Skocz do zawartości
MarcosB

1800L - SPS, SPS, SPS

Rekomendowane odpowiedzi

No więc jakiś czas temu w związku z przeprowadzką postanowiłem oczywiście powiększyć akwarium, a że miejsca mam ciut więcej to rafa też powinna być większa. Chciałem, żeby była głębia i dużo miejsca do pływania. Bez zbędnego gruzowiska i oczywiście bez skał na tylnej ścianie.

Obsada – SPS, pewnie jakieś wyjątki tutaj się znajdą ale…zobaczymy.

Akwarium sklejone przez chłopaków z Erybki, na miejscu. Nie ukrywam iż wszystko przebiegło dosyć szybko i sprawnie. Ku mojemu zaskoczeniu, dla nich to pestka dla mnie hmm no nie sądziłem ze takie bydlaki tak szybko i prosto się skleja… Stelaż też z erybki, aluminiowy. Pod wylewką – styrodur.

Rozmiary to 160x150x75. Czyli jakies 1800L + sump około 300L,

Akwarium sklejone w Marcu, kazali czekać miesiąc zanim zaleję…czekałem bo i tak jeszcze daleko było do przeprowadzki. Finalnie zaczałem je baaardzo powoli zalewać RO w Sierpniu. W końcu stwierdziłem iż jakoś to akwarium musi wystartować, więc zaczałem transportować wodę ze starego zbiornika. W sumie przewiozłem około 1000L J. Co ciekawe jeżeli miałem jakiekolwiek zastrzeżenia do moich akropor to przelanie przez zbiornik o pojemności 400L , 400L świeżej solanki w przeciągu dwóch tygodni (po 50-100L) wyprowadza wszystko na prostą.

Fotki z klejenia

IMG_0936.jpg

IMG_0934.jpg

IMG_0941.jpg

i zalewania :

W akwarium jest już pierwsza konstrukcja skalna z odgazowanej, a następnie wysuszonej skały.

IMG_1340.jpg

IMG_1342.jpg

Cdn…

Edytowane przez MarcosB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko tyle?:( Wymiar masakra, mam nadzieję że rano będzie ciąg dalszy:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku zdrac cos co tam planujesz w sumpie.

p.s. ja bym salon zostawil pusty a akwarium bardziej na srodku :thumbup:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaszalałeś z baniakiem , duży przeskok , czemu nie przezroczysty silikon jak w ostatnim baniaku ?

Stare akwarium wydawało by się malutkie patrząc po dostępnej przestrzeni wielkość musi być dopasowana :)

Kurcze fajnie by wyglądał ten baniaczek blisko rogu z możliwością obejścia go w koło albo tam gdzie kleili.

Lecisz w HQI czy LED ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zaszalałeś z baniakiem , duży przeskok , czemu nie przezroczysty silikon jak w ostatnim baniaku ?

Przecież jest przezroczysty.

Rozmiar imponujący.. powodzenia!:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele naszych rybek bedzie zazdrosnych o te przestrzen. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super projekt :) i fajne wykonanie stelaża i akwa. Szkoda że nie podciągnąłeś sobie kanalizacji i wody pod akwa bo widzę że to był jeszcze stan surowy więc niedużym kosztem zapewne byt się dało. Trzymam kciuki aby wszystko smigało jak trzeba od samego poczatku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie wymiary -marzenie :thumbup: Ciekawe jak poustawiasz/ałeś skałę. Przy dostępie/widoku z 3 stron i tych wymiarach to nie lada wyzwanie. Z niecierpliwością czekam na ,,cdn'' ...

Edytowane przez felek99 (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się do Ciebie wybierałem przez 2 lata ale teraz to już na bank się wproszę nawet jak bym na nogach miał przyjść.

Wymiar rewelacja i czuję że będzie to jedno z najładniejszych akwarii w PL.Ciekawe kiedy JanuszD zmieni :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętając poprzedni zbiornik MarcosB to masz dieter25 100% rację - będzie to jedno z piękniejszych akwariów w PL.

Uwielbiam takie kształty i szczerze kibicuję w dalszej budowie , zasiedlaniu i późniejszym pielęgnowaniu tego cudeńka.

PK

Edytowane przez R.I.P (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sadząc po szczepkach które od Ciebie zakupiłem będzie rakieta!


New project 75×60×60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby - to co było + dokupiłem żółtka.

Planuje na przyszłość :

- Białobrody

- Zanclus

- wiecej anthiasów

- gromadka Chrysiptera talboti lub parasemy

- od dziecka chciałem mieć jakieś pensetniki

Ale z nowymi rybami przynajmniej do grudnia poczekam. Akwarium musi porządnie dojrzeć, narazie nie ma mowy o nowych rybach. Dokupiłem krewetki czyszczące bo została mi jedna i niestety nie doczekała nowego baniaka...2 letnia kreweta padła tydzień przed przesiadką :(.

Dokupiłem rozgwiazdy i nassariusy, ale akurat ich nigdy za wiele, planuje około 10 rozgwiazd i 50 nassariusów ?

Sump : standard to co w poprzednim baniaku, trzy komory – 50cm/50cm/20cm. Nic nie zamierzam kombinować , to co sprawdzało się w starej rafce musi się sprawdzić tutaj.

Kanalizacja - jest podciągnięta tylko jej nie widać, w ścianie za akwa są dwie rury fi 10 przez które mam doprowadzoną RO i mogę ewentualnie spuszczać wodę z akwarium. Za ścianą jest kantorek pod schodami - tylko na moje graty.

Silikon jest przezroczysty, na fotkach może tak wyszło

Filtracja : Schuran 200 (narazie daje radę)

Metoda prowadzenia : ZeoVit

Dlaczego Zeovit - wystraszyłem się konsekwencji zbyt szybkiej przesiadki. Trochę mnie nastraszyli i z tego co widzę to była dobra decyzja. Problem polegał na tym iż chciałem się przeprowadzić jak najszybciej. Niby sprzęt miałem ale czasu mało, jakoś nie mogłem tego zgrać żeby odpalić drugi baniak, czekać na dojrzewanie i przerzucić resztę. Przeprowadzka, jeszcze wykończenia wiecie jak to jest...milion rzeczy na głowie i jeszcze akwarium.

Miałem trzy opcje do wyboru :

- Przelać do zbiornika tyle wody z podmian ile sie da i przenieść życie

- Poczekać aż zbiornik dojrzeje minimum miesiac

- Odpalić ZeoVit i po 10 dniach zacząć przenosić wszystko

Sami wiecie jakie miałem te akry...szkoda by było, więc zdecydowałem się na ZeoVit.To tylko 14 dniowy cykl i jesteśmy gotowi do jazdy. Nie ważne czy zbiornik ma starą czy nową wodę, nie ważne czy skała żywa czy sucha. Czy jest jakaś metoda która gwarantowała mi bezpieczną i szybką przesiadkę z takimi koralami ? Nie... Poza tym już od jakiegoś czasu wkurzało mnie iż nie mogę rozjaśnić korali na tyle na ile chciałem, niektóre gatunki spoko, ale są takie, które bez zejścia naprawdę nisko nie pokażą pełnych barw. Chcialem spróbować Zeo od dłuższego czasu no i w końcu i tak skończyłem na Zeo.

W zbiorniku jeszcze przed przesiadką odpaliłem odpieniacz...tak ten na bańce 10L. Płytkarz kiedyś podszedł do mnie jak podłączałem pompy cyrkulacyjne, zobaczył ten odpieniacz na bańce w głównym i pyta mnie czy to tak ma być i tak zostanie ? :)

Wracając do całej przekładki :

Jakoś na początku września wrzuciłem kilku kaskaderów - jakieś monti czerwone, talerzówki, jedną akrę...żyły, po tygodniu wpuściłem żółtka i dwa błazny, żyły. Wtedy miałem największą zagadkę, próbować przenosić inne korale/czekać/odpalać Zeo.

Niby wszystko było OK, ale coś jednak mnie tknęło. Teraz jak czytam ze smutkiem wątek Mirka – Błękitna Głębia, wiem, że była to dobra decyzja. Dojrzały zbiornik to dojrzały zbiornik i nic tego nie zmieni. W mojej starej rafce po 2 latach robiłem cuda! Rozkopywałem skały, robiłem mega zawieruchy z detrytusu, nie cackałem się z koralami, piach stary jak świat i masa syfu...ale tego zbiornika nie było w stanie ruszyć NIC!

24 Września odpaliłem kamienie - tylko 3L. Postępowałem wg instrukcji startu i wszystko w zasadzie poszło tak jak powinno.

Śliskie glony/korzuch, potem trawsko i zacząłem przekładanie życia. Miałem straszny zakwit bakteryjny, woda mleko. Ale było to spowodowane brakiem potrząsania kamieni w fazie początkowej, nie doczytałem/pominałem nie wiem. W każdym razie jak tylko zacząłem potrząsać kamieniami - wszystko minęło po kilku dniach. Oczywiście Schuran 150 z bańki poleciał do starego mieszkania, a Schuran 200 do nowej rafki.

Oświetlenie to narazie 10x80W T5, mam drugą lampę 8x80W ale niestety szlag trafił elektronikę i jest w naprawie. Dzisiaj mam zamiar powiesić lampę ze starego akwarium, bo kolory pod T5 mi pasują, ale brak blików to dla mnie katastrofa osobista i męka.

10 x 80W oświetla 60% baniaka, ale z tyłu i tak nie mam skały więc wszystko się kręci a korale są zadowolone.

Więc dzisiaj powinno zawisnąć jeszcze 2 x 250W HQI i 4 x 54W T5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak bez fotki? :)

nie wiem jak to ustawisz ale jestem ciekaw tego hqi i t5 i ich rozmieszczenia, żeby nie było, że w połowie masz bliki a w połowie nie.... żeby nie było wizualnie widać, że 2 różne lampy... chyba, że to chwilowo aż tamta wróci z naprawy


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DSC_0990.jpg

DSC_0993.jpg

DSC_0994.jpg

DSC_0995.jpg

DSC_0996.jpg

DSC_0997.jpg

DSC_0999.jpg

DSC_1000.jpg

Dzisiaj zabieram się za skały. Wiszą dwie lampy. Narazie tak zostanie, druga T5(8x80W) idzie pod młotek, jak powiesiłem HQI i zobaczyłem rozbłyski to nie chce widzieć samych świetlówek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny zbiornik. Olbrzymi potencjał! Wymiar ma jednak znaczenie. Przypomina mi jeden z najpiękniejszych jakie widziałem....

znasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcos: nie miałes zagwostki, w którym miejscu ma byc dany koral ?

Widzę że część jest na podstawkach a chęć przyklejona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.