Skocz do zawartości
Tester

Metoda Ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

no niby tak, ale w moim litrażu jak policzyłem w kalkulatorze przy stężeniu 10g/litr to wyszła mi taka ilość do wlania żeby z 1050 na 1300 podnieść że z krzesła o mało nie spadłem :)


Akwa 140x62x55 opti

Odpieniacz DIY na pompie 6500l/h, lampa T5 8x54w, cyrkulacja Jebao rw-15 i wp-25, obieg NJ4500,

778c96e53634a40408c328b9ee81fc9fu1149a1006.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to normalne.

Magnez należy do metali lekkich. Jego waga w cząsteczce szesciokrotnie uwodnionej stanowi około 12% masy całej cząsteczki

do tego 10g/L jest roztworem baardzo bardzo rozcieńczonym w stosunku do mozliwosci MgCl2 który rozpuszcza sie w ilosci grubo powyzej 1kg w litrze wody. Nic dziwnego ze musisz nalac kilkanascie litrow tego roztworu

Jezeli rozumiesz to co napisalem i masz pojecie o chemii, do podnoszenia poziomu Mg zrób roztwór stężony.

Co do tempa podnoszenia to jak zrobisz to w ciagu tygodnia (z 1050 na 1300) to nie bedzie problemow.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no matematykę pojmuję także dam radę policzyć, chodziło własnie mi tylko o to jak bardzo stężony roztwór jestem w stanie zrobić z Mg i w jakim czasie podnieść parametr żeby wszystko było ok. dzięki tester


Akwa 140x62x55 opti

Odpieniacz DIY na pompie 6500l/h, lampa T5 8x54w, cyrkulacja Jebao rw-15 i wp-25, obieg NJ4500,

778c96e53634a40408c328b9ee81fc9fu1149a1006.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka pytan:

Mamy dzienną dawke 200ml z rozrobionych roztworów z pierwszej strony CaCl2, NaHCo3,SBS na dzien.

Chcemy podnieść MG z rozrobionego roztworu MgCl2 6H2O(Tester podaje 51g/500ml).

To dajemy 200ml NaHCo3, SBS i 100ml CaCl2, MgCl2 6H2O.

Pytanie

1)czy jak zmienie stężenie Mg to czy SBS oraz NaHCo3 też muszę zwiększyć? tu chodzi o utrzymanie równowagi jonowej tak?

2) czy te 51g/500ml dla Mg z pierwszego postu, to wychodzi z zależności do stężeń roztworów opisanych w 1 poście, bo spotykam różne dawki do rozcieńczenia MgCl2 6H2O(od około 7g/l do 150g/l)?

Edytowane przez kemaz200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegos czasu ( 2 m-ce) ) leje tylko wodoroweglan sodu, bo kh ciagle spada. Czy lanie samego "Kh" na dluwsza mete nie zaszkodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zaszkodzi.

Ale mozesz tez "z reki" podniesc kH do np: 7 (w dwa dni) i ustalic takie dawki, zeby kH "stalo".


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zaszkodzi.

Ale mozesz tez "z reki" podniesc kH do np: 7 (w dwa dni) i ustalic takie dawki, zeby kH "stalo".

To kH 6.4 jest nie aktualne, teraz caly czas mam okolo 7.3-7.7 (salifert). Dzieki za info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja leję kh 80ml, ca 68ml a soli bez nacl nie leję wcale bo zaraz mi gloniska wyskakują (balling jest z AF)

Czy na dłuższą metę nie lanie soli bez soli może mieć źłe skutki?

Dwie acropory mi podwijaja sukienki bardzo powoli ale wcześniej walczyłem ze skokami kh albo raczej skoki walczyły ze mną w każdym bądź razie wszystko się ustabilizowało kh stanęło na 11,5 ca 430 i na razie stoi w miejscu po ciągłych wedrowkach w dół i w górę także nie ruszam na jakiś czas

Chyba żeby zmienić tą sól bez soli na inną?

Nie używam komponetow strong, myślicie że powinienem? Nie wiem co tam jest w składzie?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z punktu widzenia zasad na ktorych opiera sie metoda, na dluzsza mete nielanie SBS wyjalawia wode z mikroelementow. Na RH jest animacja przedstawiajaca ten proces


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z punktu widzenia zasad na ktorych opiera sie metoda, na dluzsza mete nielanie SBS wyjalawia wode z mikroelementow. Na RH jest animacja przedstawiajaca ten proces

Czyli jezeli leje tylko wodoroweglan sodu to moge obejsc sie bez SBS i nic sie nie stanie? Nawet jak nie dozuje chlorku wapnia to on i tak jest obecny w wodzie, wiec reakcja zachodzi. Czy moze zle rozumuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie rozpuszczasz soli bez NaCl to powinienes robic regularne, 5-10% podmiany co tydzien. Wtedy wzrost poziomu NaCl w akwarium bedzie utrzymywal sie na wyzszym, lecz jeszcze przyzwoitym poziomie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie rozpuszczasz soli bez NaCl to powinienes robic regularne, 5-10% podmiany co tydzien. Wtedy wzrost poziomu NaCl w akwarium bedzie utrzymywal sie na wyzszym, lecz jeszcze przyzwoitym poziomie.

To znaczy, że można ograniczyć podmiany przy stosowaniu kh+ca+sbs?


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są osoby, które prowadziły zbiorniki spsowe bez podmian wody na samym pełnym ballingu

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema, trochę z innej beczki chodzi mi o Fauna Marin Balling Light method. W instrukcji napisane jest, że np Kh - na 4 litry wody RO dodajemy 500g wodorowęglanu sodu. I mam pytanie, czy mogę sobie przyjąć że na 1 ml wsypujemy 0,125 g Kh. Rozrabiając np. 0,5 l potrzebowałbym wówczas 62,5 g. Dobrze rozumiem?


Pozdrawiam Kamil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o wykonywania roztworów, w instrukcji opisane jest że należy roztworem 4 podmienić część roztworu 1. A czy można po prostu zrobić roztwór z obydwóch preparatów równocześnie? Czyli np. do 1000ml dodać odrazu 55,5g CaCL2 i 102g MgCl2 x 6H2OI


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę byście pomogli mi zrozumieć/ustawić odpowiednio Balinga.

Podaje C +1+2+3 z AF w ilości +1 -28ml +2 -30ml +3-28ml

Parametry przed podmianą:

Kh 7,5-7,7

Ca 330

Mg 1330

Parametry po podmianie

Kh 7,5-7,7

Ca 360

Mg 1410

Jak odpowiednio ustawić dawki aby parametry były stałe.

Jak podwyższę +1 by podbić wapń do np 410 do równocześnie podbije się Mg.

Balinga podaje z pomocą pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale po podmianie zawsze jest skok parametrów!Po kilku dniach wszystko wraca do normy,

Nie ustawisz stałej dawki,korale żyją konsumuje i stałe potrzebują więcej ...więc trudno jest ustalić stała dawkę na długo.Dlatego trzeba sprawdzac parametry przy ballinga w miarę często.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Po podmianie nigdy nie powinien występować skok parametrów.

Należy dobierać dawki i sól tak aby akwarium nie miało skoków.

Było odpowiadane na to pytanie kilka razy:

Jeżeli masz za nisko samego Ca - to dozuj go z ręki - nie powinno się przestawiać komponentów bo Component1+2+3+ zawiera również mikroelementy, których lepiej nie zwiększać.

(Ja sypałam proszek do sumpa)

Po jakimś czasie to się wszystko wyrównuje i można podawać równe dawki.

Jeżeli chodzi o Twoje dawki to myślę, że można dać wszystko na 28ml.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ballinga stosuje AF z proszków plus compnents strong, leje wszystko po równo. Jeżeli niskie mam np magnez to rozrabiam sam proszek Mg i dolewam dodatkowo z reki. Jak uważacie czy w ten sposób można postępować, mikroelementy akwarium dostaje w równych dawkach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ballinga stosuje AF z proszków plus compnents strong, leje wszystko po równo. Jeżeli niskie mam np magnez to rozrabiam sam proszek Mg i dolewam dodatkowo z reki. Jak uważacie czy w ten sposób można postępować, mikroelementy akwarium dostaje w równych dawkach

W ten sposób można postępować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po podmianie nigdy nie powinien występować skok parametrów.

Należy dobierać dawki i sól tak aby akwarium nie miało skoków.

Było odpowiadane na to pytanie kilka razy:

Jeżeli masz za nisko samego Ca - to dozuj go z ręki - nie powinno się przestawiać komponentów bo Component1+2+3+ zawiera również mikroelementy, których lepiej nie zwiększać.

(Ja sypałam proszek do sumpa)

Po jakimś czasie to się wszystko wyrównuje i można podawać równe dawki.

Jeżeli chodzi o Twoje dawki to myślę, że można dać wszystko na 28ml.

To może brak skoku parametru masz spowodowany twoim sposobem podmiany wody.

Ja mając stałe KH 7 po podmianie tradycyjnym sposobem czyli wylewam 30L i wlewam nowe 30L zawsze mam lekki skok,ale nie zmieniam dawek bo wiem że to się szybko unormuje.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nieistotne jest jakim sposobem zadbać o stałość parametrów ale ważne, żeby były stałe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Debora zaponiałaś o czymś jak podlewa z ręki

Ile podlać, w jakim odstępie

Po za tym do podbicia mg bedzie poyrzebny , niewielka ilość siarczanów

Tak to sobie moze lać

Albo gotowy produkt kupic do podbicia

Lub samemu zrobic w ilosci 1/8


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po jakimś czasie to się wszystko wyrównuje i można podawać równe dawki.

Jeżeli chodzi o Twoje dawki to myślę, że można dać wszystko na 28ml.

A nie lepiej lać wszystkiego po 30ml??

Mam jeszcze Ca PLUS i MG Plus i tym mogę dolewać z ręki.

Ale dolewać raz dziennie dwa razy dziennie??

I dlaczego MG tak skoczyło po podmianie, czyżby sól trefla??

Przy okazji następnej podmiany zrobię testy świeżej soli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma szansy na to zeby podmiana nie wywolywala zmiany parametrow.

Wystarczy pomyslec logicznie... zeby nie bylo zadnych zmian parametrow woda w podmiance musialaby byc IDENTYCZNA z woda w akwarium... tylko ze wtedy podmiana by nic nie znaczyla wiec po co byloby ja robic?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.