Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

TEST SOLI - wyniki

Rekomendowane odpowiedzi


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie Wam dzięki za ten test. I przy okazji wielkie gratulacje, bo domyślam się ile to wyrzeczeń musiało kosztować.

Dla mnie rewelacja:)


ReefMax -  Odpieniacz Hydor Slim Skin 135.35, 3x24W T5, Hydor Koralia Nano 900 i 1600, 11 kg LR + 9 kg LS, sól AF RS + Probio S, Pro F, Probio F. Obsada - głównie LPS, kilka miękkich, pustelnik, 2 debeliusy, rozgwiazda piaskowa, kilka Turbo, Synchiropus splendidus, 2x Amphiprion ocellaris, Valenciennea puellaris, Pterapogon kauderni i Chrysiptera parasema.

0e93da8f008542a888d593ba9d084493u522a479.png

"Wszechświat i ludzka głupota są nieskończone. Co do tego pierwszego nie jestem pewien.” – Albert Einstein

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko czemu bez Kenta?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko czemu bez Kenta?

że zacytuje z artykułu :

Jednak głównym kryterium limitującym ilość soli były finanse i możliwości logistyczne


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czapki z glow i to do samiutkiej ziemi :) - przy okazji moge podniesc szczeke,co by drugi raz sie nie schylac :D:D:D.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co kierowało autorów w doborze soli do testów. Szkoda , że nie ma tak bardzo popularnej soli Preisa. Chyba nr.1.

Zamiast dwóch soli przeciętnej jakości producenta Auarium Systems wybrałbym sól z 1 ligi.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek - dzięki za test i tekst, oraz za poświęcony na to czas i że wam się chciało. Pełen szacun. :czapki z głów:)

Aha, a teraz przygotujcie się na polską specjalność - czyli falę malkontenckich wpisów tych, którzy w teście nie ujrzeli tego, czego się spodziewali ujrzeć. ;)

Edytowane przez Ironista (wyświetl historię edycji)

I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedynie czego mi teraz brakuje to potwierdzenia w praktyce tego co Dr. Tim wywnioskowal po swoich badaniach.

Patrzac na swoj czy inne zbiorniki ktore mnie interesuja szybkosc przyrostow przy poziomach Ca i KH zblizonych do wody morskiej jest na poziomie 1cm na miesica co uwazam za bardzo dobry wynik. Natomisat nigdy nie zaobserwowalem zmian w szybkosci na wiekszych poziomach.

Natomiast najwieksze roznice w szybkosci przyrostow obserowalem przy zmianie sredniej dobowej pH. Im wyzsze tym korale szybciej rosly.

NIe ma soli pierwszo ligowych.

Prywatnie zaskoczony jestem wynikiem soli BT - pozytywnie, natomisat negatywnie IO, RC i RSCP ze wzgledu na przekroczone w ilsocichach metali ciezkich.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już wiem skąd te ubytki w wapiennych a wcześniej tego nie miałem af ma mało ca i mg na io i rc nie miałem problemu z utrzymaniem tych parametrów przy znacznie mniejszych podmiankach. Bez ballinga albo reaktora nie wychodzi ekonomicznie.

No i fajnie że jest test , dzięki Tester.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wow, czapki z głów, :clap: jeśli mogę troszeczkę ponarzekać to brakuje soli KZ oraz Tunze ale test SUUUUUUPPPERRRRRR


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm, Ten wynik dla siarki chyba jest nie mozliwy dla AF tak nisko, przeciez sporo czesc soli to siarczany, chyba ze zamiast MgSO4 dawany bylby chlorek magnezu? No i co z Manganem, AF go nie zawiera wcale a chyba to wazny biochemicznie pierwiastek, mam go sobie suplementowac?


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ironista sam zaczynasz zadymę,....ale skoro tak to powiem tylko tyle że "malkontenci"pewnie się nie będą tutaj udzielać bo wyniki testów pokazały że sól tak piętnowana na NR od jakiegoś czasu wcale nie pokazała super wyników tylko przeciętnie średnie.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam soli KENTa której w testach nie było,więc nie mogę powiedzieć czy ta sól którą używam była by w stanie dorównać tym testowanym ...albo czy testowane były by w stanie dorównać soli Kenta.

Tutaj nie można powiedzieć jednoznacznie że jakaś tam sól jest Super...dla kazdego akwarysty sól to jak ktoś kiedyś mądrze napisał to tylko BAZA...reszte dobieramy do soli według własnych potrzeb.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super sól to taka której nie trzeba podmieniać tak wielkich ilości bo jest to czasochłonne i drogie.

Z pozoru sól jest tańsza ale mi AF powiedziało że mam podmieniać 10% tygodniowo w obsadzie soft że to standardowe podmiany.

Dla mnie standardowe podmiany w obsadzie soft nigdy nie przekraczały 5 %/tyg i tak było przez całe moje 8 lat i wystarczały by utrzymać ca i mg na odpowiednim poziomie, przez ostatni rok myślałem że może caulastrea albo slimaki ciągną mi całe mg i ca ale wszystko wyszło na teście wyżej i potwierdziły się moje obawy.

Najbardziej mnie właśnie sól RC interesowała bo nią w zasadzie testowałem razem z io do 2013r , Każdy po soli czego innego oczekuje więc nie da się odpowiedzieć jednoznacznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry test, otworzył mi oczy na kilka aspektów.

Co do zawartości Aluminium (Al), to na przykładzie soli RC oraz IO zawyżone ilości chyba nie mają związku z antyzbrylaczami, ponieważ obydwie wypadły kiepsko.

Bardzo spodobała mi się polityka AF, natomiast faktycznie wyniki Reef Crystal troszkę mnie spłoszyły :D

Szacunek za zaangażowanie !


PhospHATE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam soli KENTa której w testach nie było,więc nie mogę powiedzieć czy ta sól którą używam była by w stanie dorównać tym testowanym ...albo czy testowane były by w stanie dorównać soli Kenta.

Mi nie chodzi o porównanie Kenta do innej soli. Napisz jakie parametry makro/mikro i inne cechy musiałaby mieć sól o której byś powiedział ze jest "super" (przynajmniej na papierze)

Ja moge mieć swoje prywatne typy ale uważam ze AF nie wypadła źle w teście. Ta higroskopijność ją troche rozwala, ale do jej parametrów trudno się przyczepić, zwłaszcza, ze to sól rafowa więc przeznaczona do zbiorników SPSowych, a wiec i tak musisz prowadzić dodatkową suplementację.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, to przebrnąłem przez cały tekst . Jestem pod ogromnym wrażeniem profesjonalnego podejścia do testu i pracy jaką w niego włożyliście.

Wyniki dają trochę do myślenia. Gratulacje dla naszego rodzimego producenta ! Sól AF wydaje się być chyba najbardziej optymalna/uniwersalna . Szkoda że IO zmieniło się na gorsze.

Każdy system jest inny i nie każdemu będzie pasowała dana sól - i właśnie dzięki takim testom będzie nam choć odrobinę łatwiej podejmować decyzje o doborze soli dla własnego awka !

Edytowane przez felek (wyświetl historię edycji)

Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki i tyle


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super test dzięki wielkie ,szkoda że nie ma testów pozostałych marek ,ale może kiedyś


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za testy, dla mnie najkorzystniej wypadła sól blue treasure jesli sie wezmie jeszcze pod uwage cene, zwazywszy ze teraz mozna kupic 22kg za 130zł.


100x40x45,sump 90x30x38, światło 4xt5 39w, 2x koralia 4500l/h, obieg aqua one 2600l/h, odpieniacz Deltec APF600, pudełko przelewowe

6195_6307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwłaszcza, ze to sól rafowa więc przeznaczona do zbiorników SPSowych, a wiec i tak musisz prowadzić dodatkową suplementację.

Są tacy co prowadzą małe zbiorniki sps bez suplementacji i jadą na samej soli bogatej z podmianami.

Podmiany są spoko w mniejszych tankach bo nie wymaga to tak często robienia testów(kilka autorytetów też tak pisało tu że nie widzą sensu suplementacji a wystarczą podmiany i czysta woda dla ryb),wyjdzie też taniej niż kupno ABC i mniejsze ryzyko że coś się zwali w sensie przedawkuje co jest dosyć modne w mniejszych baniaczkach czytając posty.

Abstrahując od reszty wtedy już tak tanio sól nie wychodzi na papierze jak się liczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za testy, dla mnie najkorzystniej wypadła sól blue treasure jesli sie wezmie jeszcze pod uwage cene, zwazywszy ze teraz mozna kupic 22kg za 130zł.

Dla mnie, to też faworyt, tym bardziej, że lecę na reaktorze i ten magnez jest mi potrzebny - choć nie powiem, jestem zaskoczony aż takimi wysokim poziomem.

I jeszcze słowo uznania dla wykonanej roboty, Chopy kawał dobrej roboty ! :clap:

Edytowane przez kiflu (wyświetl historię edycji)

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.