Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Kalkwasser przerobiony na Dastaco

Rekomendowane odpowiedzi

mam u siebie klasyczny reaktor z pompką ktora miesza wode w reaktorze i przepycha ja przez złoże. Natomiast do dawkowania mam pompke perystaltyczną i programator mechaniczny taki co ząbkami sie ustawia 15 minut wlaczony lub nie. No i głównie podawanie sie odbywa w ciagu dnia, a kiedy lampy nie świecą dawka jest podawana co 1,5-2 godziny przez 15 minut. a w ciagu dnia 45 minut przerwy 15 minut podawania i tak do konca dnia. i tak mniej wiecej bo jak mi kH spada za bardzo to wiecej 15 minutowych ząbków wlacza pompkę a kiedy kH rosnie zmniejszam ilosc dawek 15-o minutowych.

mowie o takim sprzecie :)640x_DOM-PRG24_20130315_085631.jpg

Pompka obiegowa w reaktorze działa caly czas oczywiscie.

Edytowane przez jacek_1970 (wyświetl historię edycji)

 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku a jakie masz w ciagu dnia najwyzsze pH? i jakie najnizsze w ciagu nocy, tzn rano przed wlaczeniem lamp?


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek,żeby w 800 litrach o ph 7,8 podnieść ph do 8,5 to trzeba dodać do tych 800 litrów 200 litów kalkwassera więc lejąc 5 litrów nie powinno za bardzo drgnąć to trzeba lać przez jakiś czas, to jest dokładnie odwrotna sytuacja jak odciek z reaktora o ph 6,5 przez jeden dzień nie obniży ph w akwarium, ale po miesiącu zacznie już to robić

Edytowane przez Damian07 (wyświetl historię edycji)

stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś pytałem ostatnio czy trzeba czasu na to.Jacek,pisałem też,że mam od 7,8 do 8 na koniec dnia.Kilka dni temu miałem nawet rano 7,7.

Ps.Czyli jeśli miałbym tego nadal próbować to nie ma opcji u mnie lania z ręki.

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odciek z reaktora podnosi pH lub utrzymuje go na poziomie. CO2 w odcieku szybko sie ulatnia w odpieniaczu lub jest pochlaniane przez fotosyntezujace organizmy (w czasie naswietlania lampami) pozostawiajac kH i Ca2+ w akwarium.

Marku jakie masz kH? u siebie mam wahania 7.96 switem i 8,20 w dzien. wiec to nic strasznego. Choc są tu tacy którzy zaraz napisza ze to za duze wahania.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem mieszacz Kalkwasser KS 1000 w Aqua Medic,teraz czekać na przesyłkę i odpalić go,trzeba spróbować czegoś nowego.Zastanawiam się jak go prowadzić,jeszcze nie wiem jakie będę miał zapotrzebowanie zbiornika.Jedni piszą by podawać tylko w nocy,inni podają całą dobę,jedni zasilają pompą dozującą a inni znów zasilają z automatycznej dolewki czego ja najpierw chcę spróbować i chyba przez całą dobę.Dzisiejsze poranne Ph-7,6 przesądziło sprawę,mam wrażenie,że wynik jest coraz niższy może system się starzeje,nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie Marku,tylko ludzie sie starzeja.Mi mowia ze za wczesnie wystartowalem z twardymi.Pozdrawiam dobranoc.

Panie moze zmienic sol o podbitych parametrach ,moze Red Sea.Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszacz wapnia chodzi u mnie już drugą dobę,jest zasilany automatyczną dolewką i idzie na razie 24/dobę.Na razie Ph bez zmian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za chwilę będzie tydzień działania,ale zero poprawy.Zastanawiam się co źle robię.Na razie chodzi to 24h na automatycznej dolewce.Ciekaw jestem jaka jest maksymalna wydajność tego miksera na godzinę.Sprawdzałem wczoraj Ph w nim i pokazało 11.5,zasyp wymieniłem 3 dni temu.

Co się zmieniło,to rozregulowało mi reaktor.

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mikser używano kiedyś bo nie było innego pomysłu.

Miał stabilizować efekty działania reaktora Ca.

Wiele baniaków na tym pracowało, jednak po czasie użytkownicy zauważyli że ta metoda ma jeden upierdliwy problem.

PO4 wiązany jest w piasku i skale i z czasem zaczyna być uwalniany co w efekcie kończyło się restartami akwa bo jego poziom leciał w kosmos.

Ludzie próbowali potem sprzedawać taką skałę, która niestety nadawała się do kosza.

I powoli oraz systematycznie uciekali od mikserów tym bardziej że znaleziono metody na stabilizację pH przy reaktorach.

Więc podsumowując, inmar - zastanów się czy chcesz przechodzić to na sobie.

Ja mam reaktor Dastaco od 1,5 roku i żadnych problemów z pH.


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcialem prowadzic nowe pojecie do naszego hobby. Mianowicie Akwraystyka Macierewicza.

Nie wiem skad na forach tyle mitow i bzdur. Od kilku lat sie zastanawiam skad to sie bierze.

Opowiesci dziwnej tresci przekazywane z ust do ust za kazdym razem maja doklejane nowe oblicze. Nie wiem czemu historie takie pochodza z ust osob ktore nigdy danej metody nie zglebily nawet czytajac nie mowiec juz o zastosowaniu w praktyce dlugo terminowej.

Wszystko ze slyszenia !

Tykajce DSB, Kalkwassery, nie nadajace sie do niczego refugia, zlo detrytusu etc.

Reka do gory kto osobiscie tego doswiadczyl, byl przy zbiorniku, widzial, pomagal koledze przy ratowaniu zycia. Jakie byly okolicznosci?

"Znawcow" tematu prosze o wytlumaczenie szanownemu gronu w jaki sposob Kalkwaser poowduje odkladanie sie PO4 i co powoduje jego uwolnienie. Co sie dzieje jezeli w zborniku gdzie nie ma fosforanow? a co ze stale obecnym fosforem? Jezli tak sie dzieje ? ile lat trwa taki proces? Jaki jest sredni okres zycia akwarium? kiedy spodziewac sie wybuchu?

Ciesze sie ze na swoje osobiste uspokojenie mam w poblizu osobe ktora od 20 lat stosuje Kalkwasser.

:respect:

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kalkwasser stosowałem przez trzy lata w swoim poprzednim zbiorniku, nie wybuch-

kiedy była przekładka był w 100% kondycji, większość znajomych twierdzi że był ładniejszy

od obecnego jednak spokojnie powoli nowy też zarośnie.

W nowym od prawie roku oba w połączeniu z reaktorem,jedyny efekt to stabilne warunki

w zbiorniku, minimum obsługi.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stosuje kalkwaser od ponad 20 lat i nie zauważyłem aby się odkładało po4w skale , a co do wiązania i odkładania się po4 , to nie kumuluje się ,dodawanie kalkwaseru powinno się podawać tylko samą wodę czysty roztwór a nie tak jak widzę co nie którzy wlewają cały roztwór ,lub lanie do sumpa całej zawartości , jeśli sobie zrobicie małe doświadczenie rozmieszajcie sobie kalkwaser w słodkiej wodzie przygotujcie szklankę wysoką z wodą z akwarium podajcie kalkwaser ,to co będzie widać to wapno się zacznie się układać w płatki i to właśnie jest łączenie się po4 ,jeśli ktoś tak leje to wiadomo że wszystko idzie w podłoże i tam siedzi , wapno jest podstawowym składnikiem stosowanym w oczyszczaniu po4 , i najtańszym ,ale ma jedną wadę u nas nie ma byty np tak jak tlenki żelaza bardzo duże ilości mszą być używane przy małym rezultacie


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam reaktor od jakiegoś 99r i w tym czasie z jakimiś przerwami stosowałem mikser i nigdy nie widziałem skutków ubocznych po odłączeniu miksera.


155x80xh60 , 3 x kessil a360x i 10 x 80w t5 i cała reszta sprzętu aby zwierzaka było jak w domu

1 litr NP reducing biopellets

BK 250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorzu tu nie chodzi o mity tylko o fakty.

Całe niebezpieczeństwo ( chyba nawet za dużo powiedziane - raczej upierdliwość w procesie stosowania ) miksera wapiennego to to że zachodzi jeszcze jedna reakcja którą tutaj pomijacie:

3 Ca3(PO4)2 . Ca(OH)2 = Ca10(PO4)6(OH)2

czyli wytrącanie się PO4 w formie stałej - hydroksylapatyt.

I tutaj pojawiły się dylematy, wg. niektórych opinii tak wytrącone fosforany zalegają w zbiorniku.

Mimo iż hydroksylapatyt jest słabo rozpuszczalny to jednak jest rozpuszczalny - stąd powstała ta teoria i parę osób to opisało jako swoje doświadczenie ze zbiornikiem. W optymalnych warunkach ( chyba przy obniżonym kH wzrasta poziom uwalniania sie PO4 )

Dlatego ważna jest forma w jakiej dozuje się wodę z miksera i często dodaje się zbiornik wyrównawczy aby wytrąciło się to razem z metalami ciężkimi.

"This will depend on how you use the kalk. If you use kalk mixed in rodi water, then the phosphate and heavy metals will precipitate out to the bottom of your kalk reservoir. You should not dose the sediment at the bottom of a kalk reservoir since you don't want to add these contaminates. So, if you use a kalk reservoir, then you are not adding any significant amount of phosphate and heavy metals. "

Bardzo dużo o tym jest na forach angielsko języcznych więc bez problemu znajdziesz.

Reasumując, osobiście wolę nie eksperymentować tym bardziej że można bezpieczniej ustabilizować pH w zbiorniku.

(wietrzenie szafki, pobór powietrza dla odpieniacza z dworu, odpowiednie natelnianie wody, odciek z reaktora poprzez złoże)

W archiwum forum też są informacje z tego co pamiętam osób które to przerabiały na sobie.

PS. Z tego co znalazłem na szybko w opracowaniach to zwiększa się rozpuszczalność przy spadku pH.

Pytanie czy po 1-2 latach i czasowym spadku pH nie uwolnimy dużo PO4? A co jak akwa działa 3-5lat?

Po co się stresować?

PS2.Ciekawy artykuł o strącaniu fosforanu wapnia:

http://suw.biblos.pk...aL_WarunkiI.pdf

I tu już moja ostatnia wstawka w temacie:

http://www.jbc.org/c.../3/703.full.pdf

W związku z tym iż do końca nie wiemy ( zgodnie z tym co opisane w artykułach zostało ) którą postać zasady mamy, uwalnianie jej może zachodzić od pH nawet 7,6 - 7,8

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem więc będę używał,przynajmniej jakiś czas.Jak na razie Ph u mnie bez zmian.Mieszacz chodzi całą dobę i chcę przypomnieć,że wyczerpałem inne sposoby podniesienia Ph.Co się dowiedziałem ważnego przy użytkowaniu kalkmiksera to:

- odciek umieścić jak najdalej od pomp,reaktora wapnia i w dużym przepływie,nie wiem jak to wykonać w sumpie.

- po zasypaniu mieszacza najlepiej dozować nie wcześniej jak po 1-2 godzinach,ale u mnie nawet na drugi dzień woda w mieszaczu jest mętna.

- w opisie AM jest napisane,że Ph w mieszaczu powinno być 12,5 a u mnie ostatnio jest 11,5.Nie wiem jak zrobić by było wyższe.Kolejna teoria,że za dużo wody przepływa przez mikser i nie zdąży się nasycić.

-najlepiej dozować w nocy,ale u mnie dozowanie całą dobę nic nie zmieniło od tygodnia,może za mało wody się dolewa w moim akwarium i za mało trafia kalkwassera do akwarium.

-może za wcześnie na efekty i jeszcze trzeba odczekać ?

Dostałem jeszcze garść informacji z Aqua Medica od Roberta Blum,ale mail został w pracy a zbytnio nie miałem czasu go przestudiować dziś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam reaktor,który zakwasza wodę

A nie wystarczy w tym celu przepuścić wodę z reaktora przez dodatkowe złoże hydrokarbonatu, np. AquaMedic HR400?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Sledzik

Na forach anglo-jezycznych pelno baboli jak I u nas.

Artykuly ciekawe, aczkolwiek przejrzalem pobieznie szukajac potwerdzenia o ktorym sie mowi, tyle ze nadal ale tego nie udowodnil.

I teraz co co lubie najbardziej w akwarystyce morskiej. Old school i powrot do zrodel w swietle najnwszych badan

Substacja ktora jest niby grozna bo ponoc sie odkladada a pozniej oddaje jak sie okazuje wchodzi w sklad szkieletu korali. A zeby bylo ciekawiej ludzkosc zaczela sobie roibic z tego uzytek.

Zbiera sie korale topi w 900 stopniach pozyskujac ten caly hydroksylapatyt z ktorego robi sie kostne implanty jak wykorzystuje w stomatologi

What is hydroxyapatite?

Hydroxyapatite is a component of bone. It is a calcium phosphate mineral that is also found in rocks and sea coral.

Plastic surgeons use hydroxyapatite implants made from sea coral that have been treated so that their structure and chemical make-up is almost identical to the hydroxyapatite of human bone. When implanted into the body the synthetic implant is accepted by the body and because of its porous nature allows normal tissue integration to take place. Also, the process to create hydroxyapatite implants from sea coral involves intense heat that removes all the proteins thus rendering the structure totally non-immunogenic (i.e. it does not provoke allergic reactions).

Material jeszcze goracy Maj 2014

http://dermnetnz.mobify.me/procedures/hydroxyapatite.html


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz , to nie jest tak, że substancja jest sama z siebie groźna czy też nie. Rurka miedziana nie jest groźna, ale jak ją włożysz do akwarium to będzie.

Dla mnie sprawa kalkwassera i jego zdolnosci wiazania PO4 to demonizowanie problemu. Tak, hipotetycznie taki proces zachodzi, tylko analizując entropie tej reakcji, nie jest to grozne w naszych warunkach. Nie ma szans aby na tym poziomie reakcji, w tych samych warunkach entropia stala sie ujemna. Jesli w stalych warunkach panujacych w akwarium zachodzi wiazanie PO4 w hydroksyapatycie to nie ma mozliwosci, aby nagle zaczal on oddawac PO4 bez zmiany warunkow srodowiskowych. A jesli warunki sie zmienia to prawie na pewno skok PO4 bedzie naszym najmniejszym zmartwieniem.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Niestety jest bardzo wiele związków chemicznych podobnych do hydroksyapatytu i są bardzo małe szanse na to, że w tych warunkach powstanie czysty hydroksyapatyt - o ile w ogóle powstanie. Będzie to raczej mieszanina wielu związków chemicznych o podobnej budowie.

Otrzymanie hydroksyapatytu nawet w warunkach laboratoryjnych, z odpowiednich, przygotowanych do tego celu roztworów też nie jest takie proste...

Można to zbadać. Nie jest to wielki problem - wystarczy zapłacić. Takie badania można zrobić w Polsce. Trzeba po pierwsze zbadać skład chemiczny [to żaden problem] i zrobić potem xps-a [ z tym jest trudniej, ale jak się zapłaci 500 za próbkę to zrobią]. Potem na podstawie widma i odpowiedniej bazy danych np: http://srdata.nist.g...ps/Default.aspx można sobie sprawdzić jakie związki chemiczne znajdują się na próbce.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zawsze będa za i przeciw - dla kazdego cos dobrego.

Tak jak mowisz Nanokaczor - tez uwazam ze nie uzyskujemy czystego hydroksyapatytu tylko cos posredniego.

I w takiej sytuacji Tester moze sie okazac ze rozpuszczalnosc bedzie wystepowac.

Cos musi byc na rzeczy skoro ludzie stosuja osadniki po kalk mixerze wlasnie po to aby wylapywac ten osad oraz metale ciezkie

ktore sa takze wypadkowa procesu ( no bo jak wiemy zasyp nie jest idealnie czysty ).

Do tego upierdliwosc rozwiazania - wg. instrukcji Aquamedic zloze wymieniamy co tydzien - no to po co mi eaktor ktory dotykam raz na 1/2 roku skoro musze dlubac w mikserze co tydzien :-)

To juz lepiej lac balling.

Tak jak napisal Cyborg, mozna odciek przepuszczac przez zoze aby podbic pH.

ale tak jak napisalem, dla kazdego cos dobrego :-)

Nie ma dowodu procesowego na rozpuszczanie sie teko stracenia w akwarium tak samo jak nie ma dowodu na to ze tak nie jest.

Ładujemy Rowe do akwa na zbijanie PO4 bo wydaje nam sie ze zbiornik ni umie sie sam oczyscic a moze to wynikac wlasnie z w/w procesu.

Ja aktualnie Rowe sypie 80-100ml co 6 miesiecy. Testy Duzej i malej Hanki sa na 0, w labie wyszlo 0,005

Ja nie neguje metody, tak jak nawrocilem sie do reaktora :-) - sam sie kiedys mocno przymierzalem do miksera ale jednak obawy wygraly.

Juz chyba minal czas kiedy krecilo mnie eksperymentowanie z rzeczami ktore juz ktos kiedys przerobil i odstawil :-)


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.