Skocz do zawartości
Walker

Prototyp filtra

Rekomendowane odpowiedzi

Dostałem do testów prototyp filtra który według producenta (albo poprawniej posiadacza patentu) ma być przełomem na rynku i zostawić daleko w tyle nasze filtry RO daleko w tyle i to pod kilkoma względami - przyznacie że brzmi nieźle prawda?

Jak na razie filtr jest owiany wielką tajemnicą - udało mi się jedynie wycisnąć że jest oparty na kompozycji różnych żywic. 3 zbiorniki 10" wypełnione po brzegi daje ok 2 litrów żywicy co nie jest jakimś super pojemnym złożem ale faktycznie po podpięciu tego ustrojstwa i "przepłukaniu" wkładu TDS pokazuje 000 hmmm...

OK jak na razie nie napisałem nic co mogło by sugerować że filtr jest jakiś wyjątkowy ale jednak :) Po pierwsze zero odpadu - po prostu czysta woda on-line (tak wiem są takie filtry na rynku) a po drugie producent twierdzi ze złoże w filtrze jest dożywotnie! Wymaga jedynie regeneracji raz w roku. Jak myślicie będzie działał?

Dodam tylko że to żaden Chińczyk czy inny Amerykanin - made in Poland :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat będę go śledził.Jakieś szczegóły możesz zdradzić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDS pokazuje chyba tylko oczyszczenie mechaniczne (tak mi sie wydaje) a dochodzi jeszcze oczyszczenie chemiczne (w tym bakteryjne).

Ciekawe czy zloza takze to oczyszczaja.

Jesli tak to moze byc ciekawe.

Pozdr


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...no to masz kolego rok testów (biorąc pod uwagę regenerację złoża) i później zobaczymy :)


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mógł byś zdradzić cenę czegoś takiego? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A mógł byś zdradzić cenę czegoś takiego? :)

To coś nie ma jeszcze ceny ;-) i myślę że conajmniej przez najbliższy rok nie będzie miało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ta firma chcę to naprawdę przetestować powinna rozdać ich co najmniej kilkadziesiąt do testów.

Wtedy wyniki będą bardziej wiarygodne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli ta firma chcę to naprawdę przetestować powinna rozdać ich co najmniej kilkadziesiąt do testów.

Wtedy wyniki będą bardziej wiarygodne

Rozumiem że jestem dla Ciebie mało wiarygodny ale nie wiem skąd wniosek że jestem jedynym testerem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kiedyś, gdy miałem słodkowodne , to też zmiękczałem wodę przez żywicę . Ale regeneracja żywicy była często , nie co pół roku , a pojemnik nie był 10" ale miał kilkanaście litrów. Jak dla mnie , to cienko to widzę , ale życzę powodzenia.

Pozdrawiam

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kiedyś, gdy miałem słodkowodne , to też zmiękczałem wodę przez żywicę . Ale regeneracja żywicy była często , nie co pół roku , a pojemnik nie był 10" ale miał kilkanaście litrów. Jak dla mnie , to cienko to widzę , ale życzę powodzenia.

Pozdrawiam

Dokładnie takie same były moje pierwsze zarzuty to tego filtra jak zobaczyłem jego pojemność :)

Ale zobaczymy jak będzie.

Mi sie coś z tym kojarzy http://blog.reefmani...kwarystyce-3954 :)

Uchylając rąbka tajemnicy mogę powiedzieć że filtr nie został stworzony z przeznaczeniem na rynek akwarystyczny i jest tylko częścią większego systemu. Jednak jak twierdzi producent te 3 moduły w zupełności wystarczą na nasze akwarystyczne potrzeby i jeśli to prawda to już moja w tym głowa żeby powstała wersja dla akwarystów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywice kwasowe i zasadowe. Coś jak kolumny kationitowe i anionitowe. Jedne wymieniają na H+, drugie na OH-. Odpadem jest woda... Tyle że problem polega na regeneracji tego. Żeby zregenerować dokładnie i całkowicie. Potem wypłukać żeby nic nie pozostało ...

Jak chcesz bez odpadów, zatkaj odpływ w RODI - też będziesz miał 100% wydajnośc. Ja tak przez pomyłkę uzyskałem ponad 100l, zestaw, po odkręceniu odpływu (działający zgodnie z zasadami), działa do teraz - czyli parę miesięcy...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywice kwasowe i zasadowe. Coś jak kolumny kationitowe i anionitowe. Jedne wymieniają na H+, drugie na OH-. Odpadem jest woda... Tyle że problem polega na regeneracji tego. Żeby zregenerować dokładnie i całkowicie. Potem wypłukać żeby nic nie pozostało ...

Powiem szczerze że nie interesowałem się tym nigdy aż tak głęboko dla mnie po prostu ma działać. Z tego co się dowiedziałem to regeneracja tych żywic (bo podobno środku jest kilka) jest banalnie prosta w domowych warunkach.

Jak chcesz bez odpadów, zatkaj odpływ w RODI - też będziesz miał 100% wydajnośc. Ja tak przez pomyłkę uzyskałem ponad 100l, zestaw, po odkręceniu odpływu (działający zgodnie z zasadami), działa do teraz - czyli parę miesięcy...

Tak tylko to niestety świetny sposób na uszkodzenie membrany :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza opcja

Pierwsza komora - brudna woda

Druga komora - podgrzewanie i parowanie

Trzecia komora - skraplanie

Bez regeneracji, żywic itd. Tylko czyścić z osadów.

Druga opcja

Woda ze studni, pompka wody i wymiennik, przez który płynie zimna woda- a na jesień wszystko co zimne ładnie pokrywa się rosą.

Dziękuję za gratulacje :)

EDIT:

Takie urządzenia są do zmiękczania wody domowej - regeneracja solą w pastylkach, tylko czy zbijają TDS do zera?. Pewnie już wymyślili taką żywicę że wszystko wyłapie, a regenerujemy na słońcu przegarniając patykiem :)

Edytowane przez Kyzak (wyświetl historię edycji)

Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza opcja

Pierwsza komora - brudna woda

Druga komora - podgrzewanie i parowanie

Trzecia komora - skraplanie

Bez regeneracji, żywic itd. Tylko czyścić z osadów.

A kiedy dodajemy cukier i drożdże? :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw mąka i jajka później cukier i drożdże :D Tak robili w 1410 roku czy coś nie dosłyszałem... a nie to bimber!


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele lat temu, mój kuzyn przy pomocy filtrów ze złożami jonowymiennymi produkował wodę dejonizowaną do akumulatorów. Robota prosta, ale regeneracja solanką upierdliwa. Zresztą ten, kto kiedyś w słodkim próbował regenerowalnych żywic wie, że to nie takie fajne. Sam zamysł nie jest nowością, więc miejmy nadzieję, że tutaj wymyślono coś nowego. Jestem jednak raczej umiarkowanym optymistą, choćby ze względu na ograniczone spektrum działania żywic. Jak wspomniano wyżej, membrana wyłapuje o wile więcej niż żywica.

Wersja z drożdżami i cukrem wydaje mi się najtrafniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do regeneracji zywic jonowymiennych zeby otrzymac potem wodę demineralizowana robi sie NaOH i HCl czyli silnymi zasadami i kwasami a nie zadnymi solankami to tak apropos kuzyna i wody demi do aku.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to zależy od żywicy. Jest ich wiele rodzajów i niewykluczone, że niektóre regeneruje się NaCl.

Kiedyś usłyszałem zdanie: "Unikaj stanowczych stwierdzeń, a nie wyjdziesz na głupka". Warto zapamiętać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pożyjemy to zobaczymy. Kolega przetestuje i opisze. Ciężko jest zakładać, że coś wytrzyma rok bo są ludziska co mają piko rafki a i jest grono co tysiące litrów bujają. Trafniej określić ilość przefiltrowanej wody niż czas przez który ma działać. Kolejna sprawa to stopień zanieczyszczenia naszej kranówki którą ten filtr musi oczyścić (przykładowo jak kiedyś mierzyłem: Gliwice 700-800ppm, Jastrzębie 250-300ppm)


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia oplacalnosc takiego biznesu. Jesli ten patent marzeczywiscie dzialac dozywotnio, to producent bardzo szybko nasyci rynek. No chyba, ze regeneracja bedzie wymagana w jego labie i to ona bedzie przynosila zyski.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia oplacalnosc takiego biznesu. Jesli ten patent marzeczywiscie dzialac dozywotnio, to producent bardzo szybko nasyci rynek. No chyba, ze regeneracja bedzie wymagana w jego labie i to ona bedzie przynosila zyski.

Bartku na chwilę obecną ciężko w ogóle mówić o opłacalności bo tak jak mówiłem produkt nie był tworzony z myślą o akwarystyce i jest częścią większego systemu który wymaga co jakiś czas interwencji serwisu wiec spokojnie producent wychodzi na swoje. Myślę że jeżeli powstanie finalna wersja dla akwarystyki to będzie się zdecydowanie różniła od tego co ja mam w chwili obecnej :). Pożyjemy - zobaczymy. Mnie najbardziej ciekawi wydajność i żywotność tak małego złoża

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin, jak tam testy?


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda zmiękczana żywicami regenerowanymi tabletkami, jak w zestawach do domowych filtrów, ma twardość "o", ale TDS pokazuje sporo :) Bo ona po prostu wymienia jony wapnia i magnezu na jony sodu. Jeśli niczego nie pokręciłem.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.