Skocz do zawartości
fal

Zmiana systemu filtracji na Zeobac + ZeoStart 3 , Nie wyszło wracam do pelletek

Rekomendowane odpowiedzi

fal, ktoś zapytał Cię wcześniej o NO3, mierzyłeś może ? Mnie ciekawi jeszcze jedna sprawa, na jakim poziomie trzymasz KH ?

NO3 - w okolicach 10

KH - 6,5


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi się nasuwa jeszcze inna myśl. Po cholerę wlaczyles ZB? Moim zdaniem to ze ZS nie radzi sobie ze zbiciem parametrów to nie wina jego, tylko tego ze nie ma czego dokarmiac, bo jeśli prawda jest to ze poszczególne szczepy ze sobą walczą i się wybijają z interesu to możliwe jest ze bakterii ZB jest jeszcze za mało a innych już za mało... Po prostu nie chce mi się wierzyć ze ZS u Ciebie nie działa, skoro wiem ze ten 9preparat potrafi cuda, no chyba ze ta nową wersja jest tak totalnie skopana w stosunku do starej.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja moge tylko powiedziec ze ZS3 + ZB daje NO3 0 i PO4 0.01 aktualnie


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd wiesz ze to zasługa połączenia tych dwóch preparatów? Skąd pewność ze bez ZB nie byłoby tak samo?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, i sie nie dowiem bez labolatorium w którym mógłbym prowadzić analizy. Główny problem w różnych analizach to gdybanie nie poparte żadnymi testami wymiernymi.

Problem polega w tym ze nie szukam 3 drogi - skoro działa to połączenie zalecane przez producenta to po co mam kombinować?

Chciałem 0 mam 0 - to mi wystarczy jako rekomendację.

Wiesz Seb jaki mam cel w akwa... mogę to robić tak jak teraz. Mogę to robić z zeo jak nie będzie innego wyjscia. Jednak ... nie chce mi się wgłebiac w molekuly :-)

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe:-) to masz tak jak ja, choć lubie drazyc, to j3znak najważniejsze dla mnie jest to co mi mówią korale, a to dlaczego mówią do mnie tak a nie inaczej to inny temat:-)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi się nasuwa jeszcze inna myśl. Po cholerę wlaczyles ZB? Moim zdaniem to ze ZS nie radzi sobie ze zbiciem parametrów to nie wina jego, tylko tego ze nie ma czego dokarmiac, bo jeśli prawda jest to ze poszczególne szczepy ze sobą walczą i się wybijają z interesu to możliwe jest ze bakterii ZB jest jeszcze za mało a innych już za mało... Po prostu nie chce mi się wierzyć ze ZS u Ciebie nie działa, skoro wiem ze ten 9preparat potrafi cuda, no chyba ze ta nową wersja jest tak totalnie skopana w stosunku do starej.

Seb, bakterie włączyłem dlatego , że większość osób tak łączy te produkty , temat ZS i ZB jest dla mnie nowością więc musiałem się na kimś wzorować. Być może masz rację , że dodanie ZB było błędem , powiem więcej , że bezpieczniej jest nie podawać ZB , bo po przedawkowaniu wiemy co się dzieje z koralami.

Cóż jeśli nie poprawią się parametry będę musiał dokonać korekty w końcu pewnie znajdę swoją drogę.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fal,walczysz z parametrami jak ja kiedyś a teraz mam odwrotny problem bo swoimi priobiotykami wyczyściłem sobie system do zera,od tygodnia mam wyłączony filtr z rową choć i tak już był stary i na potęgę muszę lać mrożonki bez płukania,nawet katrinex.Miałem zerowe wyniki,albo prawie.Dziś trochę odżyłem NO3-0,03 a PO4-0,01.Odpieniacz skręcony na sztywną pianę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem wymieniłem PG na 500 ml , dzisiaj robiłem pomiar i niestety parametry stanęły w miejscu czyli 0,06 i nic w dół.

Ale co ciekawe przy stosunkowo wysokim PO4 pocilopory nabierają rumieńców , tak jakby ZS im bardziej pasował. Przy kulkach mimo dużo lepszego PO4 pocilopory były totalnie szare , a w tej chwili robią się bardziej srebrne.

W sumie jak tak pomyślę to to co napisał Seb ma sens , przecież do systemu nie lałem bakterii jak miałem kulki a parametry były niskie bo była to pożywka dla bakterii , więc ZS też jest pożywką i może faktycznie na jakiś czas odstawię bakterie i zobaczymy co będzie. Zastanawia mnie tylko czy zwiększyć dozowanie ZS co o tym myślicie ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaobserwowałem jedną dziwną rzecz , moje pienidło odpienia bardzo małą ilość syfku , przy stosowaniu kulek odpienianego szlamu była cała masa , jeśli dobrze sobie to tłumaczę to mam małą ilość bakterii w systemie , czyli do systemu trafia zbyt mało pożywki , żeby bakterie mogły się namnażać ?

Mądre głowy oczekuję podpowiedzi , wić ruszcie się i skreślcie parę zdań :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem masz racje i tok rozumowania właściwy u mnie na kulkach piana aż kipi czasami z pienidła u kolegi Krzelew przy zerowym dozowaniu bakterii i współpracy z ozonem pienidło wywala mniej ale bardziej "czarną smołe"po podmianach na aquaforescie też ilośc syfku przez dwa dni się zwiększa chyba związane jest to z pożywką w soli .

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj szczęśliwy numerek to : 0,05 , w dużej mierze zawdzięczam go PG 750 ml.

Teraz PG zostawiam na dłużej chcę zobaczyć jak długo wkład jest w stanie utrzymywać PO4 na stałym poziomie.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy cały czas zastanawia mnie dlaczego pienidło odpienia mniej syfku ?

Bakterie ostatni raz dodałem tydzień temu i na razie nie chcę ich dodawać ( to co powiedział Seb trzyma się kupy )

Jednak po zbiorniku widzę , że jest jakiś progres na plus , korale rosną troszkę lepiej się wybarwiają , PO4 z wtorku 0,05.

Dzisiaj będę robił pomiar ale dopiero wieczorkiem , staram się żeby pomiary były o tej samej godzinie.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie lejesz ZB?

To co podajesz aktualnie?

No ja dzis planuje wywalenie kulek.... karmie juz 10 ostek i NO3 0 PO4 0.01


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fal, to co napisałem to tylko moje luźne przemyślenia, więc nie traktuj tego jako pewnik, bo jak się coś zesra to będzie na mnie:-P moim zdaniem nie da się przełożyć systemu zeo w częściach na zwykły system, w Twoim przypadku chodzi mi o zeobak, trzeba pamiętać ze w systemie ze głównym"silnikiem" są kamyki cała reszta zbiera tylko resztki, dlatego kz nie poleca mocnych odpieniaczy bo nie ma takiej potrzeby po prostu, jeśli kamulce wycinaja sam początek cyklu azotowego zanim on się tak na prawdę zacznie to co ma odpieniac odpieniacz? Nie wiem czy da się zrobić pożywkę która będzie działała tylko na wybrane szczepy bakterii, ale moim zdaniem nie, choć ekspertem w tej dziedzinie nie jestem, ale jeśli tak jest to używanie zeostartu nie wymusza na nas używania zeobaku. Wydaje mi się że zostart jest w stanie dokarmiac wszystkie bakterie na których nam zależy, u mnie za zs2 odpieniacz wywalal wręcz dużo więcej synu niż bez i był on gesty i czarny jak smola. Jeśli bakterie zb są na tyle ekspansywne że są w stanie"wygryzc" z systemu bakterie które w nim żyją naturalnie, to u Ciebie możemy mieć do czynienia z taka właśnie sytuacja, że większość naturalnych wyginela a zeobakowe nie namnożyły się na tyle żeby dać sobie radę z filtracja, dlatego parametry nie spadają i odpieniacz mało pieni. Tak ja to widzę, ale tak jak mówię to tylko moje luźne przemyślenia. Sam zdecydowałem się na system probiotyczny AF, ale tylko dlatego że odpałam system od zera, nigdy bym się nie zdecydował na coś takiego w czasie kiedy system już jest rozbujany, na dokarmianie bakterii tak, ale na ich zmianę i liczenie na to że nowe przejmą filtracje nigdy nie, bo i po co? Przecież"stare" bakterie sobie radziły więc po co zmieniać je na nowe, wystarczyło zmienić metodę ich karmienia skoro stara Cię wkurzala. Reasumując ja myślę że jeśli mi nie wyjdzie z pełną probiotyka czyli bakteriami z buteleczki i pozywka z drugiej to zawsze mogę olac lanie bakterii i zacząć dozować swoją pożywkę, a system w krótkim czasie praktycznie bezboleśnie przejdzie na taka metodę, bo bardzo szybko rozwiną się naturalne bakterie którym będzie po prostu łatwo i tyle. Ale druga stronę już tak łatwo się nie da. Fajnie to kiedyś mi Prezes Frodo zobrazowal, zobacz ilu polaków osiedlili się w anglii, a mimo to język w anglii nie zmienił się na polski... rozumiesz co chce powiedzieć?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co oszukiwać mój zbiornik to jednak staruszek :) , ma 4 lata wprowadzanie każdej zmiany to mega długotrwały proces , ale czekam cierpliwie , staram sie też pewne rzeczy zrozumieć łopatologicznie.

I tak :

dodawanie pożywki do bakterii powoduje ich namnożenie czym więcej ZS tym więcej bakterii , ale ten proces nie powoduje , że nastąpi drastyczny spadek parametrów , żeby tak się stało w odpowiednim momencie musimy zacząć zmniejszać pożywkę na tyle , żeby bakterie były głodne i zaczęły konsumować nasze PO4 i NO3 ,a nasze dokarmianie ma tylko utrzymywać je przy życiu , czy ja dobrze to sobie w głowie kombinuje ?

nie lejesz ZB?

To co podajesz aktualnie?

No ja dzis planuje wywalenie kulek.... karmie juz 10 ostek i NO3 0 PO4 0.01

Na chwilę obecną podaję tylko ZS3 w ilości 1,39 ml na dobę , nie widzę jakiegoś znacznego polepszenia prametrów , ale nie widzę też pogorszenia więc nadal jestem na etapie szukania właściwej dawki. Natomiast jedno jest zauważalne Pocilopory wybarwiają się dużo lepiej.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu sie zgodze z Seb , przy ZS3 leci mi niezly gesty syf i okresowo czarny jak smola :-) Nie wiem co to ale tak jest.

Ja leje ZS3 od ... chyba zawsze - zawsze go lubilem.

Jednak ... przez dlugi czas uwazalem ze to nie dziala na NO3 i jest to sciema nie preparat :-D

Lalem bo lalem ale nie wierzylem w efekty....

ZMiany nastapily po tym jak Yoka doradzil polaczenie ZS3 i ZB. Jak dobralem odpowiedni stusunek tych dwoch prepartów to właśnie zaczął sie wspomniany czarny syf no i parametry... ruszyly w dół z 5-10 NO3 do 0.2 a teraz 0.

Wydaje mi sie ze dopiero to polaczenie dalo kopa w efektach.

Nie wiem jakie ma znaczenie ale leje jeszcze CoralSnow mieszany z wlasnie ZB i aminokwasami...

Ja na moje akwa 350l + 100 litrow sump leje 2/3xZS3 0,1ml i 3 krople ZB co 2 dni.

PS. Teraz staram sie stosować ( co naprawde jest trudne :-) ) rade Seb'y aby sie nie podniecać, nie ruszać, nie kombinować i czekać... i nie ukrywam ze powoli są efekty. LPS lapia jasne pastele no i SPSy sukcesywnie ida w kierunku cukierków :-)

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fal, moim zdaniem to inaczej trochę jest, w sensie ja sobie to wyobrażam inaczej. Twoje bakterie nie konsumuja po4 i no3 ZAMIAST pozywki, one potrzebuja no3, po4 i pozywki. Wyobraź sobie trójkąt, w jego środku siedzą sobie bakterie, mają sielanke, jest ich tam jak ludzi w środku lata w Sopocie na plaży;-) jeden z naroznikow trójkąta jest wyladowany workami ze związkami azotu, zawsze jest tam pełno, drugi jest wyladowany związkami fosforu, też ich nigdy nie brakuje, a trzeci narożnik to miejsce gdzie leżą sobie związki węgla, o ile dwa poprzednie zazwyczaj są pełne, to ten trzeci uzależniony jest od Ciebie i dostaw węgla jakie zapewnisz bądź nie. Szczęście bakterii które w tym trójkącie żyją jest uzależnione od tego czy nię zabraknie im któregokolwiek ze składników jakie są im do życia rozmnażania NIEZBĘDNE. O ile związków azotu i związków fosforu raczej nie brakuje w żadnym baniaku, o tyle ze związkami węgla bywa różnie i od Ciebie zależy czy ich będzie brakować czy nie... Potrafisz sobie taki trójkąt wyobrazić?;-)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I plusik dla Ciebie Seb , poczułem się jak uczniak ale żądny wiedzy :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale trójkąt sobie wyobraziles?;-) ja to sobie zawsze w takich sytuacjach wyobrażam i przypominam taki serial który leciał jak byłem mały, Było Sobie Życie, pamiętasz go?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale trójkąt sobie wyobraziles?;-) ja to sobie zawsze w takich sytuacjach wyobrażam i przypominam taki serial który leciał jak byłem mały, Było Sobie Życie, pamiętasz go?

Siwy broda dluga a w glowie trojkaty :-)


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PO4 - 0,05 cały czas stoi w miejscu czyli PG nadal działa , NO3 jakby delikatnie w dół , ale to może być złudzenie które chcę widzieć :).


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fal to nie jestes juz sam, odstawilem wlasnie kulki.

Zostal KZ jak ty ale wspieram to siporaxem.

Zaczynam obserwowac czy podbije sie NO3.

Parametry: NO3 0 , PO4 0,00


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sledzik witaj w klubie :) , dużo masz tego siporaxu ? Mam u siebie w sumpie wolnego miejsca tak około 10 litrów i zastanawialem się czy nie wykorzystać go właśnie na siporax , ale muszę do tego dorosnąć :)


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 5 litrow na 350l akwa. Jak ci pisalem... jak go umiescilem to po 3-4 tyg mam NO3 0 :-)

Wczesniej sie nie udawalo

Niektorzy podaja 1 litr/100l baniaka ale nie wiem na ile w tym prawdy.

Pamietaj o dobrych koszykach. Nie musisz ich w zaden sposob dodatkowo obmywac...

Wiec w sumie nie masz nic do stracenia :-)

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.