Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

TEST SOLI - wyniki

Rekomendowane odpowiedzi

Pamietajcie ze stworzenie wody morskiej "w proszku" to bardzo trudne zadanie dla kazdego producenta. Sól z wiadra to cos, czego w naturze nie ma, wiec zrobic dobry odpowiednik w proszku to jest nie lada wyzwanie. Tak samo jak zupa "z papierka" nie ma szans zastąpić zupy ugotowanej na świeżych i naturalnych składnikach. Metoda (pomijam skład) nanokaczora chyba jest w swojej idei najbliższa naturze, bo odpada na przykład problem niejednorodności soli i jej rozwarstwiania. Jednak z punktu wygody dla przeciętnego użytkowania zapewne byłaby koszmarem. Ale z tego wynika moje (i tylko moje) podejście do soli w świetle tego jak prowadzę akwarium, jakie korale trzymam i co chce osiągnąć:

Według mnie, sól ma stanowić stabilną i powtarzalną bazę makroelementów pod suplementację mikroelementów.

Makroelementy powinny być w takich proporcjach, aby stosowany przeze mnie naturalny zasyp do reaktora wapnia uzupełniał się z nimi. A to według mnie można uzyskać trzymając stosunki makroelementów zbliżone do stosunków Dittmara. Wtedy każdy naturalny zasyp bedzie mi te parametry uzupelniał w miarę stabilny sposób. Sól zasadniczo moze mieć powiedzmy, 5% przekroczenie w stosunku do NSW, byle byłoby równe dla wszystkich makroelementów. Dla mnie mikroelementów w soli może nie być, bo będę je sobie kropelkował jak chce i kiedy chce, dbając o kolory korali.

I tu mi się nasuwa jeden dowcip:

Rosjanie wymyślili wodę w proszku, ale mają problem jak ją rozpuścić.

Meritum, badania pozwolą Nam dobrać sól jakiej chcemy. Ja zawsze patrzyłem na tabelkę z pudełka i kupowałem różne sole w zależności od potrzeby. Obecnie mam sól Preis, której nie ma w teście ale patrząc na moje wiaderko to w teście zbrylania byłaby mistrzem, jeden kamień się z niej robi i nie jestem wyjątkiem.

Dzięki testowi Testera :) zyskaliśmy również lepsze spojrzenie na to jak mają się nasze pomiary do tego co sypiemy. Czyli wracamy do etykiety produktu. To ważne bo chcemy mieć X zasolenie, Y Ca, Z Mg, V KH etc.

Po prostu mamy większą świadomość.

Dziękuję za Test i czekam na kontynuację z kolejnymi produktami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jest jedna sól (Aquavitro Salinity), która jest nowa na rynku nie wiem czy ktoś stosował. Jest dość ciekawy opis przygotowania solanki oraz składniki zapewniane w minimalnej wartości.

http://zoofokus.pl/?...salinity™

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Edytowane przez firefighter1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może ESV? Na RC cieszy się bardzo dobrą opinią i kilka TOTM-ów na niej było:)

Można sobie samemu skomponować ją do swojego systemu.

http://www.advancedaquarist.com/2010/5/review

Wie ktoś może gdzie ją można kupić w PL?

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dołożę przysłowiowe 3 grosze do soli AF. Stosuję od około 3 miesięcy. Niestety nie jestem z tej soli zadowolony, a stosuję probiotyczną.

Po pierwsze PH bliskie 7 muszę podnosić, KH również niskie blisko 6, jak dla mnie już te wartości dyskwalifikują sól, po drugie niska wydajność, przy zastosowaniu dawki zalecanej przez producenta zasolenie powinno wynosić 1,025 według etykiety, a jest 1,021 sorry?! Żeby uzyskać zasolenie niższe od deklarowanego 1,024 muszę sypać całą miarkę wypełnioną po brzegi + 1/4, wagowo też się nie zgadza (tak dla jasności). Reszta parametrów trudno powiedzieć bo dozuję wapń, mikroelementy, żelazo, jod i stront, więc utrzymuję stały pozim. Ale z tego co widzę, ze strontem się wstrzymam, bo grubo ponad normę.

Jak dla mnie szykuje się powrót do IO, moim zdaniem bardzo dobra sól, co widać po testach, a to, że wiele składników ma zawyżone to bardzo dobrze bo można utrzymać akwarium na samych praktycznie podmianach.

Edytowane przez lech360 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Leszek to wcale nie taka nowość - zacząłem sam ją stosować ale to dopiero 3-4 tydzień więc za krótko na opowieści lecz nie sądzę aby Seachem wypuścił na rynek zły produkt. Nie jest tania ale jest wydajna - w stosunku do IO/RF BT tak ok 15% i to co mogę powiedzieć względem IO/RF na dziś to fakt, iż nie ma problemu z brunatnym piaskiem po podmianach, który zawsze był przy IO/RF a względem BT nie ma nagłych skoków Mg i Ca.


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dołożę przysłowiowe 3 grosze do soli AF. Stosuję od około 3 miesięcy. Niestety nie jestem z tej soli zadowolony, a stosuję probiotyczną.

Po pierwsze PH bliskie 7 muszę podnosić, KH również niskie blisko 6, jak dla mnie już te wartości dyskwalifikują sól, po drugie niska wydajność, przy zastosowaniu dawki zalecanej przez producenta zasolenie powinno wynosić 1,025 według etykiety, a jest 1,021 sorry?! Żeby uzyskać zasolenie niższe od deklarowanego 1,024 muszę sypać całą miarkę wypełnioną po brzegi + 1/4, wagowo też się nie zgadza (tak dla jasności). Reszta parametrów trudno powiedzieć bo dozuję wapń, mikroelementy, żelazo, jod i stront, więc utrzymuję stały pozim. Ale z tego co widzę, ze strontem się wstrzymam, bo grubo ponad normę.

Jak dla mnie szykuje się powrót do IO, moim zdaniem bardzo dobra sól, co widać po testach, a to, że wiele składników ma zawyżone to bardzo dobrze bo można utrzymać akwarium na samych praktycznie podmianach.

A co ma piernik do wiatraka. Przecież probiotycznej nawet w teście nie było.

A poza ty do opinii jest inny temat.

Pozdrawiam


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a względem BT nie ma nagłych skoków Mg i Ca.

A mnie się te nagłe skoki podobają bo wiem że są efekty z podmiany na tej soli. Skromniejsze podmiany wystarczą by uzupełniać ca i mg w baniakach z prostymi koralami i właśnie z niedoboru wyżej tych składników odszedłem od chwalonej przez ciebie soli , więc to kwestia gustu.

Po co mi sól gdzie są spadki a nie wzrosty :kiss: wolę 3 w 1 niż 1+1+1 oszczędzam czas i pieniądze.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to jak zawsze z naszymi kawałkami oceanu - każde jest inne :) - ja jej nie chwalę tylko napisałem pierwsze spostrzeżenia - tak dla jasności, bo u mnie nie ma spadków - chodzi mi właśnie o to że jest tak samo - no prawie bo wzrost jest ale powiedzmy o jedną kreskę wyżej z tabelki Saliferta


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to ma piernik, że był test soli i moim zdaniem sól AF nie wypadła dobrze, a jako że użytkuję to dołożyłem od siebie zdanie na ten temat, sorry jeśli kogoś uraziłem.

Parametry solanki z Aquaforest w moim przypadku, mają się jak piernik do wiatraka w stosunku do ulotki dołączonej do opakowania :(

Kroczek, jak z rozpuszczalnością, tej soli od Sachema bo opinie nie ciekawe? A jak cenowo wychodzi? Może się skuszę, bo i tak muszę, a dlaczego patrz powyżej.

Edytowane przez lech360 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No toż Ci kolega napisał, że nie na temat Twoja odpowiedz bo nie ta sól była testowana o której napisałeś. O produktach AF jest inny temat. A jeśli chodzi o pomiary to ciekawe rzeczy piszesz :D


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, probiotycznej nie było to nie na temat, bo skład pewnie totalnie inny.

Przecież nie chodzi tak naprawdę, o sól jako taką tylko to co deklaruje producent, a co dostajemy w rzeczywistości. I chyba po części w tym kierunku rozwiną się temat.

Probiotycza to flagowy produkt AF i można się spodziewać czegoś więcej, chyba?!

Edytowane przez lech360 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz inny temat na takie uwagi, w tym temacie piszemy o solach zawartych w teście. Jak zapewne zauważyłeś wszystkie sole mają jakies uchybienia.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie PH na poziomie 7,3 to nie jakieś uchybienie, a totalna dyskfalifikacja. Dobrej nocy życzę.

Edytowane przez lech360 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie testy czytałeś ale ja widzę, że pH soli AF wynosi 7.9. W jakim laboratorium wykonywales testy?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W domowym, a jak myślisz, salifertem.

Ale nawet te 7,9 to trochę za mało jak na akwarium rafowe, nie sądzisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam soli AF Reef Salt i od początku zalania akwarium pH mam na poziomie 8.0-8.3 (mierzone Salifertem).


Nano Reef Boyu Zumbo 58Ltr - wystartował 20.01.2011 , sprzedane 15.09.2012

Zbiornik 275 Litr + sump 112 Litr - wystartował 10.09.2012 , sprzedane 22.09.2013

Ale jest już nowe akwarium 522 Litr + sump 166 Litr - wystartował 04.12.2014 (restart Kwiecień 2017)

Akwarium 145x60x60cm, 30kg.Dry Real Reef Rock,20kg.LS, odpieniacz BK 200 Double Cone, Lampa PS Althea 8x54wat T5, reaktor wapnia Dastaco, dozownik i dolewka PS Kore 5th

6122ebd46497c2d2cfa46a0b2ced1875u600a543.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pH solanki zalezy od twardości kH i ilości CO2 rozpuszczonego w wodzie, to jest ścisła matematyczna zależność, wiec nie ma sensu mówić o pH po rozpuszczeniu soli w wodzie. CO2 w systemie zależy od odpieniacza, światła i fotosyntezy jaka zachodzi w baniaku. Do tego od ilości życia wydalającego CO2. Dosc niskie kH wcale nie jest przy tym wadą, w metodzie probiotycznej czy zeovit niewysokie kH jest porządane. Dzieki temu podmiana nawet duza nie powoduje wahan kH, ktorego delikatne korale nie lubią.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

Kroczek, jak z rozpuszczalnością, tej soli od Sachema bo opinie nie ciekawe? A jak cenowo wychodzi? Może się skuszę, bo i tak muszę, a dlaczego patrz powyżej.

Co do ceny to Ci na 100% nie powiem teraz bo nie pamiętam ale ja za mniejsze wiadro 15,7 kg zapłaciłem chyba 250 zeta co jest nie opłacalne bo większe 29,8 kg chyba wychodziło koło 380 zeta - zweryfikuje i wieczorem poprawię jeśli podałem błędne kwoty.

Co do rozpuszczalności to powiem tak - ja ją wsypuję do RO które ma już 25 stopni i mieszam około 2-3h i woda jest kryształ - sam Seachem zaleca mieszanie jej przez 24 h i chyba zacznę tak robić - ja podmiany robię w niedzielę więc przygotowanie solanki w sobotę to żaden problem.

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena nie zachwyca.

AF ma przynamniej ten plus, że 15 min, woda czysta klarowna i można lać do baniaka.

Edytowane przez lech360 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena nie zachwyca.

AF ma przynamniej ten plus, że 15 min, woda czysta klarowna i można lać do baniaka.

przy dużym wiaderku wcale nie jest tak drogo za kilogram a jest bardzo wydajna - ale tak jak pisałem dopiero z nią zaczynam i zobaczę co będzie dalej. Nie patrzyłem jak wygląda ta solanka po 15 minutach bo tak po prostu ją robiłem i zajmowałem się innymi rzeczami i wracałem do akwarium po 2-3h.

Napiszę Ci w sobotę jak zasypię i zacznie się mieszać jak to wygląda ale na PW, bo mały OT robimy w wątku :)

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy dużym wiaderku wcale nie jest tak drogo za kilogram a jest bardzo wydajna - ale tak jak pisałem dopiero z nią zaczynam i zobaczę co będzie dalej. Nie patrzyłem jak wygląda ta solanka po 15 minutach bo tak po prostu ją robiłem i zajmowałem się innymi rzeczami i wracałem do akwarium po 2-3h.

Napiszę Ci w sobotę jak zasypię i zacznie się mieszać jak to wygląda ale na PW, bo mały OT robimy w wątku :)

Ja do zasolenia sypałem 1.025 ok42-43g ale z tymi spławikami może być różnie Spławik AM ten duży.

Rozpuszczalność i wydajność w zasadzie taka sama jak IO/RC/BT/RCS więc pod tym względem nie niczym specjalnym się nie wyróżnia.

Rzadko kiedy mieszam dłużej jak 20-25minut chyba że obiad stygnie.. i każda z tych soli lałem do baniaka podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mierzyłem nigdy tak dokładnie na gramy bo sypałem zawsze "swoim" kubkiem i wiedziałem ile :) ale zrobię to tym razem i zważę dokładnie i podam swoje wyniki w niedzielę

aktualizacja:

20 litrów wody o temperaturze 26 stopni. Wsypane 726 gram soli - zgodnie z zaleceniami z Seachema - mieszana przez 12h. Otrzymane zasolenia: 1,026 czyli zgodnie z tym co podawał producent. Pomiar przy pomocy dużego salimetra Aqua Medic . Tak więc jest to wydajna sól.

Solanka:

kH: 9,9 dKH

pH: 8,5

Mg: 1350

Ca: 450

testy salifert

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I znowu jestesmy w punkcie wyjscia.

Odgrzeje kotleta bo bylo A potem B a teraz chyaba C lub nawet D jak d*pa :spam:

Po calej burzliwej dyskusji wyglada na to ze nasze wysilki akwarystyczne, dysputy kto ma racje co lepsze, co gorsze zupelnie nie maja sensu.

Kolejny przyklad ze gurizm nie istnieje a reuzultaty w akwarium sa najlepszpa wykladnia naszych umiejetnosci i doswiadczenia. Nie cyfry na testach, marketing, czy sila danego brandu.

Poniezj tabelka przedstawiajaca dokladnosc Tritona. To chyba nie jest to czego wszyscy oczekiwalismy. Oraz link do calego materialu.

http://www.reefsmagazine.com/mag.php?do=wp_post&articleId=159

rossmaupin03.jpg


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to żeś Grzesiu dołożył. Idąc więc za ciosem poprzedniej dyskusji, mam na myśli krzemiany, to ja już nic nie kumam.

Known Sample zawiera dość pokaźną zawartość krzemianów, przy czym Triton tego nie wykrywa? Czyli jeśli wykrywa to - strach myśleć? Z drugiej jednak strony *valued not certified, więc jak?

Kit z SD, ale Accuracy, błędy 2-3 krotne? Masakra.

Myślę, że jednak jest jak ze wszystkimi testami, im bardziej czuły, tym mniej swoisty, tym bardziej, że badanie polega na stworzeniu plazmy. Wiemy co może świecić, ale co świeci nie wiemy. Widzimy pasmo, wzmocnienie w konkretnym zakresie, ale może to być wynikiem nakładania się kilku związków (całej grupy pierwiastków, związków). Największe błędy dotyczą tych właśnie mikro, których badanie wymaga właśnie dużej czułości, zwiększanie czułości powoduje niestety zmniejszenie swoistości i generowanie wyników fałszywie dodatnich. Nie dotyczy to co prawda wyników niedoszacowanych (I, As), choć tutaj możliwe jest, że te "piki" potraktowane zostały jako inne pierwiastki.

Tak czy inaczej. Test wydaje się dość wiarygodny jeśli chodzi o najważniejsze składniki solanki. Mikro z soli to pikuś w stosunku do całej suplementacji i SBS, jeśli ktoś stosuje. I już.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.