Skocz do zawartości
Tester

Metoda Ballinga

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam rozbite od 12-18 co godzinę na przemian po 10 z każdego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przestawiłem dozowanie od 5 do 21 co 2h- zobaczymy jakie będą wyniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mg wg zużucia

Najlepiej podawać osobno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pocżątek zastąp 100 ml/1l roztworem mg i obserwuj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daniel, a nie 111? Ca = 40, Cl2 = 35,5x2 co daje 40+71=111g w 1 molu bezwodnego CaCl2

Roztwór masz 0,5molowy, więc na 2 litry 1 mol. Tak czy nie?

Co do magnezu, to w/g zużycia. U mnie albo zużycie magnezu jest takie małe, albo SBS pokrywa ilość zużywanego magnezu.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie ostatnio jedna kwestia ad metody ballinga, wiec wtrace swoje trzy grosze... Wiadomo, ze nalezy podawac kazdy plyn po tyle samo, ale czytajac niektore tematy (i to bardzo znanych osob na tym forum), mozna zaobserwowac ze Ballinga traktuja bardzo wybiorczo, np nie leja KH lub soli bez soli... badz Mg itd, w zaleznosci co ile wynosi i jakie maja zuzycie... Czy to nadal mozna nazwac metoda Ballinga? :hope: (moze bylo, ale jasnej odp nigdzie nie znalazlem :innocent: ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podałem Ci linka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dajesz nasycony roztwór NaHCO3 , to roztwór CaCl2 bezwodny według mnie najlepiej dać 50g/l i MgCl2x6H2O 10g/l wtedy lanie równo nie powoduje wahań parametrów oczywiście trzeci roztwór to SBS 25g/l

Edytowane przez Damian07 (wyświetl historię edycji)

stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli dajesz nasycony roztwór NaHCO3 , to roztwór CaCl2 bezwodny według mnie najlepiej dać 50g/l i MgCl2x6H2O 10g/l wtedy lanie równo nie powoduje wahań parametrów oczywiście trzeci roztwór to SBS 25g/l

I lać równo? Określić zużycie wg Ca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ant a czemu chcesz wymieszać mg+ca ? a co zrobisz jak ci wzrośnie zapotrzebowanie na jeden składnik ?? wygodniej jest mieć je osobno zawsze możesz któryś skorygować kiedy chcesz


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daniel, a musisz dawać magnez? Jeśli tak, to dawaj, nawet z ręki, to nie jest aż tak krytyczny jon.

@Creol, dlaczego tyle samo?

Z czystego równania reakcji CaCl2 + NaHCO3 tak wychodzi, żeby strat / nadwyżek nie było dajesz roztwory 0,5molowy i 1molowy w równych dawkach, ale jak się głębiej zastanowisz, to nie ma wcale sensu. Nie mam czasu dokończyć symulatora, ale tam jasno widać, że Balling "równy" ma sens tylko przy odpowiednich założeniach.

Przede wszystkim, konsumpcja musi być równomolowa, a tak nie jest, bo koralowce i owszem, robią to równomolowo, ale HCO3- jest konsumowane choćby w procesach denitryfikacji, a Ca nie.

Druga rzecz, to odpieniacz i podmianki. Gdyby pominąć wszystkie procesy "nierównomolowe" to i tak odpieniacz i podmianki powodują "nierównomolowe" okradanie systemu z Ca i kH. Dlaczego tak się dzieje, dlatego, że w 1l wody morskiej masz ok 2,5mmol HCO3- a ok. 10mmol Ca2+. Jeśli odpieniacz wywali Ci litr wody, to wywali 2,5 mmola jednego i 10mmol drugiego. Roztwory Ballinga są NaHCO3 - 1mmol/1ml, CaCl2 - 0,5mmola na 1ml, czyli do uzupełnienia takiego ubytku musisz podać 2,5ml roztworu kH i 20ml roztworu CaCl.

Podobnie sprawa ma się z podmiankami. Balling powoduje podniesienie zasolenia, niewielkie, ale można powiedzieć, że to się kumuluje, więc każda podmianka jest robiona solanką o mniejszym zasoleniu. Tego normalnie nie widać, bo błędy pomiaru, rzędu 0,1-0,2 PSU to norma i te wzrosty zasolenia powodowane Ballingiem "się ukrywają". Stąd właśnie, usuwając z systemu 1l wody z zawartością 2,5mmol kH (Alk) i 10mmol Ca, dodajemy nową solankę, z mniejszym zasoleniem i odpowiednio mniejszą ilością kH i Ca, również nierównomolowo, bo skoro zasolenie obniżamy o np. 2% to i resztę parametrów też obniżamy o 2% - kH o 0,05mmol, Ca o 0,2mmol, czyli 0,05ml roztworu kH i 0,4ml roztworu Ca. W obu przypadkach wychodzi, że w celu uzupełnienia ubytku, płyny musimy dać w ilościach 1:8. I gdzie tu równy Balling?

Inną kwestią jest SBS, która w teorii też powinna zawierać kH i Ca. Pozostaje pytanie, skoro nieróny Balling, to jak dawać SBS? Równo do czego?

Ja robię tak (w starym akwarium, bo nowe idzie na reaktorze), Ca i kH daję w/g zużycia, a SBS w/g "zieloności szyb" ;-).

W wielu wątkach na forum raczej przewija się problem konieczności większego dawkowania kH niż Ca, dlaczego? Pomijając wcześniejszy wywód, można powiedzieć, że HCO3- jest "substancją ulotną", znika z systemu w wielu procesach chemicznych, także do atmosfery w postaci CO2, jak tylko spotka się z jonem wodorowym, czyli kwasem. Wszystkie organizmy żywe produkują kwasy, w różnej formie, poza tym sama istota "buforowania" jest w tym, że CO32- <----> HCO3- <----> H2CO3, a ten <----> H2O + CO2 i w atmosferę.

Ja w równego Ballinga nie wierzę, jest za dużo czynników, które powodują "rozjechanie" się dawkowania, a tylko dziełem przypadku będzie, że można stosować równego bez rozjechania parametrów za jakiś czas.

I znowu się rozpisałem.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja leję obecnie Kh 65ml,Ca 40ml,Mg 8 ml( z ręki jak nie zapomnę) ,SBS 30ml ( docelowo tyle co Ca) . parametry są stałe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcza,poczytałeś na stronie którą podałem? Tam jest jak byk napisane....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz tak, jak Bartek napisał na samym początku:

Dozowanie magnezu – roztwór 4

W wielu przypadkach, choć nie zawsze, wysoka konsumpcja Ca idzie w parze z podwyższoną konsumpcją Mg. Jest to spowodowane tym, że magnez stymuluje proces wbudowywania wapnia w szkielety korali i niejako czyni go bardziej dostępnym. W związku z tym należy regularnie kontrolować zawartość magnezu w wodzie. W przypadku znacznych ubytków magnezu należy dołączyć ten pierwiastek do tej metody. Można oczywiście dozować ręcznie, ale można też poprosić Hansa o pomoc smile.gif

Sprawa z dozowaniem magnezu jest o tyle prosta że magnez jako dwuwartościowy pierwiastek, łatwo zastępuje wapń, który jest także dwuwartościowy. Żeby dozować magnez musimy po prostu zmodyfikować trochę roztwór 1. W tym celu należy przygotować roztwór 51g MgCl2 x 6H2OI w 500ml wody. Tym roztworem podmieniamy część roztworu 1. Na początek odlewamy z płynu 1 dokładnie 100ml i zastępujemy go 100ml płynu 4. Jak już wspomniałem spadek magnezu wygląda inaczej w różnych akwariach. Dlatego tutaj uzupełnianie magnezu, a zwłaszcza stosunek do wapnia w roztworze pierwszym należy dobrać eksperymentalnie. Jeśli przy Ballingu zaczyna nam spadać Mg to podmieniamy 100ml roztworu 1 zastępując go 100 ml roztworem 4. Jeśli mamy ciągle ubytek magnezu to podmieniamy 200ml. Tutaj warto zauważyć, że w tym wypadku nie ma liniowej kumulacji magnezu. Dlatego w okresie ustalania dawek, warto eksperymentować na odlanych roztworach 1,2 i 3 w mniejsze pojemniki, przeliczając oczywiście podmianę roztworu 1 i 4 na mniejszych dawkach.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się prościej , klasyczna metoda ballinga mówi o 34g MgCl2x6H2O i 114g CaCl2


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to prościej.

Zrób roztwór CaCl2, ale nie 114, tylko 111g, żeby był 0,5mola na 1 litr, czyli klasyczny.

Teraz dodaj do tego 20g MgCl2*6H2O, jak proponuje Damian, albo ile chcesz, bo dawkę i tak sobie potem dobierzesz, lepiej zaczynać od mniejszej, bo jak to mówią, "Łatwiej kijek obcinkować, niż go potem pogrubasić"

Dawkuj do końca butli, zobaczysz efekt, a potem zmodyfikujesz.

Albo inaczej. Oblicz jaką masz konsumpcję, pamietaj, że w 203g MgCl2*8H2O są 24g Mg+. Oblicz i będziesz wiedział ile wsypać. No prościej się nie da, tym bardziej, że receptury uniwersalnej nie ma.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do reszty to się zastanawiam czy mają akwaria rafowe :ninja: to było dobre (szlachta morska ) powinno świadczyć o zasobie wiedzy akwarystycznej a tu wielka dusza :)

Edytowane przez jacekberetłódz (wyświetl historię edycji)

4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema, Daniel, siema.

To co Damian napisał, to receptura podawana jako klasyczny Balling np. przez Aquacalculator - 17g/l sześciowodnego chlorku magnezu. Ale z tego co pamiętam, to było jako osobny płyn, nie jako mieszanka. Tu będziesz miał 2mg/ml jonów Mg2+.

Na początku tak robiłem, jak nie dawałem SBS. Jak zacząłem dawać SBS, to musiałem odstawić magnez, bo niestety rósł.

Tak czy inaczej, to 17g/l i tak jest dawką wyjściową, bo jak dalej będziesz miał spadek, to trzeba będzie zwiększyć ilość, ale nie wykluczam że zmiejszyć.

Wiesz ile powinno być Mg2+ w 1ml SBS (25g/l), jeśli do tego SBS dodać NaCl i zrobić solankę o zasoleniu 35g/l, zakładając, że w solance Mg będzie ok. 1300mg/l?

Odp. 3mg/ml. I to właśnie jest odpowiedź dlaczego sam Mg się u mnie sprawdzał, a z SBS magnez rósł.

Moim zdaniem, próbuj, albo policz. Pozdrawiam.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arduan te 17g magnezu podaje się jako mieszankę razem z ca ponieważ takie jest teoretyczne zużycie magnezu dla takiej ilości ca. Jeżeli ktoś ma bardzo niski poziom mg to podbija się go oddzielnym roztworem może być o wysokim stężeniu a potem jak już parametry ustawione to dozuje się mieszankę razem z ca aby magnez nie spadał.

Ja skorzystałem z przepisu Staniego który rozrabia ponad 150g w litrze RO

U mnie akurat zadziałał taki sposób :smiling:

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arduan te 17g magnezu podaje się jako mieszankę razem z ca ponieważ takie jest teoretyczne zużycie magnezu dla takiej ilości ca. Jeżeli ktoś ma bardzo niski poziom mg to podbija się go oddzielnym roztworem może być o wysokim stężeniu a potem jak już parametry ustawione to dozuje się mieszankę razem z ca aby magnez nie spadał.

Ja skorzystałem z przepisu Staniego który rozrabia ponad 150g w litrze RO

U mnie akurat zadziałał taki sposób :smiling:

Pozdrawiam

Temat nie do opanowania dla zwykłego akwarysty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie. Chemia w akwarium to w sumie prościzna, podstawy z podstawówki i trochę matematyki.

Co do zużycia magnezu, to może i teoretycznie, ale jest różnie. Zużycie magnezu zalezy od obsady akwarium i u każdego może być inne. Poza tym jest jeszcze wpływ SBS i soli jaką się używa, dlatego Bartek napisał przepis na dostosowanie roztworu.

Oczywiście najlepszym sposobem jest dawanie wszystkiego oddzielnie, w/g zużycia, ale to już kwestia wyboru i pewnego doświadczenia.

BTW, dla początkującego akwarysty polecam kalkulator do podmian i Ballinga, który z Bartkiem przygotowaliśmy:

http://reefhub.pl/kalkulator-akwarystyczny/


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ma ktoś jakiś namiar na działający kalkulator ballinga uwzględniający siarczan magnezu w mieszance? Znalazłem 2 które już nie działają..


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.