Skocz do zawartości
novina

System 820 - kranovit rulez :)

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka fotek nowych mieszkancow

rico6t.jpg

rico5.jpg

rico4.jpg

rico2.jpg

rico3l.jpg

ricom.jpg


Pozdrawiam

Grzegorz Nowiński

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@novina gratuluje ładnego baniaka. Widać w nim harmonię Twojego podejścia do morszczyzny z tym co w baniaku i pewną konsekwencję w działaniu.

Miał być post tutaj ale tak się rozpisałem, że założyłem oddzielny temat:

http://nano-reef.pl/topic/56236-typy-akwarii-morskich-ktora-droge-wybrac/

Reasumując morszczyzna to nie jeden worek do którego wszyscy wrzucają każdy baniak z posoloną woda i potem takie kontrowersje wzbudza taki kranówkowy czy wyłączenie odpieniacza. Twoje akwarium to przykład tego, że nie tylko kosztowny high tech baniak z SPS'ami może być piękny.

Tak trzymać, idę w Twoje i @kiviego ślady, mam nadzieję, że za rok/dwa też będę mógł się pochwalić równie pięknym kawałkiem morszczyzny ^_^


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka fotek

morskieciastkaitp039.jpg

morskieciastkaitp032.jpg

morskieciastkaitp026.jpg

morskieciastkaitp020.jpg

morskieciastkaitp017.jpg

morskieciastkaitp015.jpg

morskieciastkaitp012.jpg

morskieciastkaitp010.jpg

morskieciastkaitp009.jpg


Pozdrawiam

Grzegorz Nowiński

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Display akwa nie poraza a nawet nie jest atrakcyjny, gole skaly

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakas nowa firma weszla na rynek? Jak czesto psuje sie sprzet Tune ? Bo taki podobno serwisujesz ...


Pozdrawiam

Grzegorz Nowiński

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Display akwa nie poraza a nawet nie jest atrakcyjny, gole skaly

TO akwa jest bardziej atrakcyjne niż większość zbiorników na wodzie RO, a to że nie jest zaśmiecone do przesady twardzielami niczego mu nie ujmuje.

Nie ma nic pięknego w akwariach nawet SPSowych wyglądających jak łąka której nikt nie kosił cały sezon - to jest dopiero nieatrakcyjny widok :).

A może to zazdrość, że ktoś jednak potrafi troszkę inaczej ;)


Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie caly wic polega na tym ze to nie kwestia tego czy ktos potrafi czy nie, tylko jakiej jakosci masz kranowke.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dorot

Hejka

Szczerze, to to akwarium ma to coś w sobie, i mi się też bardzo podoba :clap:

powodzenia i pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie caly wic polega na tym ze to nie kwestia tego czy ktos potrafi czy nie, tylko jakiej jakosci masz kranowke.

O ile to tylko kwestia jakości wody, to dlaczego spotykamy się praktycznie każdorazowo z takim dziwnym podejściem do tematu? To prawie jak piętnowanie ludzi którzy prowadzą zbiornik troszkę odmiennie niż większość.

To już nawet daje się zauważyć, że ludzie boją się publicznie przyznać do tego, że prowadzą zbiornik inaczej żeby nie robić sobie nieprzyjemności lub być dziwnie ocenianym nie wiedzieć czemu.

Jeżeli człowiek ma dobrą wodę, życie w zbiorniku fajnie kwitnie, wszystko zdrowe, ładne, rośnie i rozwija się a pojęcie jakichkolwiek plag jest mu obce, to gdzie tu widać problem którego tak wielu się doszukuje?

Wydaje mi się, że to chyba tylko wyimaginowane doszukiwanie się czegoś złego w takich systemach, tylko pytanie dlaczego?! czy aż tak ciężko przyznać przed samym sobą, że inna droga nie koniecznie zawsze musi być tą złą?! :)

Fajny temat, szkoda, że w większości poszedł w innym kierunku. Jeżeli autor ma jeszcze ten zbiornik mam nadziej, że go odświeży %29.gif

Edytowane przez daro76 (wyświetl historię edycji)

Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daro - ja jestem przeciwnikiem kranowki przede wszystkim z jednego wzgledu. Czesc ludzi (Ty rowniez chyba tez o ile pamietam dobrze Twoje wczesniejsze wypowiedzi) staje bezkrytycznie w obronie tych co stosuja wode wodociagowa. Dlatego coraz wiecej osob, zwlaszcza z ubogim portfelem zaczyna traktowac filtr RO jako cos co nie jest konieczne i cos na czym mozna zaoszczedzic. Bez zglebiania tematu leja kranowke do zbiornika nie majac pojecia o mozliwych konsekwencjach - bo "Kiviemu sie udalo" . Problem w tym ze calej rzeszy sie nie udalo ale o tym nie pisza.

Nie mozna pisac ze kranowka jest OK, bo nie jest. W pewnych okolicznosciach da sie stosowac kranowke tyle ze nowi, dzieki osobom ktorzy to bezkrytycznie pochwalaja, nie maja o nich pojecia.

Trzeba rozwazyc rozne aspekty, miedzy innymi:

-obsade,

-biotop,

-wielkosc i czestosc podmian,

- jakosc wody w kranie i jej sezonowe zmiany,

Pochwalanie kranowki to tak jakby ktos arbitralnie stwierdzil ze morfina jest dobra bo jego znajomemu lekarz przepisal....


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester, nic dodać nic ująć tylko się podpisać dwoma rękami pod Twoją wypowiedzią. To że jednemu na 10 się czasem uda i to przy niezbyt wymagającej obsadzie nie znaczy że to norma. Kolega przypadkowo trafił na dobrą wodę i nie ma też zresztą przypadkowo ambicji do hodowli bardziej wymagających koralowców - jego prawo i moje gratulacje.

A czy tak jak Daro napisał że czeka kogoś lincz? A niby dlaczego - ktoś pochwali, inny skrytykuje, jak w życiu. Chyba gorsi są ci domorośli adwokaci stający zaraz po stronie tych "linczowanych"...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jestem troszeńkę cienka w uszach do takiej dyskusji (dopiero kompletuję sprzęt), ale kilka lat prowadziłam wielogatunkowe akwarium słodkie. Wiem, że słodkim rybkom można lać kranówę i będą pływać, ale raz zdarzyło mi się zrobić standardową podmiankę po której po godzinie wymarło mi w strasznych mękach 90% obsady. Byłam bezsilna, ani wyłowić ani zostawić. Najprawdopodobniej tym razem w kranówce stężenie miedzi było tak wysokie, że położyło w godzinę kilkanaście zdrowych ryb. Myślę, że nie chodzi tu o sam fakt kranówka vs. RODI, ale o pewność, że woda którą dolewany ma stałe i niezmienne w czasie parametry. O tym jakie to będą parametry decydujemy my, dodając soli, buforów i innych suplementów. Zawsze szkoda kiedy dorobek wart miesiące pracy i kilka "tysi" umiera lub rozchoruje się bo facetowi na rozdzielni się "omsknęła" ręka, lub po drodze był remont rur. Masz dobrą kranówę i postawisz na to swoje życie w akwa, proszę bardzo "Twoje rybki Twoje akwarium". Oj się wymądrzyłam tak na starcie (uuups). Sama widzę, jak na starcie człowiek stara się zoptymalizować koszty "bo to wszytsko tyyyle kosztuje". Sama jestem trochę sknerą, ale po głębszym zastanowieniu się ryzykujemy o wiele więcej strat, niż te 300zł na przygotowanie wody. Co nie zmienia faktu, że jeśli kolega ma taka fajną wodę w kranie i mu wszystko ślicznie rośnie i hula to nikt mu głowy nie urwie za to. Życzę tylko, żeby nigdy sie nikomu taki wypadek nie przytrafił.


Akwarium 90x60x55h (komin wewnętrzny) FullOW + sump; ponad 300l wody w obiegu, odpieniacz Deltec Sc1455; 2x Tunze 6045; Obiegowa Tunze Silence 1073.04; Lampa LED Maxspect Razor 16000K; 28,5 kg LR; 20kg LS; 200ml biopelletek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Należałoby jeszcze przypomnieć, że ludzie prowadzący zbiorniki na kranówce jak i ci przychylni również takiej metodzie łącznie ze mną, są raczej dalecy od nakłaniania kogokolwiek do prowadzenia akwarium w taki sposób. A większość z nas to ludzie dorośli i chyba każdy sam potrafi ocenić jakimi warunkami dysponuje i co dla niego może być odpowiednie a co nie.

Każdy temat o prowadzeniu akwarium na wodzie kranowej z jakim się zetknąłem był raczej informacją w formie dziennika zresztą jaki wielu tu prowadzi, mającym na celu podzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat niż jakimś nachalnym przekonywaniem kogokolwiek o tym, że taka droga jest lepsza.

Szczerze mówiąc to czy coś jest lepsze czy też nie, to bardzo często kwestia indywidualna, u jednego się sprawdzi u innego nie.

Zresztą podobnie jest z tymi co prowadzą zbiorniki książkowo na wodzie RO jak i metodami które kiedyś ktoś wymyślił.

Niektórzy mają piękne zdrowe zbiorniki a inni ciągle z czym się borykają, a parametry wody pewnie mogłyby powalić "konia" i to może nie jednego.

I właśnie dziwi mnie to, że takim osobom pomaga się w rozwiązaniu problemów zbiornika, a jak pojawi się ktoś i powie głośno - mam kranówkę! i po mimo tego, że zbiornik zdrowy zaraz temat schodzi na tor boczny i zaczyna się kręcenie nosami, doszukiwanie się w tym czegoś złego, pomimo tego, że nie ma podstaw w tym konkretnym przypadku.

To chyba całkowity brak otwartości na to, że niekiedy to co z reguły może nie jest najlepsze nieraz może przynieść zbawienny efekt - przykładem może być ten konkretnie omawiany zbiornik, który "poczuł" się znacznie lepiej, kiedy właściciel przeszedł z typowego prowadzenia na wodzie RO na zwykłą kranówkę.

Osobiście nie potrafię sobie wytłumaczyć jednego w tym całym zamieszaniu woda RO kontra KRANOWA - w czym lepszy jest zbiornik na wodzie RO w którym nie ma stabilności, jest pełen plag, z wodą która z samego wyglądu przypomina niekiedy bajorko, od zbiornika na KRANÓWCE który tętni zdrowiem ???

Według mnie w NICZYM nie jest lepszy! i o to mi tylko i wyłącznie chodzi i zawsze będę się pod czymś takim podpisywał Tomaszu :).

Bo najważniejsze jest zdrowie i to w każdej sferze życia i jak coś tętni życie znaczy chyba, że po mimo kontrowersji wszystko z tym jest w porządku.

Zresztą Tester sam stwierdził że "... cały wic nie polega na tym czy ktoś potrafi czy nie, tylko jaką ma WODĘ..." w takim wypadku jak dobra to czy kranowa czy RO chyba nie ma większego znaczenia?!

Pozazdrościć tylko pozostało tym którzy mają na tyle czystą i mogą sobie pozwolić na odpalenie zbiornika na kranowej, tym bardziej kiedy robią to w pewnym stopniu świadomie w sposób choć po części przemyślany, może poprzedzony obserwacjami.

O pełnej świadomości chyba nie ma mowy, nawet w przypadku RO i ogólnie akwarium, bo akwarystyka tym bardziej morska to i tak jeden wielki eksperyment i poligon doświadczalny w każdym przypadku!

Tomaszu stwierdzenie że na kranówie "... jednemu na 10 czasami się uda i to przy niezbyt wymagającej obsadzie..." można też odnieść do ludzi używających wody RO!

Nie jeden z nich "wysadził zbiornik w powietrze", nie jednemu nie idzie tak jakby sobie wymarzył, nie jeden również nie ma tych najbardziej wymagających korali bo albo go na to nie stać, albo nie chce mu się z tym bawić, albo mu się najzwyczajniej nie podobają, albo sobie nie umie z tym poradzić.

I to nie koniecznie jest uzależnione wyłącznie od tego czy mamy czy nie mamy wodę RO :).

A z tego co pamiętam z tematu kolega Nowina chyba zaczął wprowadzać AKROPORY, więc jak by temat nie zszedł na tor boczny za pewne przez tych kręcących nosami to kto wie czy niedługo nie byłoby tam "gąszczu" SPSów i to w dobrej kondycji :). Choć widać, że kolega novina lubi minimalizm wiec przesycenia chyba by nie było :).

Ja wyznaję zasadę - nigdy nie mów nigdy, życie potrafi być bardzo zaskakujące i nieprzewidywalne i niekoniecznie musi nas zaskoczyć negatywnie.

Jadnak każdy ma prawo do swojego zdania, osobiście nie ganie tych co próbują "świadomie" czegoś innego, zwłaszcza kiedy im to całkiem nieźle wychodzi :). I wszystko na temat.

Pozdrawiam wszystkich

Darek

Edytowane przez daro76 (wyświetl historię edycji)

Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daro76 masz świętą rację i mam takie samo zdanie jak Ty, sam prowadzę akwarium na kranówce w dodatku bez odpieniacza i świadomie z tego zrezygnowałem i widzę że jest lepiej niż na wodzie RO widocznie w soli jak i wodzie ro nie mam tylu składników co w mojej kranówce. Po prostu obserwacja akwarium dała mi bardzo dużo. Ale oczywiście nikomu nie mówię że ma tak jak ja prowadzić akwarium.

Edytowane przez komar3333 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

komar3333 i tak trzymaj jeżeli widzisz, że wyszło ci to na dobrze :).

Sam również mam 2 małe zbiorniczki 5L i 30L postawione na kranówce po to, żeby obserwować jak to będzie działało i z jakimi problemami mogę się ewentualnie spotkać.

Aha dodam, że nie wprowadzałem kupczych bakterii, sucha skała, do drugiego wprowadzałem po trochu wody z pierwszego kilkumiesięcznego już zbiornika, piasek "żywy" ;) aragonitowy który chyba dobrze wpłyną na parametry wody (szkoda że to pyłek bo to go z lekka dyskwalifikuje) bo po mimo że nie miałem większych kłopotów po wsypaniu tego piachu poprawiło sie na jeszcze lepiej, jak na razie nie stosuję żadnych adsorberów, podmianki dopiero po kilku miesiącach od startu raz na kilka tygodni nieraz 5 nieraz 10%.

Zastanawiam się nad małą ilością węgla żeby jednak pozbywać się choć części jakiś szkodliwych związków typu metale ciężkie, których przecież ani w wodzie ani w powietrzu nie brakuje ;)

O dziwo od 8 miesięcy nie mam żadnych problemów. Woda kryształ, zero plag, glonów okrzemków i zielonych jak na lekarstwo, w takim stopniu, że boję się o 2 ślimaki turbo żeby nie pozdychały mi z głodu. Jedna rybka w świetnej kondycji.

Jakbym miał lepszy dostęp do sklepów zacząłbym już wprowadzać powolutku małe niedrogie szczepki LPSow jednak z faktu, że mieszkam w "czarnej dziurze" wszystko będzie musiał wydłużyć się w czasie i troszku na to poczekać.

Wniosek - "akwaria" po miesiącach wyglądają na zdrowe, czyste. W tym mniejszym trochę nalotu zielonego i okrzemków ale to pozostałości kiedy stało przy samym oknie - teraz nie rosną, skała po części zarośnięta algami, zwierząt nie ma więc nalot glonowy pozostanie. W większym akwa zaczynają się pojawiać algi, innych glonów brak. Po zaprzestaniu czyszczenia szyb po 2 tygodniach lekki okrzemkowy nalot na szybach - zostawiam dla ślimaków.

Nie wiem co mnie czeka w przyszłości ale na chwilę obecną obserwuję i jak wszystko będzie nadal dobrze się miało, jak wprowadzane koralowce będą dobrze się czuły, rybki będą zdrowe to najprawdopodobniej swój docelowy zbiornik 360L postawie właśnie na kranówce.

Nie wiem czy można tu mówić o przypadku, kiedy to w drugim akwarium - małym bo małym ale jednak, od kiedy powstały nie mam najdrobniejszych kłopotów z jakimikolwiek plagami - odpukać oby tak zostało :)

Edytowane przez daro76 (wyświetl historię edycji)

Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a fotke jakas dasz? Poza tym dla wiekszosci akwarystow jedna rybka i dwa slimaki (bo tylko o takiej obsadzie napisales) nie koniecznie sa szczytem ambicji.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie od razu Kraków zbudowano a mnie się z niczym nie spieszy!

Może jedna rybka ( przepraszam 2 rybki ;) jedna po miesiącach przez moją nieuwagę wyskoczyła mi ze szkiełka) i dwa ślimaki to nie szczyt ambicji dla większości, ale tak jak pisałem zbiorniczki postawione były w określonym celu! Nie miały być od razu jako typowe akwarium ale jako zbiorniki testowe wody, żeby przekonać się czy na wodzie kranowej w ogóle można prowadzić zbiornik morski i z jakimi ewentualnymi problemami mógłbym się zetknąć.

I czego się dowiedziałem? a no między innymi tego, że prowadząc zbiornik na mojej wodzie kranowej nie muszę przynajmniej walczyć z plagami, bo ich nie miałem ani przez chwilę przez te wszystkie miesiące. I już samo to byłoby szczytem ambicji niejednego z tej większości o której piszesz, a jednak bardzo często jest inaczej.

Życia nie mam wiele bo to małe zbiorniki i dużego pola manewru nie będę miał, a dwa test ciągle trwa. Jednak sukcesywnie i w miarę możliwości akwarium będę go dokładał po to, żeby udowodnić przede wszystkim sobie, a raczej tylko potwierdzić to czego jestem pewny już w tym momencie po takim czasie obserwacji wody, że jednak będzie można mieć zdrowy system na kranowej wodzie i to niekoniecznie z najmniej wymagającymi zwierzętami, co zresztą potwierdziło się w praniu już co najmniej w kilku ujawnionych przypadkach.

Jak na razie ciesze się choć by tym, że snu z oczu nie spędzają mi ciągłe plagi i nieustanna walka z nimi, co samo w sobie jest testem jakości wody w zbiorniku i dla mnie już samo to jest dużym sukcesem, bo nie każdy może się taką sytuacją pochwalić. A na wszytko inne przyjdzie odpowiednia pora.

Edytowane przez daro76 (wyświetl historię edycji)

Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porozmawiamy za rok, od lat używam Ro/Di i co kilka miesięcy przy każdej wymianie filtrów widzę jakie błoto idzie z kranu.

Zanim zaczniesz zachwalać swoje podejście pokaż zbiornik to ludzie sami zdecydują czy warto brnąć tą drogą....

Plag unikam profilaktyką a lanie kranówki to proszenie się o problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daro - wlasnie to mam na mysli. Pochwalasz stosowanie kranowki na podstawie systemu, ktory ma sie nijak to wiekszosci zbiornikow. Rozumiem, ze nie spieszy Ci sie z obsada, ale to co masz nie daje Ci absolutnie zadnych wiarygodnych wnioskow. Pomysl, ze to co piszesz przeczyta sporo "zielonych" akwarystow, czesto na etapie gimnazjum, bez zasobnej kieszeni, ktorzy z latwoscia uznaja kranowke jako sposob na tanszy zbiornik - bez zastanowienia czy w ich przypadku to wypali.

Sa pewne reguly w akwarystyce i jedna z nich jest wlasnie wysoka i stabilna jakosc wody, ktora w 99,9% przypadkow moze dac tylko woda RODi. To nie jest wymysl tylko nasz na NR. To jedna z zelaznych regul morszczakow na calym swiecie. Madrzejsi od nas to wymyslili.

Naszym obowiazkiem jest zadbac o mozliwie najlepsze warunki dla zwierzat, a bezkrytyczne upieranie sie przy kranowce to jak budowanie fundamentow pod dom z krowiego lajna. Przeciez da sie, bo pol Afryki ma domy z bawolego gowna.

Zeby lamac reguly trzeba je rozumiec, a wiekszosc tych, ktorzy chwala kranowke, robi to na podstawie malo wymagajacych zbiorniczkow, najczesciej z miekkasami, przy minimalnym oswietleniu, z minimalnymi podmianami co dwa miesiace. I malo kto (jesli ktokolwiek) pisze o konsekwancjach stosowania kranowki. Reguly moga lamac Ci ktorzy je rozumieja.

Osobiście nie potrafię sobie wytłumaczyć jednego w tym całym zamieszaniu woda RO kontra KRANOWA - w czym lepszy jest zbiornik na wodzie RO w którym nie ma stabilności, jest pełen plag, z wodą która z samego wyglądu przypomina niekiedy bajorko, od zbiornika na KRANÓWCE który tętni zdrowiem ???

Nie porownuj najgorszego zbiornika na RODi z najlepszym zbiornikiem na kranowce. Jestes juz akwarysta jakis czas i wiesz ze pojawienie sie plag nie zalezy tylko od wody ktora stosujemy do podmiany. Plagi moga wystapic w kazdym zbiorniku w dowolnym momencie jego istnienia. U mnie przyszlo ponowne dojrzewanie tylko dlatego, ze musialem nagle odlaczyc dzialajace refugium i dsb od glownego zbiornika w ktorym prawie nie ma piasku. Zaburzylem stabilnosc, parametry skoczyly i mialem zielono. Woda RODi, ktora stosuje nie miala tu znaczenia.

Zobacz sobie sklad chemiczny wody w moim kranie:

post-10763-0-17260100-1377330699_thumb.jpg

post-10763-0-24531600-1377330700_thumb.jpg

Zwroc uwage np na miedz i azotany (podobnie jest w wiekszosci kranow).

Czy uwazasz, pochwalanie kranowki w ktorej miedz na poziomie 2mg/L jest OK. A azotany na poziomie 50?

Wiec blagam wszystkich tych, ktorzy planuja slone akwarium i czytaja ten watek. Bez wzgledu na to czy innym sie udalo czy nie, stosujcie wode RODi w swoich akwariach. Nie gwarantuje to zupelnego braku problemow, ale na pewno przed wieloma Was uchroni. Pozniej sami zdecydujecie, bo reguly mozna lamac jesli sie je rozumie.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester ciągle podkreślam, że wystartowanie z wodą kranową w formie testu który jeszcze trwa. Nie ukrywam też tego, że byłem pewien obaw i sporo wody minęło zanim się na to zdecydowałem.

Dlatego też przez tak długi czas nie wprowadzałem i do dziś dnia nie wprowadzam różnorodności życia, bo po mimo tego, że wszystko jak na razie idzie w przyzwoitym kierunku to równie dobrze może zboczyć z drogi i okazać się, że jednak ta droga w pewnym momencie może zaprowadzić mnie do nikąd.

Ja cały czas mam to na uwadze to nie jest tak, że robię coś na siłę bezmyślnie nie zastanawiając się kompletnie nad konsekwencjami.

To nie jest również tak, że całkowicie jestem gotów zrezygnować z filtra RO bo tak naprawdę cena +- 300 za filtr+ raz na jakiś czas wkłady za kilkadziesiąt złotych to żaden koszt w porównaniu do całości wydatków. I w każdej chwili po mimo tego że nie jestem majętnym człowiekiem jestem gotów na zakup tego filtra.

Nie chcę na przeciw wszystkiemu upierać się z uporem maniaka twierdząc, że kranówka jest lepsza, że można bez filtra RO prowadzić zbiornik morski bo to nie o to chodzi.

To, że NIERAZ się da, to fakt i temu celowi miał służyć min. i mój - można to nazwać eksperyment. Jestem z natury dociekliwy i nieraz lubię na własnej skórze przekonać się o czymś, żeby wiedzieć jaką drogę w przyszłości wyeliminować a jaką wybrać.

Nie chcę nikogo nakłaniać do używania wody kranowej nie przepuszczonej przez RO tylko dlatego, że komuś tam ładnie na tym zbiornik funkcjonuje, albo mnie się jak na razie udaje utrzymać stabilny stan wody wolny od plag i żyjących w dobrej kondycji kilku stworzonek.

Podkreślam, że ja to zrobiłem świadomie ryzykując i mimo, że wynik testu jest jak na razie dobry to nie wiem tak jak kolega wyżej powiedział co będzie za rok czy dwa.

I po mimo tego, że takich rzeczy nie wiedzą nawet ci którzy stosują wodę RO, to bawiąc się z kranówką jestem obarczony pewnie większym ryzykiem jeśli moja woda jednak nie będzie tak dobrej jakości jak mi się wydaje, albo ta jakość się zmieni w porównaniu z tym co mam teraz.

Podejrzewam też, że w końcu odpalę mały zbiornik na wodzie RO żeby zobaczyć jak mi będzie funkcjonował na wodzie z filtra, po to żeby mieć porównanie i wyciągnąć jakieś wnioski dla siebie.

Zobaczyć z którą wodą będę miał więcej czy też mniej problemów W SWOIM PRZYPADKU i na jaką zdecydować się w rezultacie w docelowym zbiorniku.

Nie jestem przeciwnikiem filtra RO bo koszt nie wielki, problem z podłączeniem też żaden, więc jeśli komuś nie szkodzi to używać.

Jeśli ktoś zauważył, że kranówkę ma dobrej jakości i służy w jego zbiorniku ma ochotę zaryzykować też nie jestem przeciwnikiem.

Najważniejsze jest świadomość tego co chcemy zrobić i mam nadzieję, że każdy będzie o tym pamiętał.

Cała dyskusja nie miała na celu przynajmniej z mojej strony zbojkotowania reguł które ktoś kiedyś opracował, bo to by była całkowita głupota, ale chodziło mi o troszkę zrozumienia dla tych co to udowadniają, że coś im służy bez widocznej szkody.

Nieraz giną fajne tematy przez brak tego zrozumienia dla tych rodzynków co może naprawdę maja fajne warunki na działanie w troszkę odmienny sposób. I niech sobie będzie to nawet 1 na 100 dla odmieńców też powinno być zrozumienie, nie wszytko i nie zawsze musi być zaraz złe.

Tester jeżeli uważasz, że ta dyskusja publiczna może przynieść więcej szkód niż korzyści, że młodzi ludzie mogą źle odczytać coś co chciałem powiedzieć a może też nie do końca wyrażałem się ściśle, czytelnie to co chciałem ująć - możesz wyczyścić całą dyskusję i zostawić czysty wątek.

Bo nie zależy mi na nakłanianiu nikogo do tego co ja chciałem przetestować i co niektórym się udaję bo mają to szczęście że trafili na niezłą wodę.

Wiem, że dorośli i tak kilka razy zastanowią się zanim coś zrobią czy czegoś nie zrobią ale z "dzieciakami" może być różnie, więc czyń co uważasz, że wyjdzie lepiej dla ogółu...

Pozdrawiam

Edytowane przez daro76 (wyświetl historię edycji)

Docelowo:

-AKWARIUM: 360l (120x60x50) -SUMP: 128l (80x40x40) -STELAŻ: profil 30x30x3mm -PRZELEW: overflow pipe /komin zew./-ODPIENIACZ: Marine Sources RDC 850 -OSWIETLENIE: led +- 200W -FILTR RO+DI: 75 GPD (Waterpure, Aqaafilter, Aqurius) + TDS,...? -CYRKULACJA: 2x jvp 102...? -OBIEG: Tuzne Silence 1073.020 (300-2400l/h), (1073.040 (300-3000l/h),...? -AUT.DOLEWKA: Aqua Trend Levelautomatic...? -Start na suchej skale -Próba z siporax-em lub FBF piaskowym (0,75 - 2kg piasku)

_____________________________________________________________________________________________________

6368_6918.png

Kontakt: tel: 513-036-976 e-mail: daro76@o2.pl gg: 3166809

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.