Skocz do zawartości
Gość dieter25

Czy ledy są aby na pewno rewelacyjne???

Rekomendowane odpowiedzi

Ja uwielbiam ledy za wschody i zachody słońca. To że je można sobie ustawić pod siebie regulując kolorki. Bliki nie te same co w hqi ale też niezłe. T5 dają piękne pastelowe kolory. Przy hqi takich nie miałem. Dlatego uważam że rozwiązanie np. Ati gdzie połączono T5 i Led jest bomba. Widzę duże zmiany na korzyść po przejściu z 2x250W i 4x54W Giesemanna na Ati powermodule 3x75led i 8x54W. To chyba najlepszy zakup jaki zrobiłem do zbiornika. Kumpel jak zobaczył jak świecą natychmiast wymienił swoje hqi na Ati. Rano mam więcej czerwonego wieczorem świeci na dyskotekowo niebieski wyciągając bajeczne kolory fluo z korali. Mam wrażenie że mam trzy różne akwaria w zależności, o której godzinie je sobie oglądam :) Niezależnie od tego korale rosną i dostają pięknych kolorów. Zbiegło się to ze zmianą supelmentacji przeze mnie ale efekt jest więcej niż zadowalający ( przynajmniej dla mnie). Reasumując jestem za połączeniem ledów z T5 ale z przewagą światła tych drugich. Ledy robią tylko smaczek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się w pełni z twoją wypowiedzią led +t5


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ktoś moze odpalic na t5 i bedzie po temacie :) Ja mam od początku na ledach. Nigdy nie dawalem innych świateł i wszystko ma sie dobrze.

Każdy chwali swoje rozwiązania, bo niby dlaczego by miał nie chwalić wszystko rośnie i wybarwia się odpowiednio.

Temat z kolei pozostaje otwarty i pewnie długo będzie jeszcze padało jedno i to samo pytanie.... :wine:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie odkopuję temat czy ktoś przeszedl z T5 na led lub odwrotnie?? jeśli tak to proszę o jakieś spostrzeżenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem i Ledy i T5 i HQI ;)

Przechodziłem z T5 na LED i z LED na T5

Jak bym miał oceniać to

Kolorki:

1. T5

potem długo długo nic :)

2. LED = HQI

Przyrosty

1. HQI

2. T5 = LED

Ale to moje prywatne spostrzeżenia i na pewno wiele osób się ze mną nie zgodzi :)

Dawno,dawno temu miałem jeszcze T8 ale nie ma o czym gadać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tydzien temu zmienilem giesemana hqi+T5 na Led+T5. Na razie trudno mowic cos konkretnego. Na pewno kolorki lepsze ale ledy przez ten tydzien nie szalaly wiec za wczesnie na jakies konkretne wywody. Korale w kazdym razie nie zauwazyly zmiany.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem najpierw T5, byłem zadowolony.

potem kupiłem ledy, i byłem bardziej zadowolony :) (bliki, kolory, nie trzeba wymieniać świetlówek)

i teraz jestem przed dylematem... w nowym baniaku ledy, które mam nie mieszczą mi się w koronie... a z przyczyn czysto technicznych (żona :D) lampa nie może wystawać poza koronę - i zastanawiam się co zrobić...\

sprzedać ledy = kupić 6*t5,

sprzedać ledy = kupić inne ledy (coby się zmieściły w koronie)

sprzedać wszystko... :)

generalnie mnie osobiście bardziej pasowały ledy, bo mogę dwoma guzikami ustawić sobie kolorystykę oświetlenia.

przy t5 to wieczna loteria. Źle sobie kupisz jedną świetlówkę i już kolorystyka jest do d*py.

przyrosty mam chyba takie same przy obu oświetleniach.

Nawet mam wrażenie, ze montipory szybciej wyskoczyły do góry przy ledach.


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja o LED-ach to dyskusja o kolorach. To co podoba się jednemu nie musi podobać się innym. LED to technologia, która nieprawdopodobnie się rozwija. W połączeniu z innymi źródłami światła dają radę ale same chyba nie do końca. Cieszę się z tego wątku bo on pokazuje moje wcześniejsze przypuszczenia dotyczące czerwonego koloru. Nigdy nie widziałem ładnej czerwonej montipory talerzowej pod ledami. Pod T5 ona jest aż różowa (prawie), niemalże świeci a pod ledami to inny koral. Jest spłowiały i idzie w kierunku brązu. Jeśli się to komuś podoba to proszę bardzo.

Pozdrawiam.


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie zauważyłem u siebie jakichkolwiek problemów z czerwonymi / różowymi montiporami talerzowymi pod ledami. Ani z przyrostem ani z kolorystyką. W innym wątku pisałem że mam problem z wybarwieniem różowej a. millepory ale talerzówki są jak najbardziej OK.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość maxevans

Ja nie narzekam na LED-y. Nie zauważyłem żeby cokolwiek nie rosło wręcz przeciwnie. No i do tego bardziej podkreślają kolory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie odkopuję temat czy ktoś przeszedl z T5 na led lub odwrotnie?? jeśli tak to proszę o jakieś spostrzeżenia

Najczęściej spotykana kolejność zmian oświetlenia to tak o jakiej wspomniał Walker

T5/HQI>>>LED>>>T5/HQI

Oczywiście wiadomo dlaczego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej spotykana kolejność zmian oświetlenia to tak o jakiej wspomniał Walker

T5/HQI>>>LED>>>T5/HQI

Oczywiście wiadomo dlaczego ;)

Nie. Nie wiadomo dlaczego. Możesz wyjaśnić? Dla mnie bujda wymyslane przez tych co nigdy nie mieli dobrej lampy led. Miałeś takowa? Pokaz foto pod T5 lub HQI z Twojego akwarium skoro jest lepiej.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz napisać definicje dobrej lampy LED? Czym się taka charakteryzuje? Chodzi o rodzaj diody? Producenta? Czy może coś innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze dobra lampa led jest wtedy, kiedy odpowiada wlascicielowi ;)

Nie sadze, ze chodzi o producenta itd. Natomiast bez wiedzy producenta, licznych badan I obliczen (co wiaze sie rowniez z cena) sie nie obejdzie. Bardziej zaufam kupna lampy od kogos, kto ma jakas wiedze I pojecie nie tylko "led-owe", lecz doswiadczenie oparte na wiedzy o swietle I koralach, niz juz mozna by to okreslic "przyslowiowemu" chinczykowi (bez urazy ;) )

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie znam już nikogo kto by miał nad zbiornikiem HQI, choć przyznaje żę krąg moich "morskich" znajomych jest stały od lat. Wszyscy znajomi przeszli na LEDy i nikt jakoś nie ma ochoty wracać do HQI bądź T5. Każdy z nich miał morskie nim powstało to forum więc zaliczył po kolei T8, HQI, T5 i teraz LEDy i w większości wypadków wie co robi.

Przyznam że rozwiązanie mieszane T5+LED wydaję się sensowne, gdybym miał miejsce dorzuciłbym ze 2 fiji.

Widziałem multum beznadziejnych baniaków zarówno pod HQI jak i T5, światło to nie wszystko i niczego nie gwarantuje.

Pamiętam głosy powątpiewania z RC gdy wchodziły T5 czy w ogóle da się pod nimi trzymać spsy.

Pewne opinie na temat ledów trochę rozmijają się z moimi odczuciami ale oczywiście mogę się mylić. Przede wszystkim ledy to nie jakieś cudo które spowoduje że kolory eksplodują z jakiejś mizernej ilości światła. Część korali zaczęła się wybarwiać gdy moc światła była już dość konkretna, to samo zresztą dotyczy wzrostu. Mam prawie 1W/l w ledach, część korali rośnie prawie przy powierzchni i nie zanotowałem przypadków "przypalenia".

To po prostu kolejna generacja oświetlenia, nie pierwsza i nie ostatnia, za kilka lat będziemy się kłócić o coś innego, pewnie chwaląc ledy.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście zgadzam się z tdew, to po prostu kolejne źródło światła, ze swoimi wadami i zaletami. Prywatnie posiadam dwa akwaria, jedno na T5 i drugie na dobrej lampie LED, z obu źródeł światła jestem zadowolony, przy T5 denerwuje mnie konieczność wymiany świetlówek a także niska ich wydajność, a co za tym idzie spore grzanie. W pracy mamy zarówno T5 jak i LED-y, z tym że zbiornik pokazowy mamy na LED-ach.

Posty użytkownika PokerFace proponuję traktować z bardzo dużym przymrużeniem oka, jeśli nie zmieni od swojego podejścia, niewykluczona jest odpowiednia interwencja moderatora.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Moderatorze AquaManiac co takiego napisałem że do mnie pijesz? Chyba się zagalopowałeś. Wyraziłem opinię z resztą podobną co Walker o tendencjach jakie widzę. To jest forum dyskusyjne i chyba każdy może przedstawić swoje racje no chyba że może być przedstawiona jedna racja to mnie popraw.

Jako administrator tego forum, dbam o jego odpowiedni poziom merytoryczny, posty w stylu "Wszyscy przechodzą z powrotem na T5. Oczywiście wiadomo dlaczego ;)" będę w przyszłości kasował bez ostrzeżenia.

A wracając do tematu to rozwinę mojego posta żeby był może lepiej zrozumiany... bo chyba z tym u niektórych ciężko. Na ledach widziałem sporo baniaków, miękkie i LPSowe są bajeczne, LEDy fajnie podbijają fluorescencje lecz jak chcemy mieć pastelowe SPS to tylko na T5 to osiągniemy i chyba nikt nie zaprzeczy. A z racji tego że większość osób z spsowymi baniakami chce pastele to wraca do t5.

"bo chyba z tym u niektórych ciężko." - miarkuj się, w przyszłości za takie stwierdzenia będzie urlop bez ostrzeżenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tylko chcialbym aby zwolennicy LED pokazali choc troche baniakow, kolorami - choc troche - zblizonymi do tych spod T5. Nie mowiac o Krzysku Trycu, Andrzeju Niewiarowskim, Krzysku Kudraszow czy moim zdaniem najladniejszym polskim baniaku, kiedykolwiek powstalym ( sorry bez obrazy ... ) Szymona Jankowskiego ... Baniak z 2008 roku a po dobrych kilku latach nie widzialem rownie ladnego ... Rafa to kolor ...

http://reefkeeping.c.../totm/index.php

Pozdrawiam

Edytowane przez Groenendael (wyświetl historię edycji)

50"x25"x30" AGA Herbie Overflow - ATI Sun Power T5HO 8x54 W - DIGITAL AQUATICS Reef Keeper Lite Controller - 2x VORTECH MP 40 + MP 10 + Vertex V6 ( 1580 gph ) - VERTEX Omega 180i - VERTEX RX-z ZEO Reactor ( All in One Biopellets ) - VERTEX LIBRA Doser - ESV Two Part Calcium System - VERTEX ROX .8, Tropic Marine Pro Reef - Salt Mix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...czemu powermodule, a nie sunpower .? Jaka jest istotna roznica między nimi ?

Nie chce zakładać nowego tematu, więc zapytam tutaj. Jeśli chodzi o ledy, to mają swoje plusy, z punktu widzenia żółtodzioba to głównie kasa (prąd/świetlówki), mniejsze zyski ciepła, wschody/zachody, nocne i fajnie, bo rozwiązanie zaawansowane technologicznie. Jako początkujący zdecydowałem się jednak na T5, bo jak już wspominano TOTMy stoją pod T5, co oczywiście nie zmienia faktu, że można mieć bajoro pod każdym oświetleniem. To, że te wspomniane TOTMy są pod T5 może tez wynikać z efektu przywiązania i tego, jak ktoś wspomniał, że dobrze działające rozwiązanie trudno się zmienia, bo zawsze może być gorzej. Z tego co zauważyłem sklepy też raczej średnio polecają ledy, chyba że te najdroższe... Tu akurat działa chyba ekonomia, bo co chwila sprzedadzą Ci świetlówkę +samą lampę. W perspektywie czasu bardziej chyba opłaca się sprzedać lampę za 3k PLN + świetlówki za 600 i później co chwilę świetlówki niż raz lampę za 7k PLN i tyle... Ja nie demonizuję ledów i jestem na nie otwarty, ale ze względu na brak doświadczenia nie chciałem ryzykować, bo za rok bym gadał, że to wszystko przez ledy, a nie przeze mnie :D. Pozdrawiam

...czy moim zdaniem najladniejszym polskim baniaku, kiedykolwiek powstalym ( sorry bez obrazy ... ) Szymona Jankowskiego ... Baniak z 2008 roku a po dobrych kilku latach nie widzialem rownie ladnego ... Rafa to kolor ...

http://reefkeeping.c.../totm/index.php

Pozdrawiam

No to fakt, za***isty! Nie znam innego słowa lepiej opisującego ten baniaczek i kolorki ;). I przepraszam za post pod postem, ale musiałem :p

Nie musiales - przypomnij sobie lepiej regulamin.

Tester


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze nie robimy off-a bo jesli rozmawiamy o LEDach to nalezaloby sie zastanowic czy rozmawiamy o technoligii i echach i achach zwiazanych z programowaniem, emisja ciepla i niby oszczednosciach, a raczej jednak akwarium szczegolnie rafowe to nie rodzaj kombajnu wypasionego technologia po pachy tylko forma obrazu zyjacego gdzies obok nas ... Porownujac te obrazy i pokazujac je to moim zdaniem bladziutko wygladaja LEDy przy T5 ... Wiec moze dobrym przykladem powinnismy porownywac kolorystyke i odczucia wizualne bo o to chyba chodzi ...

A jesli chodzi o lampe HQi to chyba nie trzeba daleko szukac, mysle ze baniak Snocho sie sam broni z lampa Sfiligoi Infinity 2x400W HQI + 4x54W T5. Dla mnie kolory rowniez zajebi ...

http://nano-reef.pl/topic/35814-1125l-bo-male-jest-piekne-540l-zaplecze/page__st__40

Edytowane przez Groenendael (wyświetl historię edycji)

50"x25"x30" AGA Herbie Overflow - ATI Sun Power T5HO 8x54 W - DIGITAL AQUATICS Reef Keeper Lite Controller - 2x VORTECH MP 40 + MP 10 + Vertex V6 ( 1580 gph ) - VERTEX Omega 180i - VERTEX RX-z ZEO Reactor ( All in One Biopellets ) - VERTEX LIBRA Doser - ESV Two Part Calcium System - VERTEX ROX .8, Tropic Marine Pro Reef - Salt Mix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze nie robimy off-a bo jesli rozmawiamy o LEDach to nalezaloby sie zastanowic czy rozmawiamy o technoligii i echach i achach zwiazanych z programowaniem, emisja ciepla i niby oszczednosciach, a raczej jednak akwarium szczegolnie rafowe to nie rodzaj kombajnu wypasionego technologia po pachy tylko forma obrazu zyjacego gdzies obok nas ... Porownujac te obrazy i pokazujac je to moim zdaniem bladziutko wygladaja LEDy przy T5 ... Wiec moze dobrym przykladem powinnismy porownywac kolorystyke i odczucia wizualne bo o to chyba chodzi ...

Właśnie o tym trzeba rozmawiać, solniczka z założenia jest droga i te 100zł oszczędności na prądzie nie powinno robić różnicy, a jak robi, to ja bym sprzedał.... Kwestia jest właśnie kolorków, ale są też tacy którzy mówią, że kolorki pod ledami są nawet lepsze...? Nie wiem co myśleć, najładniejszy baniak, jaki widziałem na żywo stał właśnie pod ledami... Nie jestem jakimś tam zapaleńcem i dlatego mam T5, bo sprawdzone, ale kiedyś pewnie sam sprawdzę ledy... Spodziewam się ścieżki T5-->LED-->T5 ;), ale to odległa przyszłość... A mieć trochę technologii "w baniaku", to też fajna sprawa, jak to mówią - jeden lubi rybki, drugi akwarium, ja chyba jednak akwarium :p

Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja bym z wielką przyjemnością zobaczyła czyjeś zdjęcia 1 korala pod lampą LED i tego samego korala pod np.T5-

Może ma ktoś takie zdjęcia?

Ja mam bo akurat zmieniałam lampę ale mam zamałe doświadczenie,żeby pokazywać:)

Ale chętnie bym zobaczyła zdjęcia porównawcze doświadczonych kolegów lub koleżanek;)

Bo wydaje mi się, jak ktoś tu już wspomniał, że każda lampa jest dobra,jeżeli jest w dobrych rękach

Ale tak jak większości (tak i mi-laikowi) T5+Led (Nie na odwrot)to prawdziwa bajeczka:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie rewelacyjne jest HQI + T5 ale samym HQI nie pogardzę , świetne wybarwienie i bliki(hqi) dużo ładniejsze bardziej naturalne wolniejsze.

Do tego oszczędzamy na grzaniu w pokoju i na grzałce która też nie mało ciągnie - gorzej latem ale to 2 miesiące lampa w górę i wiatrak.Widziałem parę zbiorników pod led i kwestia gustu co kto lubi. Jeden blondynki drugi brunetki.

Ledy sa dobre bo swiecąc nimi płacę 100 PLN miesiecznie za prąd a nie 250 gdybym jechał HQI albo T5.

Zależy jak na to patrzeć... no i hqi świeci też szerzej, lampa w zakupie tańsza i tak jak wyżej.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Jeden blondynki, drugi brunetki ... To spytam gdzie jest rozowy i czerwony pod ledami :) ... Zdjecie spod Maxpect Razor 420 ... Ktory, bodajze najlepiej sie sprzedaje ze wszystkich LEDziakow ...

Niby jest, ale to zupelnie inna bajka. Niebiesko, jaskiniowo. jak dla mnie za ciemno i nie tak smacznie jak pod T5 ... Ewentualnie T5 + Led :)

post-12464-0-85156100-1384021167_thumb.jpg


50"x25"x30" AGA Herbie Overflow - ATI Sun Power T5HO 8x54 W - DIGITAL AQUATICS Reef Keeper Lite Controller - 2x VORTECH MP 40 + MP 10 + Vertex V6 ( 1580 gph ) - VERTEX Omega 180i - VERTEX RX-z ZEO Reactor ( All in One Biopellets ) - VERTEX LIBRA Doser - ESV Two Part Calcium System - VERTEX ROX .8, Tropic Marine Pro Reef - Salt Mix.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.