Skocz do zawartości
Tester

Metoda Ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, pytanie. Jak to jest z tymi gramami w programie Aqua Calculator. Wyliczalem ile musze dac wodoroweglanu sodu zeby podniesc kh z 5.7 na 7 i program podaje wartosc w gramach. Podal mi 3 dawki po 8,6g x 3 dni czyli 25.8 w totalu. I teraz nie wiem, w jakiej ilosci wody to rozrobic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze pamiętam, jest tam zakładka ml też. Jeśli chodzi o NaHCO3, to 84g/l to prawie max co możesz rozpuścić.

A jak masz problem, to polecam:

http://reefhub.pl/kalkulator-akwarystyczny/


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, kalkulator z reefhuba pomogl. Podal mi ze musze dolac 112ml. Ciekawi mnie, czemu w aqua calculatorze podawane sa gramy i jak sie do tego odniesc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo objętosc wody i tak wyparuje, liczy się ilosc prochow ktore podasz. Jak dolewasz ballinga to w pewnym sensie dzialasz jak dolewka. Jesli przekroczysz poziom dzialania dolewki, ta nie zadziala do czasu odparowania. Rozumiesz?

Tak czy inaczej, w AC jest przeliczenie na ml, sprawdz dokladnie.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem wszystko dzieki jeszcze raz. Niestety nie moge znalezc tego przeliczenia, ale reefhubowski kalkulator robi to samo wiec... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W klasycznym ballingu podaje się następujące wartości do przygotowania roztworów :

NaHCO3 84g/L

Sól bez NaCL 25g/L

CaCl2 bezwodny 55g/L

A na produktach do Ballinga Firmy Aquaforest podane jest odpowiednio :

NaHCO3 rozpuścić 80g w 1000ml

Sól bez NaCl rozpuścić 25g w 1000ml

rozpuścić 50g Calcium oraz 10g Magnesium w 1000ml

Te same proporcje zgadzają się tylko w przypadku SBS .

Natomiast pozostałe są pomniejszone w stosunku do klasycznego Ballinga .

Czym to jest podyktowane?

Czy Aquaforest to inaczej poprzeliczał ?

Które ilości są prawidłowe,bo sam nie wiem czy sypać tak jak pisze producent na opakowaniu ,

czy jednak podnieść ilość sypanych proszków tak, jak to jest w klasycznym Ballingu


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Traktuj to wszystko jak zwykłe prochy. CaCl2 rzeczywiście jest bezwodny, sprawdziłem, a wcześniej pytałem Damiana.

Co do magnezu w roztworze wapnia, zrób jak chcesz. Jeśli potrzebujesz - dodaj, jeśli nie to nie ;-).


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli sypać jak w klasycznym ballingu -to ok.

W takim razie dlaczego Aquaforest zmniejszył ilości

sypanych proszków w dwóch przypadkach, czyli dla

roztworu Kh i Ca


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo AF stworzyło "swojego" ballinga. O "stężeniach podobnych do oryginalnego", tak przynajmniej odpisali mi na ich forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cokolwiek sypiesz lub lejesz do akwarium rob to wedlug instrukcji producenta. Balling Ballingiem, ale tylko producent wie co sypie do butelek.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli sypać jak w klasycznym ballingu -to ok.

W takim razie dlaczego Aquaforest zmniejszył ilości

sypanych proszków w dwóch przypadkach, czyli dla

roztworu Kh i Ca

Dlatego zmieniliśmy nieznacznie recepturę, gdyż według nas wraz z naszą sola bez soli uznaliśmy , że taka jest najbardziej optymalna . W ten sposób stosunek Ca,Mg do kh przy laniu równych roztworów pozwala na utrzymanie wymaganych parametrów .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy to oznacza, że prochy AF nie można mieszać z innymi prochami ? jakie jest racjonalne wytłumaczenie ?

Edytowane przez kolalysy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zmieniliśmy nieznacznie recepturę, gdyż według nas wraz z naszą sola bez soli uznaliśmy , że taka jest najbardziej optymalna . W ten sposób stosunek Ca,Mg do kh przy laniu równych roztworów pozwala na utrzymanie wymaganych parametrów .

Dziękuję za rozwianie wątpliwości dotyczących ballinga z firmy Aquaforest.

Teraz wiem, że mam rozrabiać proszki tak, jak jest napisane na opakowaniach .

Najpierw stosowałęm je jak zwykłe proszki do ballinga wg.proporcji do klasycznego ballinga.

Od teraz zastosuję się do instrukcji producenta :smiling:


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadam raczej głupie pytanie, ale chce się upewnić. Zawsze miałem chlorek wapnia dwuwodny i sypałem 34g chlorku magnezu sześciowodnego, teraz mam chlorek wapnia bezwodny i magnezu dalej sypie 34g żeby zachować stężenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, wiem że bezwodnego 111g na 2l. Ale chodziło mi czy dalej mam sypać taka sama ilośc magnezu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile prYgotowujesz ta sama ilosc to tak, bo zmiana wagi odmierzenego chlorku powoduje, ze stezenie molowe jest to samo bez wzgledu na stopien uwodnienia


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanie, właśnie planuję wystartować z Balingiem, przez ostatni miesiąc podawałem tylko sodę (10ml/dziennie) bo mi KH spadło poniżej 6.

Obecnie KH ok 7, Ca 350 a Mg 1260.

Ca i Mg za niskie stąd temat Balinga, i teraz, zgodnie z pierwszym postem podawać wszystkiego po równo czy najpierw podnieść Ca do powiedzmy 400 i dopiero potem po równo?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam, zakupiłem ballinga w proszku aquaforest, parametry mi trochę poszły w dół z powodu trochę niskiego zasolenia ale też minęły 2 miesiące od odpalenia baniaka i pewnie te kilkanaście szczepek już trochę konsumuje, parametry: kh: 7, mg: 1050, ca-370, jak widać mg dość znacznie odstaje, rozrobić sam magnez w osobnym pojemniku w większym stężeniu (według aquaforest ma być 10g na litr wody), i dążyć najpierw do wyrównania parametrów, czy mieszać te 10g z Ca i dozować po równo?


Akwa 140x62x55 opti

Odpieniacz DIY na pompie 6500l/h, lampa T5 8x54w, cyrkulacja Jebao rw-15 i wp-25, obieg NJ4500,

778c96e53634a40408c328b9ee81fc9fu1149a1006.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w jakim stężniu rozpuścic magnez i ile dziennie mogę maks podnieść? czy z aquaforest to jest ten sam magnez który jest w kalkulatorze z reefhub tzn. MgCl2 * 6H2O ?


Akwa 140x62x55 opti

Odpieniacz DIY na pompie 6500l/h, lampa T5 8x54w, cyrkulacja Jebao rw-15 i wp-25, obieg NJ4500,

778c96e53634a40408c328b9ee81fc9fu1149a1006.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie tak, ale zlota zasada mowi zeby w przypadku watpliwosci zawsze stosowac sie do instrukcji producenta


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.