmieniać się na bardziej intensywne i naturalne, czerwony robił się czerwony a nie taki lekko wyprany.

Dawkuję umówmy się bo nie równo ballnga od kilku miesięcy. W sumpie PhosGuard i biopelety od 8 miesięcy . oraz adsorber krzemianów od miesiąca

Od dwóch tygodni Chemi pure elite. Od kilku miesięcy podaję co drugi dzień ABC+M po 5 ml. jod i strond.

Spirytus 2ml codziennie.

Ponad 8 m-cy jechałem na soli Kenta ale od dwóch tygodni przeszedłem na Red Coral salt.

Podmianki robiłem w ilości 30 l co 2-3 tygodnie, a od 1,5 miesiąca co tydzień.Po podmiance bakterie ostatnie 2 miesiące Microbe-Lift Special Blend. Od piątku podaję pokarm JBL KorallFluid.

Ostatnia podmianka była w piątek na wodzie, która stała w beczce 10 dni.

Ponieważ miałem troszkę za niski Mg na przestrzeni ostatniego tygodnia podbiłem go roztworem chlorku magnezu wg obliczeń kalkulatora podnoszenia wapnia i magnezu.

Teraz problem:

Kilka dni temu zaobserwowałem że korale zaczęły robić jakieś blade, zoasy mało polipują, pseudogorgonie wyglądają jak badyle a dzisiaj rano brak tkanki na sps-ach. :wallbash:

Proszę o pomoc.

w załączeniu foty

post-11399-0-18480300-1333909758_thumb.jpg

post-11399-0-83163300-1333909772_thumb.jpg

post-11399-0-13621700-1333909789_thumb.jpg

post-11399-0-82254800-1333909812_thumb.jpg

post-11399-0-92369900-1333909840_thumb.jpg


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm ... patrzac na fotki ... mysle ze to nie woda i czesc techniczna ze tak powiem .. stawiam ze cos je podgryza ... nie zauwazyles czegos na nich ? czy dotyczy to korali z calego zbiornika czy tylko z okreslonego "obszaru"?


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ojeju... szkoda... ledwo co wszystko wróciło do normy po ospie i teraz znowu coś... ale trzymaj się Roman i nie poddawaj! Trzymam kciuki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba zagłodziłeś je. Adsorbery, biopelety, spirytus, dozowanie bakterii, częste podmiany, zmiana soli. Rozchwianie systemu według mnie.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa dotyczy całego systemu. Podgryzanie raczej nie wchodzi w grę.

Czy karmienie KorallFluid i fito może je uratować, jeśli to głód?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaki dałeś przepływ na PhosGuard???


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Około 600 l/h. nie kręci się

Dzięki Jurku za dobre słowo


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na moje oko to wyczysciłes za mocno wode a dodajesz cały czas bakterie i te ubytki tkanki na koralach to ich sparawka.


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co rozmawialem z Romkiem przez telefon to posypalo sie tak 2-3 dni temu wiec raczej zaglodzenie nie wchodzi w gre.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bakterie dawałem tylko po podmiance.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na moje oko to wyczysciłes za mocno wode a dodajesz cały czas bakterie i te ubytki tkanki na koralach to ich sparawka.

tez mi sie wydaje ze za czysta woda ,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu granica została przekroczona. Odstaw wspomagacze, niech pojawi się trochę NO3 i PO4.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak ją zapaprać?

Dodam jeszcze że odpieniacz włączany na kilka godzin dziennie daje tylko białą pianę.

Dążenie do ideału sprowadziło się do :mooning


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedobrzyles, zbyt duzo absorberow wprowadzales, do tego zmiana soli. Konkretnie co jest przyczna trudno powiedziec, ale korale lubia stabilnosc. Mysle ze ostatnio wprowadzony chemipure, absorber krzemianow i nowa sol byly dla nich juz nie do zniesienia. Wywal te nowe wynalzki, wszystko Ci nie padnie. Jak zobaczysz ze to co zostalo zaczyna odzywac to wprowadzaj spowrotem szczepki tego co chcesz miec a padlo. Na przyszlosc tak nie mieszaj metod filtracji. Powodzenia. Zrobiles krok w tyl o wiele miesiecy, pewnie jak kiedys kazdy z nas.


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda 0 absorberów,paleteki i innego usrojstwa , abc zostaw, podkarm koralowce i to porządnie pozwul aby troche było no3 po4 tak się zaczyna żyłowanie parametrów


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem NO3 5, PO4 0,05 i co to za mało jest jak dla SPSów ? ... u mnie lecą od góry, śluzują ... to co bieleje pokrywa się brązowym nalotem i ciano tak już od 3 tygodni ... prawdopodobnie nadmiar bakterii, ale tego nie wiem ... od 2 tygodni nie leje nic, nie podmieniam wody ale niestety nie daję rady tego zatrzymać :wallbash:


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ten pokarm który podaję wystarczy czy coś extra?

akvarius woda 0 ?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co Wy tak wszyscy z ta czysta woda. Wszystkie korale sie zmowily i zrzucaja z glodu tkanke? Tak na raz wszystkie? Co to, strajk glodowy?

Byc moze to sie dolozylo ale mysle ze to nie jest glowny problem. Zwalszcza ze jeszcze nie dawno bylo cyjano czy dino ktore jak wiemy nie pojawia sie w jalowej wodzie. Ryb tez u Romka sporo z takimi silaczami co to "polkilogramowe sklay w pysku przenosza" - Tak ryba jak srutnie to klocek moze korale polamac. Ja bym szukal innego powodu


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednym z podstawowych powodów blaknięcia korali to zbyt mocne wyjałowienie wody. Różne korale różnie na to reagują, jedne są mocniejsze inne lecą.

Tak jak koledzy napisali PhosGuard, Pellety, Wódka to już chyba troche za mocno.

Pytanie czy prowadzisz jakąś dokumentację zdjęciową korali i jak często się im dokładnie przyglądasz ?

Sprawdzałeś sobie zasolenie ?

Z własnego doświadczenia napiszę iż cyjano bez problemu pojawi się i będzie się rozwijać w wyjałowionej wodzie. Gdyby tak nie było mielibyśmy banalny sposób na załatwienie go.

A z tego co czytałem i w książkach i na tym forum to dino również.

Kolega tutaj opisał prosty powtarzalny schemat - mocna redukcja NO3/PO4, utrata kolorów tzn blaknięcie a potem utrata tkanki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu zaobserwowałem że korale zaczęły robić jakieś blade, zoasy mało polipują, pseudogorgonie wyglądają jak badyle a dzisiaj rano brak tkanki na sps-ach. :wallbash:

MarcosB - zobacz co napisal Roman. Korale nie zaczynaja glodowac i tym samym zmieniac kolor w ciagu kilku dni.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co Wy tak wszyscy z ta czysta woda. Wszystkie korale sie zmowily i zrzucaja z glodu tkanke? Tak na raz wszystkie? Co to, strajk glodowy?

Byc moze to sie dolozylo ale mysle ze to nie jest glowny problem. Zwalszcza ze jeszcze nie dawno bylo cyjano czy dino ktore jak wiemy nie pojawia sie w jalowej wodzie. Ryb tez u Romka sporo z takimi silaczami co to "polkilogramowe sklay w pysku przenosza" - Tak ryba jak srutnie to klocek moze korale polamac. Ja bym szukal innego powodu

Tester@ Jak znajdziesz powód to napisz co wymysliłeś.

BAU@ jak mozesz to zrób podstawowe testy u kogos by wykluczyc pomyłke lub wadliwe odczyniki


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pare latek mecze sps i z wlasnych doswiadczen powiedziec moge ze po stanie gornych partii korala mozna okresic jakosc oswietlenia, po dolnych jakosc wody a po polipach ilosc pozywienia.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodi a mógłbyć to szerzej opisać. Tak z ciekawości piszę.


Akwarium 216L, sump 90L. Maszynownię obsługuje odpieniacz Twistman OB150INT. A za słońce robi lampa Giesemann 1x250W HQI 4x24W T5.

W charakterze nadzoru średniego jest sześć kotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pare latek mecze sps i z wlasnych doswiadczen powiedziec moge ze po stanie gornych partii korala mozna okresic jakosc oswietlenia, po dolnych jakosc wody a po polipach ilosc pozywienia.

- ledy od 1,5 roku bez jakichkolwiek zmian w parametrach ... od 3-4 miesięcy dodatkowo 1 szt. T5 BluePlus

- korale lecą od góry na biało i śluzują .. u niektórych tkanka po kilku dniach odpadała płatami aż do zejścia w 1-2 dni

- polipy długie, wysunięte i intensywne


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.