Skocz do zawartości
waso

30L - Wrocław

Rekomendowane odpowiedzi

o tych sumpach juz sie naczytałem, ale natknąłem się na forum z prostym projektem tj. z wycięciem jednego otworu w kosteczce kilka cm od górnej krawędzi i wpuszczeniu tak rurką pcv wody do sumpa około 90 cm. Z powrotem obieg z pompy po filtracji. Proste ale boje się wyłozyć na przekrojach wysokościach itd mając to 30litrowe malenstwo tylko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość erni

Możesz też zrobić akwarium z panelem filtracyjnym , będzie gdzie włożyć media filtracyjne , grzałkę i jakiś mały odpieniacz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to uważam, że podmiany w takim akwarium w zupełności wystarczą. Jak pomajsterkujesz to ze strzykawki zrobisz odpieniacz, który zmieści się w kaskadzie. Ja niestety jestem z tych co chciałem taniej i oszczędniej ;) Popełniłem dużo błędów, ale co rozumie się n=samo przez się to dużo się z tego powodu nauczyłem i jeszcze więcej przede mną ;)

Dla mnie po ponad rocznym obcowaniu z solniczką to Świętym Graalem morszczyzny są regegolarne podmiany ;) nie ważne czy to będzie 20, 10 czy 5% tygodniowo. Ważne aby były regularnie, a do ilości podmienianej wody to akwarium samo nabierze odpowiedniej równowagi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, moje pierwsze zakupy dzisiaj :

YQfcTa.jpg

- akwarium optiwhite 30x30x30 6mm

- filtr fzn-3

- grzałka tetra 25W

Mam już dogadaną kwestie skały ( osobiście kupię około 3 kg żywej skały z dostawy we Wrocławiu), będe płukał wodą demineralizowaną przez jakiś czas( nie wiem jeszcze ile ?), następnie wywalę gąbki z filtra a w ich miejsce zainstaluje wkłady filtracyjne. Całość zaleję wodą z działającego zbiornika.

Pozostaje jeszcze kwestia oświetlenia.

Czytając posty r_33 który ma piękną kostkę natrafiłem na link do aukcji :

http://allegro.pl/os...5192818907.html

Zastanawiam się czy można na tym oprzeć swoje oświetlenie i czy będzie w zupełności wystarczające.

Szafka, światło i zalewam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam sie na LED, ale te 18W to minimum, ledwo dla miekkich. Poza tym mysle, ze w tej cenie znajdziesz cos odpowiedniejszego, zreszta zaraz ktos Ci podpowie.

Druga sprawa : to plukanie zywej skaly w slodkiej wodzie. Placisz za zywa i o nia trzeba dbac jak o korale. Pluczac w slodkiej pozabijasz zycie, przystosowane do slonej. :secret:

Rozmieszaj sol w akwarium, niech to pochodzi z 2 dni i wtedy wloz zywa skale.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje zakupu i powodzenia.

Jestem ciekaw tych ledow ja sie same spisza.

Jedyne co moge powiedziec o tym oswietleniu to, to ze jest bardzo solidnie zrobione i estetycznie - profesjonalnie.

Mam taka mala lampke od tego czlowieka.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej samemu zrobić jakąś małą lampkę? koszt około 100-150zł :D

Po co płukać ŻYWĄ skałę ?


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam już dogadaną kwestie skały ( osobiście kupię około 3 kg żywej skały z dostawy we Wrocławiu), będe płukał wodą demineralizowaną przez jakiś czas( nie wiem jeszcze ile ?).

Żywą skałę płucze się tylko w solance. woda słodka zabije to co jest w skale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywą skałę płucze się tylko w solance. woda słodka zabije to co jest w skale.

Nie sposób się z kolegami nie zgodzić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywą skałę płucze się tylko w solance. woda słodka zabije to co jest w skale.

Nie sposób się z kolegami nie zgodzić

Niekoniecznie - niektórzy robią taki krotki zabieg żeby pozbyć się ze skały wszystkich pasażerów na gapę (kraby i inne wieloszczety)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba przy połączeniu postów mój zaginął, zauważę tylko ponownie, że lampa z Allegro ma 80 cm długości a Twoje akwarium 30.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba przy połączeniu postów mój zaginął, zauważę tylko ponownie, że lampa z Allegro ma 80 cm długości a Twoje akwarium 30.

P.

Zauwazyles dobrze ale tamta lampa to tylko przyklad. Czlowiek z allegro robi wymiar jaki.chcemy.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie - niektórzy robią taki krotki zabieg żeby pozbyć się ze skały wszystkich pasażerów na gapę (kraby i inne wieloszczety)

Moim zdaniem, lepszym sposobem jest w tym przypadku 2-3 krople soku z cytryny na skałę i tak samo stwory się eksmitują.

Ale fakt pewnie opłukanie nie zaszkodzi, natomiast lepiej to zaznaczyć bo jakby komuś przyszło do głowy moczyć dłużej skałę to by było kiepsko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkół jest wiele a to tylko jedna z nich. Ja przy zbiorniku o pojemności 30l trzymał bym z dala sok z cytryny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady,

w takim razie puszczę w obieg od razu wodę z działającego zbiornika a po prostu wkłady wymienię trochę później - z gąbki która jest w zestawie na docelowe wkłady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do lampy LED to rzeczywiście niedrogo można coś samemu wystrugać. Ja swoją do takiego samego akwarium wyskrobałem za 110-120 zł (diody, radiator, zasilacz, kleje, kable itp.) I nie trzeba do tego specjalnych zdolności tylko lutownica musi być na podorędziu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konsultowałem się z gościem który robi te belki ledowe do akwa.

Twierdzi, że na tak małej powierzchni nie jest w stanie uzyskać światła które było by wystarczające.

Wczoraj podliczyłem sobie cene lampy ledowej na diodach cree (6białych + 3 niebieskie+nowoczesna obudowa+akcesoria zasilacz itd) wyszło mi niecałe 500zł.

w związku z tym zastanawiam się poważnie czy jest sens się w to bawić czy nie kupić jakiejś gotowej lampy do mojej 30.......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zobacz sobie wątek kolegi Inmara, miał taką kostkę jak Ty i miał do niej ledy diy. Możesz podpytać o kontakt do osoby, od której owe ledy kupił

http://nano-reef.pl/topic/33444-projekt-nano-30/page__st__20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Życzę powodzenia i pozdrawiam

Super, że kolejna osoba z Wrocławia soli ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szafka już w drodze, musiałem zmienić zamówienie bo zdecydowalem sie jednak na sumpa i trochę zmieniłem wymiar :)

Obudowa z radiatorem tez juz do mnie leci:) jak tylko przyjdzie to zrobię foty i zacznę kompletować ledy, zasilacze itd itd :) sterowanie oświetleniem zrobie na początek za pomocą zwykłych programatorów z supermarketu.

Za duzo tego wszystkiego i nie ogarniam tych sterowników jeszcze o których koledzy piszą do wschodów zachodów ......symulacji burzy i kto wie co jeszcze to cudo robi :)w przyszłości jak najbardziej jestem za rozbudową :)

spijcie dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem dzisiaj maila, że w okolicach maja prawdopodobnie pod koniec będzie dostawa skały z frachtu. Ma być trochę droższa niż w ubiegłym roku za sprawą kursu dolara. Na pewno będe jechał więc jeżeli ktoś chce się zabrać to mam z 3 miejsca :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, wczoraj dotarł radiator oraz obudowa z szybą. W takim razie od jutra biorę się za zakup i instalacje led.

poniżej foty, pozdrawiam

Rafał

EecOry.jpg

k9jbNK.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile takie cus kosztuje ?


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki :) po wątku wnoszę, że cierpliwości koledze nie brakuje, a to dobrze wróży :)

Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ile takie cus kosztuje ?

Zapłaciłem za to 250

Muszę pomyśleć jak zamontować nad akwa ( chciałbym jakieś nóżki z plexy czy coś ) oraz dobrać ledy do kostki - mam już oczywiście wybrane ledy tylko elektronik ze mnie początkujący i marudzę ludziom z forum jaką regulację dobrać do poszczególnych ledów. Przyznam, że są cierpliwi i chwała im za to :)

Edytowane przez waso (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.