Skocz do zawartości
Tester

Metoda Ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem nie ma szansy na to zeby podmiana nie wywolywala zmiany parametrow.

Wystarczy pomyslec logicznie... zeby nie bylo zadnych zmian parametrow woda w podmiance musialaby byc IDENTYCZNA z woda w akwarium... tylko ze wtedy podmiana by nic nie znaczyla wiec po co byloby ja robic?

Oj tam ,ale niektórzy potrafią...nigdy nie udało mi się to.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta stałość parametrów raczej tyczy się podstawowych kh ca mg które swoją drogą dozujemy więc teoretycznie można tak dobrać tygodniowe dawki aby zniwelować skoki przy podmianie.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta stałość parametrów raczej tyczy się podstawowych kh ca mg które swoją drogą dozujemy więc teoretycznie można tak dobrać tygodniowe dawki aby zniwelować skoki przy podmianie.

Właśnie o tych parametrach piszemy,napisz jak byś zrobił to?Mając Kh 7,dolewam do akwarium swierza solankę z Kh np 9 więc jak ma się nie podnieść Kh,?No chyba że zrobi się tak jak napisał tester,ale to nie ma sensu.No i ciężko znaleźć sól z identycznymi parametrami pasujacymi do zbiornika.

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem 2 magiczne słowa: teoretycznie i zniwelować ( nie wyeliminować..) Jeśli zależy Ci na Kh 7 to nie używasz soli w których kh jest wysokie.

Podmieniajac 10% na soli np Kh 8 i zmniejszając lub zatrzymujac dawkowanie w dniu podmiany powinno obyć się bez jakiś drastycznych zmian. W ciągu tygodnia od podmiany systematycznie zwiększasz dawki według poboru aż do następnej podmiany i tak w kółko.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ostatnio przy :cheers::gathering: albo coś pomieszaliśmy 1375_pozostale-wciaga-kreske.jpg:smoke:

Mam takie pytanie przy Ballingu lejemy

wszystko po równo

ALE ?

Jak to się ma do SBS - też równo ? (ok równowaga jonowa -to pomijam )

Czy na przykład w stosunku do wody odparowanej - tylko przelicznik - jakiś prosty ktoś ma ?

Ile na ilość odparowanej wody -zapotrzebowanie ?

Chodzi oto , by nie lać za dużo/mało

Kiedy lejemy za dużo - to ?

Kiedy za mało - to ?

Nie lejemy wcale - to ?

Pozdrawiam

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy sbs mozna uzywac jako suplementacje mikro?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez pomylke kupilem siarczan magnezu z fauna marin mgso4x6h2o. Czy moge go zastosowac do roztworu wapnia dwuwodnego?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrek przyj dam ci chlorku ;)

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daniel tylko czy moge dodac taki siarczan do chlorku?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie inne: czy SBS raczej powinno się stosować tej samej firmy co reszta czy raczej tej co sól, czy jest to bez znaczenia? Bo na logikę rzecz biorąc to raczej tej co sól


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez znaczenia

Chlorki Mg i Ca , węglan sodu kup w ogóle w sklepach technicznych cena duuuużo mniejsza - związek tes sam w 100%. np techlandlab.pl. będziesz Pan zadowolny....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez znaczenia

Chlorki Mg i Ca , węglan sodu kup w ogóle w sklepach technicznych cena duuuużo mniejsza - związek tes sam w 100%. np techlandlab.pl. będziesz Pan zadowolny....

to wiem - mam Stanlab pod nosem :) - pytałem o SBS


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez znaczenia w takim razie. Zresztą SBS widziałem tylko 3 firm KENT, REEF i Aquaforest. pewnie na upartego coś tam jeszcze znajdziesz. Ja od lat użytwam Red Sea Coral a oni nie mają SBS. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się ostatnio rozleniwilem że przy ballinga ,KH,Ca i SBS przedstawiłem podmiany o 3tyg,ale zauważyłem że jednak czegos po 3 tyg zaczyna brakować w wodzie,nie wiem czego ale myślę nad jakimś dodatkiem mamm jedną pompke wolna i chce podłączyć coś z mikroelementami macie jakieś sprawdzone preparaty?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koniecznie aquaforest strongi do płynów Ballinga wlewaj. To kompelet mikroelementów, a dozują się razem z Ca , Kh i SBS - w zależności od zapotrzebowania podaje dokładną porcję mikroelemetów. Dalej będziesz mógł się rozleniwiać. http://aquaforest.eu/pl/product/components-strong/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie z innej beczki przy pełnej metodzie ballinga, przy pełnym dozowaniu mikro z ballingiem,ograniczył ktoś co tygodniowe podmmianny?Do np miesięcznych.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej nie ;-) . A dlaczego? Wróć do opisu i produktów ubocznych.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sushi z aqua-reef chyba ze dwa lata nie robił podmiany w akwa z SPS, ale później zaczął, tylko nie pamiętam z jaką częstotliwością.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to teoretycznie mozliwe, ale pod warunkiem:

1. Nie robisz podmian, ale zasolenie wyrownujesz wodą RO

2. Odpieniacz wywala odpowiednią ilosc wody, a dolewka uzupełnia RO, co pozwala na utrzymanie zasolenia w ryzach.

Obie jednak metody, podmianki klasyczne też, mogą prowadzić do zubożenia systemu w niektóre mikroelementy, dlatego konieczna jest suplementacja.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem z ciekawości,bo od kilku miesięcy robię podmiane na mieszanej soli,ale nie tak jak na początku co tydzień tylko co dwa tyg,i zauważyłem że zasolenie podczas tych dwóch tyg z 34 potrafi skoczyć do 36,i zastanawiam się jaki będzie skok zasolenia latem przy dużo większym parowaniu wody.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki sam, jeśli będziesz regularnie robił dolewkę, oczywiście zakładając, że konsumpcja się nie zmieni.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karol a ja proponuje odstawić SBS a robić podmiany co tydzień


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad tym,ale w moim przypadku nie w kazdy weekend mam czas,ale może gdyby ,zamiast 10% co 2tyg,podmienić 5%co tydzień efekt był podobny,jak nie lepszy.10LITROW co tydzień bym ogarnął bo to raptem 15 minut roboty.Może czas zobaczyć jakie efekty byly by.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez znaczenia w takim razie. Zresztą SBS widziałem tylko 3 firm KENT, REEF i Aquaforest. pewnie na upartego coś tam jeszcze znajdziesz. Ja od lat użytwam Red Sea Coral a oni nie mają SBS. Pozdrawiam.

Jest jeszcze SBS z FM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karol co tydzień 10% i wtedy bez SBS


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.