Skocz do zawartości
darecky3

jakie najlepsze parametry dla spsów?

Rekomendowane odpowiedzi

dzieliłem się w sposób zaczepny...

nie uzyskałem aprobaty i nie włączono się w dyskusję... co nasiliło mój zaczepny ton.

A serio to:

SPS raczej nie żywią się bakteriami... a wykorzystują zawiesinę substancji białkowych, to co Grześ napisał o śluzie to nic innego jak jakieś białka (enzymy). Substancje takie jak NO3, PO4 o których niektórzy piszą, że powinny nieistnieć w naszych zbiornikach, są wg mnie dla żyjących w nich zwierząt miedzy innymi SPS wręcz niezbędne. Azot to związek niezbędny do życia... pomimo prześwietlenia zbiornika nie da się utrzymać w nim życia nie utrzymując w nim "procesów życiowych" nie dostarczając pożywienia, które zostaje przetworzone przez system na tkankę- wbudowane w system. Jeżeli nie ma tego elementu system nie przyrośnie...

Za duża ilość substancji przemiany materii wpływa negatywnie ale jej niedobory również!

Karmienie nowicjuszy regółą miej 0 NO3 i PO4 lej jedynie nieorganiczne związki i świeć dużo jest... wpędzaniem ich w problemy! Powinniśmy raczej pisać lej, syp, świeć tak by było dobrze zbilansowane, tak by jaknajwiększa ilość wprowadzonej substancji została wbudowana w żywą tkankę a nie twożyła zawiesinę odpadków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquafrest ją dzisiaj pogoglowalem bo wbiles mi klina jak carbon hardness ma plyw na flor bakteryjna, mikro zycie itp.

Szukalem naukowego materialu, jakies pracy uniwersyteckiej, ale braklo czasu. Wieze ze ktos robil napewno talkie badania.

Moze i nasze SPS szklarniowe zywia sie bakteriami, ale jak zaczeto badac akry na rafie to stwierdzili ze im mniejsze ich zagszczenie tym lepiej sie maja.

Podobnie jak Stani juz nie dziasiaj, ale wroce do tematu bo na advancedaquarist jest swietny material z badan rzeprowadzony w temacie bakteri i wegla pod katem wplywu na korale.

Dziekuje wszystkim za merytoryczne zabranie glosu w temacie.

Milej nocki


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktos wie dlaczego NO3/PO4 ma wplyw na kolor? Nie twierdze, ze nie maja ale pytam sie dlaczego?

PO4 na pewno wplywa na to, ze sa mniejsze przyrosty bo jony fosforanu wciskaja sie w strukture szkieletu i blokuja mozliwosc dalszej kalcyfikacji w tych miejscach. Ale jaki wplyw maja te parametry na kolor? Z tego co ja rozumiem to mocne kolory = mala ilosc zooxantheli + odpowiednia barwa swiatla. Oczywiscie zakladajac, ze nie zabijamy zwierzakow nadmiernym syfem w wodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubek wydaje mi się że masz rację, ale....

NO3 i PO4 jest 0 wg. Saliferta, natomiast idę o zakład ze 0 nigdy nie występuje w tak małym akwenie jak akwarium. Ja bym to nazwał względne 0 w praktyce możne oznaczać, ze jest np 1-2. gdyby było totalne 0 na pewno żaden glon by nie urósł w akwarium. Jeżeli przeczytałeś przytoczony przez mnie wcześniej artykuł to pisze tam wyraźnie, że ilość zooksantelli w koralach jest wprost proporcjonalna do dostępnej ilości związków jakie mogą być przetworzone w procesie fotosyntezy. A to oznacza, że im mniej NO3 tym mniej zooxanteli i korale jaśniejsze. Natomiast żeby nasz koral nie zdechł śmiercią głodowa musi dostać wystarczającą ilość pokarmu aby mógł się odżywiać heterotroficznie w nocy (karmienie codziennie). Oczywiście dążenie do skrajności skończy się katastrofą nie tylko w akwarium ale i na normalnej rafie (w artykule jest opisany proces obumierania raf.) moim zdaniem to jest kwestia balansu, najpierw idziemy na wzrost a potem na wybarwienie a na końcu robimy foty pod TOTOM.

Wydaje mi się, ze mamy tu do czynienia z 2 etapami. Jak na siłowni najpierw na 3 miesiące na masę a potem 3 na rzeźbę :). SPS szybko będą rosły przy dużej ilości zooksantelli i pokarmu (wyższe NO3 i dużo światła) natomiast się wybarwia przy niskim NO3 (mało brązowych zooksantelli) ale to tylko moja hipoteza. Warto,żeby ktoś z doświadczeniem Damiana się do tego odniósł.


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro kazdy wyraza swoje zdanie i go za to nie bija, to zrobie to i ja :)

Nie jest biologiem, chemikiem ani naukowcem ale potrafie obserwowac. I nawet jesli wnioski, ktore wyciagam sa bledne , efekty podazania za tymi wnioskami sa prawidlowe :)

Moim zdaniem korale to mysliwi. Najchetniej polowalyby bez przerwy. Jednak zarcie nie jest dla nich dostepne na okraglo wiec strzelily sobie spole z glonami symbiotycznymi :)

Jak wiemy wieksza ilosc zooksanteli przyslania barwe korala. Ale z moich obserwacji wynika, ze jesli damy koralowi wybor - wybierze polownie i brzydko mowiac - oleje glony :)

Jesli zapewnimy odpowiednio duza i latwo dostepna ilosc pozywienia, koral usunie glony bo bedzie w stanie sam sie wyzywic bez ich pomocy.

Jesli przesadzimy z iloscia papu... no coz. Jest swiatlo, sa zwiazki azotu i fosforu... nie ma bata. Szyby sie zielenia, korale brazowieja... glon jest glon. Zmniejszylem ilosc swiatla kontunuujac karmienie... zostalo jakies 0.15w/l :) przyrosty git. Kolory git. Przesiadka na reaktor bo nie nadazalem z balingiem...

Kolejna rzecz dziwna to stosunek kh do swiatla. Im wiecej swiatla tym nizsze kh preferuja korale...

Jak pisalem wczesniej. Nie wiem dlaczego. Nie znam sie. :) po prostu widze co sie dzieje :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He, he Chodi, wiesz to nie zawracaj glowy :thumbup:

O ile moje przekonanie pozwala sie wypowiedziec, to korale jak najbardziej moga odzywiac sie sluzem bakteryjnym. Stad wzielo sie sluszne powiedzenie; "im wiecej korali tym stabilniejszy zbiornik". Chodzi o wcinanie przez korale bakterii, ktore wczesniej pobraly NO3 i PO4.

Mimo fajnej dyskusji chcialbym zaznaczyc, ze zwrotow w stylu " Chesz coś udowodnic to udowodnij a nie próbuj konsać jak pekińczyk" absolutnie nie bede tolerowal, ani sie do nich odnosil. Ten sposob wypowiedzi mi po prostu nie odpowiada w dyskusji "rzeczowej", ani w stosunku do zaplanowanej dyskusji przez zalozyciela tematu. Szkoda.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest git! :chris:

Tak narazie, to:

- stabilny system

- silne oswietlenie

-karmienie korali

-Chodi wie :baby:

Darek, nie oszukujmy sie, najlepsze kH to 6,5. Kazde odstepstwo skutkuje zachwianiem "normalnych" parametrow, do jakich korale sa przyzwyczajone. Nasze podniesione kH to jedynie asekuracja w razie innych wpadek lub ewentualnego ataku glonow. Wyzsze kH je nieco powstrzymuje, ale koralom tez nie zyje sie lepiej. :shock:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam nadzieje ze dalej pogadamy, znaczy Wy, bo ja to tylko poczytam najwyzej, w tematyce sps. Nie wiem czy samemu nie odbiegne od niego pytaniem o zywa skale jako siedlisko bakterii o ktore nalezy dbac. Zatem bakterie jako danie w jadlospisie sps beda redukowane. Spotkalem sie z opinia ze zywa skala tak naprawde to po 2-3 latach zatraca swoje wlasciwosci filtracyjne a co za tym idzie oddaje rowniez wiele negatywnych substancji. Pojawilo sie rowniez wiele watkow i oczywiscie batalie za i przeciw mediom jak siporax itp. Na wielu fotkach sumpa duzo osob wlasnie tak robi rezygnujac z refugium a zywa skale ograniczajac do minimum, w wielu przypadkach rowniez z niej rezygnuje calkowicie. czy takie wlasnie kroki daja lepsze rezultaty? czy powtarzalnosc cykliczna testow jest latwiejsza do uzyskania na poziomie optymalnym? Wsadzilem do glownego zbiornika 50 kg zywej skaly gdzie mam 400-410L i musze to teraz ogarnac. Wiem moze to pytanie jest z rangi nowicjusza ale gdybym trzymal tylko miekkie nie nurtowalo by mnie to wszystko. Ale jestem taki dziwak ze lubie sie uczyc plywac na glebokiej wodzie wiec jak juz wkladac spsy to chce zoptymalizowac warunki albo stworzyc baze aby je osiagnac.

Pozdrawiam

Edytowane przez darecky3 (wyświetl historię edycji)

122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to skoro swiatlo ogarnelismy to przejdzmy do karmienia :-)

1. Jak czesto?

2. Po czym poznac ile?

Ja aktualnie raz na 2tyg karmie

Pol lyzeczki reef pearls, prodibo ampulka

Wylaczam obieg i odpieniek na 1godz.


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc, usuwam swój post, dotarł do kogo miał dotrzeć, do tematu nic nie wnosi, kto miał sobie wyrobić zdanie ten sobie wyrobił, wystarczy :)

Wróćmy do tematu :)

Śledzik, a w naturze to myślisz że one raz na dwa tygodnie jedzą? :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w starym baniaku karmiłem codziennie.

Raz mix z mrożonek, raz mix z suchego.

Zamykałem obieg na 1-2 godziny i tak korale siedziały sobie w zupie :)

Efekty nie powiem, bardzo dobre :)

Po tym czasie otwierałem obieg i system działał normalnie.


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie ustalam dawkę karmienia korali i był czas,że karmiłem codziennie.Teraz w tej chwili robię to co 2-3 dni a przegięcie zaraz na drugi dzień objawia się zielonkawym nalotem na szybach,potem robię kilkudniową przerwę.

Robię zupę chyba z 9 produktów i wlewam po zgaszeniu światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śledzik, a w naturze to myślisz że one raz na dwa tygodnie jedzą? :)

Seb może teraz na wyłożenie kawę na lawę twojej teorii odnośnie hodowli SPS, tak żeby można było porównać twoje doświadczenia z AF? Z tego co zrozumiałem nie we wszystkim się zgadzacie. Jakie parametry wody i jakie światło Ty preferujesz?


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zblendowalem rozne typy pokarmu (jaja kraba, jaj artemi bez skorupek, zarcie dla NP od FaunaMarin, suszony plankton cyklop-eze etc) na gesta paste. Rozlalem ja do foremek po mrozonkach i zamrozilem. Daje kostke co druga noc. Widze roznice w nocnym pompowaniu u LPSow i SPSow w nocy z karmieniem i bez. Widac ze lubia moja miksture.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co jeśli będziemy karmili je w dzień a nie w nocy?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku LPSow to jest jazda pod prad. Czesc z nich np Caulstrea, Acanthastrea, Favia, Favites i wiele innych wyraznie przyjmuje dwie rozne formy w dzien i w nocy. W dzien sie pompuja aby zmaksymalizowac powierzchnie do fotosyntezy a w nocy wypuszczaja ramiona do lapania pokarmu.

SPSy maja podobny podzial zywieniowy. Wynika to z tego ze plankton migruje wieczorem w kierunku powierzchni by w dzien znow wrocic do glebszych wod. Naturalne jest ze korale wlasnie wtedy czerpia najwiecej korzysci z polowania


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z LPSami, które na noc sie chowają?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli cykl co 2 dni bylby dobry na poczatek...

Teraz kwestia dawki, osobiscie wzbranialem sie przed karmieniem codziennym bo po doswiadczeniach z non-photo

moga sie pojawic problemy z NO3 ktore poleci do gory - chyba ze sie myle

No i teraz dawka .... malo ale codziennie?

duzo co 2 dni?

plan na mix wrotka czerwona, prodibo, reef pearls

i suchy plankton fauna marin


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

mam pytanie ?

to dlaczego ludzie wrzucają węgiel do sumpa ,panela itp.

by mieć klarowną wodę -czystą beż żadnych paproszków pływających w akwa

ale to przecież najlepsza pożywka dal korali - tak /nie

mi się wydaje że tak wiec niech tam trochę paproszków pływa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla ładnych kolorów , to dkh 6,5-7,5 , Ca 410-430,Mg 1230-1290, PO4 0,NO3 1-3 , zasolenie 1,024-1,026 dla szybszego wzrostu nie koniecznie cukierkowych kolorów dkh 7,5-9 Ca430-480 Mg 1290-1350 PO4 0,01-0,03 ,NO3 3-5 zasolenie 1,025-1,027

Tak w kwestii formalnej to zasolenie podane w cytacie to wartość gęstości wody czy ciężaru właściwego. Zakładamy, że pomiar wykonany został przy temp.25C i utrzymujemy też takę temperaturę w akwarium.

Przy okazji proszę o potwierdzenie jak jest wyskalowany "spławik"TM (co z niego odczytujemy) i jakie powinniśmy mieć odczyty dążąc do warunków podanych wyżej.

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że przytoczyłeś ten cyctat. Należałoby rozumieć że odstępstwo Ca np o 30-40 w górę czy Mg np 200 w górę już przeszkadza koralowcom w wybarwieniu? Bzdura. W takim razie w M. Czerwonym byłyby same burasy. To że autor posta przy takich parametrach MIERzALNYCH utrzymuje w miarę wybarwione sps-y nie oznacza że w innym zbiorniku będzie tak samo. I celowo użyłem zwrotu "w miarę wybarwione", gdyż do zbiornika klasy K.Tryca czy chociażby Andrzeja z naszego forum droga jeszcze daleka. A w ich wypowiedziach nigdy nie słyszałem tyle zarozumialstwa.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wszystko co miałem napisać już napisałem, jeśli ktoś chce coś szerzej to proszę pytajcie, nie wiem czy odpiszę teraz czy wieczorem, bo za chwilę idę na derby rugby Lechia : Arka.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb to odpisz w wolnej chwili, staram sie dopracowac dawkowanie pozywienia aby SPS'y mialy papu ale aby nie poleciec z NO3 i PO4


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wszystko co miałem napisać już napisałem, jeśli ktoś chce coś szerzej to proszę pytajcie, nie wiem czy odpiszę teraz czy wieczorem, bo za chwilę idę na derby rugby Lechia : Arka.

Chciałby się więcej dowiedzieć o twojej metodzie dozowania pierwiastków śladowych. Damian (AF) poleca po prostu pełny balling. Ty z tego co pamiętam stosowałeś K+ ; A- ?


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.